Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 30.01.2015
У ВИШИВКАХ — ШЕВЧЕНКО

Заслужений майстер народно╖ творчост╕ Укра╖ни Григор╕й Кис╕ль народився 1 лютого 1936 року в сел╕ Великий Бакай Решетил╕вського району на Полтавщин╕. В╕н згаду╓ сво╓ дитинство наприк╕нц╕ 1940-х рок╕в: «Зимовий веч╕р. У наш╕й хат╕ тепло й затишно. Дол╕вка встелена соломою. На ст╕нах ╕кони у вишитих рушниках. Ми з татом сидимо на ст╕льчиках за круглим дерев’яним столиком, що сто╖ть посеред хати. Над нами – п╕дв╕шена до сволока гасова лампа з абажуром. Мама сидить на лав╕ за прядкою. Прядка тихо шелестить (сьогодн╕ вона у мо╖й м╕ськ╕й квартир╕ – як пам’ять про мамин╕ невтомн╕ руки). Тато щось шевцю╓, а я читаю вголос «Катерину» Тараса Шевченка. Мама втира╓ сльозу, а тато тихо мовить: «Дивись, який то був мудрий чолов╕к, що так гарно написав».
Григор╕й Кис╕ль п╕сля зак╕нчення Харк╕вського ╕нституту культури в 1958 роц╕ був направлений у Зах╕дну Укра╖ну. За три роки його роботи директором районного Будинку культури в м╕ст╕ Снятин на ╤вано-Франк╕вщин╕ на клубн╕й сцен╕ було поставлено оперу «Запорожець за Дуна╓м», вистави «Наталка Полтавка» ╕ «Назар Стодоля». Пот╕м Григор╕й Олекс╕йович працював педагогом, а в 1977 роц╕ повернувся в р╕дну Полтавську область, у м╕сто Гадяч. З того часу Григор╕й Кис╕ль виклада╓ декоративно-прикладне мистецтво в Гадяцькому училищ╕ культури ╕мен╕ ╤. П. Котляревського.
В╕н розпов╕да╓: «У 1993 роц╕ з мо╓╖ ╕н╕ц╕ативи та за п╕дтримки дирекц╕╖ в Гадяцькому училищ╕ культури було в╕дкрито спец╕альн╕сть «Декоративно-прикладне мистецтво». То були перш╕ роки становлення Укра╖нсько╖ незалежно╖ держави. Я глибоко переконаний, що навчання студент╕в народному мистецтву – це не лише навчання певного виду декоративно-прикладно╖ творчост╕, це, перш за все, виховання на засадах народно╖ естетики нац╕онально св╕домо╖ особистост╕. В╕дродження, збереження ╕ подальший розвиток народного декоративно-прикладного мистецтва вважаю справою свого життя, сенсом сво╓╖ викладацько╖ та творчо╖ д╕яльност╕».
З 1981 року Г. Кис╕ль сп╕впрацю╓ з журналами «Ж╕нка» й «Укра╖на». На шпальтах цих видань опубл╕ковано понад 70 його творчих роб╕т – художн╕х розробок-схем для вишивання в техн╕ц╕ «хрестик». Це – ╕кони, рел╕г╕йн╕ композиц╕╖, портрети видатних людей Укра╖ни, орнаменти, шрифтов╕ та тематичн╕ композиц╕╖. Сотн╕ лист╕в в╕д вдячних вишивальниць засв╕дчили, що за цими схемами вишивають по вс╕й Укра╖н╕ ╕ нав╕ть за кордоном. Художню працю майстра в╕дтворюють на полотн╕ також його дружина, д╕ти ╕ внучка. Доньки працюють поруч ╕з батьком викладачами декоративно-прикладного мистецтва. У 2007 роц╕ Григор╕й Кис╕ль з дочкою ╤риною стали лауреатами Полтавсько╖ обласно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Панаса Мирного за художн╕ розробки-схеми та вишит╕ портрети видатних людей Полтавщини.
Полтавське видавництво «Дивосв╕т» створило сер╕ю «Укра╖нська вишивка», в як╕й виходять у св╕т роботи Григор╕я Киселя. У 2005 роц╕ видано альбом «Орнаменти, шрифти, тематичн╕ композиц╕╖», у 2007 роц╕ – альбом «Портрети видатних людей Полтавщини», а в 2008 роц╕ – «╤кони. Рел╕г╕йн╕ композиц╕╖». З нагоди 200-р╕чного юв╕лею Кобзаря побачив св╕т четвертий альбом Г. Киселя «Портрети Тараса Шевченка». В альбом╕ подано понад тридцять схем – портрет╕в ╕ портретних композиц╕й Тараса Шевченка для вишивки хрестиком. Майстер, розробляючи схеми, використав прижитт╓в╕ св╕тлини укра╖нського ген╕я, його автопортрети, портрети поета роботи в╕домих художник╕в. Кр╕м того, альбом м╕стить схеми картин «Катерина» Тараса Шевченка ╕ «Т. Г. Шевченко з кобзою над Дн╕пром» К. Трутовського. Також в альбом╕ б╕льше 30 текстово-орнаментальних композиц╕й-афоризм╕в ╕з «Кобзаря», теж для вишивання. А ще фахов╕ поради щодо виконання та оформлення вишивки. Майстер св╕домо працю╓ без допомоги комп’ютера. Ус╕ ориг╕нали його схем – рукотворн╕, це — його власне творче бачення.
Григор╕й Кис╕ль присвятив альбом св╕тл╕й пам’ят╕ сво╖х батьк╕в, як╕ завжди розум╕ли ╕ п╕дтримували потяг сина до прекрасного. В╕н висловлю╓ щиру вдячн╕сть Гадяцькому училищу культури ╕мен╕ ╤. П. Котляревського в особ╕ його директора Анатол╕я Насменчука та Всеукра╖нському фонду в╕дтворення видатних пам’яток ╕сторико-арх╕тектурно╖ спадщини ╕мен╕ Олеся Гончара за ф╕нансову допомогу у виданн╕ альбому.
Директор Гадяцького училища культури ╕мен╕ ╤. П. Котляревського Анатол╕й Насменчук у передмов╕ до альбома зазнача╓: «Под╕бного видання ще не було в Укра╖н╕».
А Григор╕й Кис╕ль заклика╓: «Здавна у кожн╕й укра╖нськ╕й хат╕ поруч з образами п╕д вишитим рушником вис╕в портрет Т. Шевченка. Тож в╕дродимо цей народний звичай».

Анатол╕й ЗБОРОВСЬКИЙ
м. ╤рп╕нь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14671

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков