Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 27.03.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 27.03.2015
УПЦ МОСКОВСЬКОГО ПАТР╤АРХАТУ МАСОВО ЗАЛИШАЮТЬ В╤РЯНИ

Дорога до Храму

За минулий р╕к т╕льки в Терноп╕льськ╕й област╕ Укра╖нська православна церква (Московського патр╕архату) втратила ш╕сть параф╕й. Схожа картина ╕ в ╕нших областях Центрально╖, Зах╕дно╖ ╕ П╕вн╕чно╖ Укра╖ни. Попри те, що точно╖ статистики щодо тих, хто зм╕нив конфес╕ю, нема╓, т╕льки проанал╕зувавши новинн╕ пов╕домлення, можна зрозум╕ти, що за останн╕й р╕к Московський патр╕архат втратив в Укра╖н╕ десятки параф╕й. Параф╕яни церков, як правило, голосують за перех╕д до Укра╖нсько╖ православно╖ церкви Ки╖вського патр╕архату, що пов’язано з╕ зм╕ною настоятеля храму. В Укра╖н╕ цей процес уже називають «парадом переход╕в».
Митрополит Терноп╕льський ╕ Кременецький Серг╕й в╕дмовився коментувати р╕шення прихожан шести церков про перех╕д до ╕ншо╖ конфес╕╖. В╕н сказав: «Ми не да╓мо тако╖ ╕нформац╕╖». ╤ поклав слухавку. Реакц╕я митрополита зрозум╕ла. Укра╖нська православна церква (Московського патр╕архату) назива╓ в╕дт╕к в╕руючих «захопленням церков», параф╕яни ж говорять про те, що священики ╖х не чують.
Вагом╕ причини для перере╓страц╕╖ параф╕й стали з’являтися в укра╖нських в╕руючих п╕д час ╢вромайдану. Деяк╕ священики Московського патр╕архату в╕дмовлялися служити панахиди за загиблими на вулиц╕ ╤нститутськ╕й у Ки╓в╕, а коли почалися в╕йськов╕ д╕╖ на сход╕ Укра╖ни, та ж ╕стор╕я повторилася щодо поранених ╕ вбитих п╕д час так звано╖ антитерористично╖ операц╕╖.
Ще одна причина – мова богослуж╕ння, адже серед параф╕й, як╕ перейшли до Ки╖вського патр╕архату, переважна б╕льш╕сть церков розташован╕ в с╕льськ╕й м╕сцевост╕, де переважа╓ укра╖номовне населення. При цьому пропов╕д╕ в церквах УПЦ (МП) читають рос╕йською мовою. Окр╕м цього, деяк╕ в╕руюч╕ називають неприйнятним пропов╕дування в церкв╕ концепц╕╖ «русского мира», з якою багато укра╖нських параф╕ян не згодн╕.
Про те, що ставлення до под╕й в церкв╕ неоднозначно сприйма╓ться нав╕ть серед священнослужител╕в Московського патр╕архату, св╕дчить в╕дкритий лист священика Шумського благочиння Терноп╕льсько╖ ╓парх╕╖ Олега Шл╕хти до митрополита Онуфр╕я, глави УПЦ (МП). В╕н, зокрема, пише: «Ми, кл╕рики та параф╕яни УПЦ, зверта╓мося до Вас у нин╕шню важку для нас ус╕х годину не з гн╕вом та обуренням, а з глибоким болем ╕ переживанням за святу Церкву Православну. Ми — не нац╕онал╕сти ╕ не прагнемо до ╓дност╕ з КП, ми поступово одна за одною втрача╓мо параф╕╖, нам тепер н╕чого втрачати ╕ тому в╕дверто, не добираючи сл╕в, змушен╕ Вам сказати прямо: Ваше мовчання ╕ негласна п╕дтримка пол╕тичного курсу Патр╕арх╕╖ ╓ основною причиною розколу, який в╕дбува╓ться в УПЦ. У нас забирають храми, а Ви непом╕тно втрача╓те паству ╕ не в╕дчува╓те цього... Ми просимо Вас подбати про свою паству, яка живе в Укра╖н╕, поки Господь судив бути ц╕й земл╕ укра╖нськ╕й, а Ви поводите себе як ╓вангельський (у цьому контекст╕ рос╕йський) найманець... Його Свят╕сть занадто далеко зайшов у сво╖й пол╕тичн╕й д╕яльност╕, р╕вно наст╕льки, наск╕льки «православна арм╕я Новорос╕╖» позаглибилася в територ╕ю Укра╖ни».
У лист╕ Олег Шл╕хта згаду╓ к╕лька причин, через як╕ укра╖нськ╕ в╕руюч╕ вир╕шують збирати п╕дписи, щоб покинути лоно церкви. Священик почина╓ свого листа з критики ╕деолог╕чних настанов Укра╖нсько╖ православно╖ церкви (Московського патр╕архату), одна з яких наказу╓ поминати п╕д час богослуж╕ння ╕м’я патр╕арха Кирила вголос: «Сьогодн╕ ми змушен╕ – п╕дкреслимо це – вголос на ╓ктен╕╖ поминати Патр╕арха, а вчора в╕н нагороджував вищими церковними нагородами за внесок у духовне просв╕тництво Кисельова, людину, яка с╕╓ ненависть м╕ж нашими народами ╕ плете чорну брехню щодо Укра╖ни, брехню нечувану за всю ╖╖ ╕стор╕ю. Головний ╕мперський наклепник викону╓ державне замовлення ╕ Бог йому суддя, а Патр╕арх через церковн╕ канали беззастережно сприя╓ поширенню ц╕╓╖ брехн╕, ╕ Церква йому не авторитет... Патр╕арх просто ╓пископ столиц╕ сус╕дньо╖ держави ╕ Предстоятель сво╓╖ Пом╕сно╖ Церкви. Вимовляти йому многол╕ття на параф╕ях, де оплакують сотн╕ загиблих на в╕йн╕ з рос╕йськими найманцями людей, це просто безглуздо, як безглуздо також пересл╕дувати адм╕н╕стративними методами священик╕в, як╕ цього не роблять, – ось це ╕ ╓ неканон╕чною д╕╓ю ╓пископа. Невже митропол╕я буде поширювати космогон╕чн╕ побрехеньки Патр╕арх╕╖ про боротьбу секулярного зах╕дного св╕ту з во╖нами свято╖ Рус╕? Це — спекуляц╕я святинею, поляризац╕я св╕ту на святий – рос╕йський ╕ гр╕шний – весь ╕нший св╕т, неприпустима для Церкви. Головний злочин Патр╕арха проти нашого народу – це те, що збройний конфл╕кт м╕ж нашими державами в╕н тракту╓ як священну в╕йну... Для вс╕х, хто мислить ╕ любить Церкву, зрозум╕ло, що Патр╕арх ц╕лком п╕дтриму╓ державну пол╕тику Рос╕╖, саме т╕╓╖ Рос╕╖, яка веде сьогодн╕ в╕йну з нашим народом, а Патр╕арх виступа╓ ╖╖ ╕деолог╕чним двигуном. Ки╖вська митропол╕я УПЦ змушена бути складовою частиною ╕деолог╕чно╖ системи рос╕йсько╖ пропаганди. На духовенство чиниться тиск з боку арх╕╓ре╖в, добре про╕нструктованих з ╕мперського центру. Наша сов╕сть не дозволя╓ проголошувати з амвона московськ╕ циркуляри, в яких збройний конфл╕кт м╕ж Рос╕╓ю та Укра╖ною назива╓ться «внутр╕шн╕м протистоянням».
Олег Шл╕хта вважа╓, що Укра╖нська православна церква (Московського патр╕архату) перетворилася на ╕деолог╕чний ╕нструмент: «Патр╕арх зрадив свою Церкву, продав за 30 ср╕бняк╕в, на як╕ рос╕йською державою будуються величезн╕ храми ╕ монастир╕, де пропагу╓ться не Христос, а «великий рел╕г╕йно-пол╕тичний синтез», у дус╕ «комун╕стично╖ пропаганди», а причина в╕дтоку укра╖нських в╕руючих – «у поступов╕й втрат╕ духовенством канон╕чно╖ УПЦ п╕дтримки у церковного народу...».
Прото╕╓рей Терноп╕льсько╖ ╓парх╕╖ Укра╖нсько╖ православно╖ церкви Ки╖вського патр╕архату Олекс╕й Головацький згоден з перерахованими Олегом Шл╕хтою причинами переходу до ╕ншо╖ конфес╕╖: «Найб╕льший в╕дт╕к в╕руючих з УПЦ (МП) пов’язаний з под╕ями, як╕ в╕дбуваються в Укра╖н╕. Це — ╕ Майдан, ╕ в╕йна на сход╕. Люди розум╕ють, що предстоятелем Укра╖нсько╖ православно╖ церкви (Московського патр╕архату) ╓ патр╕арх Кирил, ╕ вони не хочуть бути п╕д його омофором, адже в╕н не визна╓, що на сход╕ кра╖ни точиться братовбивча в╕йна, що через агрес╕ю Рос╕╖ м╕ж собою воюють два християнських народи. Московський патр╕архат не визна╓ агрес╕╖ Рос╕╖ проти укра╖нського народу».
На сайт╕ УПЦ Ки╖вського патр╕архату в╕дзначають, що розб╕жност╕ не виникали б, якби в Укра╖н╕ була створена ╓дина Пом╕сна православна церква. Поки що будь-як╕ переговори щодо ╖╖ створення зак╕нчувалися поступовим в╕дходом у т╕нь найб╕льш реформ╕стськи налаштованих священик╕в ╕ арх╕╓ре╖в УПЦ (МП).
«Люди хочуть мати власну церкву. Вони кажуть, що ми живемо в незалежн╕й держав╕ ╕ повинна бути наша укра╖нська пом╕сна незалежна церква, – каже прото╕╓рей Головацький ╕ наголошу╓, що священики н╕як не впливають на р╕шення тих чи ╕нших параф╕й в Терноп╕льськ╕й област╕: – Ми на ц╕ процеси н╕як не вплива╓мо, збираються параф╕яни ╕ голосують, до яко╖ конфес╕╖ вони хочуть належати. Десятку ос╕б вир╕шити це не п╕д силу, потр╕бна б╕льш╕сть. Т╕льки в цьому випадку можуть бути проведен╕ селищн╕ збори, в╕дбутися голосування та складання протоколу. Пот╕м в╕н пода╓ться до адм╕н╕страц╕╖, як цього вимага╓ законодавство Укра╖ни, ╕ в╕дбува╓ться перере╓страц╕я. Це завжди р╕шення людей, ми насильно н╕кого переходити не примушу╓мо, але якщо люди до нас приходять сам╕, ми не в╕дмовля╓мося в╕д параф╕й та параф╕ян».
Зг╕дно з чинним законодавством, р╕шення про зм╕ну конфес╕╖ параф╕яни ухвалюють самост╕йно, якщо ╖м вда╓ться з╕брати п╕дписи б╕льшост╕ в╕руючих, у деяких випадках влаштову╓ться голосування. Р╕шення прихожан ма╓ бути також схвалене обласною адм╕н╕страц╕╓ю. П╕сля цього священик Московського патр╕архату покида╓ храм, ╕ запрошу╓ться новий священик, ╕ все майно, земл╕ та буд╕вл╕ того чи ╕ншого приходу разом з церквою переходять п╕д ╕ншу юрисдикц╕ю.
За словами прото╕╓рея, в╕дт╕к параф╕й та в╕руючих з Московського патр╕архату почався на Зах╕дн╕й Укра╖н╕ ще в 90-х роках. Сьогодн╕ в╕руюч╕ УПЦ (МП) переважають лише в двох районах Терноп╕льсько╖ област╕, решта район╕в д╕лять м╕ж собою УПЦ (КП), Укра╖нська автокефальна православна церква та Укра╖нська греко-католицька церква.

Олександра ВАГНЕР
Рад╕о «Свобода»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 27.03.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14978

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков