Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2014 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 05.12.2014
МАМО, ДЕ ТИ?

Знай наших!

Мамо, де ти? На весь св╕т вола╓ маленький кримський хлопчик, але його н╕хто не чу╓. Де ти, мамо, яка покинула сво╖х д╕тей напризволяще чужим людям? Де ти? Чому тво╖ д╕ти живуть не в р╕дн╕й хат╕, а в нап╕взруйнованому п╕двал╕? Мамо, хто захистить тво╖х д╕тей в╕д пройдисв╕т╕в, алкогол╕к╕в, наркоман╕в? Мамо, як страшно жити в цьому чужому св╕т╕... як страшно без родини, без р╕дно╖ осел╕… — продовжував св╕й внутр╕шн╕й монолог Тимур Сукач, виконавець головно╖ рол╕ Ромки в телеф╕льм╕ за участ╕ зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» КРЦДЮТ, студ╕╖ «В╕део плюс» та автор╕в телепрограми «Р╕дна хата», яка дв╕ч╕ на м╕сяць продовжу╓ виходити в еф╕р на ТРК «Крим».

Телепрограма «Р╕дна хата» — ветеран телекомпан╕╖ «Крим», адже 9 листопада цього року виповнилось р╕вно 20 рок╕в, як до кримчан з в╕танням «Добрий веч╕р в «Р╕дн╕й хат╕» звернулись ╖╖ перш╕ ведуч╕ — п’ятикласники укра╖нського класу ЗОШ № 33 м. С╕мферополь — ╢вген Мартиненко та Оля Левкович. За двадцять рок╕в сотн╕ еф╕р╕в, тисяч╕ учасник╕в, зм╕нювався формат та ведуч╕. Незм╕нним залишались укра╖нська гостинн╕сть та щир╕сть. Гостями програми були вчител╕ ╕ школяр╕, письменники ╕ артисти, науковц╕ та кримськ╕ селяни, ╕ вс╕ в подарунок до «Р╕дно╖ хати» несли р╕дне укра╖нське слово, укра╖нську п╕сню ╕ любов до р╕дно╖ земл╕, до нашого козацького роду.
Окрема стор╕нка творчост╕ телепрограми — сп╕впраця з редакц╕╓ю газети «Кримська св╕тлиця». Коли головний редактор «КС» В╕ктор Качула планував ╕ проводив у редакц╕╖ зустр╕ч╕ з читачами, л╕тературн╕, сп╕воч╕ ╕ комп’ютерн╕ конкурси ╕ нав╕ть «Укра╖нськ╕ вечорниц╕ у «Св╕тлиц╕», про ц╕ заходи читач╕ «Св╕тлички» д╕знавались не т╕льки з╕ шпальт газети, але й з телееф╕ру програми «Р╕дна хата».
Ще одним джерелом творчого натхнення для автор╕в телепрограми була ╕ поки що залиша╓ться зразкова театральна студ╕я «Св╕танок» КРЦДЮТ та ╖╖ кер╕вник — заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Алла Володимир╕вна Петрова. Учн╕ ╕з «Св╕танку» були не т╕льки першими ведучими в «Р╕дн╕й хат╕», але й активними учасниками створення багатьох програм, телевистав ╕ сп╕льно створених дитячих телеф╕льм╕в. За 20 рок╕в телепрограма «Р╕дна хата» неодноразово ставала дипломатом та лауреатом, а також володарем Гран-пр╕ на всеукра╖нських ╕ м╕жнародних конкурсах та фестивалях.
М╕жнародний дитячий, молод╕жний фестиваль ауд╕ов╕зуальних мистецтв «Кришталев╕ джерела» — ровесник Незалежно╖ Укра╖ни. За 23 роки фестиваль проходив у р╕зних рег╕онах нашо╖ кра╖ни, неодноразово проходив ╕ в Криму. Останн╕ два роки фестиваль в╕дбувався у В╕нниц╕, а от де будуть проходити «Кришталев╕ джерела-2014» ╕ чи в╕дбудеться фестиваль взагал╕, — точно н╕хто не м╕г в╕дпов╕сти. Адже Нац╕ональна рада з питань рад╕о ╕ телебачення Укра╖ни, один ╕з засновник╕в ╕ орган╕затор╕в, в╕дмовилась ф╕нансувати фестиваль у зв’язку з нестаб╕льною ситуац╕╓ю в кра╖н╕.
Мета фестивалю «Кришталев╕ джерела» вс╕ роки була незм╕нною — стимулювання творчого, ╕нтелектуального, духовного розвитку та задоволення потреб д╕тей та молод╕ у творчост╕ та самореал╕зац╕╖. ╤, звичайно, коли на початку листопада було оголошено про прийом заявок, з’явилась над╕я, що «Кришталев╕ джерела» св╕й 23 р╕к народження в╕дсвяткують.
Я як автор телепрограми «Р╕дна хата» та сп╕вавтор (разом з кер╕вником студ╕╖ «Св╕танок» Аллою Петровою) таких дитячих телеф╕льм╕в, як «Л╕сова п╕сня», «Все можуть корол╕», «На перш╕ гул╕», «Платон╕в хут╕р», розум╕в, що телеф╕льм «Мамо, де ти?», який щойно побачив св╕т, може бути останн╕м укра╖номовним дитячим телеф╕льмом, зробленим у Криму, так само, як ╕ наша участь у фестивал╕ «Кришталев╕ джерела». Та виявилось, що хронометраж нашого ф╕льму — 54 хвилини – завеликий, тому поставити його в ном╕нац╕ю «Телеф╕льми» оргком╕тет не ма╓ права. Спроба подати ф╕льм для перегляду поза конкурсом також не ув╕нчалась усп╕хом. Вих╕д був один — в╕д╕слати на фестиваль не ф╕льм, а в ном╕нац╕ю «Телепрограми» нашу «Р╕дну хату», в як╕й була розпов╕дь про учасник╕в – студ╕йц╕в, котр╕ з╕грали у ф╕льм╕, ╕ де члени жур╕ змогли б побачити хоч маленьк╕ еп╕зоди з «Мамо, де ти?».
Проблема д╕тей у малозабезпечених с╕м’ях та стосунки батьк╕в з неповнол╕тн╕ми д╕тьми зац╕кавили кер╕вника театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» Аллу Петрову ще в 2009 роц╕, ╕ вже п╕сля постановки вистави за п’╓сою Ольги Сиваченко «Моя фортеця» було вир╕шено у 2010 роц╕ в╕дзняти телеф╕льм п╕д назвою «Мамо, де ти?». На прем’╓рному показ╕, який в╕дбувся лише 1 червня 2014 року в КРЦДЮТ у М╕жнародний день захисту д╕тей, А. Петрова, звертаючись до глядач╕в, сказала: «Ф╕льм — це результат сп╕льно╖ прац╕ батьк╕в ╕ д╕тей студ╕╖ «Св╕танок». Спасиб╕ вам за те, що ви ╓, за те, що разом з нами вклада╓те свою душу в д╕тей, у ╖хн╕й творчий розвиток».
За чотири роки в╕д початку зйомок ф╕льму юн╕ актори не т╕льки подоросл╕шали, дехто вже зак╕нчив школу ╕ студ╕ю «Св╕танок» та обрав соб╕ акторську профес╕ю. Доля розпорядилась так, що, зак╕нчивши школу, виконавиця рол╕ Багатово╖ — Олександра Андр╓╓ва вступила до Харк╕вського театрального ун╕верситету ╕м. ╤. Котляревського, а ╖╖ партнер по ф╕льму Олександр Пол╕новський здобува╓ акторську профес╕ю у Львов╕. Д╕вчинку Н╕ну у ф╕льм╕ з╕грала Юл╕я Харьковська, тепер вона — студентка театрально╖ школи-студ╕╖ при Кримському академ╕чному рос╕йському драматичному театр╕.
У Над╕╖ Шаллал син Камаль навча╓ться в молодш╕й груп╕ студ╕╖, в майбутньому в╕н ще скаже сво╓ слово на сцен╕, а от його мама вже в╕дчула благородну м╕с╕ю мистецтва, бо з вдячн╕стю говорить: «Спасиб╕ вам, Алло Володимир╕вно ╕ Олександре Олекс╕йовичу, за те, що обер╕га╓те душ╕ наших д╕тей».
Сюжет ф╕льму «Мамо, де ти?» зав’язу╓ться навколо дол╕ хлопця-сироти, який не ма╓ н╕ сво╓╖ осел╕, н╕ р╕дних. Його мама померла, коли хлопчик ще був маленьким, ╕ в╕н ╖╖ майже не пам’ята╓. Ромка — так звуть героя телеф╕льму, якого з╕грав студ╕╓ць Тимур Сукач. Ромка вт╕к з дитячого будинку ╕ живе в покинутому прим╕щенн╕, саме до нього приходять д╕ти, як╕ не знаходять контакту з╕ сво╖ми батьками. На думку Тимура, цей ф╕льм змушу╓ п╕дл╕тк╕в, як╕ конфл╕ктують з р╕дними, зм╕нити сво╓ ставлення до життя ╕ до батьк╕в.
Ел╕на Сукач з╕грала д╕вчинку Св╕тлану. Ел╕на навчалась у студ╕╖ «Св╕танок» та в Танк╕вському л╕це╖ для обдарованих д╕тей. М╕сяць тому вона разом з╕ сво╖м братом Тимуром покинули Крим ╕ продовжують навчатися в одн╕й ╕з ки╖вських шк╕л. Навчання в ел╕тному л╕це╖, де викладалась турецька, кримськотатарська, укра╖нська, рос╕йська, англ╕йська та н╕мецька мови, стало нестерпним, навчальний заклад стали покидати викладач╕, а за ними ╕ ╖хн╕ учн╕.
Ел╕на про свою роль сказала так: «Я просто грала себе, а обставини, в як╕ моя геро╖ня потрапляла, змушували мене плакати ╕ см╕ятись в кадр╕».
Геро╖ня Ел╕ни — Св╕тланка мр╕╓ стати балериною ╕ кожного вечора сп╕шить на заняття танцями, а от тато, який сам вихову╓ д╕вчинку, мр╕╓ про ╕нше майбутн╓ для доньки. «Юристом чи економ╕стом треба ставати, а не по будинках творчост╕ б╕гати», — кричить батько, якого з╕грав студ╕╓ць ╢вген Давиденко. Коли зн╕мався ф╕льм, ╢вген у студ╕╖ навчався т╕льки перший р╕к, а сьогодн╕ в╕н — вже студент акторського факультету Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету театру ╕ к╕но ╕м. Карпенка-Карого.
З╕грати в 16 рок╕в образ ж╕нки, яка полюбля╓ алкоголь ╕ не прид╕ля╓ уваги вихованню сина, — завдання не з легких. Та Ксен╕я Мусатенко ╕з завданням режисера впоралась на в╕дм╕нно. П╕сля школи випускниця студ╕╖ «Св╕танок» кримчанка Ксеня вступила до Харк╕вського театрального ун╕верситету ╕м. ╤. Котляревського, а цього року перевелась на 3 курс Петербурзько╖ театрально╖ академ╕╖ ╕ вже мр╕╓ про профес╕йний театр ╕ к╕но.
Арлен Юсупов 4 роки тому ходив лише до 7 класу ╕ роль Андр╕я у ф╕льм╕ давалась йому нелегко. Кримськотатарському п╕дл╕тку було важко уявити, як з╕грати сина алкогол╕чки. П╕сля зйомок ф╕льму «Мамо, де ти?», пригаду╓ Арлен, в╕н прийшов додому ╕ сказав: «Мамо, я тебе дуже люблю». Зараз Арлен зак╕нчу╓ школу ╕ мр╕╓ про вступ до театрального ╕нституту.
Роль вчительки Натал╕╖ ╤ван╕вни у ф╕льм╕ з╕грала студ╕йка Катерина Кравченко, яка сьогодн╕ опанову╓ профес╕ю журнал╕ста, та в глибин╕ душ╕ вона ще мр╕╓ про театральну сцену. «У мене в житт╕ зараз такий момент, — каже Катерина, — як п╕сля перегляду ф╕льму: розум╕╓ш, що щось ма╓ зм╕нитися на краще».
«У телепрограм╕ «Р╕дна хата» ми розпов╕ли про вс╕х учасник╕в ф╕льму «Мамо, де ти?» ╕ про те, як склалося ╖хн╓ життя п╕сля ф╕льму. ╤, звичайно, не забули ╕ про тих юних актор╕в, як╕ з╕грали зовс╕м маленьк╕ рол╕. Юля ╢рикалова та Зоя Мансурова з╕грали еп╕зодичн╕ рол╕ двох молоденьких перукар╕в. Юля — тепер студентка акторського факультету Харк╕вського театрального ун╕верситету ╕м. ╤. Котляревського, а Зоя Мансурова цього року зак╕нчила школу та студ╕ю «Св╕танок» ╕ вир╕шила здобути профес╕ю актора в Москв╕. Вже позаду творч╕ конкурси в найпрестижн╕ш╕ театральн╕ ВНЗ Рос╕╖, наполеглив╕сть д╕вчинки ув╕нчалась усп╕хом — Зою зарахували на 1-й курс акторського факультету Щепк╕нського вищого театрального училища.
«Я щаслива, що так добре все зак╕нчилось, — каже Зоя Мансурова. — У мене запитували, що б я робила, якби провалилась ╕ не вступила? В╕дпов╕дь одна — наступного року вступала б знову. П╕сля навчання в студ╕╖ «Св╕танок» у Алли Володимир╕вни я ╕ншого шляху в житт╕ не бачу ╕ не хочу бачити. А у ф╕льм╕ в мене був зовс╕м маленький еп╕зод, ╕ зйомки для мене пролет╕ли, як одна мить. Я вже трич╕ дивилася цей ф╕льм ╕ щоразу плакала. Подив╕ться ф╕льм ╕ подумайте, як д╕ти, так ╕ доросл╕: можливо, в стосунках щось треба зм╕нити? ╤ обов’язково щось зм╕ниться у вашому житт╕».
Кирило Сузанський з╕грав у ф╕льм╕ хлопця з вулично╖ «згра╖», але так виразно, що цей момент виявився найб╕льш емоц╕йним у ц╕й сцен╕. П╕сля зак╕нчення 9 класу С╕мферопольсько╖ укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ та студ╕╖ «Св╕танок» КРЦДЮТ Кирило вступив до Ки╖вського театрального л╕цею. В╕н вчиться, а вечорами працю╓ в приватному театр╕. Хлопець мр╕╓ вл╕тку наступного року вступати до Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету театру ╕ к╕но ╕м. Карпенка-Карого, але вже на режисерський факультет. У в╕льний в╕д навчання ╕ роботи час Кирило продовжу╓ зн╕матися в к╕но. Остання його роль — у ф╕льм╕, який нещодавно транслював телеканал «╤нтер», — «Лаб╕ринти дол╕», де Кирило з╕грав еп╕зодичну роль закоханого старшокласника.
У ф╕нал╕ телеф╕льму «Мамо, де ти?» Ромка знаходить нову с╕м’ю, а мама Андр╕йка об╕ця╓ сину б╕льше не пити оковито╖. На очах у Св╕тлани сльози — ╖╖ тато таких об╕цянок не давав. Але в╕ру в те, що ╕ батьки, ╕ д╕ти знайдуть одне одного ╕ обов’язково порозум╕ються, да╓ п╕сня В╕ктора Качули «Мамо, в╕чно будь», яку за кадром викону╓ його донька Юл╕я. ╤ слова п╕сн╕, ╕ ╖╖ мелод╕я немов огортають серце, ╕ хочеться в╕рити, що наш╕ батьки будуть поряд з нами в╕чно.
П╕сля прем’╓ри ф╕льму ╕ подач╕ заявки на участь в конкурс╕ ми з хвилюванням чекали, чи потрапить телепрограма «Р╕дна хата» до заключного етапу фестивалю. ╤, звичайно, коли з Ки╓ва в╕д оргком╕тету 23-го М╕жнародного дитячого, молод╕жного фестивалю ауд╕ов╕зуальних мистецтв «Кришталев╕ джерела» над╕йшов лист ╕з запрошенням 20 листопада прибути до Ки╓ва в Будинок к╕но на заключний етап фестивалю, ми з полегшенням з╕тхнули. Це вже був подарунок дол╕, адже ╕менинницю «Р╕дну хату», як╕й щойно виповнилось 20 рок╕в, знову пом╕тили метри укра╖нського к╕но та телебачення. Представляти в Ки╓в╕ кримську студ╕ю «Св╕танок» та телепрограму «Р╕дна хата» було доручено випускнику зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок», студенту акторського факультету Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету театру ╕ к╕но ╕м. Карпенка-Карого ╢вгену Давиденку.
Тож ще одним подарунком до юв╕лею стало те, що телепрограма «Р╕дна хата» та студ╕я «Св╕танок» стали лауреатами 23-го М╕жнародного дитячого, молод╕жного фестивалю ауд╕ов╕зуальних мистецтв «Кришталев╕ джерела», чим вписали ще одну яскраву стор╕нку в ╕стор╕ю як фестивалю, так ╕ студ╕╖ «Св╕танок» та телепрограми «Р╕дна хата» ТРК «Крим».

Олександр ПОЛЬЧЕНКО,
автор телепрограми «Р╕дна хата», лауреат фестивалю «Кришталев╕ джерела-2014»
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2014 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14404

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков