Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2877)
З потоку життя (6045)
Душі криниця (3351)
Українці мої... (1439)
Резонанс (1456)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1643)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЛИ НАСТА╢ «БАБИНЕ Л╤ТО»
Наш╕ традиц╕╖


БОРГ
Юл╕я ╤люха — укра╖нська письменниця, поетка, журнал╕стка, колумн╕стка.


СУМНО ВС╤М НА ГОЛОВОС╤КИ
Днем смутку, печал╕ ╕ строгого посту вважа╓ться церковне свято Ус╕кновення Голови ╤вана...


ОС╤НЬ У КАМ’ЯНЦ╤ ПОЧИНА╢ТЬСЯ З ПОЕЗ╤╥
Четвертий р╕к посп╕ль л╕тературно-мистецьке свято «Поетична ос╕нь у Кам’янц╕»...


Л╤ТЕРАТУРНА ПРЕМ╤Я ╤МЕН╤ ДАНИЛА КОНОНЕНКА
Дуже рад╕сна зв╕стка долинула з м. Кам'янки, Батьк╕вщини нашого кримського колеги-св╕тличанина...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 14.11.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 14.11.2014
ДЕНЬ УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ В ╢ВПАТОР╤╥

Впродовж багатьох рок╕в укра╖нська громада ╢впатор╕╖ завжди збиралася гуртом на в╕дзначення пам’ятних ╕ юв╕лейних дат, народних ╕ державних свят. Не став винятком ╕ День укра╖нсько╖ писемност╕ та мови 9 листопада цього року, який ╓впатор╕йськ╕ укра╖нц╕ за традиц╕╓ю в╕дзначили у прим╕щенн╕ б╕бл╕отеки ╕м. Лес╕ Укра╖нки, давно не ремонтованому, в тепл╕й затишн╕й атмосфер╕, але в незвично вузькому кол╕.

З восьми десятк╕в ╓впатор╕йських просв╕тян лишилося не б╕льше двадцяти, а з╕бралося на цей зах╕д ще менше: багато хто залишив Крим п╕сля весняних под╕й. Хоч вс╕ й були рад╕ зустр╕ч╕, можливост╕ побачитись п╕сля довго╖ перерви, посп╕лкуватись м╕ж собою, та свято вийшло не надто веселим: розпочалося воно з хвилини мовчання за вс╕ма загиблими захисниками Укра╖ни.
Виступаючи з промовою, голова ╓впатор╕йського осередку ВУТ «Просв╕та» ╤гор Котар зауважив: «Добре, що ми ще можемо говорити укра╖нською мовою», – додавши: «Хоча б тут…».
Дал╕ слово взяла голова ╓впатор╕йського осередку Союзу укра╖нок В╕ра Ковальчук, яка п╕д час виступу читала наст╕льки прониклив╕ в╕рш╕, що в ╖╖ очах стояли сльози, – як ╕ в багатьох присутн╕х.
Прив╕тати укра╖нц╕в з╕ святом прийшли представники в╕рменсько╖ ╕ н╕мецько╖ громад м╕ста – ╤рена Борнар ╕ Олександр Склярук. П╕сля щирих в╕тань ╕ добрих побажань вони читали в╕рш╕ ╕ нав╕ть сп╕вали н╕мецькою, в╕рменською, рос╕йською та укра╖нською, розрядивши атмосферу.
Цього дня з С╕мферополя до ╢впатор╕╖ спец╕ально при╖хала Ольга Бондаренко, член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни ╕ Союзу укра╖нок, яка читала сво╖ поетичн╕ твори про Укра╖ну, про р╕дну землю й мову. В подарунок «Просв╕т╕» вона привезла дв╕ картини власного виконання в техн╕ц╕ батик, а д╕тям – сво╖ книжечки з дитячими в╕ршами.
П╕сля цього можлив╕сть виступити мали вс╕ бажаюч╕. Лунали в╕рш╕ Тараса Шевченка, Лес╕ Укра╖нки, сучасна поез╕я, авторськ╕ твори учасник╕в з╕брання. Не об╕йшлося ╕ без улюблених укра╖нських п╕сень, хоча виконувалися чомусь переважно сумн╕. ╤ велася щира в╕дверта бес╕да: кожен хот╕в под╕литися з однодумцями сво╖ми м╕ркуваннями про набол╕ле, найб╕льше ж ус╕м зараз болить Укра╖на ╕ становище укра╖нц╕в в окупованому Криму. Кожен згадував з╕ свого житт╓вого досв╕ду св╕ж╕ приклади випадк╕в ворожого ставлення до укра╖нц╕в ╕ до укра╖нсько╖ мови за останн╕й час. Зараз дехто нав╕ть остер╕га╓ться виявляти свою нац╕ональну приналежн╕сть, проте до укра╖нського осередку в рос╕йському оточенн╕ приходять нов╕ люди, як╕ шукають морально╖ п╕дтримки, живого сп╕лкування з близькими соб╕ за мовою ╕ духом.
Сл╕д згадати, що цього року вперше «влада» ╢впатор╕╖ оф╕ц╕йно в╕дмовила укра╖нцям м╕ста в дозвол╕ на проведення м╕тингу до Дня Незалежност╕ Укра╖ни. Коли просв╕тяни прийшли 24 серпня у вишиванках ╕ з кв╕тами до пам’ятника Шевченков╕, то побачили б╕ля нього три пол╕цейськ╕ авт╕вки, дещо дал╕ – два автомоб╕л╕ кримсько╖ «самооборони» та гурт п╕дозр╕лих ос╕б спортивно╖ зовн╕шност╕ за деревами. Без урочистого м╕тингу, без державних прапор╕в, але з синьо-жовтими стр╕чками та хустками в╕дчайдушн╕ патр╕оти (переважно пан╕ поважного в╕ку), п╕дходячи до пам’ятника по дво╓, все-таки поклали кв╕ти п╕д пильним оком наглядач╕в. Ба б╕льше, стали гуртом неподал╕к ╕ виконали духовний г╕мн Укра╖ни – «Боже Великий, ╢диний», п╕сля чого тривалий час сп╕лкувалися м╕ж собою, аж доки нерви «охоронц╕в» не витримали, ╕ т╕ «вв╕чливо» стали ц╕кавитися, чи буде тут ще щось в╕дбуватися. Проте знайшлися зовс╕м сторонн╕ люди, як╕ п╕д╕йшли до з╕брання з╕ словами: «Дяку╓мо вам за вишиванки. Дяку╓мо, що ви ╓. В╕та╓мо з╕ святом! Ми дивимося новини ╕ плачемо, ми так хвилю╓мося…». Це було надзвичайно при╓мно ╕ зворушливо.
Отже, укра╖нц╕ ╢впатор╕╖ не здаються, продовжують ╕ надал╕ берегти свою мову, боронити свою церкву, захищати сво╓ право на ╕снування. До к╕нця цього року голова м╕сцево╖ «Просв╕ти» ма╓ над╕ю заре╓струвати сп╕лку оф╕ц╕йно ╕ плану╓ обов’язково подати заявку на проведення з╕брання до Дня пам’ят╕ жертв Голодомору, який цього року зб╕га╓ться з р╕чницею Революц╕╖ Г╕дност╕.

Сайт «Кримськ╕ укра╖нц╕» crimeanua.wix.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 14.11.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14308

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков