Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 01.05.2015
ХУДОЖНИК В╤КТОР ЗАДИР╤╢НКО: «М╤Й ЧАС»...

Лик ╕ правда ╕стор╕╖ в багатообразних живих проявах ╕ головних соц╕альних теч╕ях поста╓ перед глядачем на виставц╕ «М╕й час» заслуженого художника Укра╖ни та АРК В╕ктора Задир╕╓нка. В╕дкрита в Будинку художника С╕мферополя цими кв╕тневими днями, коли автор в╕дзнача╓ сво╓ 70-р╕ччя, експозиц╕я ╕ за формою, ╕ за зм╕стом ретроспективно в╕дтворю╓ пройдений у мистецтв╕ шлях.
Народився в Ген╕чеську на Херсонщин╕. Художня обдарован╕сть проявилася рано. Хлопчиком в╕дв╕ду╓ дитячу художню школу С╕мферополя. Навча╓ться в Кримському художньому училищ╕ ╕м. М. Самокиша, а пот╕м – на граф╕чному в╕дд╕ленн╕ Харк╕вського художньо-промислового ╕нституту. З 1973 року й донин╕ – викладач спецпредмет╕в в училищ╕, яке зак╕нчив сам.
З перших рок╕в творчост╕ В. Задир╕╓нко вдивля╓ться в ╕стор╕ю. Вступаючи в д╕алог з минулим, в╕н трансформу╓ ╕де╖ в матер╕альн╕ форми у сер╕╖ «Ки╖вська Русь» («Л╕тописець», «Святослав», «Захисники», «Матер╕»). Поступово цей погляд ста╓ уважн╕шим ╕ складн╕шим. В╕н уловлю╓ в окремих под╕ях ╕ людях те нетл╕нне, що зберегло св╕й смисл донин╕. ╤ вже разом з автором ми вдивля╓мося в стр╕й б╕йц╕в за землю ╕ волю, в народну масу, яка склада╓ться з багатьох ╕ндив╕дуальностей – молодих ╕ старих, веселих ╕ суворих, р╕шучих ╕ несм╕ливих. Водночас в╕дчува╓ш ╖хню ц╕л╕сн╕сть, те, що зближу╓ ╖х, робить соц╕альною силою.
Масштабн╕стю ╕сторично╖ концепц╕╖ в╕дзнача╓ться сер╕я граф╕чних композиц╕й «М╕й час». Розм╕рковуючи над життям, В. Задир╕╓нко з точн╕стю документал╕ста орган╕зову╓ персонаж╕ в групи за ч╕тко продуманими художн╕ми системами («В╕кно у св╕т», «Блиск та убозтво», «Дзв╕н», «Фатум», «Бумеранг»).
У широкому охопленн╕ простору та конкретних споруд (сер╕я «Храми»), в спок╕йн╕й дел╕катност╕ фактури проступа╓ авторська увага до кращих надбань культово╖ арх╕тектури. Вона викликана шанобливим бажанням не ст╕льки сказати сво╓, н╕ на кого не схоже слово, ск╕льки долучитися до кращого в ╕стор╕╖ мистецтва, що витримало, не потьмян╕вши, випробування часом, доторкнутися до та╓мниц╕ краси, в╕дчути, продовжити в соб╕ захоплене схиляння перед нею. Задир╕╓нко зображу╓ культов╕ споруди р╕зних конфес╕й у Криму, Харков╕, Санкт-Петербурз╕, Ростов╕-на-Дону.
Минуле орган╕чно вжива╓ться в нього з ╕нтересом до сучасност╕. З прагнення проникнути в людину, в ╖╖ духовну б╕ограф╕ю виника╓ в творчост╕ художника портрет. В╕н малю╓ близьких йому людей – батька, мат╕р, тому що ╖х б╕льше вс╕х зна╓, любить, вони живуть поряд з ним. Малю╓ просто, включаючи в зображення предмети оточення ╕ водночас без найменших ознак домашньо╖ повсякденност╕, з бажанням побачити ╕ показати загальнолюдськ╕ ц╕нност╕, те, що в╕дпов╕да╓ високому уявленню про особист╕сть: батько — фронтовик, мати — берегиня роду. ╥хн╕ портрети, розм╕щен╕ в центр╕ експозиц╕╖, немов промовляють до нас, що в потоц╕ складного сучасного життя не стар╕╓ г╕дн╕сть, краса людсько╖ думки.
Проника╓ в душу чисте, п╕днесене звучання портрет╕в «Олежка», «М╕ша», «Лист в╕д сина». За сувор╕стю, лакон╕змом ╕ нав╕ть аскетизмом граф╕чно╖ мови вбача╓ться мудре вм╕ння автора в╕дмовитися в╕д багато чого в ╕м’я головного. Обличчя на портретах «А. П. Чотко», «Мистецтвознавець В. С. Вознесенський», «Художник ╤ван Д╕дик», «Л╕кар В. Г. Медвед╓в», «Саша Крамаренко» звернут╕ до глядача, зустр╕чаються з ним поглядом. ╤ ми, доторкнувшись разом з художником до розп╕знаних, але не порушених та╓мниць душ╕ персонаж╕в, в╕дходимо, в╕дчувши неск╕нченну глибину ╕ складн╕сть людського характеру. Ц╕ твори прекрасн╕, одухотворен╕, як╕, побачивши один раз, запам’ятову╓ш назавжди.
Дивлячись на пейзаж╕ з сер╕й «Б╕ля моря», «По Седн╓ву», «Закарпаття», в╕дкрива╓ш красу найпрост╕ших мотив╕в, ╖хню приваблив╕сть. Художник прагне добути з пал╕три аквареллю, тушшю, вуг╕ллям найб╕льш тонку ╕ благородну в╕дпов╕дн╕сть тому, що захопило в натур╕: човни б╕ля причалу, с╕нок╕с, насування грози. А аркуш╕ з кра╓видами старого В╕льнюса викликали в мене спогади ╕ бажання ще раз побувати в литовськ╕й столиц╕, пройтися по ╖╖ вузьких вуличках ╕з храмами, невисокими – дво-, триповерховими буд╕влями.
На в╕дкриття юв╕лейно╖ персонально╖ виставки В. Задир╕╓нка прийшло багато колег, друз╕в, викладач╕в ╕ студент╕в Кримського художнього училища ╕м. М. Самокиша. В╕дзначаючи висок╕ художн╕ якост╕ демонстрованих твор╕в, ╖хню реал╕стичн╕сть ╕ правдив╕сть, значущ╕сть порушених тем, колишн╕ ╕ нин╕шн╕ вихованц╕ називали В╕ктора Даниловича педагогом з велико╖ л╕тери. В╕н з 2005 до 2009 року очолював С╕мферопольське м╕ське в╕дд╕лення Кримсько╖ сп╕лки художник╕в.
Задир╕╓нко-викладач навча╓ ╕нших секретам образотворчо╖ майстерност╕, вм╕нню знайти стежину до самого себе ╕ як митець сам працю╓ з великою напругою. В його живописн╕й концепц╕╖ – в╕ддан╕сть В╕тчизн╕, зачарування природою ╕ безсумн╕вна виразн╕сть власно╖ ╕ндив╕дуальност╕ патр╕ота й л╕рика, без чого не бува╓ справжнього художника.

Валентина НАСТ╤НА

ШАНОВН╤ ЧИТАЧ╤! Оск╕льки жодних оф╕ц╕йних наказ╕в або розпоряджень, що стосуються зм╕ни формату випуску «Кримсько╖ св╕тлиц╕», з моменту окупац╕╖ Криму ми не отримували (а зг╕дно з укра╖нським законодавством, так╕ р╕шення узгоджено приймаються лише сп╕взасновниками засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ або судом), продовжу╓мо готувати до друку щотижнев╕ номери газети ╕ направляти ╖х до ки╖всько╖ друкарн╕. Як ╕ ран╕ше, починаючи з 2002 року, на редакц╕йному сайт╕ щоп’ятниц╕ виставля╓ться електронна верс╕я тижневика, зокрема у pdf-формат╕. Розм╕щену нижче ╕нформац╕ю про умови передплати «Кримсько╖ св╕тлиц╕» та ╕нших культуролог╕чних видань продовжу╓мо публ╕кувати як нагадування «борцям» за ╕нформац╕йний прост╕р Укра╖ни про ╖хн╕ держслужбов╕ зобов’язання перед читачами ╕ державою.
Редакц╕я «КС»

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою -
http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту.
Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail:
nvu.kultura@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15192

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков