Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КРИМОСУДДЯ
СЛОВО СИЛИ – ПРОТИ СИЛИ СЛОВА…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот в╕с╕мдесят п’ятий…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ П╤ДПИСАВ ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю
Передбачено, що моб╕л╕зац╕╖ п╕длягають громадяни в╕ком в╕д 25 до 60 рок╕в…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот с╕мдесят восьмий…


КРИТИКУВАВ У СОЦМЕРЕЖАХ ОКУПАЦ╤ЙНУ ВЛАДУ:
Кримчанину виписали штраф у 150 тисяч рубл╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2014 > Тема "Бути чи не бути?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 31.10.2014
НАЦ╤Я ЗР╤╢ В БОРН╤ ╤ В МОЛИТВ╤

Ми ╓сть народ!
«КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ» В ЗОН╤ АТО

Коли зак╕нчив писати про Свистун╕вський Шевченк╕вський фестиваль, то зрозум╕в, що багато ╕нформац╕╖ про Луганщину залишилося «за кадром». Тому зараз б╕льше зупинюся на повсякденному житт╕ цього краю. Звичайно, я мав певну ╕нформац╕ю про рег╕он. По-перше, неодноразово бував на Донбас╕ у б╕льш благополучн╕ часи, а по-друге, всю дорогу до Харкова сп╕лкувався з луганським просв╕тянином ╤ваном Захарченком, який встиг побувати в полон╕ у лугандон╕вц╕в. Звичайно, Донецька ╕ Луганська област╕ не ╓ абсолютно ╕дентичними. Але ще б╕льше р╕зняться м╕ж собою аграрна п╕вн╕ч (по сут╕, це Слобожанщина) ╕ промисловий п╕вдень Луганщини. Сьогодн╕ я б╕льше розпов╕м про слоб╕дську частину краю.

УКРА╥НА НЕОДНОР╤ДНА. В ЦЬОМУ ╥╥ ВРАЗЛИВ╤СТЬ ╤ СИЛА

…Зона АТО почалася для нас з Миколайовичем ще в Луцьку, у прим╕щенн╕ ф╕лармон╕╖. Саме зв╕дти рано-вранц╕ мав вирушати автобус на сх╕д. Можна було переночувати, дочекатися ранку, сидячи на ст╕льцях, але що то за сон? Тому вир╕шили ночувати на бетонн╕й п╕длоз╕, резонно вважаючи, що лежачи спати легше, н╕ж сидячи. А якщо буде холодно, то ст╕льц╕ в╕д нас н╕куди не втечуть. Добре, що нам дозволили порвати старий картонний ящик, тому два шари картону тр╕шки рятували нас в╕д безжального холоду бетонно╖ п╕длоги. А ще був шматок брезенту ╕ як╕сь стар╕ п╕джаки. Спочатку вдалося трохи задр╕мати, але пот╕м холод безпардонно нагадав про себе. Т╕шила думка про те, що нашим в╕йськовим на блокпостах навряд чи тепл╕ше. А не в╕дчу╓ш будн╕в арм╕╖, то й не напишеш н╕чого доброго.
О шост╕й ранку до ф╕лармон╕╖ п╕д’╖хав автобус, зв╕льнивши нас ╕з Миколайовичем в╕д необх╕дност╕ мерзнути на бетон╕. П╕д╕йшли й люди — артисти Волинського народного хору. Вирушили в путь. ╥хати в автобус╕ було значно тепл╕ше ╕ ц╕кав╕ше. Луганський просв╕тянин «в екзил╕» прикип╕в до в╕кна ╕ вивчав пейзаж╕ пол╕ського краю. Признався, що як кра╓знавця його ц╕кавить маса деталей. Не знаю, на що звернув увагу ╤ван Миколайович, але я встиг пом╕тити, що ╕ без того велик╕ площ╕ л╕с╕в Волин╕, Р╕вненщини ╕ Житомирщини скоро сутт╓во зб╕льшаться. Грунти не надто родюч╕, обробляти землю невиг╕дно (за нин╕шн╕х умов, принаймн╕), тому природа скористалася моментом ╕ кинула в б╕й вс╕ сво╖ зелен╕ сотн╕, курен╕ ╕ полки. Це образно, звичайно... Тому поля швидко заростають як не сосновими л╕сами, то в╕льхою ╕ березою або ж грушею-дичкою. А ось на Полтавщин╕ — все по-╕ншому. Ниви чорноземн╕, тому й не запущен╕, гарно оброблен╕, тому й л╕сонасаджень там менше — х╕ба що л╕сосмуги. Але ж у кого повернеться язик сказати, що наше Пол╕сся погане?
До реч╕, на Полтавщин╕ вже пом╕тними стають ознаки русиф╕кац╕╖. Ну, ось, скаж╕мо, сто╖ть при дороз╕ ресторан «Каспий». А чому не «Ворскла» або хоча б «Азов»? Поява ресторану з такою назвою була б малоймов╕рною на Волин╕ й Под╕лл╕, я вже не кажу про Галичину. Але Укра╖на наша ╓ такою, як ╓... ╤ якби не загребущ╕ сус╕ди, то кому в╕д такого розма╖ття назв було б г╕рше?
Звичайно, укра╖нц╕ у попередн╕ десятил╕ття продемонстрували певну легковажн╕сть. Адже вс╕м зрозум╕ло було, що сепаратистськ╕ тенденц╕╖ на сход╕ ╕снують ╕ нав╕ть посилюються...
Ми мало що робили, аби запоб╕гти розколу, а тепер деяк╕ гаряч╕ голови закликають в╕дмовитися в╕д частини територ╕й, аби спок╕йно жити на тих землях, як╕ у нас ще залишилися.
Але про це добре сказав рос╕йськомовний письменник з Донбасу Володимир Рафе╓нко:
«Важливо бачити в мирних людях, як╕ там живуть ╕ виживають, громадян Укра╖ни, а не сепаратист╕в ╕ зрадник╕в. Коли у нас почина╓ хвор╕ти, скаж╕мо, нога ╕ в╕дмовля╓ться носити наше тл╕нне т╕ло, ми ж не в╕др╕зу╓мо ╖╖ з докором у сепаратизм╕? Якщо так чинити, то скоро у нас, окр╕м нерозумно╖ голови, н╕чого не залишиться».
Дал╕ пан Володимир говорить дуже в╕рн╕ ╕ надзвичайно точн╕ слова про нашу Батьк╕вщину (цитую за газетою «День»): «Укра╖на — кра╖на дуже р╕зна. Це — неймов╕рно красива, дуже суперечлива, по сут╕, незвичайно загадкова кра╖на. Але найголовн╕ше, що ╕ншо╖ тако╖ нема, ╕ нам з вами ╕ншо╖ тако╖ н╕коли не буде дано! Саме тому ми зобов’язан╕ збер╕гати кожну ╖╖ частинку у сво╓р╕дност╕ ╕ повнот╕…»

«ДОБРОВОЛЬЧ╤ БАТАЛЬЙОНИ Р╤ШУЧЕ НАЛАШТОВАН╤…»

Все ж 2014 р╕к став тим руб╕коном, перейшовши який, ми вже н╕коли не будемо повн╕стю покладатися на когось. Рос╕я вкотре зрадила Укра╖ну (причому нин╕шня ╖╖ зрада ╓ наймасштабн╕шою), а Зах╕д допомага╓ менше, н╕ж оч╕кувалося. В дороз╕ у «Слов╕ Просв╕ти» читав ╕нтерв’ю ╕з заступником командира добровольчого батальйону ОУН Борисом Гуменюком. В╕н сказав там одну дуже важливу фразу: «З ц╕╓╖ в╕йни ми вс╕ вийдемо ╕накшими…». Стосовно Криму теж: «Добровольч╕ батальйони р╕шуче налаштован╕ п╕сля зак╕нчення в╕йни на Донбас╕ йти на Крим. Незалежно в╕д того, якою буде воля пол╕тик╕в ╕ кер╕вництва держави. Це — наша земля, ╕ ми повинн╕ повернути ╖╖ в Укра╖ну». Як бачимо, укра╖нський поет ╕ в╕йськовик-доброволець не те, що не розрахову╓ на ╢вросоюз ╕ НАТО, але й думкою кер╕вництва держави не надто дорожить. Тобто з’явилася нова сила, яко╖ ран╕ше не було видно на пол╕тичному горизонт╕. Та й ╕нш╕ знайом╕, як╕ перебувають в зон╕ АТО, про Крим кажуть те ж саме. Настро╖ в арм╕╖ патр╕отичн╕. Звичайно, анарх╕я — р╕ч неприпустима, але й здача нац╕ональних ╕нтерес╕в також.

ДВ╤ ЛУГАНЩИНИ — РАДЯНСЬКА Й УКРА╥НСЬКА

Добре, що м╕цн╕шими стають наш╕ Збройн╕ Сили, непереможний дух УПА знову вселя╓ться в наш╕ серця. ╤ все ж як журнал╕ст, перебуваючи на сход╕, я шукав те, що дозволило б мирним шляхом вир╕шити б╕льш╕сть проблем. Звичайно, мешканц╕в сходу треба розум╕ти. Б╕да в тому, що ╖х не надто прагнуть зрозум╕ти т╕, хто створив ДНР ╕ ЛНР, спираючись лише на рос╕йський шов╕н╕зм. Вони бачать т╕льки т╕ проблеми, як╕ хочуть бачити. Нам так не можна. Звичайно, у багатьох людей на сход╕ ╓ радянський сентимент. В╕н ╓ не т╕льки на Донбас╕. Нещодавно я в╕дв╕дав р╕дну школу на Ки╖вщин╕ ╕ побачив у фой╓ не лише фотограф╕╖ нового покол╕ння учн╕в (ус╕ у вишиванках, у наш час цього не було), але й почув призабуту п╕сню: «И Ленин такой молодой, и юный октябрь впереди…». Колишн╕ випускники школи (а ╖м було далеко за п’ятдесят), як╕ побували на Майдан╕, слухали цю п╕сню з великим хвилюванням. Воно й зрозум╕ло — п╕сня переносила в юн╕сть! ╤ це ж проукра╖нський п╕вдень Ки╖вщини... То що вже говорити про Донецьк ╕ Луганськ, де такий сентимент до радянського минулого ╓ нормою? На жаль, ми давно в╕дштовхнули в╕д себе велик╕ категор╕╖ людей, як╕ могли б бути союзниками, а не ворогами. Тепер повернути ╖х буде важко. Але ╓ територ╕╖, де можна спробувати р╕зн╕ модел╕ сп╕вжиття.

«ПРИВЕТ ИЗ КОЛХОЗА!» ╤ «УКРА╥НА ПОНАД УСЕ!»

Толерантна Укра╖на — не Москов╕я, де будь-яке розма╖ття ╓ злом. Ми готов╕ до «╕накшост╕», але за умови, що й наше нац╕ональне «Я» не буде принижуватись. Контрольована нашою арм╕╓ю п╕вн╕ч Лугансько╖ ╕ Донецько╖ областей могла б стати непоганою лаборатор╕╓ю, пол╕гоном для напрацювання житт╓здатних моделей розвитку. Висновок про фактично дв╕ Луганщини можна зробити вже в Сватовому. ╤ вив╕ски, ╕ написи на парканах це п╕дтверджують. Скаж╕мо: «вулиця Дзержинського» або напис «вул. Радянська» на автобусн╕й зупинц╕. Все воно н╕би з минулого, але хоч мова укра╖нська. На одному з рекламних плакат╕в б╕лозубий «рубаха-парень» з гармошкою рекламу╓ смажене нас╕ння. Приверта╓ увагу напис: «ПРИВЕТ ИЗ КОЛХОЗА!», поряд — укра╖нський напис значно меншими л╕терами. Реклама двомовна, що в умовах Луганщини — р╕ч природна. В ╕ншому м╕сц╕: «╤нформац╕я. Объявления», — але тут вже укра╖нське слово б╕льшими л╕терами. Така двомовн╕сть не виклика╓ в╕дторгнення. Г╕рше, що в Лугандон╕ под╕бно╖ толерантност╕ нема╓, там безрозд╕льно пану╓ рос╕йська мова ╕ йде активна «зачистка» територ╕╖ в╕д просв╕тян та укра╖номовного елементу. Таку ситуац╕ю треба активн╕ше доносити до св╕тово╖ громадськост╕, бо вони про це можуть ╕ не знати. Чому в одн╕й частин╕ Луганщини можна вибирати мову сп╕лкування на власний розсуд, а в ╕нш╕й — нею може бути виключно рос╕йська? Реакц╕╓ю на несправедлив╕сть ╓ стих╕йн╕ написи. Молод╕ патр╕оти п╕вн╕чно╖ Луганщини пишуть на асфальт╕ непристойн╕ слова про Пут╕на, або ж виводять на ст╕нах будинк╕в патр╕отичн╕ гасла: «Слава Укра╖н╕!» та «Луганщина — це Укра╖на». На авто-станц╕╖ побачив напис «Укра╖на понад усе!». Це вже не «партизанський» напис, зроблений похапцем уноч╕, а ц╕лком оф╕ц╕йний, ╕ в╕н яскраво св╕дчить про настро╖ значно╖ частини слобожанц╕в.

ЗНАЙОМИТИ ╤З «СВ╤ТЛИЧКОЮ» ЛУГАНЧАН ЛЕГКО — НА ВУЛИЦЯХ БАГАТО ПРОСВ╤ТЯН ╤ СВОБОД╤ВЦ╤В

На вулицях Сватового я зустр╕в просв╕тян з окупованого терористами Луганська, як╕ аг╕тували за «Свободу». Подарував ╖м прим╕рник нашо╖ газети. Вони були дуже рад╕, що «Св╕тличка» дос╕ виходить. Т╕шилися, як д╕ти, коли я подарував ╖м дек╕лька прим╕рник╕в. Сказали, що факт в╕дчайдушного опору нашо╖ газети надихатиме ╕ ╖х на боротьбу. Хай уже Крим тимчасово втрачено, але оцей шмат р╕дно╖ Слобожанщини вони н╕коли не в╕ддадуть ворогу! Треба сказати, що на вулицях зв╕льнених м╕ст ╕ селищ Луганщини п╕д час вибор╕в легко знайомитися з патр╕отично налаштованими людьми. Бачиш аг╕тац╕йний намет — п╕дходь ╕ сп╕лкуйся. В одному м╕сц╕ нав╕ть побачив трьох актив╕ст╕в «Правого сектора». До них в╕дразу ж п╕дб╕г «благообразний старичок» з довгим сивим волоссям ╕ бородою та явно московсько-патр╕архатною закваскою. В╕н почав щось говорити про любов, про те, що гр╕х проливати людську кров, ╕ що жорсток╕сть н╕коли не доводила до добра... Говорив в╕н без злост╕, як ╕ належить християнському пропов╕днику, але ж… Цю б енерг╕ю д╕дуся та в мирне русло — краще б йому на територ╕ю Лугандону ви╖хати, ск╕льки ж там роботи! Хай би не обстр╕лювали сепаратисти наш╕ блокпости п╕д час перемир’я, хай би руки не в╕друбували нашим хлопцям т╕льки тому, що татуювання не подоба╓ться, хай би голови не в╕др╕зали, не катували, не знущалися… А що ж тут аг╕тувати за мир, коли «правос╓ки» ц╕ зовс╕м беззбройн╕, вони лише привезли гуман╕тарну допомогу для арм╕╖… В такому ключ╕ я думав, в╕дчуваючи певне роздратування. Але хлопц╕ з «Правого сектора» спок╕йно ╕ терпляче слухали сват╕вського аг╕татора, мовчки киваючи головами. Д╕дусь залишився задоволений сво╓ю роботою ╕ п╕шов додому. Цей випадок п╕дтвердив мою думку про те, що ╓ певна категор╕я людей (╕ вона велика), яка могла б стати базою для подальшого мирного розвитку краю. Д╕дусь цей ╕ з сепаратистами буде говорити в тому ж ключ╕, а його б ще кимось п╕дсилити, просв╕тити, розпов╕сти про ╕стинний стан справ у Зах╕дн╕й Укра╖н╕. Мен╕ здалося, що цей християнин, скор╕ше, дез╕нформований, ан╕ж антиукра╖нський.

ПРО 93-Р╤ЧНУ КОРИГУВАЛЬНИЦЮ ВОГНЮ, ЧОТУ ОБОЛОНСЬКИХ БАБУСЬ ТА «ОБЕРЕГИ» В╤Д «СВ╤ТЛИЧАНКИ» ГАЛ╤

Сяка-така ╕нформац╕я до в╕йськовослужбовц╕в все ж доходить. ╤ газети ╖м волонтери привозять, ╕ розпов╕дають багато. Але, тим не менше, за «Кримську св╕тлицю», «Культуру ╕ життя» та газету «День» вс╕ учасники АТО були мен╕ вдячн╕. Зайвих газет на передов╕й не бува╓, був би т╕льки час ╖х читати. Звичайно, кожен випадок, кожен факт високого патр╕отизму п╕дносить бойовий дух б╕йц╕в. Тим паче, що деяк╕ моменти просто розчулюють. Скаж╕мо, з газети «Волонтер», яку масово роздавали п╕д час Свистун╕вського фестивалю, я дов╕дався багато яскравих приклад╕в геро╖чного спротиву укра╖нц╕в у зон╕ АТО. Скаж╕мо, д╕знався про легендарну бабу Дусю, яка у сво╖ 93 роки р╕шуче стала на захист Укра╖ни. Вона якось добула телефон наших артилерист╕в, як╕ довго не могли роздовбати одну вогневу точку сепаратист╕в. Оск╕льки баба Дуся мала за спиною досв╕д Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, то почала профес╕йно корегувати по телефону вогонь укра╖нських гармат. За ╖╖ вказ╕вками вони, нарешт╕, вшкварили туди, куди треба. Так баба Дуся помстилася пророс╕йським терористам за зруйновану ╕нфраструктуру Донбасу ╕ за десятки тисяч б╕женц╕в. Ц╕каво, що й пенс╕онерки Ки╓ва не стоять осторонь. 15 найактивн╕ших з них утворили волонтерську чоту (а познайомилися м╕ж собою ще на Майдан╕ п╕д час Революц╕╖ Г╕дност╕); так ось вони збирають допомогу в спальних районах Ки╓ва ╕ передають ╖╖ на сх╕д. Ж╕нок добре знають на базарах Оболон╕, передають через них на фронт сало, овоч╕, сухофрукти, мед. Передають, бо дов╕ряють, а це говорить про те, що пенс╕онерки встигли зробити великий обсяг роботи ╕ заслужити чималий авторитет. А ще невтомн╕ ж╕ночки з «оболонсько╖ чоти» часто пров╕дують в╕йськових у шпиталях, печуть для них млинц╕, пир╕жки, тушкують м’ясо… Пенс╕онерки намагаються особливу увагу прид╕лити тим, чи╖ родич╕ не мають змоги весь час бути поруч з пораненими та доглядати за ними.
У зон╕ АТО я часто думав: а чи не могли б ми, «св╕тличани», якось сутт╓в╕ше допомагати арм╕╖? Може б, наш╕ читач╕ щось п╕дказали? До реч╕, у Сватовому я так спод╕вався зустр╕тися з одним нашим передплатником з Криму! Але на момент мого при╖зду патр╕отичний кримчанин уже покинув Сватове ╕ тепер перебува╓ зовс╕м близько в╕д л╕н╕╖ фронту, на передов╕й. В усякому випадку, в╕н уже неодноразово в╕дчув на соб╕, що таке м╕нометний обстр╕л… Шкодую, що не зм╕г передати йому ляльку-обер╕г, яку передала для нього ╕ його побратим╕в наша льв╕вська «св╕тличанка» Галина Швець. Цих оберег╕в я прив╕з зо два десятки, ╕ вс╕ б╕йц╕ були дуже вдячн╕ за них. Не менше, н╕ж за газети! Адже вони чули, що укра╖нськ╕ ж╕нки це роблять ╕ передають в зону АТО, але у них самих цих лялечок ще не було. Дехто просив описати Галину. Я казав, що Галя дуже гарна, надзвичайно добра, ╕ у не╖ п’ятеро д╕тей. В╕дпов╕дь ус╕х задовольняла. Мабуть, при╓мн╕ше йти у б╕й, знаючи, що у тво╖й нагрудн╕й кишен╕ — не просто ╕грашка, а частинка душ╕ розумно╖, добро╖, лаг╕дно╖ укра╖нки. Галина Швець за осв╕тою — геолог, але ж бачите, чим доводиться займатися у немирний час…

П╤Д ОБСТР╤ЛАМИ «ГРАД╤В» В╤ДСОТОК АТЕ╥СТ╤В СКОРОЧУ╢ТЬСЯ ДО НУЛЯ

«Декого в╕йна зм╕нить назавжди…». Так вважа╓ благочинний Староб╕льського району Лугансько╖ област╕ Укра╖нсько╖ православно╖ церкви Ки╖вського патр╕архату отець Володимир. До в╕йни молодий священик розбудовував укра╖нський храм у Луганську. А нин╕ ╓ душпастирем укра╖нських в╕йськових. Чимось в╕н мен╕ нагадав нашого отця ╤вана з Перевального. За в╕ком вони р╕зн╕, але це однаково чист╕ й св╕тл╕ душ╕. ╤ дол╕ в чомусь под╕бн╕: будували-будували, а прийшли «брати-супостати» ╕ все в╕д╕брали. Добре, що на п╕вноч╕ Луганщини сто╖ть наша арм╕я, вона зв’язу╓ сепаратистам ╕ рос╕йським шов╕н╕стам руки. Не було б арм╕╖, — терористи поруйнували б усе або в╕д╕брали б наш╕ храми для потреб сво╓╖ ╕мперсько╖ церкви.
Отця Володимира благословили на активну роботу на зв╕льнених територ╕ях Луганщини, в╕н став душпастирем в╕йськових, зокрема, добровольчого батальйону «Айдар». Ми познайомилися п╕д час Свистун╕вського Шевченк╕вського фестивалю. Я передав благочинному к╕лька прим╕рник╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕», зокрема й те число, де йшлося про минулор╕чний фестиваль повстансько╖ п╕сн╕ в Коломи╖. «Чи потр╕бн╕ укра╖нцям повстанськ╕
п╕сн╕?» — так я назвав тод╕ свою статтю. Тепер точно зна╓мо, що не зашкодять. ╤ на Майдан╕ допомогли, ╕ воювати допомагають. Отець Володимир пооб╕цяв у межах сво╖х сил популяризувати «Кримську св╕тлицю» на зв╕льнених територ╕ях Луганщини, зокрема й серед б╕йц╕в.
Якщо отець Володимир — кор╕нний луганчанин, то отець Роман (УГКЦ) — родом з Прикарпаття. У зон╕ АТО в╕н перебува╓ як в╕йськовий капелан ╕, звичайно ж, при╖хав як доброволець. Я побував у його намет╕-капличц╕, ╕ ми довго говорили про духовн╕сть во╖н╕в, як╕ перебувають у зон╕ АТО. А пот╕м, щоб краще в╕дчути стан б╕йця п╕д час бою, я деякий час побув у бронежилет╕. Вага в╕дчутна. А якщо одягнути на себе ще й «розгрузку», автомат, бо╓комплект? Пересуватися ста╓ значно важче. А як залазити на бронетранспортер? А якщо треба б╕гти? Це ж яку ф╕зичну силу треба мати! Хоча б╕йц╕ мене переконали, що п╕д артилер╕йським обстр╕лом швидк╕сть б╕гу значно зроста╓, ╕ тягар бронежилета ста╓ майже нев╕дчутним. А ще вони запевнили мене, що п╕д час обстр╕л╕в з «Град╕в» в╕дсоток ате╖ст╕в скорочу╓ться майже до нульово╖ позначки. Тому священики-душпастир╕ в зон╕ АТО явно не зайв╕.

СПЕЦНАЗ╤ВЕЦЬ: «Я М╤Г БИ ВРЯТУВАТИ ЧОЛОВ╤КА ТЕТЯНИ ЧОРНОВОЛ…»

В╕йна загострю╓ пильн╕сть. Коли ╖хав по╖здом, то в одному м╕сц╕ (приблизно 700-800 метр╕в в╕д зал╕зничного насипу) пом╕тив невеличкий п╕дрозд╕л укра╖нсько╖ арм╕╖. Взвод там чи в╕дд╕лення — сказати не беруся, бо з по╖зда видно лише к╕лька намет╕в. Але видно по рель╓фу, що багато б╕йц╕в там не розм╕стяться. ╤ ось про що подумав тод╕: те, що про цей п╕дрозд╕л зна╓ сус╕дн╓ село, — невелика б╕да. Стосунки укра╖нських вояк╕в з м╕сцевим населенням тут, як правило, непоган╕. А ось у по╖здах ╖здять ╕ прихильники сепаратист╕в, а це тисяч╕, десятки тисяч зайвих очей щодня! Тому сл╕д би тим хлопцям поставити сво╖ намети нижче, ближче до струмка… Хай би лише м╕сцев╕ бачили, а не тисяч╕ пасажир╕в. Бо божев╕льна ╕дея може народитися в голов╕ кожного терориста, а реал╕зувати ╖╖ не так вже й важко. Чим менше людей зна╓ про розташування б╕йц╕в, тим краще. Х╕ба ж досв╕д Волновахи нас н╕чому не навчив?
Ой, що ж я все про в╕йну думаю? Там же так╕ перел╕ски гарн╕! Все в ос╕нньому золот╕…
Але не думати про людськ╕ втрати я вже не можу. Тим паче, коли усв╕домлю╓ш: гинуть найкращ╕. Запам’яталася розмова з нашими спецназ╕вцями. Один з них, розпов╕даючи про смерть чолов╕ка Тетяни Чорновол, сказав, що м╕г би врятувати його, якби був поряд. Микола Березовий не м╕г зупинити сильну кровотечу, тому що в тому м╕сц╕ перетиснути артер╕ю було надзвичайно важко. Для цього треба було розр╕зати м’яз на ноз╕, пожертвувати ним, але будь-що д╕статися до артер╕╖. М’яз колись зростеться, може, рухлив╕сть ноги дещо зменшиться, але ж людина залишиться живою! Оф╕цери спецназу з досв╕дом ведення в╕йн у «гарячих точках» знають, як це робити. Але ж у наших мирних хлопц╕в такого досв╕ду бути не могло...

 ЧУЖОГО НАМ НЕ ТРЕБА, АЛЕ Й В╤Д СВОГО Н╤КОЛИ НЕ В╤ДРЕЧЕМОСЯ!

М╕й диктофон записав виступ на сцен╕ кандидата в депутати Верховно╖ Ради Укра╖ни Дмитра Сн╓г╕рьова. Це було п╕д час Шевченк╕вського фестивалю:
— Двадцять три роки укра╖нську арм╕ю руйнували, спецслужби також… ╤ коли ми постали перед зовн╕шн╕м викликом, в окопи п╕шли добровольц╕. В л╕си п╕шли вчорашн╕ агрономи, вчител╕, л╕кар╕. Зараз на сцену виходив м╕й побратим. Його обличчя було прикрите балаклавою. Псевдо ц╕╓╖ людини «Котигорошко», в╕н уже став легендою укра╖нського партизанського спротиву. Людина дв╕ч╕ викликала вогонь на себе нашо╖ ав╕ац╕╖, фактично виступаючи коригувальником, живою м╕шенню. Бо жодного б╕нокля, жодно╖ спецтехн╕ки нам не дали. Ми наводили укра╖нську ав╕ац╕ю на ворож╕ каравани, наводили фактично на сво╖ т╕ла. М╕й побратим «Котигорошко» важко контужений, сьогодн╕ в╕н ще змушений приховувати сво╓ обличчя, бо частина Лугансько╖ област╕ дос╕ п╕д окупац╕╓ю. В даний момент по Луганщин╕ рейдують дв╕ укра╖нськ╕ розв╕дувально-диверс╕йн╕ групи «Право╖ справи». Д╕яльн╕сть нашо╖ групи високо оц╕нена укра╖нськими спецслужбами. ╢ державн╕ нагороди ╕ в мене, командира, ╕ в член╕в нашо╖ орган╕зац╕╖. Але найвищою нагородою для нас були листи льв╕вських мам. Матер╕ б╕йц╕в 80-╖ аеромоб╕льно╖ бригади, яка захищала летовище в Луганську, писали: «Пане Дмитре! Дяку╓мо вам за сотн╕ врятованих житт╕в». Ми тод╕ показали реально, що сх╕д ╕ зах╕д разом. А ще ми сво╖ми справами в╕дновили славу укра╖нсько╖ партизанки на Луганщин╕. Тепер, коли будуть говорити про укра╖нську партизанку, то будуть знати, що це не т╕льки УПА, ╕ не т╕льки партизанський рух на сход╕ Укра╖ни в 1918-1924 роках. Це ╕ т╕ люди, колишн╕ вчител╕ ╕ агрономи, як╕, незважаючи на вс╕ виклики, на лють ворога, стали на св╕й захист тепер, на початку третього тисячол╕ття. В╕д дванадцятир╕чно╖ д╕вчинки, яка на велосипед╕ ╖здила ╕ дивилася, де розташован╕ ворож╕ позиц╕╖, до пенс╕онер╕в. ╤ не було випадку, щоб хтось нам в╕дмовив у наданн╕ житла або ╕нформац╕╖. У нас на сход╕ Укра╖ни не було зрад… Так, ми зазнали втрат, група нашого побратима «Душмана» загинула в м╕ст╕ Краснодон╕, виконуючи спец╕альне завдання. Але ц╕ною ц╕╓╖ велико╖ втрати ми зберегли сотн╕ укра╖нських житт╕в. Десятки авт╕вок, десятки бронемашин не д╕йшли до ворожих позиц╕й. Переконаний, що сх╕д був ╕ залишиться укра╖нським!
* * *
…Пот╕м ми ще говорили з Дмитром Сн╓г╕рьовим в╕ч-на-в╕ч. Заторкнули й тему укра╖нських етн╕чних земель Кубан╕, Б╓лгородщини, Воронежчини, Ростовщини. Якщо Рос╕я вважа╓, що ма╓ право зм╕нювати кордони держав т╕льки тому, що в тому чи ╕ншому рег╕он╕ прожива╓ значний в╕дсоток рос╕ян, то й нам негоже залишати напризволяще укра╖нц╕в, як╕ проживають у вищезгаданих областях. Чужого нам не треба, але й в╕д свого н╕коли не в╕дречемося. Под╕╖ в Криму ╕ в╕йна на Донбас╕ показали, що пол╕тична беззуб╕сть ╕ традиц╕йний укра╖нський пациф╕зм аж н╕як не можуть бути гарант╕╓ю миру. А ось коли нац╕я загартову╓ться в боях, консол╕ду╓ться, висува╓ нових л╕дер╕в ╕ безстрашних во╖н╕в, то шанс╕в вижити у не╖ ста╓ значно б╕льше.

Серг╕й ЛАЩЕНКО, власкор «КС»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2014 > Тема "Бути чи не бути?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14202

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков