Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 05.12.2014
ТРОЯНДИ ╤З СР╤БЛИСТИМ БЛИСКОМ

З юв╕ле╓м!

Персональною експозиц╕╓ю голови Сп╕лки художник╕в Криму Миколи Моргуна, присвяченою його 70-р╕ччю, завершу╓ться цьогор╕чний виставковий сезон у Будинку художника С╕мферополя. ╥╖ в╕дкриття стало тим р╕дк╕сним випадком, коли про б╕ограф╕ю, трудову ╕ творчу д╕яльн╕сть митця можна д╕знатися не в╕д нього самого, а в╕д людей, як╕ багато рок╕в ╕дуть поряд з ним по життю.
Виступали д╕яч╕ мистецтв, колеги, учн╕, представники кримського парламенту ╕ Ради м╕н╕стр╕в, творчих осередк╕в художник╕в з Ялти, Севастополя, Керч╕. Кв╕т╕в – троянд ╕ хризантем подарували юв╕ляру так багато, що ╖хня к╕льк╕сть могла на р╕вних позмагатися з намальованими на картинах, яких у трьох залах вм╕стилося близько в╕с╕мдесяти. Р╕зниця т╕льки в тому, що жив╕ з╕в’януть, а живописн╕ – в╕чн╕.
Ц╕╓ю виставкою Микола Моргун впустив нас у св╕т сво╓╖ творчост╕, ╕ ми побачили його у вс╕й багатогранност╕. М╕н╕стр культури Криму Арина Новосельська згаду╓, як познайомилася з художником у сво╖ студентськ╕ роки завдяки його дружин╕ ╢вген╕╖ В╕ктор╕вн╕. Вона навчала ╖╖ в С╕мферопольському музичному училищ╕ ╕м. П. Чайковського гр╕ на фортеп╕ано.
— В╕н — сильний ╕ впевнений у соб╕ на робот╕ й удома, — сказала А. Новосельська. – Це — великий майстер з великим серцем ╕ незам╕нна людина в кримському художньому св╕т╕.
Кажуть, справжн╕й художник той, хто намалю╓ коня. В експозиц╕╖ М. Моргуна я нал╕чила трьох коней на двох картинах: «Коник» ╕ «Друз╕». Отже, за ц╕╓ю ознакою в╕н трикратно дола╓ цей умовний квал╕ф╕кац╕йний бар’╓р.
— У нього ╓ р╕дк╕сний дар передавати св╕й настр╕й безконтактно на в╕дстан╕, — говорить голова Громадсько╖ палати Криму Григор╕й ╤оффе. – Дивишся на його картини ╕ ста╓ рад╕сно, хочеться жити. Видатний художник ╕ активний громадський д╕яч. Його позиц╕я в Ком╕тет╕ з присудження Прем╕╖ Криму завжди була ч╕ткою ╕ вив╕реною. Завдяки йому багато художник╕в стали ╖╖ лауреатами.
Можливо, для когось Микола Моргун ╕ не зовс╕м зручна в житт╕ людина, бо н╕ п╕д кого не п╕длаштову╓ться, ма╓ власний стрижень, чесний ╕ правдивий.
— Саме за це його й обрали головою Сп╕лки художник╕в Криму, в як╕й в╕н в╕дстою╓ художн╕ ц╕нност╕, високу мету образотворчого мистецтва в сусп╕льств╕, — сказала голова парламентського Ком╕тету з культури ╕ питань охорони культурно╖ спадщини Св╕тлана Савченко. – Це — людина чест╕, г╕дност╕, високо╖ культури.
╤ живопис його написаний серцем. Ус╕ — фах╕вц╕ ╕ глядач╕ — пом╕тили, який великий ривок зробив художник за п’ятир╕чний пер╕од в╕д попередньо╖ персонально╖ виставки в цих же ст╕нах. Кожне полотно в╕дзнача╓ться майстерн╕стю, зак╕нчен╕стю. Мазок набув вишуканост╕ та аристократизму.
— Становлення Миколи Моргуна в╕дбувалося в нас на очах, — розпов╕да╓ його колишн╕й педагог у Кримському художньому училищ╕ ╕м. М. Самокиша Валентин Григор’╓в. – В його роботах усе скомпоновано, а ср╕блистий колорит – як Божий дар св╕тла! В╕н – прекрасний рисувальник!
Св╕й знаменитий ср╕блисто-с╕рий тон художник знайшов ще студентом училища в процес╕ п╕дготовки дипломно╖ роботи. Друг дитинства ╕ колега В╕ктор Задир╕╓нко, б╕ограф╕я якого, за його словами, ╓ частиною б╕ограф╕╖ Миколи Моргуна: разом навчалися в С╕мферопольськ╕й дитяч╕й художн╕й школ╕, пот╕м в училищ╕, Ки╖вському художньому ╕нститут╕, — розкрив секрет, як вони вдвох ще молодими викладачами п╕дтримували себе матер╕ально, працюючи три роки над оформленням ярмарк╕в у м╕ському парку ╕м. К. Треньова в С╕мферопол╕.
Зовн╕ спок╕йний художник просто горить, як вулкан, емоц╕ями в робот╕. На пленерах у Севастопол╕, в сел╕ Лук’янове Нижегородсько╖ област╕ та ╕нших м╕сцях ста╓ поруч з╕ студентами ╕ малю╓ з натури. Вони по одному етюду зроблять, а в╕н – дек╕лька. Пот╕м на ╖хн╕й основ╕ народжу╓ться картина. Нав╕ть невелика за форматом – це завжди живопис високого класу: глибокий за зм╕стом, профес╕йний за виконанням. Якщо коротко, то це — ср╕бло, душа ╕ поез╕я.
Його пейзаж╕, натюрморти, портрети продуман╕ композиц╕йно так, що виглядають, як ╕ в р╕зножанрових сюжетах з багатоф╕гурною пластикою. А ск╕льки пов╕тря в кожному твор╕! ╤ нема╓ к╕нця-краю обширу моря ╕ г╕р, весняному цв╕т╕нню, теплому ранку. Не осягнути його, не об╕йняти! Труд возвеличу╓ його геро╖в. Споруджуючи д╕м, вони немов д╕стають руками до самого неба.
А в троянди Моргуна можна просто закохатися. Вони на кожн╕й ст╕н╕ в чудових вазах, елегантно-вишукан╕, б╕л╕, пурпуров╕, рожев╕. Букети розк╕шн╕ ╕ скромн╕ з к╕лькох стебел. В╕д них, за словами народного художника Укра╖ни Серг╕я Герасимова, просто н╕куди д╕тися. А може, ╕ не потр╕бно це робити? Може, це — особливий експозиц╕йний прийом автора, щоб сказати глядачам, як в╕н ╖х любить, ╕ вс╕ кв╕ти на виставц╕ адресуються ╖м.
С. Герасимов в╕дзнача╓ в характер╕ М. Моргуна деяку жорстк╕сть д╕лово╖ людини, яка захища╓ ╕нтереси Сп╕лки, вихову╓ художник╕в. Але в Миколи Серг╕йовича ця риса гармон╕йно по╓дну╓ться з добротою ╕ н╕жн╕стю в робот╕. ╤ ця техн╕ка антагон╕зму в живопис╕ – просто казка!
У кожн╕й картин╕ немов в╕ддзеркалю╓ться душа автора. У звичайний формат рамки в╕д найменшого до великого на п╕вст╕ни в╕н пом╕стив усе, чим живе, захоплю╓ться, що для нього ма╓ важливе значення, глибокий, сусп╕льного звучання зм╕ст епохи. У портрети батька ╕ матер╕ в╕н вклав долю всього нашого народу, який пережив Велику В╕тчизняну в╕йну. Трудовий геро╖зм демонструють доменщики «Азовстал╕». В╕дчуттям власно╖ г╕дност╕ проникнут╕ обличчя на портретах «Брат», «Керчанин», «Рос╕янка». А його пейзаж╕ «Весняна Алупка», «Св╕танок у Прив╕тному», «Балаклава», «Приб╕й у Коктебел╕» «Хмари над С╕ме╖зом» ╕з в╕дблиском сонця над морем ╕ горами, з садами в рожевому цв╕т╕нн╕ немов з╕йшли з обкладинок глянцевих журнал╕в.
Живописець спостер╕га╓, з╕ставля╓, сп╕впережива╓ з розум╕нням ╕ в╕дчуттям краси та складност╕ такого багатошарового ╕ р╕зноман╕тного св╕ту. ╤ св╕т визнав його працелюбн╕сть, талант. Твори Миколи Моргуна експонуються в музеях Криму та Укра╖ни, збер╕гаються в приватних заруб╕жних ╕ в╕тчизняних колекц╕ях. В╕н – заслужений художник Укра╖ни, заслужений д╕яч мистецтв Криму, лауреат Прем╕╖ АРК. Нагороджений бронзовою медаллю «За майстерн╕сть», почесним дипломом ╕ золотим знаком М╕жнародного фонду «Культурне надбання» за досягнення в образотворчому мистецтв╕ та особливий внесок у педагог╕чну д╕яльн╕сть, в╕дзнакою М╕н╕стерства культури Укра╖ни «За багатор╕чну пл╕дну роботу в галуз╕ культури».
— Я знаю свою «планку», — д╕литься М. Моргун. – Г╕рше малювати – легко, а краще – складно. Але я буду спод╕ватися на св╕й пензель.
За 28 рок╕в роботи викладачем у художньому училищ╕, а з 2006 року – головою республ╕кансько╖ профес╕йно╖ сп╕лки в╕н зна╓, як пензлю-труд╕внику п╕дкоря╓ться полотно. Сил ╕ бадьорост╕ дода╓ краса Криму, яка в його благородному, незвичайно св╕тлому колорит╕ в р╕зн╕ пори року звучить, як п╕днесена симфон╕я, а натхненням обдарову╓ муза в особ╕ дружини, дочки, внучки.
— Для мене поез╕я – куполи, б╕л╕ ст╕ни храм╕в. Дивовижна гармон╕я. Н╕чого кращого в св╕т╕ нема╓, — говорить художник. – Хочу по╖хати по Золотому к╕льцю Рос╕╖ ╕ створити про нього сер╕ю картин.
Початок ╖╖ можна побачити вже на ц╕й виставц╕: «Успенський собор Володимира», «Кремль Суздаля», «Весняний Суздаль» та ╕нш╕ арх╕тектурн╕ пейзаж╕. Бажа╓мо метру кримського реал╕стичного живопису, сп╕вцю краси ╕ природи п╕вострова зд╕йснення цих план╕в ╕ п╕дкорення нових творчих вершин!

Валентина НАСТ╤НА

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14406

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков