Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2015 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 13.03.2015
В’ячеслав КИРИЛЕНКО: «СЬОГОДН╤ ШЕВЧЕНКО БУВ НЕ ПРОСТО ПОЕТОМ. СЬОГОДН╤ ШЕВЧЕНКО БУВ Б╤ЙЦЕМ АТО...»

В╕це-прем’╓р-м╕н╕стр – м╕н╕стр культури Укра╖ни В’ячеслав Кириленко п╕дбив п╕дсумки 18-годинного нац╕онального рад╕омарафону «Шевченко моб╕л╕зу╓!», присвяченого 201-й р╕чниц╕ в╕д дня народження Тараса Шевченка.
«Цей марафон ми провели разом ╕з Нац╕ональним рад╕о, з рад╕о «Культура», з Першим каналом укра╖нського рад╕о, з Першим нац╕ональним телеканалом, з величезною аудитор╕╓ю глядач╕в ╕нших телеканал╕в, як╕ завдяки цьому ун╕кальному ╕ безпрецедентному рад╕омарафону мали можлив╕сть 18 годин посп╕ль слухати поез╕ю великого Шевченка. Сьогодн╕ Шевченко був не просто поетом, сьогодн╕ Шевченко був б╕йцем АТО, сьогодн╕ Шевченко моб╕л╕зував ус╕х нас», — сказав В’ячеслав Кириленко.
Участь в ╕н╕ц╕йованому М╕н╕стерством культури марафон╕ «Шевченко моб╕л╕зу╓!» взяли 529 ос╕б. Серед них – Президент Укра╖ни Петро Порошенко з дружиною Мариною, Прем’╓р-м╕н╕стр Арсен╕й Яценюк, члени уряду: в╕це-прем’╓р та м╕н╕стр культури В’ячеслав Кириленко, м╕н╕стр соц╕ально╖ пол╕тики Павло Розенко, м╕н╕стр ф╕нанс╕в Натал╕я Яресько, м╕н╕стр осв╕ти ╕ науки Серг╕й Кв╕т, м╕н╕стр Каб╕нету М╕н╕стр╕в Ганна Онищенко. В╕дкрив марафон Свят╕йший Патр╕арх Руси-Укра╖ни Ф╕ларет.
Понад половина учасник╕в – в╕йськовослужбовц╕ та учасники АТО, прикордонники, в╕йськов╕ медики, курсанти в╕йськових виш╕в, волонтери. Також до марафону долучилися десятки громадських та культурних д╕яч╕в, письменник╕в, поет╕в, музикант╕в, видавц╕в, актор╕в, телеведучих. Зокрема, учасниками марафону стали сп╕вачка Мар╕я Бурмака, актриса Лариса Кадирова, письменники брати Капранови, художник Василь Перевальський, письменник Михайло Слабошпицький, письменник Павло Мовчан, поет Петро Перебийн╕с, поет та драматург ╤ван Драч, композитор Михайло Чемберж╕, народний артист Укра╖ни Анатол╕й Паламаренко, гендиректор Нац╕онально╖ опери Петро Чуприна та багато ╕нших.
Наймолодшому учаснику марафону було чотири роки, найстаршому – сто три.
Протягом марафону найчаст╕ше виконувались твори Тараса Шевченка «Кавказ», «Запов╕т», «Сон», «╤ тут, ╕ всюди – скр╕зь погано…», «Розрита могила».

***

9 березня подарувало св╕тов╕ незр╕внянного митця та духовного гетьмана укра╖нц╕в Тараса Шевченка. Цьогор╕ч, у 201-шу р╕чницю в╕д дня його народження, в Нац╕ональному будинку звукозапису у Ки╓в╕ стартував 18-годинний рад╕омарафон п╕д гаслом «Шевченко моб╕л╕зу╓!». Еф╕р з╕брав сотн╕ поц╕новувач╕в таланту поета: б╕йц╕в АТО, ЗСУ, Нацгвард╕╖, студент╕в в╕йськових виш╕в, високопосадовц╕в, митц╕в. Послухавши, як читають Шевченкову поез╕ю солдати та укра╖нськ╕ чиновники, кореспондент «Укр╕нформу» переконалася, що Великий Кобзар ╓ у кожного: св╕й та близький.
— Шевченко для мене — людина, яка не лукавила перед собою. Тому його слова дос╕ актуальн╕. Вс╕ кажуть, в╕н — пророк. Просто в╕н казав сам соб╕ правду ╕ вс╕м у в╕ч╕, — д╕литься думками про Шевченка сестра ув’язнено╖ у Рос╕╖ льотчиц╕ Над╕╖ Савченко — В╕ра.
Тенд╕тна ж╕нка у чорн╕й сукн╕, вона вийшла на сцену, декоровану великим плакатом Шевченка у сучасному шолом╕ та бронежилет╕, щоб прочитати його поез╕ю з принесеного ╕з дому «Кобзаря». В╕рш почина╓ться словами «╤ тут, ╕ всюди — скр╕зь погано», ма╓ всього 14 рядк╕в та завершу╓ться житт╓ствердним «╤ буде правда на земл╕». М╕ж рядк╕в — у перефразуванн╕ В╕ри: «Маленьк╕ душ╕ мають сам╕ робить свою неледачу волю».
П╕сля В╕ри виступав в╕це-прем’╓р-м╕н╕стр та м╕н╕стр культури Укра╖ни В’ячеслав Кириленко. Не змовляючись ╕з нею, в╕н прочитав той самий в╕рш. За з╕знанням посадовця, в╕н ╕ р╕к тому читав цей тв╕р на Майдан╕ у р╕чницю народження поета.
— Дух Шевченковий зараз вт╕лю╓ться у кожному б╕йцев╕ АТО, ╕ сам Шевченко теж став захисником Укра╖ни: ми його одягли у форму б╕йц╕в АТО, захисне обмундирування. В╕н не т╕льки сво╓ю поез╕╓ю показу╓, а й зовн╕шн╕м виглядом св╕дчить, що Укра╖на — нескорена, незламна та незнищенна, — поясню╓ м╕н╕стр ╕дею постеру марафону з Шевченком у сучасному в╕йськовому обмундируванн╕.
Кр╕м урядовц╕в, на читання Шевченкових поез╕й з╕бралося багато творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖, громадських д╕яч╕в, волонтер╕в, рел╕г╕йних л╕дер╕в. Однак б╕льш╕сть виступаючих були в╕йськовиками: в╕д солдат╕в та студент╕в в╕йськових виш╕в до найвищих арм╕йських чин╕в, безпосередн╕х учасник╕в АТО. ╥хн╕ виступи доповнювали записи читань Шевченкових поез╕й, зроблен╕ десятки рок╕в тому. Звучали його в╕рш╕ й у музичному виконанн╕.
Марафон в╕дкрився записом першого загиблого учасника Небесно╖ Сотн╕ Серг╕я Н╕гояна, вих╕дця з В╕рмен╕╖. Прозвучав запис уривка з поеми «Кавказ», прочитаний Н╕гояном на Майдан╕:
«Бор╕теся — поборете,
 вам Бог помага╓,
За вас правда, за вас слава
 ╕ воля святая».
Цей самий в╕рш вир╕шив продекламувати й Прем’╓р-м╕н╕стр Укра╖ни Арсен╕й Яценюк:
— Коли п╕дбирав в╕рша, довго думав, який би був найкращий, як╕ були б найкращ╕ слова. На думку спав Серг╕й Н╕гоян, котрий разом з нами на Майдан╕ боровся за нашу свободу, за нашу волю.
Шевченка читали й ╕ншими мовами. М╕н╕стр ф╕нанс╕в Натал╕я Яресько прийшла на марафон з двома доньками. Вона прочитала укра╖нською та англ╕йською «Субот╕в», який, за ╖╖ словами, св╕дчить, що Укра╖ну розд╕лити неможливо. М╕н╕стр читала цей в╕рш з «Кобзаря» ╖╖ дитинства, надрукованого 1950 року у Буенос-Айрес╕.
— Шевченко укра╖нською мовою звучить набагато емоц╕йн╕ше, англ╕йською — б╕льш суворо, — под╕лилася вона в╕дчуттям в╕д переклад╕в прочитано╖ поез╕╖.
Лейтенант Денис Демитко, який ╕ сам в╕ршу╓ та вважа╓ Шевченка сво╖м джерелом натхнення, прочитав тв╕р, що п╕д╕брав сам завчасно. Це — шостий уривок ╕з «В каземат╕», що почина╓ться словами «Садок вишневий коло хати». Денис, який вже дв╕ч╕ був в АТО, обрав його, бо тв╕р нагаду╓ йому батьк╕вщину — Черн╕г╕вську область. В╕рш припав хлопцев╕ до душ╕, як в╕н сказав, п╕д час перебування у зон╕ бойових д╕й. У цих по╖здках «Кобзар» завжди був ╕з ним та допомагав вир╕шувати житт╓в╕ проблеми.
— У зон╕ АТО я був сапером. Водив колони наших б╕йц╕в до блокпост╕в з м╕сця дислокац╕╖. Я з будь-якою людиною сп╕лкуюся ╖╖ мовою: рос╕йською або укра╖нською. Одного разу була у нас така ситуац╕я — р╕зноголосся — хлопц╕ з Галичини, з Льв╕всько╖, з ╤вано-Франк╕всько╖ област╕ нас не розум╕ли. Коли я ╖м сказав слова Шевченка: «╤ чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь», ми разом посм╕ялися та знайшли сп╕льну мову.
Не вс╕ учасники сам╕ обирали поез╕ю для читання. За словами одного з орган╕затор╕в, «╕нтел╕генц╕я прийшла переважно з╕ сво╖ми в╕ршами, а дехто з б╕йц╕в брав, що дадуть». Поез╕╖ Кобзаря можна було обрати в одн╕й ╕з к╕мнат поблизу концертно╖ зали, де учасники марафону оч╕кували на сво╖ виступи. Там вони й репетирували, сп╕лкувалися, заспокоювали нерви ча╓м та кавою. Двом молодим курсанткам Нац╕онально╖ академ╕╖ державно╖ прикордонно╖ служби ╕м. Б. Хмельницького д╕сталися уривки з циклу «В каземат╕». Через два роки, коли д╕вчата завершать навчання, вони збираються охороняти кордон. На запитання, що вони думають про Шевченка, одна з них, Оля, в╕дпов╕ла:
— В╕н був «к╕боргом» сво╓╖ епохи. В╕н боровся у св╕й час, то була його в╕йна. Це легко в╕дчути сьогодн╕. В╕н при нас...

Катерина БЕЗРУЧЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2015 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14902

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков