Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2014 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 17.10.2014
ЯКЩО НЕ ЗАСУДИТИ ЗЛОЧИНИ МИНУЛОГО, ВОНИ ПОВТОРЯТЬСЯ

Уроки ╕стор╕╖

Голова ╤нституту нац╕онально╖ пам’ят╕ Укра╖ни Володимир В’ятрович — людина в╕дома у нашому сусп╕льств╕, але не посадами чи регал╕ями, а передовс╕м, посл╕довною громадянською позиц╕╓ю, активним пошуком ╕сторично╖ правди у державотворчих процесах на теренах Укра╖ни. Про минуле, яке завжди з нами, — в ╕нтерв’ю кер╕вника ╤нституту для «Укр╕нформу».

Т╤Н╤ МИНУЛОГО КОЛИСЬ БУЛИ ЖИВИМИ ЛЮДЬМИ

— Пане Володимире, вам, очевидно ж, в╕домо, що у цьому будинку, де розм╕щу╓ться ╤нститут нац╕онально╖ пам’ят╕, за радянських час╕в д╕яло Ки╖вське управл╕ння КБ...
 — Цей колишн╕й графський палац уподобали ще перш╕ радянськ╕ чек╕сти у 1918 роц╕. Тут вони працювали ╕ жили, тут у п╕двалах була в’язниця, де мордували людей, очевидно, що нав╕ть розстр╕ли були там. Початок б╕льшовицького червоного терору пов’язаний саме з цим будинком на Липськ╕й. Уже пот╕м, у 1937 роц╕, чек╕сти пере╖хали до так званого Жовтневого палацу, де зробили нову кат╕вню. Таких тюрем багато збереглося на територ╕╖ Укра╖ни.
— Як вам працю╓ться у цих ст╕нах? Т╕н╕ минулого не тривожать?
— Першим кер╕вником Укра╖нського ╕нституту нац╕онально╖ пам’ят╕ був ╤гор Рафа╖лович Юхновський. Коли в╕н сюди прийшов, я пам’ятаю, в цьому ж каб╕нет╕ були проведен╕ обряди освячення. Але, думаю, найкращою процедурою освячення буде все-таки наша робота: в╕дкривати правду про б╕льшовицький терор, зокрема, про злочинц╕в, як╕ колись працювали в цих ст╕нах.
До реч╕, ╓ ╕дея зробити у будинку спец╕альну експозиц╕ю (зараз це м╕ська власн╕сть, ми ╖╖ оренду╓мо, тому будемо звертатися до м╕сько╖ влади ╕з запитом). П╕двали в досить гарному стан╕. Вони в╕дремонтован╕, поштукатурен╕, очевидно, що сл╕д провести досл╕дження, можливо, п╕д ц╕╓ю штукатуркою м╕стяться сл╕ди минулого, можливо, тут щось ╕ закопано. Вт╕м, сам цей графський особняк зараз дуже запущений, зважаючи на те, що весь час перебував у державн╕й власност╕.
— К╕лька м╕сяц╕в тому ╤нститут отримав новий статус, то, можливо, як╕сь додатков╕ ф╕нансов╕ джерела знайдуться. Взагал╕, що означа╓ для ╤нституту статус спец╕ального органу державно╖ влади?
— Це було для мене першим завданням — в╕дновити попередн╕й статус ╤нституту, адже в╕н створювався за аналог╕╓ю з такими ж установами у посткомун╕стичних кра╖нах Сх╕дно╖ ╢вропи. У 2010 роц╕ п╕сля зм╕ни влади, п╕сля згортання укра╖нськоор╕╓нтовано╖ гуман╕тарно╖ пол╕тики ╤нститут як орган влади л╕кв╕довували, залишивши звичайну наукову установу, яку очолив ставленик Компарт╕╖ Укра╖ни. В╕дпов╕дно, ╤нститут зосередився виключно на розробках теоретичних проблем. Жодних практичних д╕й у галуз╕ пол╕тики нац╕онально╖ пам’ят╕ ╤нститут не робив, навпаки, п╕шов ухил у реаб╕л╕тац╕ю комун╕стичного минулого.
Найб╕льш, як для мене, неприйнятними були кроки попереднього кер╕вництва У╤НП, спрямован╕ на в╕дмову в╕д бачення Голодомору як геноциду. Директор Солдатенко, його заступник В╓д╓н╓╓в писали розлог╕ статт╕, книги, суть яких зводилася до того, що концепц╕я Голодомору як геноциду — це щось зовс╕м штучне, вигадане мало не зах╕дними розв╕дками, що це продукт холодно╖ в╕йни. Тобто перепов╕дали радянськ╕ чи сучасн╕ рос╕йськ╕ м╕фи. Було дуже непри╓мно, що це робилося в╕д ╕мен╕ ╤нституту, який зг╕дно з законом про Голодомор ╓ одним ╕з засоб╕в збереження пам’ят╕ про т╕ под╕╖.
— Як╕ ще напрямки досл╕джень, кр╕м Голодомору, вважаються пров╕дними для ╤нституту?
— ╤нститут ма╓ стати, насамперед, загальнонац╕ональним ╕нструментом подолання тотал╕тарного минулого. Голодомор у фокус╕ нашо╖ уваги тому, що це — один ╕з найб╕льших злочин╕в комун╕стичного режиму, найб╕льший не т╕льки в ╕стор╕╖ Укра╖ни, але, напевно, ╕ в ╓вропейському масштаб╕.
За прикладом посткомун╕стичних кра╖н Сх╕дно╖ ╢вропи ми повинн╕ якнайповн╕ше висв╕тлити механ╕зми функц╕онування тотал╕тарного режиму, ╕ це буде одним ╕з головних запоб╕жник╕в недопущення повторення злочин╕в минулого. Д╕яльн╕сть аналог╕чних ╕нститут╕в, наприклад, у Польщ╕, Чех╕╖ значною м╕рою сприяла формуванню сусп╕льного ╕мун╕тету щодо рецидив╕в комун╕стичного минулого. Натом╕сть к╕лька рок╕в тому в Укра╖н╕ ми побачили результат в╕дсутност╕ власно╖ пол╕тики подолання насл╕дк╕в тотал╕таризму. Як т╕льки зупинили процес в╕дновлення нац╕онально╖ пам’ят╕, почалися спроби реаб╕л╕тац╕╖ радянського минулого, а це, врешт╕-решт, призвело в останн╕ м╕сяц╕ влади Януковича до прямого використання радянських практик: розправи з ╕накодумцями, з опозиц╕╓ю, ╕ нав╕ть — до розстр╕л╕в мирних людей у центр╕ столиц╕.

╤СТОР╤Я ВЧИТЬ, ЯК╤ ПОМИЛКИ МИ МОЖЕМО ЗРОБИТИ

— Якою ви бачите роль ╤нституту у люстрац╕йних процесах? Може, влада, новообран╕ депутати не забудуть сво╖ передвиборн╕ об╕цянки ╕ таки займуться виконанням закону про очищення влади.
— В Укра╖н╕ люстрац╕я не почалася в 90-т╕ роки, як у Сх╕дн╕й та Центральн╕й ╢вроп╕, тож ми втратили дуже багато часу, ╕ лише тепер намага╓мося очистити владу в╕д колишн╕х д╕яч╕в, великих ╕ малих, комун╕стичного режиму. Вт╕м, ╕ сьогодн╕ ця справа не втратила актуальност╕, тим б╕льше, ми отримали «посл╕довник╕в» з режиму Януковича. Але, на м╕й погляд, вона вже не матиме такого ефекту, як в ╕нших кра╖нах на початку 90-х.
Щодо комун╕стично╖ частини люстрац╕╖ та рол╕ У╤НП, сл╕д розум╕ти, що люстрац╕я ма╓ опиратися на документи. Зараз власниками арх╕в╕в колишн╕х комун╕стичних спецслужб ╓ Служба безпеки Укра╖ни, Служба зовн╕шньо╖ розв╕дки ╕ М╕н╕стерство внутр╕шн╕х справ. Тож, щоб планувати результат у люстрац╕йному процес╕, сл╕д вир╕шити питання, яке пост╕йно порушу╓ ╤нститут, — забрати ╕сторичн╕ документи з в╕дання сучасних спецслужб ╕ силових орган╕в, створити, як у т╕й же Польщ╕ чи Чех╕╖, окремий арх╕в нац╕онально╖ пам’ят╕, де мали б збер╕гатися ц╕ матер╕али. ╤ вже на ц╕й основ╕ займатися, власне, люстрац╕╓ю.
— Як в╕домо, спецслужби не дуже охоче розлучаються з╕ сво╖ми арх╕вами...
— У цьому питанн╕ ╓ повне порозум╕ння з Валентином Наливайченком, кер╕вником Служби безпеки Укра╖ни. Поки що не чути ч╕тко╖ позиц╕╖ в╕д Служби зовн╕шньо╖ розв╕дки, МВС... Зараз готу╓мо в╕дпов╕дний законопроект, зг╕дно з яким ма╓ бути запроваджений особливий режим використання документ╕в комун╕стичних спецслужб, думаю, що вже наступний парламент буде спроможним ухвалити такий закон.
Доступ до цих документ╕в сл╕д максимально спростити, оск╕льки вони св╕дчать про масов╕ порушення прав людини, про репрес╕╖, тобто прямо зач╕пають сусп╕льн╕ ╕нтереси. Це не якась ун╕кальна укра╖нська позиц╕я — це ╓вропейський стандарт: не ховати злочин╕в, вчинених органами влади проти сво╖х громадян.
Наголошу також, що спецслужби мають нарешт╕ позбутися цього тягаря минулого, тод╕ буде проведена межа м╕ж СБУ ╕ КБ, м╕ж сучасними правоохоронними органами та радянськими каральними структурами. А допоки не буде ц╕╓╖ ч╕тко╖ меж╕, чек╕сти та карател╕ завжди будуть п╕дн╕мати голову у нин╕шн╕й Служб╕ безпеки та м╕л╕ц╕╖. Чек╕сти колишн╕ми не бувають, ╕ вони можуть нав╕ть повернутися на кер╕вн╕ позиц╕╖: ми це бачили при Янукович╕.

НЕПОКАРАНЕ ЗЛО ЗРОСТА╢

— Ви свого часу працювали кер╕вником спецарх╕ву СБУ ╕ добре зна╓те, як╕ дан╕ там м╕стяться. Що сусп╕льство може д╕знатися нового з документ╕в спецслужб? Списки сексот╕в?
— Ц╕ арх╕ви дозволяють скласти ретроспективу ╕стор╕╖ Укра╖ни фактично протягом усього ХХ стол╕ття, подивитися на все через призму спецслужб. Чому це так важливо? Справа в тому, що в комун╕стичн╕й систем╕ значна частина документ╕в, так би мовити, «для широкого вжитку», була наст╕льки за╕деолог╕зованою, що часто просто не в╕дпов╕дала д╕йсност╕. Якщо в╕рити, наприклад, паперам КПРС, КПУ, то в нас у 80-му роц╕ вже майже був побудований комун╕зм. А от саме закрита частина таких документ╕в, як╕ писалися у надрах спецслужб для владних структур, м╕стила досить об’╓ктивну ╕нформац╕ю про стан ╕ настро╖ у сусп╕льств╕.
Тому осягнути ╕стор╕ю Укра╖ни ХХ стол╕ття без цих матер╕ал╕в абсолютно неможливо.
— Але ж багато хто вважа╓, що в╕дкриття арх╕в╕в може призвести до нового збурення у сусп╕льств╕, нового под╕лу на «чистих ╕ нечистих».
— Люди переконан╕, що найц╕кав╕шою частиною арх╕в╕в спецслужб ╓ списки агент╕в. Насправд╕ ж, агентурна ╕нформац╕я — це лише невеликий в╕дсоток, десь 5-7% усього масиву документ╕в, а решта да╓ загальну картину, як функц╕онував цей режим, як знаходив «ворог╕в народу», знищував ╖х, часом нав╕ть не ф╕зично, а просто створював неможлив╕ умови для прац╕, сп╕лкування, прир╕кав ╕накодумц╕в на духовну смерть. Багато справ розпов╕дають про дол╕ людей: ╕ кер╕вник╕в п╕дп╕лля, ╕ поет╕в, ╕ вояк╕в, звичайних громадян з поламаною комун╕стами долею, бо «опинилися не в тому м╕сц╕ не в той час».
Спираючись на ц╕ документи, можемо зрозум╕ти не т╕льки, як функц╕онував режим, а й побачити, як багато його залишк╕в, осколк╕в, традиц╕й залишилося дотепер. Дуже багато речей, як╕ ми, можливо, вже тепер не пом╕ча╓мо, вважа╓мо ╖х природними, ╓ неприродними, вони були створен╕ в часи тотал╕тарного режиму ╕ саме для обслуговування тотал╕тарного режиму. ╤ мають бути неприйнятн╕ для демократично╖ модел╕ розвитку держави. Почати хоча б ╕з латентно╖ сусп╕льно╖ толерантност╕ до того, що правоохоронн╕ органи можуть застосовувати карально-репресивн╕ функц╕╖. Але ж це зовс╕м неправильно! Органи називаються правоохоронними, вони мають охороняти право. Натом╕сть у нас дос╕ широко побуту╓ «совкова» думка, що чим м╕цн╕ший каральний меч, тим м╕цн╕ша держава.
— Все ж таки, чи вважа╓те ви за можливе в╕дкривати агентурн╕ списки, незважаючи на пр╕звища, на обличчя?
 — Так, вважаю за потр╕бне.
По-перше, як таких агентурних списк╕в, якихось великих шаф, де вони збер╕гаються, просто нема╓. ╤ якщо стане необх╕дно виявляти агентуру, то треба проводити серйозну пошукову роботу, працювати з оперативними справами, оперативно-розшуковими справами. Але я переконаний, що це сл╕д робити, якщо ми говоримо про люстрац╕ю. Д╕яльн╕сть людей, як╕ були заангажован╕ до комун╕стичних спецслужб, може тривати ╕ дотепер, вони можуть працювати на спецслужби сус╕дньо╖ держави.
Хоча тут знову ж таки треба розум╕ти специф╕ку ситуац╕╖ в укра╖нських арх╕вах. Дуже багато матер╕ал╕в, як╕ стосуються саме останнього пер╕оду радянсько╖ влади, початку 90-х рок╕в, були знищен╕, частина з них була вивезена. В╕дпов╕дно люстрац╕я в Укра╖н╕ насправд╕ буде дуже ╕ дуже ускладнена через те, що ми просто сп╕знилися. Ц╕ арх╕ви були почищен╕ ще за радянсько╖ влади, до того ж, на мо╓ переконання, вони чистилися нав╕ть у перш╕ роки незалежно╖ Укра╖ни.
— Ми дос╕ не можемо встановити, хто розстр╕лював Майдан.
— Це насправд╕ дуже тривожн╕ сигнали. Ми не зна╓мо, хто розстр╕лював Майдан 20 лютого, не можемо притягнути до в╕дпов╕дальност╕ тих, хто бив студент╕в 30 листопада, хоча ще тод╕ сам╕ актив╕сти встановили з десяток пр╕звищ. Я як громадянин, як активний учасник ╢вромайдану пост╕йно наголошую, що розсл╕дування мусить в╕дбутися, а винн╕ мають бути покаран╕. Ми повинн╕ побачити виконавц╕в ╕ тих, хто в╕ддав злочинн╕ накази. Непокаране зло зроста╓. Як ╕сторик можу наголосити: злочини у пер╕од Януковича — це, м╕ж ╕ншим, результат того, що не були засуджен╕ злочини комун╕стичного режиму, не були люстрован╕ ╖хн╕ ╕н╕ц╕атори та виконавц╕. Якщо ми не зможемо засудити зло пер╕оду Януковича, воно рано чи п╕зно повториться ╕, можливо, у страшн╕ших масштабах.
Засудження злочин╕в проти прав людини — це не питання помсти, це питання справедливост╕. ╤ якщо цього не зрозум╕ють пол╕тики, то, очевидно, треба чекати нового спалаху громадського протесту. Люди вже вдаються до акц╕й в╕дчаю, як-от, викидання у см╕тник. Чому таке можливе? Та тому, що держава не викону╓ сво╖ функц╕╖ повною м╕рою. В╕дпов╕дно, якщо не буде суду в╕д ╕мен╕ держави, якщо держава не хоче виконувати обов’язок — боротися з╕ злочинцями, то може статися ╕ суд л╕нча.

╤НСТИТУТ НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ ПАМ’ЯТ╤ ГОТУ╢ ЗАКОНИ ДЛЯ НОВОГО ПАРЛАМЕНТУ
 
— Багато над╕й поклада╓ться на новий парламент. Чому ви не балоту╓тесь?
— Мене висунули кандидатом-мажоритарником в╕д «Народного фронту», але на тому ж окруз╕ ╓ ╕нш╕ представники в╕д Майдану, ╕нш╕ г╕дн╕ люди. Вважаю недоречним з питаннями нац╕онально╖ пам’ят╕, якими я займаюся, вступати в гостру пол╕тичну боротьбу, тим б╕льше п╕д час в╕йни з Рос╕╓ю. Навпаки, нац╕ональна пам’ять — це те, що ма╓ об’╓днувати вс╕х укра╖нських пол╕тик╕в, незалежно в╕д того, яку вони пол╕тичну парт╕ю представляють.
Тож як голова Укра╖нського ╕нституту нац╕онально╖ пам’ят╕ я в╕рю, що налагоджу сп╕впрацю з пол╕тиками та парт╕ями, яких оберуть до Верховно╖ Ради, ╕ зможу аргументувати, чому необх╕дно проводити системну пол╕тику нац╕онально╖ пам’ят╕, що ма╓ бути зроблено у ц╕й галуз╕.
Я вже згадував про закон щодо документ╕в комун╕стичних спецслужб. Також сл╕д розробити спец╕альний закон про статус репресованих. У нас чинний ще радянський закон про реаб╕л╕тац╕ю, але в╕н значною м╕рою вже втратив свою актуальн╕сть, потребу╓ переробки.
Йтиметься також про закон про статус учасник╕в укра╖нського визвольного руху, як╕ боролися за незалежн╕сть. Необх╕дно ухвалити акт, який, врешт╕-решт, дасть пол╕тико-правову оц╕нку минулому комун╕стичному тотал╕тарному режиму, засудивши його як злочинний. Так зробили б╕льш╕сть посткомун╕стичних кра╖н п╕сля пад╕ння комун╕зму саме для того, щоб створити платформу для люстрац╕╖, так ма╓ бути зроблено ╕ в Укра╖н╕.
Важливим ╓ ухвалення закону про ╤нститут нац╕онально╖ пам’ят╕, який гарантував би його статус, незалежно в╕д пол╕тично╖ ситуац╕╖. Зараз ми ╓ в структур╕ Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни ╕ залежн╕ в╕д того, як складеться пол╕тична кон’юнктура. Але основи нац╕онально╖ пам’ят╕ як стратег╕чний елемент розвитку держави повинн╕ бути сталими. Дуже небезпечно п╕сля кожних вибор╕в зм╕нювати засаднич╕ реч╕, як╕ стосуються нац╕онально╖ ╕дентичност╕. Уяв╕ть, якщо якийсь г╕потетичний парламент скасу╓ право в╕льного загального волевиявлення чи заборонить приватну власн╕сть, обмежить права людини? Те ж саме з╕ злочинами, вчиненими радянською владою, — жодна нова влада в наш╕й кра╖н╕ не може допустити ╖хньо╖ реаб╕л╕тац╕╖. Ми бачили 20 лютого 2014 року, чим це загрожу╓. В╕дмежуватися в╕д злочин╕в минулого, щоб творити демократичну укра╖нську сп╕льноту, — базовий елемент пол╕тики нац╕онально╖ пам’ят╕.
— Щодо статусу учасник╕в визвольного руху — це питання пер╕одично порушу╓ться, але до к╕нця так ╕ не вир╕шене.
— Ми в╕зьмемося за розробку такого закону, в╕н ма╓ охоплювати весь пер╕од укра╖нського визвольного руху, принаймн╕ в ХХ стол╕тт╕, тобто йдеться про вояк╕в Укра╖нсько╖ повстансько╖ арм╕╖, людей, як╕ боролися проти тотал╕тарного режиму ненасильницьким методом, дисидент╕в, учасник╕в нац╕онального демократичного руху к╕нця 80-х — початку 90-х рок╕в. Укра╖нська держава ма╓ дати пол╕тико-правову оц╕нку цього руху як такого, що став базою для створення держави ╕ в╕дпов╕дно держава ма╓ забезпечити певн╕, бодай м╕н╕мальн╕, соц╕альн╕ гарант╕╖ ╕ в╕дзначити заслуги активних учасник╕в руху.
Я думаю, що ми можемо скористатися литовським прикладом, де окремо залишився радянський статус ветеран╕в в╕йни з ус╕м соц╕альним пакетом ╕ окремо введено статус учасника визвольного руху з соц╕альним пакетом. Таким чином, кожному в╕дда╓ться належне ╕ не в╕дбува╓ться прир╕вняння, яке насправд╕ виклика╓ досить велике непорозум╕ння.
— У нац╕ональн╕й пам’ят╕ залиша╓ться ╕ багато стор╕нок т╕╓╖ ж Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. В Укра╖н╕ д╕ють пошуков╕ орган╕зац╕╖, що вивчають т╕ под╕╖. Ви з ними якось сп╕впрацю╓те, ма╓те контакти?
— Звичайно. В Укра╖н╕, кр╕м пошукових орган╕зац╕й, д╕╓ координац╕йний орган — Державна м╕жв╕домча ком╕с╕я з питань пошуку жертв в╕йни та пол╕тичних репрес╕й. ╤н╕ц╕йовано переп╕дпорядкування ком╕с╕╖ У╤НП (зараз вона у сфер╕ управл╕ння М╕н-рег╕онбуду), призначений новий секретар — Святослав Шеремета, який, до реч╕, керував нею в 2009-2010 рр. Завдання ком╕с╕╖ — координувати д╕яльн╕сть такого роду пошукових груп ╕ надавати ╖м допомогу, аби пошукова робота зд╕йснювалася за п╕дтримки держави. Я переконаний, що ми повинн╕ знайти могилу кожного вояка, який загинув на територ╕╖ Укра╖ни, ╕дентиф╕кувати його ╕ належно вшанувати.
— На жаль, ╕стор╕я Укра╖ни пишеться так, що ╕ зараз ╕дуть бо╖, ╕ зараз гинуть наш╕ люди, ╕ ╓ поховання нев╕домих вояк╕в. Ви до ц╕╓╖ справи ще не бралися?
— Вважа╓мо надзвичайно важливим зберегти все, що стосу╓ться нашо╖ пам’ят╕ про геро╖зм солдат╕в, як╕ воюють за незалежн╕сть ╕ територ╕альну ц╕л╕сн╕сть Укра╖ни. На ╖хньому приклад╕ зростатимуть наступн╕ покол╕ння укра╖нц╕в. Ми розробили ц╕лу низку заход╕в, спрямованих на вшанування пам’ят╕ загиблих геро╖в АТО, вони м╕стять звернення до орган╕в м╕сцевого самоврядування щодо перейменування вулиць, населених пункт╕в на честь загиблих, встановлення мемор╕альних знак╕в, створення спец╕альних в╕йськових сектор╕в на цвинтарях. Зараз працю╓мо над ╕де╓ю створення центрального в╕йськового цвинтаря у столиц╕, де мали б бути перепохован╕ як учасники АТО, так ╕, можливо, в╕йськов╕ геро╖ ╕нших пер╕од╕в ╕стор╕╖ Укра╖ни.
У╤НП сп╕впрацю╓ з М╕н╕стерством оборони, М╕н╕стерством внутр╕шн╕х справ, Службою безпеки Укра╖ни, щоб створити базу даних про загиблих. Згодом ц╕ сух╕ б╕ограф╕чн╕ в╕домост╕ наповнимо конкретн╕шим матер╕алом: уже розпочали запис спогад╕в побратим╕в, тих людей, як╕ були поруч ╕з загиблими героями, — щоб усе це заф╕ксувати, не втратити.
У нас зд╕йсню╓ться великий проект «Усна ╕стор╕я Майдану», вже записано понад 200 годин ауд╕о- ╕ в╕део╕нтерв’ю учасник╕в Майдану. В майбутньому це буде використано досл╕дниками, а також для створення музею Майдану.

Олег ОЛ╤ЙНИК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2014 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14148

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков