Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 16.01.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 16.01.2015
ХРЕЩЕННЯ ГОСПОДН╢

19 с╕чня, за церковним календарем християн сх╕дного обряду, — свято Хрещення Господнього або ж як ще його називають – Богоявлення Господа. У народн╕й традиц╕╖ за ним закр╕пилися назви – Водохреща, Водохреще, Йордан.
Ще напередодн╕ Водохреща (18 с╕чня) християни святкують Голодну кутю або другий Святий Веч╕р (Йорданський Веч╕р). Цього дня б╕ля церков святять воду. Нею окроплюють хати, господарськ╕ прим╕щення, пас╕ку, подв╕р’я, город, криницю; у м╕стах – квартири. Крейдою малюють на одв╕рках хрестики, а паперов╕ хрестики-витинанки приклеюють на в╕конних шибках. Увесь день практикуюч╕ християни н╕чого не ╖дять, строго постять. Як ╕ перед Р╕здвом (на Святий Веч╕р), с╕дають вечеряти, коли вже згасне веч╕рня зоря. На вечерю подають виключно п╕сн╕ страви – смажену рибу, вареники з капустою, картоплю, гречан╕ млинц╕ на ол╕╖, кутю та узвар.
У деяких етнограф╕чних рег╕онах Укра╖ни п╕сля вечер╕ д╕ти «проганяли» кутю. Сутн╕сть звичаю така – малеча виб╕гала з хати, розмахувала палицями ╕ вигукувала: «Т╕кай, кутя, ╕з покуття!». Д╕вчата неодм╕нно ходили щедрувати.
Наступного дня (тобто – 19 с╕чня) оп╕вноч╕ та зранку у церквах в╕дбува╓ться урочисте богослуж╕ння з водосвяттям. Цю свячену воду люди споживають ще до того, як приступити до трапези. Нею також окроплюють помешкання. Водосвяття з опусканням хреста, зануренням у воду, купанням в╕дбува╓ться й на р╕чках та озерах, ставках. Участь у д╕йств╕ охоче беруть ╕ старш╕, ╕ д╕ти.
З╕ Святого Письма про Хрещення Господа дов╕ду╓мося: коли ╤ван Хреститель пропов╕дував на берегах Йордану ╕ хрестив людей, ╤сусов╕ Христов╕ виповнилося тридцять рок╕в. В╕н також прийшов з Назарету на р╕чку Йордан, щоб хреститися в╕д нього. ╤ван же вважав себе нег╕дним хрестити ╤суса ╕ сказав: «Мен╕ потр╕бно хреститися в╕д Тебе». Та ╤сус в╕дпов╕в, що ╤ван ма╓ Його охрестити, виконуючи Закон Божий ╕ показуючи приклад людям. Тод╕ ╤ван, званий ще Предтеча, охрестив ╤суса.
П╕сля Хрещення, коли Спаситель виходив з води, раптом розкрилося Небо й ╤ван побачив Духа Святого у вигляд╕ б╕лого голуба, який опустився на ╤суса, а з Неба дон╕сся Голос Бога Отця: «Це ╓ Син м╕й возлюблений, в якому мо╓ благовол╕ння».
Свято Хрещення Господнього називають Богоявленням тому, що п╕д час самого хрещення Бог об’явив себе людям ╕ дав зрозум╕ти, що В╕н ╓ Пресвята Тр╕йця – Бог Отець промовив з Неба, Син Божий хрестився у Йордан╕, а Дух Святий з╕йшов з Неба у вигляд╕ б╕лого голуба. П╕д час хрещення люди вперше могли побачити, що в особ╕ ╤суса Христа сп╕вживуть Людина ╕ Бог.
Сл╕д сказати: по╓днання трьох сил в одну ╓ в р╕зних рел╕г╕йних в╕руваннях, ╕ саме вони дають життя. Однак у християнств╕ це проявля╓ться якнайяскрав╕ше.
Цього дня в╕таються: Христос Хреща╓ться! У р╕чц╕ Йордан╕!

Тарас ЛЕХМАН, журнал╕ст

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 16.01.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14587

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков