Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 27.02.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 27.02.2015
НЕМА╢ ГАЗЕТИ – НЕМА╢ Й ПРОБЛЕМ?

Кримський Майдан

Те, що коли нема╓ людини, нема╓ ╕ пов’язаних з нею проблем, було п╕дм╕чено ще в епоху стал╕н╕зму, тому тод╕ ╕ йшли частенько цим «найоптимальн╕шим» шляхом. У сучасн╕й юриспруденц╕╖ це назива╓ться схоже: «Нету тела, нету и дела!». Так римують сво╓ небажання шукати злочинц╕в сл╕дч╕.
╤ це – м╕сточок до реал╕й нин╕шнього кримського життя-буття. Рос╕йськ╕ статисти нарахували 94% м╕сцевих громадян, задоволених при╓днанням Криму до Рос╕╖, ╕ лише 4% тих, кому це не подоба╓ться. А за результатами зустр╕ч╕ «нормандсько╖ четв╕рки», де про Крим не згадувалося взагал╕, рос╕йськ╕ ЗМ╤ д╕йшли публ╕чного висновку, що на сьогодн╕ це питання вже закрите.
А чи под╕ляють таке бачення в Укра╖н╕? Про це залиша╓ться лише здогадуватися. ╤ якщо комбати об╕цяють поквитатися з тими, хто сьогодн╕ знуща╓ться над укра╖нцями Криму, то чиновники, зда╓ться, не проти «зачистити» його в╕д залишк╕в непок╕рних сво╖х сп╕вв╕тчизник╕в. На так╕ думки наводить пол╕тика нин╕шн╕х ки╖вських видавц╕в-сп╕взасновник╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕», яка впродовж усього часу Укра╖нсько╖ незалежност╕ залишалася в Криму ╓диною укра╖нською ╕ за мовною ознакою, ╕ за беззастережно державницькою позиц╕╓ю. Оск╕льки практично весь «бойовий ╕ трудовий шлях» р╕дно╖ газети пройшов у мене перед очима ╕ з мо╓ю участю, вважаю, що маю моральне право сказати про це перед ╖╖, на жаль, ц╕лком реальною загибеллю, яку знову орган╕зовують ки╖вськ╕ «реформатори»...

Редакц╕ю не зламали жодн╕ труднощ╕, що пересл╕дували газету увесь цей час, хоча середня зарплата у ╖╖ прац╕вник╕в була приблизно вчетверо нижчою, н╕ж в од╕озних пророс╕йських газетах, а зараз не становить ╕ половини м╕н╕мально╖ рос╕йсько╖ пенс╕╖, до того ж нелюбов кримчан до всього укра╖нського не сприяла творчому натхненню. Але газетяр╕ трималися, п╕дбадьорюючи себе тим, що роблять-таки велику справу для сво╓╖ держави ╕ свого народу, про що св╕дчила щира прихильн╕сть читач╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕», як╕ готов╕ були под╕литися з нами у самому прямому смисл╕ слова останн╕м шматком хл╕ба, ╕ д╕лилися, коли ми по п╕вроку сид╕ли без зарплати.
Так, це було, ╕ неодноразово, у той час, як десь, мов на др╕жджах, сходили ╕ пеклися золот╕ «батони», виростали шикарн╕ палаци — ╕ зовс╕м не у тих, хто був найкорисн╕шим для сво╓╖ держави. Наше «автономне плавання», що було одн╕╓ю ╕з причин такого становища, ск╕нчилося, коли газету прибило до берега п╕д назвою «Газетно-журнальне видавництво» — тижневик одержав в╕дносно стаб╕льне ф╕нансування, залишаючись не п╕дконтрольним кримськ╕й пророс╕йськ╕й влад╕.
То був кращий ╕з пер╕од╕в у наш╕й газетн╕й ╕стор╕╖, але тривав в╕н недовго. Настав час всезагально╖ «оптим╕зац╕╖». Це слово р╕шуче ув╕йшло до побуту, як колись «перебудова», «прискорення», «в╕дкрит╕сть» ╕ «гласн╕сть». Оптим╕зац╕╓ю називався черговий удар по ╕ без того скромних доходах населення, що в╕дбувся через закриття об’╓кт╕в ╕нфраструктури та втрату людьми ╖хн╕х робочих м╕сць. Укра╖ну зачепила св╕това криза. ╤ для «господар╕в життя» живим щитом, що захищав в╕д не╖, стали перес╕чн╕ громадяни, а хтось нав╕ть п╕д шумок спробував наростити сво╖ кап╕тали.
П╕д ударом опинилася ╕ «Кримська св╕тлиця». До нас прибув м╕н╕стерський «десант» ╕з Ки╓ва, який повернувся назад з чотирма чи п’ятьма заявами про зв╕льнення прац╕вник╕в редакц╕╖, а головне, – усунувши з посади нашого головного редактора В╕ктора Качулу, найважлив╕шою претенз╕╓ю до якого стала недосконала, «неекономна» кадрова пол╕тика.
На його м╕сце призначили людину у цьому в╕дношенн╕ ц╕лком бездоганну. Новий головний редактор прийшов працювати не один, а разом з╕ сво╓ю рос╕йськомовною «бойовою подругою», для яко╖ довелося нав╕ть штучно створювати посаду, не передбачену жодним штатним розписом, — щось на кшталт агента у зв’язках пом╕ж С╕мферополем ╕ Ки╓вом.
Та нехай би все воно так ╕ було, нехай би «економили» ╕ дал╕, якби ж то нове кер╕вництво вбол╕вало за долю газети, що стала зм╕стом життя попереднього редактора та ╕ кожного з нас! Але вже за п╕вроку п╕сля згаданих под╕й «Кримська св╕тлиця» припинила сво╓ ╕снування. ╤ на ╖╖ м╕сц╕ лишилася т╕льки одна брудна пляма, про що подбали кримськ╕ ╕ деяк╕ укра╖нськ╕ ЗМ╤, як╕ охоче надавали слово ворогам нашого часопису.
Ось так тяжко ╕ безславно ми помирали. ╤ померли. А в Ки╓в╕, напевне, хтось полегшено з╕тхнув, бо нема╓ газети, нема╓ ╕ проблем, пов’язаних з нею. Це ж найкращий вар╕ант, що ╓ актуальним ╕ сьогодн╕! Сам╕ собою в╕дпадають ╕ питання ф╕нансування, ╕ реал╕зац╕╖ газетно╖ продукц╕╖ в Укра╖н╕ та «важкодоступному» окупованому Криму, ╕ утримання оф╕су для «нап╕влегально╖» редакц╕╖ – так визнача╓ наше тепер╕шн╓ становище ки╖вське кер╕вництво.
Н╕, «Кримську св╕тлицю» не л╕кв╕дували як факт, ╖╖ просто вже понад м╕сяць як позбавили паперового вт╕лення, ╕ це, як ведеться, для всезагального добра, визволяючи за рахунок економ╕╖ Укра╖ну в╕д чергово╖ кризи. Чула, що деяк╕ колишн╕ й нин╕шн╕ укра╖нськ╕ депутати та урядовц╕, зокрема академ╕к Микола Жулинський, колись ознайомлювалися ╕з ситуац╕╓ю на п╕востров╕ завдяки «КС». Тепер вони робити цього вже не будуть, бо не сид╕тимуть прикутими до комп’ютера, вивчаючи розлог╕ статт╕ в «он-лайн»-вар╕ант╕. Б╕льше ╕з часописом не про╖дешся в метро, не полежиш на диван╕, а про нашого читача-селянина л╕тнього в╕ку ╕ говорити не доводиться – в╕н з комп’ютером взагал╕ не зна╓ться.
А можливо, Крим вже д╕йсно не ╓ нав╕ть сп╕рною територ╕╓ю ╕ питання щодо нього таки закрите? Можливо, тут ╕ насправд╕ нема╓ укра╖нц╕в, отже, ╕ пов’язаних з ╖хн╕м життям проблем, х╕ба що от╕ жалюг╕дн╕ 4 в╕дсотки? Та хоча б ╕ так, але ще не вс╕ ми ем╕грували, не вс╕ повимирали в╕д ╕нфаркт╕в та ╕нсульт╕в ╕ не вс╕ встигли полюбити «новое Отечество»! Та ╕ як же його полюбити, якщо кримська «влада» назива╓ нас «п’ятою колоною» ╕ об╕ця╓ викинути з Криму? А ще р╕к тому ц╕лком реальною п’ятою колоною виступали ╖╖ представники, ╕ тепер цього вже н╕хто не прихову╓, але ╕ ЗМ╤, ╕ вс╕ владн╕ каб╕нети були гостинно в╕дчинен╕ для тих, хто сьогодн╕ ╕з задоволенням витира╓ об Укра╖ну ноги…
Н╕, вони, д╕ючи на упередження, не повторять чужих помилок. Та ╕ рос╕йська Дума не бариться, видаючи один за одним все нов╕ закони, що дозволяють тримати народ в узд╕ (останн╕й – про штрафи за публ╕чн╕ заклики у ЗМ╤ до екстрем╕зму, яким насправд╕ можна назвати все, що завгодно).
Але ╓ й ╕нший, п╕дводний аспект у боротьб╕ з ╕накодумством. Про це св╕дчать, зокрема, 12 крим╕нальних справ про викрадення людей у Криму, що перебувають сьогодн╕ оф╕ц╕йно у провадженн╕. ╤ н╕кому б не хот╕лося стати ф╕гурантом тринадцято╖ у рол╕ потерп╕лого…
На словах стурбован╕ нашою «ц╕л╕сн╕стю ╕ недоторканн╕стю» ╕ в Ки╓в╕: шефи кажуть, що пропонували головному редактору вивезти газету (н╕би це чемодан, ╕ н╕би десь раптом в╕зьмуться кошти на нову редакц╕ю ╕ житло для прац╕вник╕в) до Херсонсько╖ чи Микола╖всько╖ областей, хоча, напевне, херсонських ╕ микола╖вських «Св╕тлиць» там ╕ без нашо╖ достатньо. Це все одно, що тримати в Херсон╕ Представництво Президента Укра╖ни в Криму, д╕яльн╕сть якого у вс╕х кримчан, що туди зверталися, не виклика╓ н╕чого, окр╕м г╕рко╖ ╕рон╕╖.
То, можливо, чесн╕ше було б Укра╖н╕ вже оф╕ц╕йно в╕дмовитися в╕д Криму ╕ захищати свою «д╕аспору» з допомогою м╕ждержавних угод? Це не виключа╓ й ╕снування тут укра╖нських ЗМ╤, як в Австрал╕╖ чи Канад╕, аби укра╖нц╕, що не мають жодних умов для реал╕зац╕╖ сво╖х нац╕онально-культурних потреб, не забули-таки р╕дно╖ мови. А вони, наш╕ колишн╕ читач╕, горнуться й сьогодн╕ до газети, та не ма╓мо нав╕ть куди ╖х запросити, бо оренда того зат╕сного прим╕щення, де перебува╓мо на пташиних правах, не оплачу╓ться вже п╕вроку…
╤ як тут не згадати ╕з вдячн╕стю ╕ ностальг╕╓ю попередн╓ кер╕вництво ГЖВ, яке «люстрували» лише за те, що працювало воно за час╕в Януковича. Ц╕ люди воскресили «Кримську св╕тлицю», яку «профукали» «велик╕ патр╕оти», виплатили вс╕ накопичен╕ редакц╕╓ю борги, порозум╕лися ╕з в╕дновленим на посад╕ судом В╕ктором Качулою, запалили в наших серцях вогник в╕ри у перемогу справедливост╕. ╤ ось за все, що зробили для укра╖нсько╖ газети ╕ укра╖нського Криму, мають таку «подяку»?!
Якщо скажу, що не боюся висловлювати в статтях свою позиц╕ю та й взагал╕ дивитися у завтрашн╕й день, це буде неправдою. Але кого боюся б╕льше – рос╕йського полковника чи збайдуж╕лого укра╖нського чиновника – ще питання, бо у рос╕йського полковника ╓ таки бонус – сво╖х в╕н не зраджу╓. ╤ полковник би не забрав Крим, якби чиновник не створив йому для цього ╕деальн╕ умови.

Тамара СОЛОВЕЙ

90-т╕ роки минулого стол╕ття, перший склад редакц╕╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Т. Соловей — шоста праворуч

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 27.02.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14799

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков