Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 20.03.2015
ВЕСНЯНЕ ПРОБУДЖЕННЯ ПРИРОДИ ╤ ДУШ╤

На всекримськ╕й веснян╕й виставц╕, яка традиц╕йно щороку розгорта╓ться в Будинку художника С╕мферополя на початку березня, я себе в╕дчула в становищ╕ ж╕нки з пейзажу керченського художника В╕ктора Щесняка «Бузкова алея». Охоплена з ус╕х стор╕н л╕ловим полум’ям, вона зупинилася, милуючись цв╕том у настояному н╕жним ароматом бузку зеленому коридор╕.
╤ як у природ╕, так ╕ в експозиц╕йних залах творилося щось незвичайне. Перед╕ мною в╕дкрилося видовище фантастично╖ краси. Весняна б╕лоп╕нно-рожева пов╕нь розлилася у С╕мферопол╕, Гурзуф╕, Батилиман╕, дворику в Оползн╓вому, на морських набережних. Цв╕те мигдаль, сакура, весь лунар╕й! Човни ще стоять, пришвартован╕ до причалу в яхт-клуб╕ Севастополя, чекаючи курортник╕в, а паперовий кораблик маля з мамою уже в╕дправля╓ у плавання в море.
╢ на виставц╕ пейзаж╕, як╕ точно передають т╕ чи ╕нш╕ мальовнич╕ куточки п╕вострова, а ╓ створен╕ фантаз╕╓ю художника. Вони перегукуються вс╕ма кольорами райдуги, об’╓днан╕ голубою емаллю неба. Сонце св╕тить так яскраво, сл╕пучо, що все купа╓ться в прозорому блиску св╕тла, яке перелива╓ться, немов д╕аманти. Поетично зобразили прих╕д весни О. Молчанова-Дудченко («Сонячний день у Гурзуф╕», «Початок весни»), В. Баррас («Весна на Чеховц╕»), М. Жаров («Прогулянка»), В. Чеканова («Пов╕нь»). А на пейзаж╕ В. Кудрявцева кв╕ти яблун╕, немов з небес упали – так╕ чудов╕! Це — одне з кращих полотен на виставц╕.
Перша зелень пробива╓ться на схилах там, де ще не розтанув сн╕г, а в долин╕ б╕ля п╕дн╕жжя скел╕ Ак-Кая уже цв╕туть сади. ╤ в цьому весняному пробудженн╕ природи художники немов поставили соб╕ за мету здивувати глядача тонкими кольоровими градац╕ями синяви ╕ лазур╕, коралових г╕лок ╕ сапф╕рових т╕ней.
Кримський пейзажний живопис багатий ╕ р╕зноман╕тний за сво╖ми видами на меж╕ моря ╕ г╕р, за переданими настроями. Важливу емоц╕йну роль виконують на них кв╕ти. Кожен остр╕вець цв╕т╕ння перетворю╓ куточок кримського ландшафту в об’╓кт зачарування. Навколо букет╕в цих природних магн╕т╕в сформовано святково розк╕шн╕ композиц╕╖ на натюрмортах Л. Герасимова («Маки», «Натюрморт з бузком»), Л. Грейсер ( «У бузкових тонах»), Л. Поляково╖ («Ромашки ╕ льон»), Л. Кап╕тоново╖ («╤риси»), С. Григор’╓ва («Натюрморт з кв╕тами»).
В акварел╕ «Дари Криму» С. ╢фремова вт╕лю╓ соковиту щедр╕сть природи на осяян╕й сонцем земл╕, а Р. Третьяков зупиня╓ св╕й пензель на кримських виноградниках, що символ╕зують створений руками людей достаток ╕ ╖хн╓ прагнення до в╕чного оновлення.
Пос╕р╕ле за зиму м╕сто на очах зм╕ню╓ться, перетворю╓ться в яскраве та барвисте, а в мас╕ п╕шоход╕в багатократно зб╕льшу╓ться к╕льк╕сть красунь, рад╕сних та усм╕хнених облич. Так в╕ддзеркалю╓ться на них в╕дчуття весни, пробудження природи п╕сля зимового сну, перем╕н. На вулицях у натовп╕ де-не-де промайнуть екзотичн╕ портретован╕ модел╕ Тетяни Шевченко ╕з сер╕╖ «Образи ╕ характери»: француженка, мадемуазель, ╕нд╕анка, ловелас, циганка… А в╕нок ╕з червоних мак╕в на голов╕ л╕сово╖ фе╖ Мавки, сцен╕чний грим казкаря ╕ клоуна додають виразн╕ штрихи до конкретних образ╕в – л╕ричних чи ╕рон╕чно-насм╕шливих.
Спостереження натури з найтоншими нюансами пов╕тряних стан╕в природи вранц╕, у полудень ╕ ввечер╕ переходить у майстерне узагальнення схвильованих почутт╕в ╕ настро╖в на полотн╕, папер╕, в дерев╕ та керам╕ц╕. Всього в експозиц╕╖ демонстру╓ться понад 130 роб╕т основних вид╕в ╕ жанр╕в образотворчого мистецтва. ╥хн╕ автори – б╕льше в╕с╕мдесяти живописц╕в, граф╕к╕в, скульптор╕в, майстр╕в декоративного мистецтва з р╕зних м╕ст – С╕мферополя, Ялти, Алушти, Феодос╕╖, ╢впатор╕╖, Керч╕, Старого Криму ╕ Красноперекопська.
Поряд з в╕домими художниками сво╓ осв╕дчення в любов╕ до кримсько╖ земл╕ сплеском фарб та емоц╕й висловлю╓ молод╕жна поросль. А на окремих експозиц╕йних майданчиках творча сп╕вдружн╕сть об’╓днала маму ╕ дочку — Натал╕ю Перову ╕ Дар╕ю Скорубську, Аллу та ╢лизавету Яшиних.
Свою заявку на входження в св╕т кримського образотворчого мистецтва зробили юн╕ художники. Вони освоюють ази живописного письма у дитяч╕й школ╕ мистецтв, що д╕╓ на баз╕ с╕мферопольсько╖ ЗОШ № 2, та ╕зостуд╕╖ «Райдуга» села Широке п╕д кер╕вництвом педагог╕в Мар╕╖ Терехово╖ та Людмили Костан, ╕ експонован╕ в фой╓ Будинку художника акварел╕ та розписан╕ по склу кв╕ти ╕ птахи стали чудовим подарунком ╖хн╕м мамам до М╕жнародного ж╕ночого дня – 8 Березня.
Якщо в сво╓му ставленн╕ до природи кожен з них буде розумним та уважним, то побачить ще багато ц╕кавого ╕ дивовижного. Весняне пробудження природи, коли стеляться по земл╕ килимом першоцв╕ти, а б╕ля струмка д╕ловито походжають, повернувшись з вир╕ю, журавл╕, — для цього чудова пора.

Валентина ВАСИЛЕНКО

ШАНОВН╤ ЧИТАЧ╤!
Оск╕льки жодних оф╕ц╕йних наказ╕в або розпоряджень, що стосуються зм╕ни формату випуску «Кримсько╖ св╕тлиц╕», з моменту окупац╕╖ Криму ми не отримували (а зг╕дно з укра╖нським законодавством, так╕ р╕шення узгоджено приймаються лише сп╕взасновниками засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ або судом), продовжу╓мо готувати до друку щотижнев╕ номери газети ╕ направляти ╖х до ки╖всько╖ друкарн╕. Як ╕ ран╕ше, починаючи з 2002 року, на редакц╕йному сайт╕ щоп’ятниц╕ виставля╓ться електронна верс╕я тижневика, зокрема у pdf-формат╕. Розм╕щену нижче ╕нформац╕ю про умови передплати «Кримсько╖ св╕тлиц╕» та ╕нших культуролог╕чних видань продовжу╓мо публ╕кувати як нагадування «борцям» за ╕нформац╕йний прост╕р Укра╖ни про ╖хн╕ держслужбов╕ зобов’язання перед читачами ╕ державою.
Редакц╕я «КС»

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою -http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту.
Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail:
nvu.kultura@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14953

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков