Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 07.11.2014 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 07.11.2014
ЕКОЛОГ╤ЧНА ЕНЕРГЕТИКА ПЕРЕВЕРНЕ СВ╤Т

Не газом ╓диним...

Нещодавно в Ки╓в╕ вийшла друком книга Олександра Наказненка «М╕сце п╕д Сонцем, або Еколог╕чна енергетика переверне св╕т». Автор — досить в╕домий журнал╕ст. В╕н вида╓ в ╤рпен╕ на Ки╖вщин╕ газету «Зоря При╕рп╕ння», щиро з╕знаючись, що видання виходить тод╕, коли редактору вда╓ться знайти грош╕. Проте Олександр Наказненко нер╕дко публ╕ку╓ться в центральних газетах, а також у р╕зних ╕рп╕нських виданнях ╕ в ╤нтернет╕.
О. Наказненко зазнача╓ в сво╖й перш╕й книз╕: «Пам’ятники тотал╕тарному режиму – це далеко не т╕льки однотипн╕ штампован╕ лис╕ ╕доли, розставлен╕ за час╕в СРСР мало не в кожному населеному пункт╕. Пам’ятники тотал╕тарному режиму – це вс╕ АЕС, ТЕЦ, ГЕС, а також ЛЕП (л╕н╕╖ електропередач), якими вони вс╕ зв’язан╕ м╕ж собою та з кожним споживачем електроенерг╕╖. Вони неначе ненажерн╕ павуки – заплутали, оповили в ╓дину енергетичну систему ц╕л╕ народи (не т╕льки колишнього Союзу), якими легше керувати з одного мозкового, точн╕ше, безмозкового центру».
Журнал╕ст пропагу╓ перех╕д на енерг╕ю сонця ╕ в╕тру, яка еколог╕чно безпечна ╕ дозволить багатьом кра╖нам здобути енергетичну незалежн╕сть. Ця тема дуже актуальна для Укра╖ни, особливо в наш час. О. Наказненко пророку╓, що незабаром дахи ╕ ст╕ни будинк╕в будуть «оздоблен╕» сонячними батареями. Також б╕ля будинк╕в стоятимуть в╕тряки. Автономн╕ джерела енерг╕╖ зведуть до нуля ╖╖ втрати при транспортуванн╕ по дротах ЛЕП (ця цифра становить 30 в╕дсотк╕в). На автозаправках заряджатимуть ╕ продаватимуть акумулятори електромоб╕л╕в. Автор пише: «Так╕ акумулятори будуть продавати у будь-яких торговельних точках, або ж просто «╕з земл╕» б╕ля трас – разом з яблуками, грибами й картоплею… Ну, це вже проекц╕я заруб╕жно╖ новац╕╖ на нашу д╕йсн╕сть». Згодом сонячн╕ батаре╖ встановлюватимуть на автомоб╕лях.
Олександр Наказненко прогнозу╓ вплив еколог╕чно╖ енергетики на р╕зн╕ сфери життя, зокрема на родинну. Наприклад, нав╕що витрачати грош╕ на в╕дв╕дини тренажерних зал╕в? Адже вдома тренажери можна п╕дключити до динамомашин, як╕ вироблятимуть електроенерг╕ю. Журнал╕ст зазнача╓: «Зам╕сть того, щоб п╕тн╕ти десь «вхолосту», можна ж вдома заряджати побутов╕ акумулятори». Пот╕м на ц╕й енерг╕╖ працюватимуть телев╕зор, пральна машина, електроплитка чи осв╕тлення, або й опалення. Знову в с╕м’╖ зросте роль сильного чолов╕ка. В╕н зможе забезпечувати родинний достаток, не виходячи з хати.
Сонячн╕ батаре╖ будуть встановлен╕ на полях. Батаре╖ обертатимуться, регулюючи вплив сонця ╕ дощу на с╕льськогосподарськ╕ культури. Водночас на ц╕й енерг╕╖ працюватиме нов╕тня техн╕ка с╕льського господарства.
Вже нин╕ сонце- ╕ в╕троенергетика багато в чому економн╕ша за г╕дроенергетику. Наприклад, сумарна потужн╕сть Дн╕провського каскаду ГЕС – 3710 МВт, а для того, щоб ц╕ станц╕╖ працювали, довелося затопити 6969 квадратних к╕лометр╕в Дн╕провських плавн╕в, лук, пасовищ. Затоплена площа майже дор╕вню╓ Черн╕вецьк╕й област╕. А потужн╕сть найб╕льшо╖ у св╕т╕ електростанц╕╖ на сонячних батареях, що залишилася в окупованому Рос╕╓ю Криму, 100 МВт, як╕ виробляють сонячн╕ панел╕, розташован╕ на площ╕ 2 квадратних к╕лометри. Олександр Наказненко робить висновок: «Потужн╕сть, яку в сум╕ виробляють ш╕сть ГЕС Дн╕провського каскаду, заливши 6000 км кв. водосховищами, можна отримати, накривши 80 км кв. сонячними батареями. Що назива╓ться, в╕дчуйте р╕зницю. Якщо перерахувати в екв╕валент╕ на площу, необх╕дну п╕д в╕тряки («Еолов╕ ферми» чи «Поля Стрибога» — це вже кому яка назва до вподоби), то вистачить 40 км кв., аби отримати сумарну енергетичну потужн╕сть, аналог╕чну каскаду Дн╕провських ГЕС. На в╕дм╕ну в╕д ГЕС, АЕС чи ТЕЦ – сонячн╕ батаре╖ та в╕тряки зовс╕м не обов’язково розм╕щувати великою к╕льк╕стю в одному м╕сц╕. ╥х можна максимально наблизити до споживача енерг╕╖, встановивши необх╕дну к╕льк╕сть сонячних панелей чи в╕трових установок (що й де виг╕дн╕ше – визнача╓ться в кожному окремому випадку) поруч чи над об’╓ктом живлення». Журнал╕ст пор╕вню╓ енергетичн╕ потреби металург╕йного комб╕нату «Кривор╕жсталь» з потужностями в╕трогенератор╕в, комб╕нованих ╕з сонячними панелями. Виходить, що площа, необх╕дна п╕д сонячно-в╕тров╕ енергоустановки, як╕ б повн╕стю забезпечили потреби «Кривор╕жстал╕», ц╕лком сп╕вм╕рна з площами корпус╕в ╕ р╕зних ╕нших прим╕щень цього комб╕нату.
Коли ж св╕т перейде на еколог╕чну енергетику? О. Наказненко в╕дпов╕да╓: «Коли в акумулятор величиною з банан ╕ приблизно тако╖ ж соб╕вартост╕ можна буде закачати енерг╕╖, яко╖ вистачить на проб╕г тисяч╕ к╕лометр╕в електромоб╕ля, або протягом тижня забезпечення повноц╕нного функц╕онування перес╕чного житла середнього класу – тод╕ ми вс╕м св╕том дружно прощально махнемо ручкою вс╕ляким АЕС, ГЕС, ТЕЦ, ЛЕП, нафтовим та газовим трубам».
Звичайно, людству доведеться долати оп╕р нафтових, газових ╕ тому под╕бних компан╕й. Але коли наш╕ чиновники навчаться «наварювати» на «в╕дкатах» в╕д альтернативно╖ енергетики, то «одразу соловейками защебечуть, яка необх╕дна та перспективна еколог╕чна енерг╕я. Тод╕ вони з неабияким завзяттям лоб╕юватимуть сво╖ ╕нтереси в розвитку альтернативно╖ енергетики, водночас дедал╕ активн╕ше п╕дтримуючи еколог╕чн╕ орган╕зац╕╖ в боротьб╕ проти нафто-газових забруднювач╕в природи».
За оптим╕стичними розрахунками Наказненка, за два-три роки техн╕ка на двигунах внутр╕шнього згоряння стане ще б╕льшою р╕дк╕стю, ан╕ж зараз к╕нний транспорт. У 2017 роц╕ закри╓ться остання в св╕т╕ АЕС. А на 2020-й р╕к еколог╕чна енергетика переможе.
Журнал╕ст грунту╓ сво╖ прогнози на швидкому розвитку сучасного св╕ту. Олександр Наказненко нагаду╓: «1993-го року тод╕шн╕й Президент Укра╖ни Леон╕д Кравчук вперше випробував моб╕льний зв’язок. Посп╕лкувався ╕з закордонним абонентом – зда╓ться, з╕ сво╖м н╕мецьким колегою. Невдовз╕ моб╕л╕зац╕я перекочувала ╕з «дикого» Заходу на колишн╕ радянськ╕ простори. З к╕нця 90-х моб╕льний зв’язок почав ставати доступним для середнього класу. У 2000-му вперше трапилося побачити абонента моб╕льного в м╕ському автобус╕. Тод╕ вс╕ пасажири озирнулися на чолов╕ка, в якого задзвонила моб╕лка. У 2001-му з моб╕льними вже б╕гали студенти по електричц╕, т╕каючи в╕д контролер╕в. А на помаранчевому Майдан╕ 2004-го важко було знайти людину без моб╕льного».
Власне, людство не ма╓ ╕ншого шляху розвитку, окр╕м переходу на еколог╕чну енергетику. ╤ тут Укра╖на, ще й завдяки нин╕шн╕й наш╕й скрутн╕й ситуац╕╖, може стати локомотивом прогресу св╕тово╖ сп╕льноти.
 
Анатол╕й ЗБОРОВСЬКИЙ
м. ╤рп╕нь

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 07.11.2014 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14253

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков