Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 10.04.2015 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 10.04.2015
ДИВ╤МОСЬ Ф╤ЛЬМ — ЧИ МИ ЩЕ ЛЮДИ?

Не просто к╕но...

Снайпер Василь Зайцев, який воював п╕д Стал╕нградом, за чотири роки знищив 211 фашист╕в. А наша Людмила Павл╕ченко за 250 дн╕в знищила 309 фашист╕в, з яких 36 були снайперами. Тобто Людмила 36 раз╕в перемагала у дуелях! Це була феноменальна ж╕нка-во╖н, яку можна пор╕вняти т╕льки з укра╖нськими амазонками-косачками! Щойно прочитав в╕дгук про ф╕льм «Незламна» киянки Яни Кучер «Про Наше ╕ не Наше к╕но», яка пише: «Особисто для мене — це абсолютно НАШ ф╕льм, проукра╖нський, патр╕отичний ╕ сво╓часний. Дарма, що його геро╖ — громадяни колишнього СРСР. Так. Була колись така кра╖на. Ну то й що? Переписати ╕стор╕ю тепер, як нам зручно ╕ сказати, що цього не було? Чим тод╕ ми в╕др╕знятимемося в╕д рашки? Сценаристи з Укра╖ни. Режисер родом зв╕дси, оператор — киянин. Як╕ ще до б╕са можуть бути запитання, чи╓ це к╕но?! Байдуже, якою воно мовою, байдуже, з яких кра╖н запрошено актор╕в або ще когось там, хто потр╕бен для орган╕зац╕╖ процесу й якост╕ продукту. Я думаю, ми повинн╕ якось згуртуватися ╕ намагатися хоча б трошки бути над ситуац╕╓ю. Тому що у профес╕йн╕й сфер╕ (я маю зараз на уваз╕ науку ╕ культуру, насамперед) повинн╕ мати значення лише профес╕йн╕ якост╕».
Допрем’╓рн╕ покази стр╕чки в╕дбулися 17 березня в Москв╕, 23 березня у Ки╓в╕, 27 березня в Одес╕, 29 березня у Б╕л╕й Церкв╕ та 31 березня у Львов╕. У широкий прокат в Укра╖н╕ та Рос╕╖ стр╕чка вийшла одночасно 2 кв╕тня, але з р╕зними назвами: «Битва за Севастополь» — у Рос╕йськ╕й Федерац╕╖, «Незламна» — в Укра╖н╕. В╕дкриваючи прем’╓рний показ ф╕льму «Битва за Севастополь» у Севастопол╕, режисер стр╕чки Серг╕й Мокрицький сказав: «Для мене це дуже хвилюючий момент, адже сьогодн╕ ф╕льм одночасно почина╓ показ по Укра╖н╕ ╕ по Рос╕╖, ╕ так хочеться, щоб глядач╕ полюбили наше к╕но, як ми полюбили Людмилу Павл╕ченко».
Людмила Павл╕ченко народилась у Б╕л╕й Церкв╕ в 1916 роц╕. На початку Друго╖ св╕тово╖ в╕йни навчалась на ╕сторичному факультет╕ Ки╖вського державного ун╕верситету. Початок в╕йни застав д╕вчину в Одес╕ на практиц╕, ╕ 24-р╕чна Людмила в липн╕ 1941-го п╕шла на в╕йну добровольцем.
У жовтн╕ потрапила в Севастополь у склад╕ Приморсько╖ арм╕╖, що в╕дступила з Одеси. В боях при оборон╕ Севастополя, аж до свого поранення у червн╕ 1942 року, Людмила Павл╕ченко здобула славу одного з кращих радянських снайпер╕в Друго╖ св╕тово╖ в╕йни.
У С╕мферопол╕ п╕сля перегляду ф╕льму глядач╕ виходили, переповнен╕ емоц╕ями, багато – з╕ сльозами на очах. Я п╕д╕йшов до Петра Вольвача, в╕домого симиренкознавця, академ╕ка, голови Кримсько╖ ф╕л╕╖ Наукового товариства ╕м. Шевченка, ╕ попросив под╕литись враженнями про ф╕льм. «Я бачив багато ф╕льм╕в про Севастополь, але мен╕ зда╓ться, що це один ╕з тих ф╕льм╕в, в якому намагаються об’╓ктивно показати траг╕чну оборону Севастополя, — сказав Петро Васильович. — Ф╕льм розв╕нчу╓ багато м╕ф╕в про те, як «командування сприяло» оборон╕ м╕ста, ми бачимо, що адм╕рал Октябрський одним ╕з перших вт╕к, все командування втекло, залишивши людей напризволяще.
Про долю Людмили Павл╕ченко ми практично н╕чого не знали. Я б╕льше п’яти рок╕в працював у севастопольськ╕й зон╕, часто бував у м╕ст╕, знав, що ╓ вулиця ╕мен╕ Павл╕ченко, пароплав названо ╖╖ ╕м’ям, але про не╖ як про феноменального снайпера ╕ людину нам н╕хто не розпов╕дав. Тому це для мене в╕дкриття. ╤ ще тут розв╕нчу╓ться м╕ф про те, що Другу св╕тову в╕йну, як заявляють у Рос╕╖, можна було виграти без укра╖нц╕в. Цей ф╕льм показу╓, що практично кожен другий оборонець Севастополя — укра╖нець. Якщо уважно подивитись севастопольськ╕ мемор╕али — вони рясн╕ють укра╖нськими пр╕звищами. Тому вважаю, що ф╕льм надзвичайно ц╕нний ╕ його треба дивитись особливо молод╕ — в╕н культиву╓ патр╕отизм. А ця маленька д╕вчинка ╕з кримсько╖ дитячо╖ студ╕╖ «Св╕танок» — Св╕тланка Осадченко, яка з╕грала еп╕зодичну роль, де читала солдатам в╕рш Костянтина Симонова, просто, на м╕й погляд, дуже талановита юна актриса. Я вважаю, що кер╕вник студ╕╖ «Св╕танок» Алла Петрова виховала майбутню к╕ноз╕рку, ╕ про цю д╕вчинку ми почу╓мо ще не раз».
Сьогодн╕ Св╕тланка, д╕йсно, в╕дчува╓ себе маленькою «з╕рочкою», вона вже побувала на прем’╓р╕ ф╕льму в Одес╕, у Севастопол╕ ╕, звичайно, в р╕дному С╕мферопол╕, де на ф╕льм «Битва за Севастополь» прийшли ╖╖ р╕дн╕, однокласники, друз╕. Св╕тлан╕ дарували кв╕ти, ╕грашки ╕ говорили багато при╓мних сл╕в. А вона чемно вс╕х вислуховувала, дякувала ╕ стримувала сво╖ дитяч╕ емоц╕╖ щастя, щоб не сказали, що вона зазналась або, як кажуть доросл╕, «вхопила з╕рку». А я думаю, ╖й хот╕лось розпов╕сти друзям, де вона побувала, адже зйомки проходили в Ки╓в╕, Одес╕, Севастопол╕, Кам’янц╕-Под╕льському. Окр╕м Юл╕╖ Пересильд, яка виконувала роль Людмили Павл╕ченко ╕ з якою Св╕тланка потоваришувала з першого дня ╖хнього знайомства на зн╕мальному майданчику, вона зустр╕чалася з акторами ╢вгеном Цигановим, Валер╕╓м Гришком, Пол╕ною Пахомовою, Анатол╕╓м Котом та багатьма ╕ншими. Св╕тлану та ╖╖ старшу сестричку ╤ринку, яка теж зн╕малась ╕ паралельно наглядала за меншою Св╕тланкою, дуже полюбили в колектив╕. Адже у в╕льн╕ в╕д зйомок хвилини сестри так красиво виводили укра╖нськ╕ народн╕ п╕сн╕, що нав╕ть рос╕йськ╕ актори ╖м намагались п╕дсп╕вувати.
Як Св╕тлана потрапила на проект «Незламно╖», згаду╓ кер╕вник зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» Кримського республ╕канського центру дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕, заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Алла Володимир╕вна Петрова. «Одного разу — восени 2013 року до нас у Будинок дитячо╖ творчост╕ ╕з Севастополя при╖хали представники зн╕мально╖ групи з оператором ╕ заявили, що ╖м потр╕бна д╕вчинка 7-8 рок╕в для зйомок у ф╕льм╕ з робочою назвою «Битва за Севастополь». Попросили, щоб прочитали в╕рш К. Симонова. В╕д╕брали дев’ять д╕вчаток, записали ╖х ╕ по╖хали. Минуло дек╕лька м╕сяц╕в, ╕ т╕льки в с╕чн╕ 2014-го зателефонували ╕ спов╕стили, що вс╕ добре читали, але п╕д╕йшла т╕льки Св╕тлана Осадченко.
Коли набира╓ш учн╕в у студ╕ю, сюди йдуть д╕ти р╕зного в╕ку, й ╕нколи вони не усв╕домлюють, куди ╕ для чого прийшли. Пот╕м починають виступати, отримувати як╕сь в╕дзнаки, нагороди, ╖х хвалять, але до к╕нця вони ще не розум╕ють, що таке акторська справа. Одне – це коли д╕ти вважають, що театр — це кв╕ти, аплодисменти ╕ все весело ╕ красиво, а ╕нша справа, коли вони починають усв╕домлювати, наск╕льки це нелегко. Як складеться доля Св╕тлани дал╕, я не знаю, ╓дине знаю, що вона почала мотивувати, чи варто обирати це захоплення соб╕ за профес╕ю. Бути актрисою — це складно, й якщо ╖╖ не лякають ц╕ труднощ╕, я думаю, вона п╕де цим шляхом. Дай, Боже, ╖й удач╕ ╕ наполегливост╕».
Робочий день на зн╕мальному майданчику у Св╕тлани розпочинався о восьм╕й ранку, а прокидатись доводилося о п╕в на шосту. «Були сцени легк╕, а були ╕ не дуже, — з╕зна╓ться юна акторка. — В робот╕ над роллю мен╕ дуже допомогли заняття в с╕мферопольськ╕й театральн╕й студ╕╖ «Св╕танок». Режисер на майданчику створював таку атмосферу, що ╕нколи мен╕ здавалося, що я справд╕ побувала на в╕йн╕», — розпов╕да╓ Св╕тлана.
Коли у Серг╕я Мокрицького запитали у Севастопол╕, що його надихнуло взятись саме за цей проект, режисер в╕дпов╕в дуже просто: «Я з дитинства любив, як ╕ б╕льш╕сть хлопчак╕в, гратися у в╕йну. Я служив у Севастопол╕, давно живу в Балаклав╕. Доводиться читати багато сценар╕╖в, завжди сумн╕ва╓шся, брати чи не брати до роботи, а тут, коли я прочитав ╕стор╕ю про Людмилу Павл╕ченко, якийсь голос н╕би п╕дказав: бери! Я взяв ╕ не шкодую. Думаю, що ф╕льм вийшов непоганий, хоча про це треба запитати у глядач╕в. А виконавиця рол╕ Людмили Павл╕ченко актриса Юл╕я Пересильд додала: «До вс╕╓╖ ц╕╓╖ темноти, в як╕й ми з вами ╕сну╓мо, до вс╕х под╕й, як╕ в╕дбулись ╕ в╕дбуваються, цей к╕ноф╕льм жодного в╕дношення не ма╓. Цей ф╕льм — за мир».
Настя Морозова цього року зак╕нчу╓ одинадцятий клас одн╕╓╖ ╕з с╕мферопольських шк╕л, п╕сля перегляду ф╕льму не могла стримати сл╕з: «Я рада, що його подивилась, для мене це був великий шок. Ц╕ картини в╕йни, я бачила, як було боляче пораненим в╕йськовим, як було страшно д╕тям. В╕йна — це страшно, це неймов╕рно страшно, я переживала разом з персонажами ф╕льму ╕ дуже вдячна акторам, що вони нам показали правду».
Леон╕д Карлов, учень с╕мферопольсько╖ ЗОШ № 39, п╕сля ф╕льму сказав: «Думаю, ви бачили, що майже увесь зал плакав. Ф╕льм досить важкий. Хочеться сказати спасиб╕ режисерському та акторському складу цього к╕ноф╕льму. Поб╕льше б таких правдивих ╕сторичних укра╖нсько-рос╕йських ф╕льм╕в. Важко стримувати сльози…».
В╕ктор Качула, головний редактор газети «Кримська св╕тлиця», п╕сля перегляду «Незламно╖» (назива╓мо ф╕льм так – ми ж в Укра╖н╕!) теж вийшов, переповнений враженнями й емоц╕ями. А ще – паралелями, бо у нього з колегами сьогодн╕ сво╓ «к╕но», яке назива╓ться «Битва за «Св╕тлицю», за збереження газети, яку намагаються «поховати» – ╕ не лише окупанти в Криму, а й чиновники у Ки╓в╕. «На екран дивлюся, а кра╓м ока бачу, як глядач╕ сльози нишком втирають. ╤ в самого деяк╕ еп╕зоди, як то кажуть, шкребли… Особливо, коли наша землячка-снайпер у 1942 роц╕ зверталася до американц╕в у Б╕лому дом╕, закликаючи ╖х в╕дкрити, нарешт╕, об╕цяний «другий фронт»: «Джентельмени! Мен╕ 25 рок╕в, я знищила вже 309 фашист╕в. Чи не занадто довго ви, панове, хова╓теся за мо╓ю спиною?». Яка паралель! Благополучн╕ Б╕лий д╕м, ╢вропа... А Укра╖на сьогодн╕ знову сплива╓ кров’ю в неоголошен╕й в╕йн╕ ╕ блага╓ «другого фронту». ╤ як це ще не вир╕зали?
Це — антиво╓нний ф╕льм! Треба тих, хто приводить людство, зокрема ╕ нашу державу, до тих конфл╕кт╕в, як╕ ми зараз пережива╓мо, просто з╕брати в один к╕нозал ╕ змусити дивитися так╕ ф╕льми годинами, днями, щоб зрозум╕ти, чи вони взагал╕ – люди? ╤ якщо вони справд╕ мають хоч щось людське всередин╕, те, що в них отак╕ малесеньк╕ д╕тки здатн╕ пробудити (показу╓ на Св╕тланку, яка сто╖ть поруч), можливо, хоч тод╕ станеться щось таке, що зупинить увесь цей жах. Треба цей ф╕льм показувати у Рос╕╖, в Укра╖н╕, у св╕т╕ для того, щоб не було в╕йни. Дай, Боже, щоб ╖╖, нарешт╕, не стало...».

Враження в╕д ф╕льму «Незламна» («Битва за Севастополь») збирав Олександр ПОЛЬЧЕНКО
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 10.04.2015 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15057

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков