Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 12.12.2014 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 12.12.2014
Б╤ЙЦ╤ НАЗИВАЮТЬ ╥Х «АНГЕЛАМИ ТИЛУ»

Ми ╓сть народ!

У ТРУСКАВЦ╤ В╤ДБУВСЯ ПЕРШИЙ З’╥ЗД ВОЛОНТЕР╤В УКРА╥НИ

Нещодавно у Трускавц╕ в╕дбувся Перший з’╖зд волонтер╕в Укра╖ни. Звичайно, з’╖хатися представникам ус╕╓╖ Укра╖ни було неможливо, але все ж багато областей було представлено: Ки╖в, Черкаси, Черн╕вц╕, Одеса, Донбас. Головне, що зроблено початок. Як очевидець можу стверджувати, що ядро волонтерського руху ц╕лком квал╕ф╕коване. Непросту справу координац╕╖ ╕ ╓днання волонтер╕в ус╕╓╖ кра╖ни воно повинно потягнути, хоч на все потр╕бен, звичайно, час. А поки що коротко розпов╕м про под╕ю.
Оск╕льки з’╖зд в╕дбувався в санатор╕╖ «Конвал╕я», то спочатку перед учасниками виступив директор закладу Володимир Наг╕рний. В╕н тепло подякував «ангелам тилу» за великий внесок у перемогу ╕ висловив упевнен╕сть, що Укра╖на рано чи п╕зно повернеться в сво╖ звичн╕ кордони — «в╕д Сяну до Дону». Заступник мера Трускавця Юр╕й Яворський також дав зрозум╕ти, що курортне м╕сто завжди п╕дтримуватиме корисн╕ всеукра╖нськ╕ почини. Пот╕м делегатам зачитали дек╕лька в╕тальних лист╕в, у тому числ╕ ╕ в╕д льв╕вського м╕ського голови Андр╕я Садового.

«…УСЯКОМУ СТАРЦЕВ╤ Й УБОГОМУ ПРИХОДИТИ НА КНЯЖИЙ ДВ╤Р»

Мер Львова згадав про перш╕ благод╕йн╕ акц╕╖ ки╖вських княз╕в, зокрема, й хрестителя Рус╕ князя Володимира, який пропонував «усякому старцев╕ й убогому приходити на княжий дв╕р, брати ╖жу й питво та грош╕ з казни». Особисто мене ця коротка фраза, витягнута з нашо╖ ╕сторично╖ минувшини (добре, що не загубилася ╕ не припала пилом за тисячу рок╕в), зачепила за живе. Виявля╓ться, ╕ тод╕ ТАКЕ було? Нав╕ть «грош╕ з казни»… Якщо це не була блискуча п╕ар-технолог╕я, то що могло бути поштовхом для под╕бних акц╕й милосердя? Державницький ╕нтерес? Вплив християнсько╖ ╕деолог╕╖, яка поступово ставала ╕деолог╕чним фундаментом Ки╖всько╖ Рус╕? Скор╕ш за все, – останн╓. Бо пот╕м згадувалося ╕ про меценатство Петра Сагайдачного, гетьмана ╤вана Мазепи, митрополита Андрея Шептицького… А чи не зв╕дти, з християнства, бере початок все те позитивне, що гуртувало нас на ╢вромайдан╕?

ДОБРО СТРУКТУРИЗУВАЛОСЯ НА МАЙДАН╤

Зда╓ться, саме в кв╕тн╕ я познайомився з л╕карем Зенов╕╓м Доп╕лкою, на якому трималася (принаймн╕ мен╕ так здалося) чи не вся медична служба Майдану. З рад╕стю в╕дзначив про себе, що Зенек ╕ тепер не втратив активност╕, мало того — ╓ одним з головних орган╕затор╕в з’╖зду. Бо тут ╓ своя лог╕ка. Звичайно, бо╖ на ки╖вських барикадах давно в╕дгрим╕ли, та все ж вони залишили св╕й глибокий сл╕д. Багато поранених та скал╕чених людей були вимушен╕ л╕куватися в р╕зних медичних установах Укра╖ни. Декому нав╕ть пощастило пройти курс л╕кування за кордоном. Але залишилися ще т╕, хто потребував ф╕зично╖ та психолог╕чно╖ реаб╕л╕тац╕╖, — а це також сотн╕ й сотн╕ людей... ╤ ось тут медики Майдану, як╕ взяли на себе шляхетну м╕с╕ю турботи про життя ╕ здоров’я б╕йц╕в самооборони, виявилися на висот╕. Вони почали активно зв’язуватися з реаб╕л╕тац╕йними центрами та санатор╕ями кра╖ни. Зенов╕й Доп╕лка та Серг╕й Петришин вийшли на мера Трускавця. Понад в╕с╕мдесят ╓вромайдан╕вц╕в ви╖хали тод╕ на реаб╕л╕тац╕ю в Трускавець, двадцять чолов╕к отримали безплатне л╕кування в Трускавецьк╕й м╕ськ╕й л╕карн╕. Може, Трускавець був випадково. ╤ в масштабах кра╖ни, це не так вже й багато… Але ж ╕дея запрацювала! Дал╕ волонтери лише розвивали св╕й усп╕х. Поштовх╕в не бракувало, найпотужн╕шим стимулом, як це не сумно звучить, була в╕йна на сход╕ Укра╖ни. ╤ тепер, виступаючи перед делегатами з’╖зду, Зенов╕й Доп╕лка сказав, що нин╕шня в╕йна ╓ фактично «в╕йною волонтер╕в проти рос╕йських загарбник╕в».

ПОТРЕБА У «Б╤ЛЬШ ПРОФЕС╤ЙНИХ ВИКОНАВЦЯХ»

Може, це трохи максимал╕стське твердження, бо й вояк╕в мужн╕х у нас не браку╓. ╤ партизани все голосн╕ше заявляють про себе в зон╕ АТО. Але ж ╕ роль волонтер╕в величезна! Недаремно ж ╕ще 1 листопада кер╕вництвом М╕ноборони прийнято низку кадрових р╕шень стосовно кер╕вник╕в окремих структурних п╕дрозд╕л╕в М╕н╕стерства оборони та Генерального штабу, в╕дпов╕дальних за забезпечення Збройних Сил Укра╖ни. ╥х зам╕нять представники волонтерських орган╕зац╕й. Про це йдеться на сайт╕ в╕домства:
«Мною були дан╕ в╕дпов╕дн╕ вказ╕вки певним посадовим особам щодо всеб╕чного забезпечення п╕дрозд╕л╕в Збройних Сил Укра╖ни, насамперед тим, як╕ виконують завдання в рамках антитерористично╖ операц╕╖. Результати наради засв╕дчили, що деяк╕ з кер╕вник╕в не змогли у стислий терм╕н забезпечити ╖хн╓ ч╕тке виконання. В умовах, коли в╕д оперативност╕ та правильност╕ д╕й посадовц╕в М╕н╕стерства оборони ╕ Генерального штабу залежить життя людей, як╕ виконують бойов╕ завдання, це неприпустимо… Тому мною прийнято низку кадрових р╕шень стосовно кер╕вник╕в окремих структурних п╕дрозд╕л╕в М╕н╕стерства оборони та Генерального штабу, в╕дпов╕дальних за забезпечення Збройних Сил Укра╖ни, ╕ призначення зам╕сть них б╕льш профес╕йних виконавц╕в», — наголосив м╕н╕стр оборони Укра╖ни Степан Полторак п╕д час службово╖ наради.
Як п╕дкреслив глава оборонного в╕домства, сьогодн╕ на перший план виходить все, що необх╕дно для забезпечення ведення бойових д╕й, озбро╓ння, оснащення та п╕дготовки Збройних Сил. Зважаючи на це, п╕д час наради було прийнято р╕шення щодо введення до в╕дпов╕дних департамент╕в та управл╕нь оборонного в╕домства, а також тилу Збройних Сил Укра╖ни представник╕в волонтерських орган╕зац╕й.

ПСИХОЛОГИ ГАРТУВАЛИСЯ НА МАЙДАН╤

╤ не т╕льки в одяз╕, ╖ж╕ та медикаментах проблема. Нав╕ть в умовах перемир’я в зон╕ АТО необх╕дн╕ психологи. А ск╕льки ж ╖х потр╕бно буде п╕сля завершення бойових д╕й! Нав╕ть в╕дносно мирний Майдан, де лише наприк╕нц╕ були масов╕ людськ╕ жертви, залишив глибокий сл╕д у душах тих, хто бачив прояви людсько╖ жорстокост╕. Це добре усв╕домлюють психологи-волонтери, як╕ з перших дн╕в були на Майдан╕. Про один екстремальний випадок розпов╕ла делегат з’╖зду ╤оланта Бочкарьова:
— Це було ще в кв╕тн╕. Тод╕ нав╕ть найавторитетн╕ш╕ сотники Майдану не завжди могли дати раду хлопцям з «посттравматичним синдромом». Д╕яти методами, до яких звикли каб╕нетн╕ психологи, там було вже неможливо. Тому що це стрес, який розгорта╓ться в час╕. Людина пост╕йно поверта╓ться до т╕╓╖ под╕╖, яка ╖╖ псих╕чно травмувала... Пригадую, як один ╕з самооборон╕вц╕в витягнув гранату, яка нев╕домо зв╕дки взялася в нього, ╕ висмикнув чеку. Я нав╕ть не пам’ятаю, з якого приводу в╕н це зробив. Хлопц╕ в намет╕ просто заклякли, бо добре знали, що таке граната, ск╕льки вона може наробити лиха… А тут людина не висува╓ жодних вимог, вона просто сто╖ть з гранатою в руках, ╕ ╖╖ трусить… Н╕хто у той момент не наважився п╕д╕йти ╕ якось втрутитись у ситуац╕ю. Я вир╕шила д╕яти, розум╕ючи, що коли рвоне, то буде погано ус╕м, незалежно в╕д того — за два метри в╕д еп╕центру вибуху ти перебува╓ш чи за п’ять. Я п╕д╕йшла до б╕йця, обняла його ╕ сказала: «Зайчику, ну що ти? Ти ж зна╓ш мене… Ти ж не хочеш, щоб я загинула разом з тобою? Давай не зараз… Встав чеку назад. Ну, хлопц╕ тво╖ паскудн╕, я знаю… Але ж я не винна…». В патових ситуац╕ях я можу бути надзвичайно спок╕йною, але це така заморожена реакц╕я на стрес. На хлопця под╕яв м╕й спок╕йний голос ╕, можливо, те, що я апелювала до нього як ж╕нка. Коли вже все ск╕нчилося, в гранату вставили чеку, я без сил опустилася на ст╕лець... Сотник, видно розум╕ючи м╕й стан, дав команду: «Хлопц╕, швиденько — сто грам╕в психологу!». Той досв╕д, який я здобула на Майдан╕, навряд чи здобудеш десь у каб╕нетах.

ПОТРЕБА В РЕАБ╤Л╤ТАЦ╤ЙНИХ ЦЕНТРАХ

П╕зн╕ше, розмовляючи з ╤олантою, я ловив себе на думц╕, що ╖╖ пропозиц╕╖ дуже слушн╕. Адже, незважаючи на молод╕сть, вона ма╓ непогану осв╕ту, до того ж багато працю╓ над собою. А головне — у не╖ великий практичний досв╕д:
— Переконана, що психолог повинен працювати в пар╕ з л╕карем, — продовжу╓ волонтерка. – Причому саме в реаб╕л╕тац╕йному центр╕, а не в медичн╕й установ╕. Це коли буде реаб╕л╕тац╕я во╖н╕в, що повернулися з в╕йни. ╥х буде дуже багато насправд╕… ╤ працювати з людиною в дус╕: «Слухай, хлопче, давай я тоб╕ надам психолог╕чну допомогу» або довго шукати ╕ндив╕дуальний п╕дх╕д – буде неефективно. Б╕йц╕ в такому стан╕, що вони вважають себе героями, що з ними все в порядку, а якщо ╕ ╓ як╕сь негаразди, то ╓ друз╕, ╓ гор╕лка... Одне слово, не варто турбуватися... А проблема все загострю╓ться ╕ загострю╓ться. Зробити щось на вол╕ дуже важко. А якщо бо╓ць ╕з зони АТО потрапля╓ в реаб╕л╕тац╕йний центр, то в╕н уже розум╕╓, що тут варто зосередитись на здоров’╖. Що у нього ╓ ноги-руки, леген╕, голова, серце... ╤ цим треба займатися. ╤ ось тут уже психолог ма╓ оф╕ц╕йний «доступ до т╕ла». Преконтакт (тобто наближення до людини) в╕дбува╓ться м’яко, без примусу. А дал╕ – справа техн╕ки. Пов╕рте: психологи нашим нин╕шн╕м захисникам будуть потр╕бн╕ не менше, н╕ж х╕рурги ╕ терапевти…

ДОНБАС БУВ БАРОМЕТРОМ. НА ЖАЛЬ, НЕ ЗВЕРТАЛИ УВАГИ…

Виступ Дмитра Грищука (в╕н представляв Донецький рег╕ональний благод╕йний фонд «Возлюби») також був ц╕кавим. Добре, що я взяв його електронну адресу ╕ тепер ми час в╕д часу можемо обм╕нюватися думками. Вважаю, що останн╕й лист Дмитра варто зацитувати повн╕ше, адже в╕н п╕д╕йшов до оц╕нки волонтерського руху саме через призму християнських ц╕нностей. До того ж добре зна╓ специф╕ку Донбасу:
— Донбас ╓ ун╕кальним рег╕оном Укра╖ни. Протягом двадцяти трьох рок╕в в╕н був сво╓р╕дним барометром. Укра╖нц╕ б╕дн╕ли — на Донбас╕ вимирали ц╕л╕ м╕ста… Укра╖нц╕ байдуж╕ли до пол╕тики — кра╖ною почали правити донецьк╕ орган╕зован╕ злочинн╕ угруповання… Укра╖нц╕ байдуж╕ли до родинних ц╕нностей — на Донбас╕ тепер найб╕льша к╕льк╕сть ╕нтернат╕в… Укра╖нц╕ не хочуть дотримуватися закон╕в, провокують злочинн╕сть – ╕ ось на донецьк╕й земл╕ вже найб╕льша к╕льк╕сть виправних установ. Але весь цей час Донбас був ун╕кальним ще за одним показником — за к╕льк╕стю церков та рел╕г╕йних орган╕зац╕й. Лише в Донецьк╕й област╕ ╖х було заре╓стровано майже 1800, як╕ представляли б╕льш н╕ж 50 конфес╕й. Схоже, що церкви були сво╓р╕дним катал╕затором, оберегом такого складного рег╕ону. Вони були довол╕ активними у соц╕альн╕й сфер╕, робили вагомий внесок у розвиток громадянського сусп╕льства. Християнський Донбас став колискою потужного м╕жконфес╕йного об’╓днання «Укра╖на без сир╕т», низки усп╕шних проект╕в допомоги сиротам та д╕тям групи ризику: «Республ╕ка П╕л╕грим» (Мар╕уполь), «Отчий Д╕м» (Мар╕уполь), «В╕трила Над╕╖» (Слов’янськ). Але, на жаль, б╕льш╕сть церков сп╕ткала давня укра╖нська б╕да — роз’╓днан╕сть.
Уся потуга майже тисяч╕ р╕зноман╕тних конфес╕й, рел╕г╕й, напрямк╕в, теч╕й, як╕ представляли м╕льйони в╕рян, була зведена нан╕вець вузькими рел╕г╕йними корпоративними ╕нтересами. ╤ хоча весь цей час не припинялися спроби об’╓днати в╕руючих, бажаного ефекту не було досягнуто.
╤ це стало на завад╕ духовним перетворенням складного ╕ неоднор╕дного сусп╕льства на Донбас╕. Як казав на одн╕й ╕з зустр╕чей член╕в Ради церков ╕ рел╕г╕йних орган╕зац╕й Донецько╖ област╕ муфт╕й Са╖д ╤смаг╕лов: «На нас (в╕руючих) ╓ в╕дпов╕дальн╕сть за те, що зараз сталося в держав╕, — когось ми не довчили, когось взагал╕ не навчили…».

ХРИСТИЯНСЬКА ╤ДЕЯ ПРОТИ СЕПАРАТИЗМУ

— З ╕ншого боку, не можна казати, що н╕чого не робилося, — продовжу╓ Дмитро Грищук. — Саме церквам Донбасу Господь дав цю ╕сторичну м╕с╕ю бути молитовним форпостом ус╕╓╖ Укра╖ни. Православн╕, протестанти, греко-католики, католики, мусульмани разом сп╕вали, читали Святе Письмо… Коли почалася агрес╕я Москви, стало зрозум╕ло, що процес вза╓мод╕╖ та вза╓модопомоги ста╓ вже не просто бажаним, але й необх╕дним.
Звичайно, геопол╕тичний фактор вн╕с розкол у ряди в╕рян. ╤ хоча церковн╕ д╕ячи та ╕╓рархи ус╕ма силами намагалися уникнути моменту само╕дентиф╕кац╕╖, рано чи п╕зно таке питання постало майже перед ус╕ма. В╕руюч╕ пропагують себе громадянами Небесного Царства, але ж вони вс╕ мають паспорти, прописку, житло, авт╕вки тощо. Дехто, на жаль, зайняв пророс╕йську позиц╕ю, були нав╕ть випадки в╕дкритих «пропов╕дей» з кафедр. Б╕льш╕сть на початку травня мала вич╕кувальну позиц╕ю. Але були й так╕, що см╕ливо зайняли позиц╕ю миру та ╓дност╕. Л╕дери церков, громад, об’╓днань у березн╕ 2014 року в Донецьку, в самому центр╕, на площ╕ Конституц╕╖, почали безстрокову щоденну духовну акц╕ю «Молитовний марафон за мир та ╓дн╕сть», л╕дером яко╖ став в╕домий волонтер, пастор Серг╕й Косяк. Кожного дня, за будь-яко╖ погоди, п╕зн╕ше п╕д дулами автомат╕в, п╕д гурк╕т про╖жджаючо╖ в╕йськово╖ техн╕ки, п╕д стог╕н проклять, п╕д шквал погроз, у к╕лькост╕ в╕д дек╕лькох сотень до десятка присутн╕х, незважаючи на неодноразов╕ побиття, напади, мужн╕ патр╕оти несли свою молитовну варту за весь народ Укра╖ни. За актив╕стами почали полювання. Деяк╕ з них були викраден╕ або заарештован╕ терористами (Серг╕й Косяк, о. Тихон (Кульбака), Олександр Хомченко, Роксолана Швайка та ╕н.). Загалом за цей пер╕од було заарештовано щонайменше 16 церковних д╕яч╕в, серед яких протестанти, греко-католики, римо-католики, православн╕ Ки╖вського патр╕архату… ╤, тим не менше, саме християнська любов ╕ християнськ╕ ц╕нност╕ стануть тим фактором, який багато чого зм╕нить на Донбас╕.
Молитовний марафон став майданчиком майбутнього волонтерського руху, який об’╓днав зусилля багатьох в╕руючих для допомоги полоненим терорист╕в, пораненим внасл╕док бойових д╕й, евакуац╕╖, медично╖, матер╕ально╖ ╕, головне, духовно╖ допомоги населенню. Попри те, що терористи та московськ╕ найманц╕ «в╕джимають» церковн╕ буд╕вл╕, арештовують священик╕в та пропов╕дник╕в, церкви на Донбас╕ продовжують активну м╕с╕йну д╕яльн╕сть.
Вони збирають кошти, тепл╕ реч╕ для переселенц╕в, п╕дтримують табори для тимчасового проживання б╕женц╕в, активно допомагають во╖нам АТО, незважаючи на ризик, привозять ╖жу та л╕ки на передову, в окупован╕ м╕ста та села, де л╕тн╕ люди та ╕нвал╕ди не отримують п╕вроку пенс╕й та соц╕альних виплат. ╤, на щастя, багато з в╕руючих сьогодн╕ не озираються на свою конфес╕йну приналежн╕сть, вони разом, вони – патр╕оти Укра╖ни.

ПРО ХОСП╤СИ ЯК «ОЗНАКУ ЦИВ╤Л╤ЗОВАНО╥ КРА╥НИ»

Як бачимо, християнство ╕ волонтерство завжди поряд. Хоч це й зовс╕м не означа╓, що вс╕ волонтери неодм╕нно належать до яко╖сь з рел╕г╕йних конфес╕й. Серед тих, хто п╕дтриму╓ б╕йц╕в у зон╕ АТО, ╓ патр╕отично налаштован╕ люди, нац╕онал╕сти. Але рано чи п╕зно така д╕яльн╕сть змусить робити висновки, визначатися з╕ св╕тоглядом. ╢вропа – це християнськ╕ ц╕нност╕, а Рос╕я – ╕мперськ╕. Про це я подумав, коли Петро Т╕в╕ков, в╕це-президент м╕жнародного благод╕йного фонду «Всесв╕тня допомога д╕тям Укра╖ни», у сво╓му виступ╕ також торкнувся теми християнських ц╕нностей. В╕н пригадав, як Натал╕я Королевська блокувала вс╕ гуман╕тарн╕ каравани з ╢вропи, як╕ призначалися майдан╕вцям. ╤ це робила колишня бют╕вка, член пол╕тради парт╕╖ «Батьк╕вщина»! Як же низько, виявля╓ться, можна падати… Водночас поляки, траплялося, приймали поранених б╕йц╕в з Майдану без будь-яких документ╕в. Адже важливо було виграти час, зберегти здоров’я людей. Вони змогли переступити через бюрократизм. А ще Петро Т╕в╕ков розпов╕в, що його фонд хоче створити в Укра╖н╕ хосп╕с для смертельно хворих д╕тей. Адже под╕бн╕ хосп╕си ╓ ознакою цив╕л╕зовано╖ кра╖ни. Останн╕й м╕сяць свого життя невил╕ковно хвора дитина живе в умовах п╕двищено╖ комфортност╕, може гратися з тваринками, у будь-який момент в╕дв╕дати церкву чи капличку – це все поряд. А ще ╓ добре обладнана реан╕мац╕йна палата. ╢ ╕ к╕мнатка для батьк╕в, тобто дитина може часто сп╕лкуватися ╕ з батьками, ╕ з Богом. Серг╕й Бучинський, головний редактор журналу «Ф╕з╕отерап╕я та реаб╕л╕тац╕я», нав╕в ╕нший приклад — гуманного ставлення до б╕йц╕в АТО. Вони воюють, ╖х обстр╕люють з «Град╕в» ╕ м╕номет╕в, а в цей час ╖хн╕ д╕ти в╕дпочивають у Польщ╕. Поляки показують ╖м Варшаву чи Вроцлав, орган╕зовують ц╕кав╕ екскурс╕╖. Добре годують. ╤ тод╕ батькам значно легше воювати.
Як бачимо, ╕ перше, ╕ друге — це також прояви християнського милосердя. Н╕би й нерац╕онально, але… Воно ж краще жити без б╕льшовицького «рац╕онал╕зму», коли вважалося, що краще просто прибрати з очей проблему. Прибрати подал╕ хворих ╕ проблемних… Як безжально прибирали п╕сля в╕йни тих безногих ╕ безруких кал╕к, як╕ сво╓ю жертовн╕стю п╕д Москвою, Курськом ╕ Стал╕нградом врятували Кра╖ну Рад. Н╕мецьк╕ нацисти були ще рац╕ональн╕шими — давали уколи «безнад╕йно хворим» ╕ цим вир╕шували проблему. А як безжально Пут╕н знищу╓ руками наших «к╕борг╕в» ел╕ту сво╖х збройних сил? Свою ж опору знищу╓! У них це можна. Особливо, якщо в ╕м’я ╤мпер╕╖. Тому й кажу, що Рос╕я — це ╕нша цив╕л╕зац╕я, далека в╕д християнства. Нам туди н╕як не можна.

СВ╤ТЛАНА СИДОРЕНКО: ТРЕБА ЗАХИСТИТИ ТИХ, ХТО ГОВОРИТЬ ПРАВДУ

Льв╕в’янка Св╕тлана Сидоренко свого часу була одн╕╓ю з найактивн╕ших волонтерок Майдану. Виступаючи на з’╖зд╕, вона сказала фразу, яку я дос╕ не можу забути: «Ми возимо тоннами, а хлопцям у зон╕ АТО багато чого не вистача╓. А найприкр╕ше те, що реч╕, в╕двезен╕ нами на сх╕д, ╕нколи повертаються до Львова. ╤ тут ╖х продають на ринку…».
Я розум╕в, що це питання треба ╜рунтовно досл╕дити. Адже це надто серйозне звинувачення, надто серйозна проблема… Вже п╕сля з’╖зду у Трускавц╕ ми домовилися ╕з Св╕тланою зустр╕тися в центр╕ м╕ста, а пот╕м разом зав╕тати у в╕йськовий госп╕таль. Прихопив ╕з собою к╕лька номер╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕», щоб роздати ╖х б╕йцям. Виявилося, що кримчани ╓ ╕ серед тих, хто проходить у Львов╕ курс л╕кування п╕сля поранення. Один кримчанин д╕лить палату з Василем Пелешем – легендарним «айдар╕вцем», якому терористи в╕дтяли руку за… патр╕отичне татуювання. Зустр╕лися ╕з Св╕тланою в кав’ярн╕, поговорили. Вона розпов╕ла, що ╓ чимало б╕йц╕в АТО, як╕ могли б п╕дтвердити факти розкрадання гуман╕тарки. Могли б, але… бояться сво╖х командир╕в. Отже, ╓ так╕ нечист╕ на руку командири? На жаль, ╓. ╤ треба думати, як виводити ╖х на чисту воду. Розробляти ефективн╕ механ╕зми вза╓мод╕╖ м╕ж арм╕╓ю ╕ тилом. М╕ж волонтерами ╕ журнал╕стами. Бо епоха Гайдамаччини в Укра╖н╕ минула. ╤ стих╕йний бунт, «бессмысленный и беспощадный», жодно╖ под╕бно╖ проблеми не вир╕шить.

ЩО РОБИТИ З «ЧОРНИМИ ВОЛОНТЕРАМИ»?

А ще на з’╖зд╕ говорили про досить серйозну проблему так званого «чорного волонтерства». Тобто ╓ вже люди, як╕ вир╕шили ос╕длати виг╕дну на даному етап╕ тему. Можна щось там збирати, щось возити на сх╕д, але при цьому не забувати й про себе. Так, один чолов╕к возив продукти в зону АТО, водночас приторговуючи збро╓ю. Тобто туди — продукти, а назад — зброю: в╕д п╕столета до гранатомета. Вимагав передоплату. В останн╕й раз узяв у «кл╕╓нта» 200 долар╕в США. Прив╕з два автомати Калашникова ╕ багато патрон╕в. Але наш╕ прац╕вники МВС теж недаремно св╕й хл╕б ╖дять. Затримали горе-волонтера, ╕ йому тепер св╕тить реальний строк… Про реальну шкоду, завдану ц╕╓ю людиною ╕м╕джу волонтерського руху, я нав╕ть не кажу. ╤ в╕н же не один такий! Тому й обговорювалася ця тема. А ще говорили про роботу з переселенцями, шпитал╕, тактичну медицину, медицину катастроф, проблеми ваг╕тних ж╕нок, молодих матер╕в з немовлятами тощо. Якщо врахувати ту обставину, що Першому з’╖зду волонтер╕в не забули над╕слали прив╕тання м╕н╕стр оборони Укра╖ни ╕ нав╕ть (!) сам Президент, то можна спод╕ватися, що рух буде мати серйозну п╕дтримку.
Вважаю, що початок було зроблено хороший. Тож побажа╓мо укра╖нським волонтерам усп╕х╕в у ╖хн╕й шляхетн╕й справ╕!

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Р ╤ Ш Е Н Н Я ПЕРШОГО З’╥ЗДУ ВОЛОНТЕР╤В УКРА╥НИ
м. Трускавець, 21-23 листопада 2014 р.
Заслухавши та обговоривши допов╕д╕ та виступи учасник╕в Першого всеукра╖нського з’╖зду волонтер╕в Укра╖ни – представник╕в громадських орган╕зац╕й, благод╕йних фонд╕в, що об’╓днують волонтер╕в, та п╕дсумувавши висновки, пропозиц╕╖, з’╖зд
ПОСТАНОВЛЯ╢:
1. Визнати Перший всеукра╖нський з’╖зд волонтер╕в Укра╖ни таким, що в╕дбувся.
2. Оголосити про цю под╕ю, мету та засаднич╕ основи д╕яльност╕ Громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Всеукра╖нське патр╕отичне об’╓днання «Волонтерський рух Укра╖ни», яку покладено в основу волонтерського руху, органам влади, широк╕й громадськост╕ ╕з залученням електронних та друкованих ЗМ╤.
3. Утворити з актив╕ст╕в волонтерського руху Раду волонтер╕в Укра╖ни з кер╕вним органом – виконавчим ком╕тетом (персональний склад: голова виконкому – В’ячеслав Захаров, заступник голови – Леся Хомко, секретар – Петро Т╕в╕ков) та в╕дпов╕дними повноваженнями; розробити Положення про Раду волонтер╕в Укра╖ни, ф╕рмовий стиль та корпоративну символ╕ку ГО «Всеукра╖нське патр╕отичне об’╓днання «Волонтерський рух Укра╖ни», яку покладено в основу волонтерського руху Укра╖ни, розробити та затвердити до наступного ╤╤-го з’╖зду — зразок посв╕дчення д╕йсного члена (терм╕н д╕╖ 2 роки), значок – для вручення д╕йсним членам ГО на Другому всеукра╖нському з’╖зд╕ волонтер╕в Укра╖ни. Значки випускаються номерними, з в╕дпов╕дним супров╕дним квитком.
4. Виконкому Ради волонтер╕в Укра╖ни, який артикулюватиме ╕нтереси та ╕н╕ц╕ативи волонтерського руху Укра╖ни назовн╕, розробити й надати проф╕льним ком╕тетам ВР Укра╖ни власний проект Закону Укра╖ни «Про Статус волонтера Укра╖ни», доручити розробити внутр╕шн╓ Положення про права та обов’язки волонтера (Кодекс чест╕ волонтера); заснувати Ре╓стр волонтерських орган╕зац╕й та волонтер╕в Укра╖ни; делегувати сво╖х представник╕в для участ╕ в складах громадських рад при м╕н╕стерствах, в╕домствах, державних службах Укра╖ни, в тому числ╕ у кадровий резерв Укра╖ни.
Доручити допов╕сти про результати за цими напрямками роботи на Другому всеукра╖нському з’╖зд╕ волонтер╕в Укра╖ни, який ма╓ в╕дбутися не п╕зн╕ше к╕нця 1 кварталу 2015 року. Про м╕сце та терм╕н проведення буде вир╕шено та пов╕домлено згодом.
 Доручити Волонтерськ╕й рад╕ Укра╖ни розробити свою структуру, проф╕льн╕ секц╕╖, механ╕зми вза╓мод╕╖ з в╕дпов╕дними ком╕тетами та п╕дком╕тетами Верховно╖ Ради Укра╖ни та проф╕льними м╕н╕стерствами щодо формування державно╖ пол╕тики стосовно волонтерського руху Укра╖ни, залучення громадськост╕ до вир╕шення нагальних проблем сусп╕льства, реально╖ участ╕ волонтер╕в у вдосконаленн╕ державно╖ пол╕тики, у розробц╕ в╕дпов╕дного законодавства, яке забезпечить законодавч╕ передумови для вив╕льнення потужного ╕нтелектуального та орган╕зац╕йного потенц╕алу укра╖нсько╖ нац╕╖ для розбудови демократичного, справедливого сусп╕льства потужно╖ ╓вропейсько╖ високорозвинено╖ Укра╖ни.
5. Сформувати робочу групу серед волонтер╕в щодо створення системи медично╖ реаб╕л╕тац╕╖ та в╕дпов╕дних центр╕в для л╕кування та реаб╕л╕тац╕╖ учасник╕в АТО, член╕в ╖хн╕х с╕мей, та ос╕б, як╕ проживали чи проживають там.
6. Доручити БО МБФ «Реаб╕л╕тац╕йний центр «Шпиталь Майдану» та ГО «Медики та Волонтери Майдану Укра╖ни» за п╕дтримки та координац╕╖ ДП «Укра╖нський науково-досл╕дний ╕нститут медично╖ реаб╕л╕тац╕╖ та курортолог╕╖» та головного ф╕з╕отерапевта м. Ки╓ва Бучинського С. Н. створити «Перший центр реаб╕л╕тац╕╖ учасник╕в АТО ╕ переселенц╕в» в м. Коростиш╕в Житомирсько╖ област╕ на баз╕ санатор╕ю «Тетер╕в», в якому вже створений та функц╕ону╓ таб╕р б╕женц╕в та переселенц╕в з Криму та сходу Укра╖ни. Мета створення «Першого реаб╕л╕тац╕йного центру учасник╕в АТО та переселенц╕в»:
— ф╕зичне та психолог╕чне оздоровлення, загальна психолог╕чна адаптац╕я, п╕дтримка та п╕днесення бойового духу та патр╕отизму учасник╕в АТО;
— психолог╕чна реаб╕л╕тац╕я та адаптац╕я б╕женц╕в та переселенц╕в з Криму та сходу Укра╖ни;
— налагодження сп╕впрац╕, вза╓мод╕╖ та пряме сп╕лкування б╕женц╕в та переселенц╕в з учасниками АТО, з метою п╕днесення загальнонац╕онального патр╕отизму та об’╓днання народу Укра╖ни.
 
Голова виконкому В. Захаров

На фото: волонтери з Р╕вненщини

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 12.12.2014 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14408

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков