Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 08.05.2015
ЗАМ╤СТЬ ПОДЯКИ ЗА ПЕРЕМОГУ – ДЕПОРТАЦ╤Я

«Свято» по-кримськи

На долю кримського татарина Решата Садредд╕нова випало майже усе: вийти живим з пекла в╕йни, д╕йти з радянською арм╕╓ю до Берл╕на, а п╕зн╕ше переконатися на власн╕ оч╕, як влада, що покликала його на передову л╕н╕ю фронту, водночас позбавила Батьк╕вщини та прирекла на смерть його родину. Сьогодн╕ в╕н знову живе на р╕дн╕й земл╕, але чи в╕дчува╓ себе вдома?
93-р╕чний полковник Садредд╕нов каже, що й уявити соб╕ не м╕г, що на власн╕ оч╕ зможе побачити п╕дготовку до 70-╖ р╕чниц╕ Перемоги. У двадцять рок╕в його, хлопця, який мр╕яв бути вчителем р╕дно╖, кримськотатарсько╖ мови, у 1941 роц╕ забрали до Севастопольського зен╕тно-артилер╕йського училища, а за ш╕сть м╕сяц╕в п╕дготовки новоспечених командир╕в в╕дправили на фронт.
П╕сля одн╕╓╖ з найзапекл╕ших битв Друго╖ св╕тово╖, в╕домо╖ як Курська дуга, з 74-х ос╕б особового складу батаре╖ п╕д командуванням Садредд╕нова у живих залишилося 15 людей, яких вдалося вивести з тилу ворога. За проявлену мужн╕сть б╕йц╕в батаре╖ представляють до бойово╖ нагороди. Ус╕х, окр╕м командира.
«Мене представили до Ордена Бойового Червоного Прапора. ╤ коли прийшла в╕дпов╕дь, вс╕ мо╖ солдати й оф╕цери отримали нагороди, а для мене н╕чого нема╓. Я поц╕кавився у начальника штабу полку, в чому справа. А в╕н мен╕ каже: «Ваш нагородний лист не схвалений фронтом. Х╕ба ви не зна╓те, що вс╕х кримських татар у травн╕ вислали з Криму?». Т╕льки тод╕ я д╕знався, що кримських татар депортували», – розпов╕да╓ ветеран в╕йни, 93-р╕чний полковник Садредд╕нов.
П╕сля кап╕туляц╕╖ Н╕меччини п╕дрозд╕ли, в яких перебував Садредд╕нов, перекинули до Австр╕╖. Тод╕ й вдалося отримати зв╕льнення, щоб по╖хати додому, до С╕мферополя. Те, що в╕н побачив там, вразило: н╕де нема╓ жодного кримського татарина. Зопалу в╕н попрямував до буд╕вл╕ НКВС, одягнений у форму, з орденами, медалями, з нагородним «ТТ».
«П╕дходить до мене якийсь чолов╕к ╕ каже: «Так╕, як ви, оф╕цери-кримськ╕ татари при╖жджали два м╕сяц╕ тому, вимагали пояснити, чому ╖хн╕ с╕м’╖ вислали. А ╖х, людей 200-250, посадили на автобуси, вивезли п╕д Карасубазар ╕ розстр╕ляли п╕д Б╕лою скелею», – згаду╓ депортований ветеран.
За три дн╕ Решат Садредд╕нов з’ясував, що його р╕дн╕ перебувають в Узбекистан╕, в м╕ст╕ Бекабад. При╖хавши туди, в╕н знайшов ╖х у землянках, голодних ╕ хворих.
«Народ жив у жахливих умовах. У тих землянках до цього тримали полонених н╕мц╕в. Полонених перевели в кращ╕ умови, а зам╕сть них розм╕стили прибулих кримських татар. Серед м╕сцевих узбек╕в була проведена велика пропагандистська робота. ╥х запевняли, що до них везуть зрадник╕в, з ними треба поводитися як з ворогами народу. Щодня вмирало багато людей», – згаду╓ фронтовик.
Майже 25 рок╕в тому Решат Садредд╕нов разом з родиною повернувся до Криму, багато рок╕в ╓ заступником голови Бахчисарайсько╖ ради ветеран╕в в╕йни. У його с╕м’╖ — тро╓ д╕тей, п’ять онук╕в ╕ десять правнук╕в. Нещодавно 93-р╕чний ветеран поставив св╕й п╕дпис п╕д листом ветеран╕в-кримських татар до президента Рос╕╖ Пут╕на з проханням в╕дновити мовлення ╓диного кримськотатарського телеканалу «ATR». «Ми не зна╓мо, як пояснити сво╖м онукам, чому вони б╕льше не можуть дивитися програми кримськотатарською мовою», – зокрема, написали ветерани-кримськ╕ татари.

Мустафа ЧАУШ
«Крим.Реал╕╖»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15207

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков