Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 01.05.2015
М╤Н╤СТЕРСТВО ╢РЕС╤. ЛЕН╤Н-ХРИСТОС ПРОТИ РОЗП’ЯТОГО ГАГАР╤НА

Во╕стину, по╖хали...

...НОВИНА ПРО РОЗП’ЯТТЯ В ПЕРМ╤ ГАГАР╤НА У НАС ЯКОСЬ ПРОЙШЛА НЕПОМ╤ТНО. А ОСЬ В ╤СТИННО ПРАВОСЛАВН╤Й РОС╤╥ ВОНА ВИКЛИКАЛА БРОД╤ННЯ УМ╤В, ЩО НЕ ЗАТИХА╢ ╤ ПОНИН╤...

Усе розпочалося ╕з захвату, викликаного зб╕гом Великодня ╕ р╕чниц╕ першого польоту людини в космос. Пермський художник-мурал╕ст Жун╓в у захват╕ написав на фасад╕ будинку ф╕гуру космонавта в оранжевому скафандр╕, з руками, прикрученими болтами до зал╕зного хреста. Одним оком космонавт дивиться на м╕сцеве ракетне училище, другим — на кафедральний собор. Щоб н╕ у кого не виникло сумн╕в╕в, художник назвав проект: «Гагар╕н. Розп’яття».
Ну, зобразив, так зобразив. У нас в Ки╓в╕ на фронтонах будинк╕в ще ╕ не так╕ вит╕вки побачиш. Але це у нас.
А ось Рос╕я образилася.
Спершу якийсь депутат Утк╕н з жахом побачив у граф╕т╕ «ознаки вандал╕зму» ╕ в╕дправив донос «куди надо». З «кудинади» донос потрапив у прокуратуру. А там вир╕шили художника допитати, а артефакт (чимдал╕ в╕д б╕ди) ╕з ст╕ни з╕скребти.
Проте виникло морально-ф╕лософське питання. Окремо н╕ в розп’ятт╕, н╕ в Гагар╕н╕ н╕чого негожого н╕бито нема╓. Тому прокурори п╕дстрахувалися — в╕дправили запит до Пермсько╖ ╓парх╕╖ РПЦ. Там вустами священика Володимира Зу╓ва творч╕сть Жун╓ва оц╕нили негативно: «Реагувати мають в╕дпов╕дн╕ органи. Хто зна╓, яка ще ╕дея завтра прийде в голову цьому художников╕, кого ще в╕н роз╕пне у сво╖х роботах…».
Конкретного пр╕звища о. Зу╓в не назвав, але кого персонально в╕н мав на уваз╕, ми можемо соб╕ уявити.
На допит╕ пермський Ботт╕челл╕ доводив: «Гагар╕н — це сучасний ╤сус в╕д науки, який добров╕льно перейняв на себе перш╕ косм╕чн╕ муки людства. ╤ в╕н став суперз╕ркою…».
╢ретичн╕ висловлювання схвилювали стовп╕в Рос╕йсько╖ православно╖ ╕де╖. Головний ╕деолог РПЦ прото╕╓рей Всеволод Чапл╕н обурився: «Юр╕й Гагар╕н не страждав в╕д того, що полет╕в у космос, а завжди був дуже щасливою людиною». Сам же перформенс назвав «провокац╕╓ю» ╕ св╕дченням «неповаги ╕ до Христа, ╕ до Гагар╕на». От воно як!
В╕чний опонент Чапл╕на, теолог, який найб╕льше циту╓ться в Рос╕╖, отець Андр╕й Кура╓в заперечив: «Не думаю, що у художника було бажання когось образити. Хрест — це загальнолюдський символ. Треба бути вдячним художнику за його актуал╕зац╕ю».
Рубка титан╕в навколо «розп’ятого Гагар╕на» трива╓ ось вже трет╕й тиждень...
Воно ╕ зрозум╕ло: з одного боку, Гагар╕на в Рос╕╖ ус╕ люблять. З ╕ншого, — не наст╕льки ж, щоб зображувати його Христом? П╕дозр╕ле ще одне: а за як╕ так╕ гр╕хи стражда╓ на хрест╕ Юр╕й Олекс╕йович? Чи не мав на уваз╕ художник гр╕хи НКВС, сп╕вроб╕тники якого свого часу в╕дбили леген╕ Серг╕ю Корольову?
Вт╕м, прив╕д дала сама РПЦ. Спочатку Кирил п╕дв’язав «подвиг космонавт╕в» до перемоги Господа над злом «косм╕чного масштабу». А пот╕м Чапл╕н роздобув зв╕дкись факти, що Гагар╕н «був не позбавлений рел╕г╕йност╕», ╕ що «мати його була в╕руючою людиною, ╕ в╕домо, що вона п╕д час прийому, присвяченого польоту Гагар╕на, брала благословення у патр╕арха Алекс╕я Першого в присутност╕ усього парт╕йного начальства».
Кл╕р ╕ широк╕ маси православних ╕дею п╕дхопили. ╤ ось вже промосковська «Православно-патриотическая газета МИР» так пише про комун╕ста, члена ЦК комсомолу: «Юр╕й Олекс╕йович Гагар╕н був православним християнином... ╤ в план╕ в╕дродження православ’я п╕сля десятил╕ть мракоб╕сся Гагар╕н теж був першопрох╕дцем». А Бога в╕н не побачив у космос╕ т╕льки тому, що «як першопроходець був зайнятий вир╕шенням безл╕ч╕ суто техн╕чних питань».
Як мудро висловився Рунет про сп╕льне святкування Великодня ╕ польоту Гагар╕на: «Во╕стину, по╖хали».
Розп’яття з Гагар╕ним просто не могло не з’явитися в кра╖н╕, де Церква бачить себе головним сад╕вником, що насаджу╓ науку ╕ культуру. Де «соц╕ал╕зм у по╓днанн╕ з монарх╕╓ю» (Владислав Чапл╕н) названий ╓диною богообраною для Рос╕╖ сусп╕льною системою. ╤ де в розвиток ц╕╓╖ мудро╖ думки Зюганов 22 кв╕тня пор╕вню╓ головного св╕тового безбожника Лен╕на з Христом, а СРСР — з Царством Божим. ╤ де сам патр╕арх Кирил освячу╓ буд╕вництво храму «на згадку про сп╕вроб╕тник╕в орган╕в державно╖ безпеки». Треба думати, тих самих «мученик╕в», як╕ вир╕зали кривав╕ хрести на т╕лах убитих священик╕в...
Спроба скле╖ти стал╕нський соц╕ал╕зм з його «косм╕чними» досягненнями ╕ християнством призводить до чудернацьких химер. ╤ ось Кирил вже прим╕ря╓ Великдень до 9 травня. «Великдень — це взагал╕ день перемоги... добра над злом. У цьому сенс╕ День Перемоги нашого народу над фашистською Н╕меччиною теж був Великоднем».
Треба думати, Кирил з Пут╕ним сам╕ п╕дберуть, кому яку роль в цьому сюжет╕ в╕двести, — кому Юди, кому П╕лата, кому Ка╖афи.
Але, схоже, наступний роз╕пнутий у Жун╓ва буде вбраний не в скафандр, а в мундир генерал╕симуса.
Щодо цього згаду╓ться в╕доме опов╕дання польського фантаста Стан╕слава Лема — про невдалого м╕с╕онера, який так дох╕дливо розпов╕в на╖вним аборигенам про важлив╕сть мученицько╖ смерт╕ для отримання святост╕, що слухач╕ зварили його живцем. Аби ощасливити вчителя. (Хай пробачать нам таке богохульство).
Нам в Укра╖н╕ — легко. Хоча багато з нас — православн╕, до того ж — в╕рн╕ УПЦ Московського патр╕архату. Але якось звикли до думки, що Богу — Богове, а кесарю — кесареве. Що церква займа╓ться душею. А св╕тська влада — вс╕м ╕ншим. Але це тому, що, нав╕ть залишаючись у веденн╕ Московського патр╕архату, укра╖нц╕ ментально не перестають бути ╓вропейцями, ╕ все б╕льше сприймають роль Церкви по-╓вропейськи. В Аз╕╖ ж ╕ ╢враз╕╖, як писав Самуель Гант╕нгтон, усе по-╕ншому. «У кра╖нах ╕сламу бог — цезар, в ╤нд╕╖ та Япон╕╖ цезар — це бог, а в московському православ’╖ — цезар — молодший партнер Бога».
Тобто цар Пут╕н поки що не бог, але вже не менше, н╕ж пророк. ╤ РПЦ — це всього-на-всього ╕нструмент, за допомогою якого «молодший партнер» проводить в життя л╕н╕ю «старшого».
Гант╕нгтон, зда╓ться, не просто так назвав стосунки м╕ж Богом ╕ владою в «русском мире» терм╕ном «партнерство», част╕ше вживаним в д╕ловому житт╕. Сьогодн╕, коли санкц╕╖ ╕ командне управл╕ння економ╕кою довели ╖╖ майже до могили, РПЦ в╕д╕гра╓ при Пут╕н╕ роль сво╓р╕дного кризисного менеджера. ╤ намага╓ться покращити справи то молитвами за ╕мпортозам╕щення, то впровадженням «православного банк╕нгу», то контролем за тим, аби продукц╕я в╕тчизняного б╕знесу не ображала почуття в╕руючих.
В╕дпов╕дний закон в╕д 2013 року передбача╓ за таку образу в’язницю — до трьох рок╕в. А образити може не лише роз╕пнутий Гагар╕н, а й «некоректно» оформлена лист╕вка з виглядом на храм Василя Блаженного або «не за призначенням» використан╕ церковн╕ атрибути. Як пов╕домляли рос╕йськ╕ ЗМ╤, в кра╖н╕ «зроста╓ попит п╕дпри╓мц╕в на рел╕г╕╓знавчу експертизу». Кошту╓ вона недешево — в╕д 10 до 300 тисяч рубл╕в. А хто ╖╖ зд╕йсню╓ — здогадайтеся з трьох раз╕в.
Пермськ╕ прокурори у випадку з Гагар╕ним недарма кинулися за порадою до святих отц╕в. П╕сля гучно╖ справи з Pussy Rioт Церква потихеньку перебира╓ на себе прокурорськ╕ функц╕╖ в кра╖н╕. У 2011-му тут прийняли програмний документ «Ставлення Рос╕йсько╖ православно╖ церкви до навмисного прилюдного богохульства ╕ наклепу щодо Церкви», в якому визначен╕ органи, уповноважен╕ на «протид╕ю богохульству».
Останн╕ми м╕сяцями Рос╕ю потрясло к╕лька «богохульних» скандал╕в. У кожному з них аналог католицько╖ «конгрегац╕╖ доктрини в╕ри» (прост╕ше кажучи, ╕нкв╕зиц╕╖), що набира╓ оберт╕в, у РПЦ пробував сили у боротьб╕ з╕ св╕тським рос╕йським сусп╕льством.
Найв╕дом╕ший — заборона за донесенням митрополита Новосиб╕рського ╕ Бердського Тихона постановки опери Вагнера «Тангейзер» у Новосиб╕рському театр╕ та зв╕льнення директора театру. Тихон не лише вимагав крим╕нального покарання винних, а й закликав параф╕ян вийти з протестом до Оперного театру («А хто не почу╓ заклик, — христопродавц╕»). Ц╕кава деталь: ус╕ православн╕ м╕тингар╕ стояли з георг╕╖вськими стр╕чками. У процес вл╕з Сл╕дчий ком╕тет Рос╕╖, М╕нкультури, прокуратура, суди. ╤ попри вс╕ р╕шення, к╕нця йому не видно.
Апетит приходить п╕д час ╖ж╕. У березн╕ священик ╤жевсько╖ ╓парх╕╖ написав донос влад╕ Удмурт╕╖ про «факти богохульства» у постановц╕ пушк╕нсько╖ «Зав╕рюхи». Його рел╕г╕йн╕ почуття образив «потворний образ священика — вимагача ╕ п’янички».
Розбирання з ╓рессю ╕ богохульниками, звичайно, вимагало в╕д Кирила створення нових спец╕альних експертних п╕дрозд╕л╕в ╕ уповноважених орган╕в. Мабуть, незабаром йтиметься про власний сл╕дчий ком╕тет. Вт╕м, контроль за рел╕г╕йн╕стю ╕ моральн╕стю народу нин╕ оплачу╓ться з бюджету РФ. Лише наприк╕нц╕ минулого року в зас╕ки РПЦ на це п╕шло 2 млрд. рубл╕в.
Якщо так буде й дал╕, рос╕яни отримають сво╓р╕дний симб╕оз держави ╕ церкви, де патр╕арх Кирил об’╓дна╓ функц╕╖ обер-прокурора Свят╕йшого Синоду Поб╓доносцева, секретаря ЦК з ╕деолог╕╖ Суслова, а в деяких питаннях — ╕ глави КДБ Андропова.
Одержавлюючись, РПЦ ста╓ перес╕чним м╕н╕стерством з викор╕нення ╓рес╕ та богохульства (скорочено — М╕н╓рес╕). В╕дпов╕дно Кирил остаточно перетвориться на кремл╕вського чиновника, а вс╕ ╖╖ ф╕л╕╖ — на територ╕альн╕ управл╕ння м╕н╕стерства, заточен╕ ╓дино на збереження соц╕ал╕стично-монарх╕чного ладу в Рос╕╖. П╕сля всього цього на претенз╕ях Московського православ’я на роль св╕тово╖, цив╕л╕зац╕йно╖ церкви можна буде ставити хрест.
Залиша╓ться питання: як поведуться кл╕рики ╕ в╕ряни УПЦ Московського патр╕архату? Те, чим нин╕ ста╓ РПЦ в Рос╕╖, в Укра╖н╕ неможливо в принцип╕. Це буде сприйнято сусп╕льством щонайменше як мракоб╕сся, а щонайб╕льше — як настання пор╕вняного з «╕сламською державою» фундаментал╕зму.
Вдавати, що те, що в╕дбува╓ться в «материнськ╕й церкв╕», нас не стосу╓ться? Дурня, вплив «нових п╕дход╕в» Кирила скоро стане пом╕тним ╕ у нас. Бо, як говорив класик, форма вплива╓ на зм╕ст, а засоби — на мету. А якщо мета московського православ’я — дегуман╕зац╕я сусп╕льства (В. Чапл╕н: «Гуман╕зм — це передв╕сник рел╕г╕╖ антихриста») руками державно╖ ╕нкв╕зиц╕╖, то чи прийнятна нав╕ть духовна ╓дн╕сть укра╖нських християн з такою церквою?
Нещодавно ╤нтернет п╕д╕рвав пост, в якому були приблизно так╕ слова: «╢вропейц╕ сво╖м християнством перекрутили наше православ’я». ╤, посм╕явшись, зазначимо: у чомусь в╕н справедливий. Те, що роблять нин╕шн╕ московськ╕ пол╕тики в рясах, деколи важко назвати християнством, хоча православн╕ канони начебто й дотримуються. Очевидно, ╕ це вже не можна не в╕дзначити, — наш╕ з ними шляхи розходяться.
╤ наостанок. Сподобався мем, виявлений на сайт╕ скандальною Lifenews (щоправда, дещо з ╕ншо╖ теми). Звучить в╕н пророче:
«А Кирил-то голий!».

╢вген ЯКУНОВ,
В╕ктор М╤ШКОВСЬКИЙ
(«УКР╤НФОРМ»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15181

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков