Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 24.04.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 24.04.2015
Мирослав ПОПОВИЧ: ВАРВАРСЬКИЙ СВ╤ТОГЛЯД НЕ ЗНИЩИШ ВАРВАРСЬКИМИ МЕТОДАМИ

Уроки ╕стор╕╖

Впровадження ухвалених минулого тижня Верховною Радою закон╕в не повинно перетворитися на масову кампан╕ю за вольовим р╕шенням влади. Це ма╓ бути поступовий ╕ дел╕катний процес — ╕ щодо пам’ятник╕в, з яких можна створити сво╓р╕дну галерею; ╕ щодо перейменування м╕ст; ╕ особливо щодо ставлення до ветеран╕в та колишн╕х комун╕ст╕в, найсв╕дом╕ш╕ з яких ╕ спричинилися до повалення комун╕стичного режиму. На цьому наголосив учасник ╕н╕ц╕ативно╖ групи «Першого грудня», в╕домий ф╕лософ, академ╕к НАН Укра╖ни Мирослав Попович у коментар╕ «Укр╕нформу».

ПОЗБУТИСЯ ╤ДОЛОПОКЛОНСТВА МОЖНА ТАК, ЯК У В╤ЛЬНЮС╤

Впровадження закон╕в про декомун╕зац╕ю ма╓ в╕дбуватися дел╕катно. Це не ма╓ бути видовище — ц╕ повалення, звергнення. Адже танцювати на поваленому пам’ятнику — це недалеко в╕д того, що танцювати на трупах. Не можна так. Це — варварський спос╕б знищувати варварське мислення ╕ варварський св╕тогляд.
Що робити з пам’ятниками? Коли ми встановили ц╕ скульптури, ц╕ портрети, ми, по сут╕, в╕дтворили «жит╕я святих» ╕ збагатили ще одн╕╓ю — пол╕тичною — рел╕г╕╓ю наш «джентльменський наб╕р». А от як ╖х позбутися... Мен╕ б╕льш за все сподобалося, як розумно це зробили у В╕льнюс╕. Там звезли вс╕ ц╕ пам’ятники в один парк, поставили ╖х ус╕х там. ╤ це було, з одного боку, дел╕катно, з ╕ншого, — як насм╕шка над ц╕╓ю урочист╕стю, над цими поверженими ╕долами. Це — саме те, що вимага╓ться.
Можливо, це зовс╕м не панацея — робити по-литовськи. Як саме, я не знаю. Але у будь-якому раз╕ потр╕бен якийсь х╕д, що не був би брутальним.
Треба зробити десакрал╕зац╕ю цих ╕мен, цих площ ╕ так дал╕. Але вона повинна бути за якоюсь людською м╕ркою.

К╤РОВОГРАДУ ВАРТО ДАТИ НОВЕ ╤М’Я

Перейменування вулиць ╕ м╕ст теж не можна робити кампан╕ями. Б╕гти вже н╕куди.
То добре, що прийняли таку загальну настанову, але якщо будуть зв╕тувати за старими нашими м╕рками — що от, виконали чи перевиконали план, — це буде жахливо.
До того ж не варто паплюжити вс╕х одним махом, як-от К╕рова, якого вбив той же Стал╕н... Але при вс╕й поваз╕ до невинно уб╕╓нного К╕рова назву м╕ста К╕ровоград треба зм╕нити. Хоч повернути попередню назву — не вих╕д, бо попередня його назва — З╕новь╓вськ, за ╕менем ╕ншого колишнього б╕льшовицького кумира, якому приписували убивство К╕рова. ╤ того, й того звели в могилу... А перед тим це був ╢лисаветград. Звичайно, ╢лизавета, дщер Петрова, була прихильна до Укра╖ни, але не наст╕льки, щоб ц╕ле потужне м╕сто називати ╖╖ ╕менем. Очевидно, вих╕д тод╕, мабуть, — дати м╕сту нове ╕м’я.

В╤ТЧИЗНЯНА В╤ЙНА — НЕАДЕКВАТНИЙ ТЕРМ╤Н

Щодо терм╕ну, як називати пер╕од нашо╖ ╕стор╕╖ з 1941 до 1945 року, я згоден з авторами закон╕в. Терм╕н «В╕тчизняна в╕йна» був придуманий для 1812 року — ╕ в╕н ╕ тод╕ був неадекватний. До того ж ми забули, що Першу св╕тову в╕йну оф╕ц╕йно теж назвали в╕тчизняною. Тож за лог╕кою, якщо ми збер╕га╓мо ту назву для в╕йни 1812 року, то ╕ Першу св╕тову, ╕ Другу св╕тову треба було б називати в╕тчизняними, хоч це шито б╕лими нитками.
Та справа нав╕ть не в тому, як називати. А справа поляга╓ в тому, що, д╕йсно, та в╕йна — 1941-1945 рок╕в — була справедливою для нас. М╕й батько лежить десь п╕д Ки╓вом з 1941 року. ╤ я не соромлюся цього. В╕н недарма пролив свою кров, бо я тут ╓, живий. ╤ тут треба абсолютно ясно поставити питання — що, звичайно, меншим злом для нас була радянська Рос╕я. ╤ щодо в╕йни — що все-таки було в╕дчуття правого д╕ла ╕ воно щиро сприймалося людьми. Люди поклали життя за свою землю, ╕ це треба поважати.

ОГОЛОСИТИ ВС╤Х КОЛАБОРАЦ╤ОН╤СТАМИ — ЗНАЧИТЬ КОПАТИ НОВ╤ ОКОПИ

Треба дел╕катно — ╕ тут потр╕бна робота громадськост╕ — ставитися до тих, хто пройшов в╕йну: ╕ до пам’ят╕ тих, хто загинув, ╕ до тих, хто живий. ╤ з повагою ставитися до здобутих ними, хоч ╕ радянських, нагород.
Закон цього не торка╓ться, не йдеться про знец╕нення нагород. В╕н фактично забороня╓ використання комун╕стично╖ символ╕ки для масових заход╕в, святкувань, забороня╓ вшанування кумир╕в. Не сотвори соб╕ кумира — в цьому, коротко кажучи, весь смисл цього закону.
Врешт╕-решт, була держава, ╕ ми були лояльними громадянами ц╕╓╖ держави. Але оголосити всяке сп╕вроб╕тництво з ц╕╓ю державою колаборац╕он╕змом, до чого схильн╕ деяк╕ ╕нтерпретатори ц╕╓╖ сер╕╖ закон╕в про декомун╕зац╕ю, оголосити нас ус╕х колаборац╕он╕стами — значить, ус╕х посадити в тюрму.
Я був членом КПРС, але чималою м╕рою саме зусиллями таких член╕в КПРС, як я, врешт╕-решт, ╕ була скинута диктатура крим╕нально-пол╕тично╖ банди комун╕стично╖. ╤ це означа╓, що аж н╕як тут не можна копати нов╕ окопи.

Валентина ПАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 24.04.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15140

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков