Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 10.04.2015 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 10.04.2015
КРАПЛЯ ДОЩУ, ЯК СЛЬОЗА, НА ПАМ’ЯТНИКУ РОЗВ╤ДНИЦ╤ АЛ╤МЕ АБДЕНАНОВО╥...

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

Народ позбавили батьк╕вщини, минулого ╕ майбутнього одним розчерком пера. Це про кримських татар, як╕ на десятир╕ччя зникли в 1944 роц╕ з земл╕ сво╖х предк╕в, а все ╖хн╓ життя в пер╕од Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни п╕ддалося огульному звинуваченню в зрад╕ та пособництв╕ окупантам.
— Для вс╕х, хто, як ╕ я, чув вибухи бомб на т╕й в╕йн╕, це було великою несправедлив╕стю ╕ викликом дол╕ захистити свою честь ╕ г╕дн╕сть у кра╖н╕, в як╕й ми жили, — сказав на в╕дкритт╕ науково-практично╖ конференц╕╖ «Участь кримських татар у Велик╕й В╕тчизнян╕й в╕йн╕ 1941-1945 рок╕в» ректор Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету, Герой Укра╖ни Февз╕ Якубов.
Виступи учасник╕в пленарного та двох секц╕йних зас╕дань, книжков╕ видання ╕ фотодокументальн╕ матер╕али виставки «Нав╕ки в пам’ят╕ народн╕й», розгорнут╕й у фой╓ ун╕верситету, презентац╕я ф╕льму про командира групи 21-го партизанського загону Нур╕ Хал╕лова показали на основ╕ конкретних факт╕в ╕сторичну правду, стали спробою по днях в╕дтворити сувор╕ роки в╕йни через призму кримськотатарського населення.
Ця робота, за словами Реф╕ка Куртсе╖това, кандидата соц╕олог╕чних наук, зав╕дувача кафедри соц╕ально-гуман╕тарних наук К╤ПУ, розпочалася кримськими татарами ще в Узбекистан╕ в статус╕ депортованого народу. Тод╕ вона проходила через творч╕сть кримськотатарських письменник╕в, випуски газети «Янъы дюнья» («Новий св╕т»).
З╕браний документальний матер╕ал, а також звернення кримських татар-фронтовик╕в, удосто╓них в╕йськових нагород, у висок╕ владн╕ каб╕нети в╕д╕грали не останню роль у тому, що для народу був скасований спочатку режим спецпоселень ╕ люди змогли пере╖жджати на проживання в будь-який рег╕он Союзу, за винятком м╕сць, зв╕дки були депортован╕. Переселялися в основному в п╕вденн╕ област╕ Укра╖ни та Рос╕╖, що межують з Кримом. А з 1987 року ╖м була в╕дкрита дорога ╕ на сам п╕востр╕в.
Тут, у р╕дних м╕сцях, з’явилося б╕льше можливостей знайти в суц╕льному масив╕ в╕йськових арх╕в╕в ╕ вичленити ╕нформац╕ю за нац╕ональною ознакою, встановити, ск╕льки, наприклад, кримських татар було призвано в арм╕ю в 1941 роц╕, а в 1944-му – на трудовий фронт, простежити хронолог╕ю ╖хн╕х нагороджень за бойов╕ заслуги.
По-р╕зному кожен ╕з фронтовик╕в ╕шов до сво╓╖ з╕рки. Першим ╕з кримських татар на початку вторгнення на нашу землю н╕мецько-фашистських загарбник╕в – у липн╕ 1941 року — був представлений до нагородження орденом Червоного Прапора призовник ╕з Ялти. Четверо кримчан за роки в╕йни удосто╓н╕ звання Героя дв╕ч╕, в ╖хньому числ╕ й льотчик-ас Амет-Хан Султан. П’ять уродженц╕в Криму ╓ повними кавалерами ордена Слави, з них два — кримськ╕ татари.
На сцену актового залу К╤ПУ, де проходило пленарне зас╕дання, було винесено великий стос ╕з тисяч╕ коп╕й подань до нагородження кримських татар за зд╕йснен╕ на фронт╕ геро╖чн╕ вчинки, що в╕дпов╕дають певним стандартам орден╕в ╕ медалей. В╕йна у страх╕тливих жорнах перемолола ст╕льки людських житт╕в, що багато з в╕дзначених загинули, зникли безв╕сти чи потрапили в полон, так ╕ не одержавши заслужено╖ нагороди.
Зм╕нивши пера на зброю, загинули тринадцять ╕з п’ятнадцяти кримськотатарських поет╕в ╕ проза╖к╕в, як╕ проживали до в╕йни на п╕востров╕. Антифашистською д╕яльн╕стю займалися в 1942-1943 роках актори Кримськотатарського театру. У Польщ╕ з час╕в в╕йни донин╕ передаються легенди про Умера Адаманова, якого знали п╕д пр╕звиськом Мишка-татарин. Розпов╕дають, що це був чолов╕к двометрового зросту, сильний ╕ в╕дважний, у склад╕ м╕сцевого партизанського загону запекло воював ╕з г╕тлер╕вцями. В╕н загинув у бою за м╕сто Юзефово, рятуючи в╕д смерт╕ його жител╕в.
У Криму хот╕ли встановити йому пам’ятник поблизу Ялти в м╕сцях, де в╕н народився, працював вод╕╓м. Але першими це зробили поляки. На в╕дкритт╕ монумента кримськ╕ татари побачили, як шанують ╕м’я ╖хнього земляка в Польщ╕. Ще жив╕ люди, як╕ знали його особисто. Посмертно У. Адаманов нагороджений польським орденом «Хрест Грюнвальда» третього ступеня з присво╓нням звання кап╕тана.
Нещодавно стало в╕домо, що близько ста кримських татар загинуло в боях за визволення в╕д окупант╕в територ╕╖ навколо озера Ханка поблизу Балт╕йського моря. Отже, потр╕бно формувати делегац╕ю ╕ ╖хати туди, щоб жодне питання пам’ят╕ народно╖ не залишалося без в╕дпов╕д╕.
Сьогодн╕ в К╤ПУ працю╓ викладачами багато д╕тей фронтовик╕в, як╕ сп╕льно з╕ студентами ведуть досл╕дницько-пошукову роботу про участь кримських татар у Велик╕й В╕тчизнян╕й в╕йн╕. ╥╖ мета – виявити вс╕х геро╖в, викарбувати золотими л╕терами ╖хн╕ пр╕звища на без╕менних обел╕сках у населених пунктах п╕вострова, дов╕вши правду, спростувавши брехню. У цьому мемор╕альному перепис╕, занотуванн╕ спогад╕в очевидц╕в беруть участь актив╕сти нац╕онального руху, ╕сторики, кра╓знавц╕, члени громадських орган╕зац╕й.
Третю книгу про кримських татар, учасник╕в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, п╕дготував до друку письменник ╕ журнал╕ст, викладач К╤ПУ Абляз╕з Вел╕╓в. Зн╕ма╓ звинувачення в колаборац╕он╕зм╕ з кримських татар, як╕ проживали на окупованому фашистами п╕востров╕, ╜рунтовне досл╕дження доцентом К╤ПУ Володимиром Поляковим ╖хньо╖ участ╕ в партизанському рус╕ Криму 1941-1944 рок╕в, що стало темою його докторсько╖ дисертац╕╖, усп╕шно захищено╖ нещодавно в Ки╓в╕.
— Понад дванадцять тисяч кримчан пройшли за три роки через партизанськ╕ об’╓днання, — сказав в╕н у сво╓му виступ╕. — ╤ якщо ран╕ше кримськ╕ татари п╕ддавалися публ╕чному биттю за цей пер╕од, згадувалися лише в зв’язку з дезертирством, то сух╕ цифри арх╕вних документ╕в засв╕дчують ╖хню участь сп╕льно з представниками ╕нших народ╕в п╕вострова в партизанському рус╕ з перших етап╕в його формування. У двох ╕з трьох кримських партизанських об’╓днаннях кримськ╕ татари були ком╕сарами.
Нин╕ збираються кошти на видання цих двох книг. А книга «Ал╕ме. Кримська легенда», презентац╕я яко╖ в╕дбулася недавно в С╕мферопол╕, вже стала найб╕льш затребуваною в читач╕в ╕ справжньою сенсац╕╓ю в кримському сусп╕льств╕, трансформувавши окремий факт про д╕яльн╕сть кримськотатарсько╖ розв╕дниц╕ Ал╕ме Абденаново╖, по-зв╕рячому замучено╖ фашистами, в ╕сторичну под╕ю. ╥╖ автор, доктор ╕сторичних наук Володимир Лота з Москви, на рахунку якого п’ятнадцять книг про в╕йну, розпов╕в, що, можливо, й не взявся б за цю тему, бо сво╓╖ роботи було багато. Але почув одного разу в Старому Криму про дев’ятнадцятир╕чну д╕вчину, яка, д╕ючи в тилу ворога, передавала радянському командуванню ц╕нн╕ розв╕дувальн╕ дан╕, за що була нагороджена орденом Червоного Прапора. Поговорив з м╕сцевими кра╓знавцями, ╖╖ родичами.
— Налет╕ла хмарка й упала крапля дощу на обличчя Ал╕ме на пам’ятнику, встановленому ╖й край дороги у Керч, ╕ здалося, що вона заплакала. П╕сля цього, — сказав письменник, — я не м╕г не написати.
Тепер про подвиг Ал╕ме Абденаново╖, першо╖ ж╕нки-мусульманки, удосто╓но╖ минулого року посмертно звання Героя, д╕зналися вс╕. ╥╖ пор╕внюють ╕з Зо╓ю Космодем’янською ╕ В╕рою Волошиною. Про не╖ знято к╕ноф╕льм, у Кримськотатарському академ╕чному музично-драматичному театр╕ готу╓ться спектакль, який буде показано напередодн╕ 70-р╕ччя Велико╖ Перемоги. Ал╕ме ста╓ символом, який ц╕кавить молодь. А в Криму, багатому на легенди, з’явилася ще одна, розтривоживши серця, викликавши нову хвилю патр╕отичних почутт╕в.
З переоц╕нкою ╕сторичних процес╕в минулого йде пот╕к нових знань. ╤ в цьому важкому процес╕ зм╕ни ставлення до вже усталених стереотип╕в посядуть сво╓ г╕дне м╕сце й науково-досл╕дн╕ матер╕али конференц╕╖, на як╕й вперше проанал╕зовано з р╕зних напрямк╕в участь кримських татар у Велик╕й В╕тчизнян╕й в╕йн╕.
╤нформац╕я про це ╕ ╓ в╕дновленням ╕сторично╖ справедливост╕. Тепер цю ╕сторичну правду потр╕бно донести до вс╕х, насамперед до школяр╕в ╕ молодих людей, аби вони знали, що ╖хн╕ д╕ди разом з ус╕м народом кра╖ни в роки лихол╕ття не шкодували свого життя в боротьб╕ за Перемогу, за нашу щасливу долю п╕д мирним небом, ╕ пишалися ними.

Валентина ВАСИЛЕНКО


МУЗЕЙ ПРОСИТЬ ДОПОМОГТИ ПОПОВНИТИ ФОНДИ В╤ДОМОСТЯМИ ПРО ДЕПОРТАЦ╤Ю КРИМСЬКИХ ТАТАР
 
Нац╕ональний музей ╕стор╕╖ Укра╖ни збира╓ матер╕ал стосовно депортац╕╖ кримськотатарського народу ╕ просить допомогти з поповненням фонд╕в. Про це пов╕домля╓ться на оф╕ц╕йн╕й стор╕нц╕ музею у Facebook.
«╢ прохання допомогти музею з поповненням фонд╕в. Необх╕дно з╕брати фотограф╕╖, документи (або ╖хн╕ коп╕╖), листи та ╕нш╕ наочн╕ експонати, як╕ б розкривали суть геноциду», – йдеться в пов╕домленн╕.
18 травня – День пам’ят╕ жертв депортац╕╖ кримськотатарського народу з Криму. У цей день в 1944 роц╕ до Середньо╖ Аз╕╖ з п╕вострова був в╕дправлений перший ешелон кримських татар. До анекс╕╖ Криму в р╕чницю депортац╕╖ у С╕мферопол╕ щор╕чно проводився всекримський жалобний м╕тинг, в якому брали участь десятки тисяч людей.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 10.04.2015 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15054

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков