Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2687)
З потоку життя (5758)
Душі криниця (3246)
Українці мої... (1421)
Резонанс (1429)
Урок української (984)
"Білі плями" історії (1619)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (258)
Ми єсть народ? (235)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (125)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У МОСКВ╤ ТА ПЕТЕРБУРЗ╤ ПРОЙШЛИ П╤КЕТИ НА П╤ДТРИМКУ КРИМСЬКИХ ТАТАР
Актив╕сти Санкт-Петербурга ╕ Москви об'╓дналися у безстрокову акц╕ю п╕д назвою "Стратег╕я-18" на...


ОКУПАЦ╤ЙНИЙ СУД С╤МФЕРОПОЛЯ РОЗГЛЯНЕ ДОДАТКОВ╤ ДОКАЗИ У СПРАВ╤ «26 ЛЮТОГО»
якщо суддя ╕ обвинувач будуть дотримуватися норм КПК, це най╕мов╕рн╕ше стане останн╕м зас╕данням...


АДВОКАТ ╢ВГЕН╤Я ЗАКРЕВСЬКА ПРО СПРАВИ МАЙДАНУ: ЯКЩО НЕ БУДЕ ПРАВОСУДДЯ – БУДЕ САМОСУД
Адвокат постраждалих у Революц╕╖ Г╕дност╕ розпов╕да╓ спецпроекту "Вибори вибори" про усп╕хи в...


РОС╤ЙСЬК╤ КЕРЛ╤НГ╤СТИ ПОВЕРНУТЬ ОЛ╤МП╤ЙСЬК╤ МЕДАЛ╤ ЧЕРЕЗ ДОП╤НГ-СКАНДАЛ
Про це пов╕домила прес-служба Федерац╕╖ керл╕нгу (ФКР) Рос╕╖


УКРА╥НЦ╤ ПРО ПОЛ╤ТИЧНУ СИТУАЦ╤Ю: НАПРУЖЕНА ╤ КРИТИЧНА
Зг╕дно з даними опитування, 33% респондент╕в оц╕нюють пол╕тичну ситуац╕ю в кра╖н╕ як критичну,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 14.11.2014 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 14.11.2014
БЮДЖЕТНИЙ ПАРАЗИТ: «КРИМНАШ» УТРИМУВАТИМУТЬ РОС╤ЙСЬК╤ ПЛАТНИКИ ПОДАТК╤В

«Покращення» по-кримськи

Проект кримського бюджету на майбутн╕й р╕к ставить п╕востр╕в у повну ф╕нансову залежн╕сть в╕д федерального центру, бо саме перерахування з рос╕йсько╖ казни ╓ основною статтею прибутк╕в п╕вострова. Забезпечення власними ф╕нансовими ресурсами не перевищу╓ 25%, але ╕ цей показник за б╕льш глибокого анал╕зу вигляда╓ завищеним. У реальному житт╕ власн╕ доходи Криму можуть виявитися ще нижчими.
31 жовтня «Рада м╕н╕стр╕в» Криму затвердила проект першого «рос╕йського» бюджету республ╕ки ╕ над╕слала його на розгляд до Держради. Дос╕ проект головного ф╕нансового документа ще не опубл╕кований н╕ на сайт╕ уряду, н╕ парламенту, тому оц╕нювати його параметри доведеться на основ╕ куцого пов╕домлення прес-служби ╕ додано╖ до нього презентац╕╖ кримського «м╕нф╕ну». Проте вже зараз зрозум╕ло, що Крим отримав найб╕льш несамост╕йний бюджет за всю свою нов╕тню ╕стор╕ю – три чверт╕ доход╕в республ╕ки формуватимуться за рахунок субвенц╕й з федерального центру. Як ╕ прогнозували експерти, економ╕чна розплата за анекс╕ю ляже на плеч╕ середньостатистичного рос╕йського платника податк╕в.

ЧУЖ╤ ДОХОДИ

Як виплива╓ з пов╕домлення «Радм╕ну», прибуткова частина кримського бюджету-2015 дор╕вню╓ 62885,5 млн. рубл╕в (18772 млн. грн. за поточним оф╕ц╕йним курсом). При цьому власн╕ податков╕ та неподатков╕ доходи Криму складуть 15824 млн. рубл╕в (4724 млн. грн.), або лише четверту частину прибутково╖ частини. Тод╕ як три чверт╕ припада╓ на м╕жбюджетн╕ трансферти з федерального бюджету – 47061 млн. рубл╕в (14048 млн. грн.).
Обсяг видатк╕в у 2015 роц╕ дор╕внюватиме доходам – 62885,5 млн. рубл╕в. Таким чином, кримський бюджет ╓ бездеф╕цитним. Разом з тим, обумовлено, що верхня межа державного внутр╕шнього боргу Криму на 1 с╕чня 2016 року не може перевищувати 505,4 млн. рубл╕в.
Основний висновок ╕з базових параметр╕в: Крим майбутнього року зможе заробити в чотири рази менше т╕╓╖ суми, яку йому належить витратити. На 75% рег╕ональний бюджет залежатиме в╕д федерально╖ скарбниц╕, що в раз╕ економ╕чних форс-мажор╕в робить його вразливим. ╤ ця вразлив╕сть зростатиме в м╕ру пог╕ршення економ╕чно╖ ситуац╕╖ в Рос╕╖, бюджет яко╖ вже сьогодн╕ стражда╓ в╕д економ╕чних санкц╕й ╕ глобального зниження ц╕н на нафту.
Пояснюючи майже повну залежн╕сть кримсько╖ скарбниц╕ в╕д центральних дотац╕й, кримський «прем’╓р» Серг╕й Аксьонов запевнив, що при формуванн╕ бюджету на 2015 р╕к враховувався «найб╕льш песим╕стичний сценар╕й розвитку економ╕ки республ╕ки». В реальност╕ ж упродовж наступного року в Криму можуть зб╕льшитися власн╕ доходи, ╕ тод╕ ф╕нансовий документ буде скорегований. «Ми порахували прогноз за найг╕ршого вар╕анта, ор╕╓нтувалися на найнижч╕ показники. Я впевнений, що у нас будуть додатков╕ доходи в╕д наших кримських п╕дпри╓мств – ╕ в╕д «Сонячно╖ Таврики», ╕ в╕д «Чорноморнафтогазу», ╕ в╕д «Кримгазмереж╕». Поправки до бюджету все одно будуть вноситися упродовж наступного року», – наголосив Аксьонов (циту╓ться за «Крыминформом»).
Справедливост╕ заради варто зазначити, що бюджет Криму завжди був дотац╕йним. Всупереч березневим заявам кримських сепаратист╕в про здатн╕сть рег╕ону прогодувати себе самост╕йно, половину його ф╕нансових потреб у попередн╕ роки задовольняла Укра╖на. Для прикладу, останн╕й «укра╖нський» бюджет АРК на 2014 р╕к був залежний в╕д перерахувань ╕з центру на 56%: при дох╕дн╕й частин╕ 5377,6 млн. грн. трансферти з держскарбниц╕ складали 3030,7 млн. грн., власн╕ доходи – 2346,9 млн. грн. Тепер же, отримавши на словах самост╕йн╕сть, Крим посилив економ╕чну залежн╕сть ззовн╕ ще вдв╕ч╕.

НА ЧОМУ ЗАРОБИТЬ КРИМ

Якщо розглянути структуру власних доход╕в рег╕ону, то пор╕вняно з укра╖нськими часами вона не сильно зм╕нилася. Основн╕ джерела наповнення скарбниц╕ – це, як ╕ колись, прибутковий податок та акцизний зб╕р. При цьому на податок на доходи ф╕зос╕б у кримському м╕нф╕н╕ покладають особлив╕ над╕╖: передбача╓ться, що в╕н складе 55% вс╕х власних надходжень (8693,4 млн. руб., або 2595 млн. грн.). Акциз ма╓ принести Криму ще 2416 млн. руб. (721,2 млн. грн.), або 15% власних доход╕в.
Знаменно, що питома вага цих податк╕в у республ╕канськ╕й казн╕ зм╕нилася. Так, в╕дпов╕дно до ф╕нплану на поточний р╕к, прибутковий податок мав скласти 645,2 млн. грн., або 27,5% власних доход╕в. Тод╕ як на акцизний зб╕р доводилося б╕льше половини кримського зароб╕тку – 1263,2 млн. грн. (54%). Через це бюджет автоном╕╖ в склад╕ Укра╖ни жартома називали «гор╕лчаним». Як бачимо, тепер в натуральному вираженн╕ сума акцизу зменшу╓ться в 1,8 раза (при зростанн╕ вс╕х ╕нших планових показник╕в), а за внеском у прибуткову частину – в 3,6 раза. Це поясню╓ться проблемами кримсько╖ алкогольно╖ галуз╕ – скороченням виробництва ╕ реал╕зац╕╖ продукц╕╖, зважаючи на руйнування старих господарських зв’язк╕в, а також виведенням частини виробничих потужностей на материк. Зокрема, перенесла розлив з Криму ╕ «Кримська гор╕лчана компан╕я» – найб╕льший платник акцизу в рег╕он╕.
Разом з тим, не зовс╕м зрозум╕лий оптим╕зм укладач╕в бюджету щодо р╕зкого зб╕льшення надходжень прибуткового податку – аж вчетверо в грошовому вираженн╕. Так, з одного боку, ╓ передумова у вигляд╕ зб╕льшення в середньому в два рази зароб╕тних плат прац╕вник╕в бюджетно╖ сфери. Значить, ╕ податок з п╕двищених зарплат зросте. Але явно не в чотири рази. До того ж бюджетники – це менша частина населення Криму, тод╕ як в реальному сектор╕ п╕востр╕в не може похвалитися зб╕льшенням оклад╕в пор╕вняно з р╕внем зарплат «за Укра╖ни». Та й традиц╕йна «т╕н╕зац╕я» кримсько╖ економ╕ки ╕ звичка платити неоф╕ц╕йн╕ зарплати дода╓ сумн╕в╕в у тому, що плановий показник базового податку буде виконаний.
До того ж не дал╕ як минулого тижня перший заступник м╕н╕стра ф╕нанс╕в Криму Олена Шаповалова пов╕домила на прес-конференц╕╖, що нав╕ть бюджет нин╕шнього року, з його куди б╕льш скромними плановими показниками, за п╕дсумками с╕чня-вересня виявився недовиконаний на 17%. Незважаючи на значн╕ вливання грошей з Рос╕╖, як╕ нав╕ть перевищили т╕, що запланован╕ на майбутн╕й р╕к (66,7 млрд. руб. проти 47 млрд. руб.). Так що заявлений кримським «прем’╓ром» перегляд бюджету впродовж року ц╕лком передбачуваний. Правда, не в б╕к зб╕льшення бюджетних доход╕в, а в б╕к ╖хнього скорочення.
Що ж стосу╓ться видатково╖ частини бюджету, то ми докладно проанал╕зу╓мо ╖╖ наступного разу – п╕сля публ╕кац╕╖ документа. Адже наведен╕ в оф╕ц╕йних пов╕домленнях б╕льш н╕ж загальн╕ параметри не можуть дати в╕дпов╕д╕ на багато запитань...

Роман Н╤КОЛА╢В
 («Крим.Реал╕╖»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 14.11.2014 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14284

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков