Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КРИМОСУДДЯ
СЛОВО СИЛИ – ПРОТИ СИЛИ СЛОВА…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот в╕с╕мдесят п’ятий…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ П╤ДПИСАВ ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю
Передбачено, що моб╕л╕зац╕╖ п╕длягають громадяни в╕ком в╕д 25 до 60 рок╕в…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот с╕мдесят восьмий…


КРИТИКУВАВ У СОЦМЕРЕЖАХ ОКУПАЦ╤ЙНУ ВЛАДУ:
Кримчанину виписали штраф у 150 тисяч рубл╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 26.09.2014 > Тема "Бути чи не бути?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 26.09.2014
В╤ЙНА РОС╤╥ ПРОТИ УКРА╥НИ. ПОСТАНЕ НОВА УВО?

Командир батальйону «Донбас» Семен Семенченко заявив, що ма╓ нам╕р створити Укра╖нську в╕йськову орган╕зац╕ю (УВО). На його думку, УВО об’╓дна╓ передус╕м людей, як╕ з╕ збро╓ю в руках захищали, захищають ╕ мають нам╕р захищати Укра╖ну в╕д московських окупант╕в.
При цьому уточнив, що УВО не буде парт╕╓ю ╕ не братиме участ╕ у виборч╕й кампан╕╖. Ще одна характерна обставина: Семенченко фактично говорить про в╕дновлення УВО, яка у минулому стор╕чч╕ вже д╕яла на окупованих поляками ╕ б╕льшовиками укра╖нських землях.
╤ тут у двох словах треба сказати саме про цю УВО.
Вперше Укра╖нська в╕йськова орган╕зац╕я була створена у 1920 роц╕ полковником Арм╕╖ Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки ╢вгеном Коновальцем. ╥╖ створення стало в╕дпов╕ддю нац╕онально св╕домих укра╖нц╕в на окупац╕ю б╕льшовиками УНР, а також св╕дчило, що нац╕онально-визвольна боротьба укра╖нського народу за свою державн╕сть трива╓.
УВО була п╕дп╕льною орган╕зац╕╓ю, активно використовувала так зван╕ «революц╕йн╕» методи боротьби, а саме: л╕кв╕дац╕ю оч╕льник╕в окупац╕йних режим╕в, зд╕йснення збройних напад╕в на р╕зноман╕тн╕ установи, включно з банками, з яких вилучалися кошти для потреб «укра╖нсько╖ революц╕╖», тобто ведення п╕дп╕льно╖ збройно╖ боротьби. УВО також займалася активною пропагандистською роботою, сучасною мовою – ╕нформац╕йною пол╕тикою, спрямованою на п╕дняття укра╖нц╕в на боротьбу за незалежн╕сть ╕ соборн╕сть Укра╖нсько╖ держави. Ще одна важлива деталь: УВО мала ч╕тку св╕тоглядну основу, якою був укра╖нський нац╕онал╕зм.
Згодом УВО разом з ╕ншими нац╕онал╕стичними орган╕зац╕ями трансформувалася в Орган╕зац╕ю укра╖нських нац╕онал╕ст╕в (ОУН). Про спадко╓мн╕сть УВО ╕ ОУН засв╕дчував той факт, що пров╕дником ОУН знову було обрано ╢вгена Коновальця.
Цей невеликий ╕сторичний екскурс да╓ можлив╕сть зрозум╕ти принципову в╕дм╕нн╕сть м╕ж УВО Коновальця ╕ УВО, яке плану╓ створити комбат Семенченко.
Перша УВО творилася, коли не було сво╓╖ держави. Б╕льше того, ╕снувала велика ймов╕рн╕сть, що укра╖нська нац╕я б╕льше н╕коли не повернеться до державного життя, оск╕льки рос╕йсько-б╕льшовицьким режим, встановлений на Сх╕дн╕й ╕ П╕вденн╕й Укра╖н╕, в╕др╕знявся особливою нетерпим╕стю до прагнень укра╖нц╕в таку державу мати. Не менш нахабно щодо укра╖нського питання себе поводила й польська окупац╕йна адм╕н╕страц╕я на Зах╕дн╕й Укра╖н╕.
УВО, як зазначалося, д╕яла у п╕дп╕лл╕ ╕ використовувала далеко не парламентськ╕ методи ╕ форми боротьби. За це ╖╖, до реч╕, на Зах╕дн╕й Укра╖н╕ критикували демократи, л╕берали ╕ нав╕ть Укра╖нська греко-католицька церква. Однак ця критика пост╕йно розбивалася об ╕снуючу сусп╕льно-пол╕тичну ситуац╕ю, в як╕й УВО не т╕льки «вижила», але й мала найб╕льший авторитет ╕ вплив на укра╖нську громаду.
Очевидно, що в сучасних умовах не ма╓ потреби в╕дроджувати п╕дп╕льну УВО з ╖╖ «революц╕йними» формами боротьби, оск╕льки це означатиме, що п╕д час нин╕шньо╖ рос╕йсько-укра╖нсько╖ в╕йни ми билися не за державну незалежн╕сть ╕ територ╕альну ц╕л╕сн╕сть, а нев╕домо за що.
Проте вкрай важливо, ╕ тут досв╕д УВО знадобиться, щоб нова орган╕зац╕я була справд╕ всенародною, нац╕леною на боротьбу за Укра╖ну, а не за м╕сця в парламент╕ чи уряд╕. При цьому, щоб вона об’╓днувала передус╕м тих, хто дивився в оч╕ ворогов╕ не через телев╕зор, а через приц╕л стр╕лецько╖ збро╖ чи м╕номета. Якщо УВО Коновальця ставила за мету з╕ збро╓ю в руках здобути Укра╖нську державу, то нова орган╕зац╕я ма╓ ╖╖ захистити, принаймн╕ у тих кордонах, в яких вона перебувала до окупац╕╖ рос╕янами Криму.
На перший погляд, слабким м╕сцем ново╖ орган╕зац╕╖, якщо вона буде створена, може виявитися в╕дсутн╕сть ч╕тко╖ ╕деолог╕чно╖ основи. А без цього ╕снування будь-яко╖ громадсько╖, зокрема, парам╕л╕тарно╖ орган╕зац╕╖ навряд чи ма╓ сенс.
За час╕в полковника ╢вгена Коновальця УВО була нац╕онал╕стичною структурою, де ╕деолог╕я нац╕онал╕зму максимально адаптувалася до тогочасних реал╕й колон╕ального стану укра╖нсько╖ нац╕╖.
Такою орган╕зац╕╓ю УВО може стати й сьогодн╕, коли ╖╖ нац╕онал╕зм буде в╕дпов╕дати уже сучасн╕й сусп╕льно-пол╕тичн╕й ╕ в╕йськов╕й ситуац╕╖. Не секрет, що ц╕л╕ батальйони територ╕ально╖ самооборони, як╕ воюють на Донбас╕, умотивован╕ ╕деолог╕╓ю нац╕онал╕зму. Один ╕з них, а саме Батальйон ОУН п╕д кер╕вництвом Миколи Кохан╕вського, ╓ прямим спадко╓мцем традиц╕й ОУН ╕ УВО.
У будь-якому випадку вже зараз можна зробити один важливий висновок. Енерг╕я ╕ досв╕д людей, як╕ не на словах, а на д╕л╕ знають, що таке справжня в╕йна, мають бути акумульован╕. ╤ бажано в громадську орган╕зац╕ю, а не парт╕ю. Для того, щоб це зробити, у нас мало часу. Пут╕н зробить усе, щоб його не було зовс╕м. Ситуац╕я, справд╕, вкрай складна ╕ важка.
Але такою вона була ╕ тод╕, коли ╢вген Коновалець ухвалив р╕шення ╕ створив УВО.

Богдан ЧЕРВАК,
голова ОУН

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 26.09.2014 > Тема "Бути чи не бути?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14021

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков