Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2014 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 05.12.2014
НАЙМИЛ╤Ш╤! НАЙР╤ДН╤Ш╤! НАЙДОРОЖЧ╤!

Нещодавно в 3-У (укра╖нському) клас╕ Укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ м. С╕мферополя пройшло чудове свято – День матер╕. День матер╕ — м╕жнародне свято. В р╕зних кра╖нах воно припада╓ на р╕зн╕ дати. Але в б╕льшост╕ кра╖н св╕ту, в тому числ╕ й в Укра╖н╕, в╕дзначають його в другу нед╕лю травня. В Б╕лорус╕, наприклад, – 14 жовтня, в Груз╕╖ — 3 березня, у В╕рмен╕╖ — 7 кв╕тня, в Польщ╕ — 26 травня. В Узбекистан╕ та Таджикистан╕ День матер╕ зб╕га╓ться з М╕жнародним ж╕ночим днем, його святкують 8 березня.
А от у Криму тепер наш╕ школяр╕ зг╕дно з календарним планом виховних заход╕в в╕дзначили його, як у Рос╕╖, в останню нед╕лю листопада. Вт╕м, ми упевнен╕, що наш╕ мами заслуговують на те, щоб ╖х в╕тали не за календарем — один чи два рази на р╕к, а якомога част╕ше. От нашим третьокласникам ╕ випала нагода, звичайно, з допомогою ╖хньо╖ вчительки Олени ╤ван╕вни Михальсько╖, у похмурий ос╕нн╕й день створити для сво╖х матусь справжн╓ — душевне, тепле, майже весняне свято!
Ув╕йшовши до святково прибраного класу, матус╕ одразу пом╕чають на дошц╕ плакат, на якому великими л╕терами написано: «Наймил╕ш╕, найр╕дн╕ш╕, найдорожч╕ в св╕т╕!», оглядають зроблен╕ з паперу ос╕нн╕ листочки з присл╕в’ями про маму, на дитячих малюнках та с╕мейних фото — уп╕знають себе, ╕ на ╖хн╕х обличчях з’являються усм╕шки.
— Мама… Це перше слово, яке з рад╕стю, усм╕шкою вимовля╓ дитина. Мама – це те слово, яке найчаст╕ше повторю╓ людина у хвилини радост╕ чи смутку. Т╕льки вслухайтеся: мама, мамуся, мамусечка, матуся, матусенька, матусечка, неня, ненечка, леля, лелечка… можна продовжити цей ряд, але найголовн╕ше – мама подарувала нам життя, мама – це найсвят╕ше у св╕т╕, — зверта╓ться до присутн╕х на свят╕ Олена ╤ван╕вна. Попросивши вихователя Ленару Делявер╕вну ув╕мкнути в╕део, учителька одразу пропону╓ мамам пригадати, якою рад╕стю для них були ╖хн╕ малюки, а д╕тям — з коротеньких в╕део, де вони ще зовс╕м маленьк╕, вп╕знати сво╖х однокласник╕в. Ви не уявля╓те, як весело вс╕м було вгадувати когось за усм╕шкою, когось — за поглядом, а когось — ╕ за повед╕нкою!
Олена ╤ван╕вна запропонувала пригадати д╕ткам те, як при╓мно ╖м було засинати, коли ╖х, маленьких, пригортала мама чи бабуся ╕ сп╕вала колискову п╕сню. А сьогодн╕ д╕ти засп╕вали колискову «Ой ходить сон…» для сво╖х р╕дних матусь ╕ бабусь, в╕ддячуючи за ╖хню н╕жн╕сть, любов ╕ ласку.
Чудову п╕сню про маму засп╕вала Св╕тланка Осадченко. Група д╕вчаток, пританцьовуючи, виконали п╕сню «Чоб╕тки весел╕ в мене…».
— Дорог╕ мами, пишайтеся вашими д╕тьми, пам’ятайте, що вони турбуються про вас так, як ╕ ви про них, ╕ нав╕ть моляться, адже дуже люблять вас, – говорить педагог.
╤ ось в клас╕ у руках вчителя музики Олени ╤ван╕вни Вихристюк тихенько зазвучала бандура. До столика, на якому був простелений вишитий рушничок, стояла ╕кона Божо╖ Матер╕, лежала хл╕бина, п╕д╕йшли донька та мама.
Мама поясню╓ сво╖й донечц╕, що на неб╕ сяють не зор╕, а свят╕ душ╕ – душ╕ тих людей, як╕ прожили сво╓ життя праведно ╕ н╕кому не робили зла. А донечка просить свою матусю навчити ╕ ╖╖ так жити, «щоб добро робити вм╕ла ╕ робить не вм╕ла зла».
Мама, Натал╕я Вишиванюк, повча╓ дал╕ свою донечку Богдану-Олександру (╕менем Олександра д╕вчинка хрещена у церкв╕):

╢ у кожно╖ дитини мат╕нка ╓дина,
Та, що любить нас ╕ дба╓,
розуму навча╓.
╢ у кожно╖ дитини,
нав╕ть сиротини,
Наша мати солов’╖на –
р╕дна Батьк╕вщина,
╤ у кожному серденьку ╓
╕ буде жити
Божа Мати – наша Ненька,
Мати всього св╕ту!

Пот╕м на екран╕ з’явилося в╕део з образами Божо╖ Матер╕, а Богданка почала читати зворушливу молитву.
Хлопчики Дмитро Св╕дерський та ╤ван Павлиг╕н з╕грали в клас╕ ╕нсцен╕вку-суперечку «Чия мама краща». Хлопц╕ товаришували ╕ дуже не хот╕ли посваритися, тому вони з╕йшлися на тому, що у них обох мами найкращ╕ у св╕т╕!
— Матер╕в м╕льйони, ╕ кожна несе в серц╕ любов. ╤, д╕йсно, кожен скаже: найкраща мама – моя мама! Бо безмежна ╖╖ любов, н╕жн╕сть, хто б вона не була… заклопотана турботами домогосподарка чи б╕знес-лед╕, – говорить вчителька ╕ пропону╓ послухати, якою ж ╓ мама для одн╕╓╖ з ╖╖ учениць.
На середину класу вийшла д╕вчинка, вбрана у вишиванку та укв╕тчана в╕ночком, — Над╕йка Кононенко, ╕ розказала в╕ршик про свою маму:

Мамо, матусю, р╕дна, кохана,
Ти – наймил╕ша, ти – незр╕внянна.
Кв╕точка в луз╕, з╕ронька в неб╕,
Як би змогла я прожити без тебе?!
Ти ╕ посвариш, ╕ пожал╕╓ш,
Ти ╕ п╕дкажеш, все ти ум╕╓ш.
Ти — ╕ подруга моя, ╕ порадниця,
Ти — моя щира, ╓дина розрадниця.
Ти ╕ навариш, ╕ приготу╓ш,
Ти найсмачненьким мене
почасту╓ш.
Вранц╕ до школи мене проводжа╓ш,
Спати лягаю – казку чита╓ш.
А захвор╕ю – ти п╕дл╕ку╓ш,
Н╕би голубка з╕ мною ворку╓ш.
Ти — моя рад╕сть, сонечко ясне,
Ти — мо╓ щастя св╕тле, прекрасне.
Як же тебе не любити, кохана,
Р╕дна, найкраща, мамочко Яна.
З святом матус╕ тебе я в╕таю –
Кращого свята в св╕т╕ нема╓!

Сво╖ найкращ╕ почуття до мами допом╕г Над╕йц╕ висловити ╖╖ д╕дусь — в╕домий кримський поет Данило Андр╕йович Кононенко. Над╕йка так н╕жно, щиро ╕ душевно читала в╕рш, що кожна мама слухала його так, н╕би в╕н був написаний для не╖, у декого в очах з’явились нав╕ть сльозинки.
Дал╕ вчителька говорила про не менш дорогих нашому серцю людей — бабусь, котр╕ зазнали в сво╓му житт╕ ст╕льки горя, труднощ╕в, але змогли лишитись н╕жними, добрими, щирими до сво╖х онучат.
А д╕ти-онучата Л╕за Лап╕на та Максим Феодос╕д╕ постаралися свою любов до бабус╕ (╤несси Максим╕вни — бабус╕ Максима) показати у коротеньк╕й ╕нсцен╕вц╕:

Бабусю моя дорогенька,
Матуся мо╓╖ матус╕,
Присядь б╕ля мене близенько,
Я н╕жно отак пригорнуся.
Накину тоб╕ я на плеч╕
Хустину тепленьку пухову.
Як гарно з тобою малеч╕,
Бабусю, завжди будь здорова!

П╕сля сценки Олена ╤ван╕вна пов╕домила бабусям, що ╖хн╕ внучата приготували ╖м у подарунок ц╕лий танцювальний марафон, який нагада╓ ╖м про ╖хню молод╕сть. Укра╖нський танок «Несе Галя воду» у стил╕зованому укра╖нському вбранн╕ виконала Ганна Гуляк╕на. Кримськотатарський танок теж, звичайно, в красивому нац╕ональному вбранн╕ — Мер’╓м Ал╕╓ва. Запальну румбу неперевершено станцювали В╕ктор╕я Левицька та ╖╖ партнер, учень 3 класу школи № 6 Георг╕й ╢на. Г╕мнастичний танок подарувала для глядач╕в Олександра Берд╕нських.
Звучали на свят╕ в╕тання ╕ мамам, ╕ бабусям, не залишились без прив╕тання й д╕вчатка. Вчителька запросила ус╕х д╕вчаток стати колом. До них при╓дналися хлопчики. Завданням хлопц╕в, як справжн╕х джентльмен╕в, було сказати д╕вчаткам якомога б╕льше компл╕мент╕в. Як рад╕сно усм╕халися д╕вчатка в╕д при╓мних сл╕в!
Та на цьому свято не ск╕нчилося! «До дошки» сьогодн╕ викликала вчителька наших татус╕в ╕ запитала, чи приготувалися вони в╕тати чар╕вних дам? Тут Олена ╤ван╕вна ув╕мкнула татусям караоке ╕ попросила ╖х подарувати для ж╕нок музичне в╕тання. Чолов╕ки не розгубилися, адже хто не зна╓ ╕ не любить нашо╖ знаменито╖ п╕сн╕ «Червона рута»?! Звичайно, не втрималися вс╕ ╕ сп╕вали разом з татами. А в знак вдячност╕ ж╕нкам за ╖хню турботу, любов ╕ ласку, за приготован╕ смачн╕ страви — за все-все чолов╕ки приготували сюрприз! Поки хлопчики розпов╕дали в╕ршики й дякували сво╖м мамам, чолов╕ки тим часом внесли до класу великий святковий торт ╕ багато-багато кв╕т╕в. У клас╕ звучала зворушлива мелод╕я п╕сн╕ «Р╕дна мати моя», а д╕ти дарували сво╖м любим матусям кв╕ти. Мами тримали в руках н╕жн╕ б╕л╕ та рожев╕ трояндочки, усм╕халися, на обличчях було видно, що в ╖хн╕х душах — справжня весна!
— Нехай завжди усм╕шки з╕гр╕вають ваш╕ серця, як сонце — землю. Будьте щасливими, здоровими, усп╕шними, ви це заслужили — в╕д Божо╖ ласки, бо ви — наймил╕ш╕, найр╕дн╕ш╕, найдорожч╕ у св╕т╕! – такими словами-побажаннями завершила цей святковий зах╕д Олена ╤ван╕вна.
Наостанок зауважу, що хоч в 3-У клас╕ дружно вчаться ╕ укра╖нц╕, ╕ рос╕яни, ╕ кримськ╕ татари — разом у них вийшло свято все ж з укра╖нською душею, як ╕ годиться для справжнього укра╖нського класу! ╤кона Божо╖ Матер╕, вишитий рушник, хл╕б, соняхи – одв╕чн╕ укра╖нськ╕ символи. Повага та любов до матер╕, бабус╕, ж╕нки, любов до Батьк╕вщини – наш╕ духовн╕ ц╕нност╕. А як милували оч╕ д╕ти, вбран╕ у вишиваночки! А як рад╕ло серце в╕д наших укра╖нських п╕сень ╕ танц╕в. Думаю, не одну мене переповнювали так╕ при╓мн╕ емоц╕╖ п╕сля цього чудового свята.
Та ╕накше ╕ не могло бути. Адже п╕дготувала ╕ провела цей зах╕д вчителька, яка народилася в сел╕ Тутович╕ на Р╕вненщин╕, ув╕брала в╕д сво╖х мами та бабус╕ вс╕ т╕ духовн╕ укра╖нськ╕ ц╕нност╕, якими так багатий наш народ. Згодом, за прикладом матус╕ стала вчителькою, продовживши родинну династ╕ю педагог╕в (бабуся, т╕тки, дядьки, брати, сестри — теж ус╕ вчител╕!). А ще тому, що все-таки ма╓ подарований Богом талант — бути педагогом! Ось уже 10 рок╕в О. ╤. Михальська працю╓ вчителем в Укра╖нськ╕й г╕мназ╕╖, д╕ти вважають ╖╖ «другою мамою», бо вона щедро дару╓ сво╖м вихованцям не лише знання, а й любов та ласку.
Коли пан╕ Олена брала св╕й перший клас, ╖╖ бабуся дала ╖й напуття:

«Яка неповторна й красива
мета у щасливих людей,
дов╕рила ╖м Батьк╕вщина
св╕й скарб найц╕нн╕ший – д╕тей!».

«От ╕ крокую сво╖м педагог╕чним шляхом, пам’ятаючи ц╕ слова, — каже Олена ╤ван╕вна, — «серце в╕ддаю д╕тям»! А мо╓ житт╓ве кредо: стався до людей так, як хочеш, щоб ставилися до тебе».
Як я дов╕далася, Олена ╤ван╕вна, до реч╕, ще й чудова дружина ╕ мама. Ма╓ синочка, якого звати Гл╕б, йому 5 рочк╕в. На мене Олена ╤ван╕вна справила враження щасливо╖ ж╕нки, але все ж я наважилася запитати у не╖, про що вона ще мр╕╓?
«╢ у мене одна мр╕я — мати власний затишний будинок (на який, звичайно, нав╕ть найзаслужен╕ш╕й вчительц╕ у нас не заробити), невеличкий садочок, в якому за великим столом буде збиратися вся родина, щоб у с╕м’╖ ус╕ були здоров╕!» — в╕дпов╕ла вчителька.
Погодьтеся, яка прекрасна мр╕я! Дай Боже, щоб вона зд╕йснилася!

Любов СОВИК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2014 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14405

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков