Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2015 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 08.05.2015
СПАСИБ╤, ЩО НЕСЕТЕ НАМ ДОБРО!

Пам’ять

Ось ╕ в╕дсвяткували ми 104-й день народження В╕ри Ро╖к. Щоправда, в╕н називався днем пам’ят╕, ╕ сама Герой Укра╖ни, Майстриня укра╖нсько╖ народно╖ вишивки дивилася на нас лише з фотограф╕й, але вс╕ ми прийшли з дарунками – це були любов, що переповнювала серця, тепло, вдячн╕сть, захоплення. Так щиро важко любити живих, бо т╕нь на це почуття можуть кидати як╕сь реальн╕ житт╓в╕ ╕нтереси. А ось тепер вчергове ми пройшли перев╕рку на свою справжн╕сть – ╕ це об’╓днувало, ╕ ми пишалися тим, що вм╕╓мо бути такими, якими ми ╓.
Спасиб╕, В╕ро Серг╕╖вно, спасиб╕, що невпинно несете нам добро ╕ сьогодн╕, хоч воно й зм╕ню╓ сво╖ форми. Ми – люди р╕зного в╕ку, ╕ необов’язково наш╕ дол╕ пов’язан╕ з декоративно-прикладним мистецтвом, тож для когось образ В╕ри Серг╕╖вни став символом Матер╕ ╕ нагодою заглибитися у власн╕ дитяч╕ спомини, та, ймов╕рно, для ус╕х – символом р╕дно╖ Укра╖ни, в╕д яко╖ нас жорстко в╕д╕рвала доля.
╤ не б╕да, що укра╖нська вишивка Майстрин╕ за нових реал╕й перетворилася на «сх╕днослов’янську», ми ж бо зна╓мо, яку кра╖ну понад усе любила В╕ра Серг╕╖вна ╕ як╕й культур╕ в╕рно служила. А те, що була в╕дкритою ╕ для мистецтва ╕нших народ╕в, то х╕ба ж не тому навчав нас наш духовний батько: «╤ чужого навчайтесь, й свого не цурайтесь».
А ось прац╕вникам с╕мферопольсько╖ б╕бл╕отеки ╕м. Пушк╕на, яка гостинно розчинила двер╕ перед шанувальниками В╕ри Ро╖к, було не збагнути, чому нас так багато. Сидячих м╕сць у в╕дведен╕й п╕д зах╕д зал╕ вистачило х╕ба що для половини. Гост╕ стояли пом╕ж рядами, а то й юрмилися в сум╕жних прим╕щеннях, хоча не оч╕кувалося жодних сенсац╕й. Це мен╕ нагадало Шевченк╕вськ╕ свята 2014 року, коли б╕ля пам’ятника Тарасу Григоровичу, здавалося, з╕бралося п╕вм╕ста, зам╕сть звичних к╕лькох десятк╕в укра╖нц╕в. Люди, ймов╕рно, в╕дчували, що це – востанн╓, бо м╕тинг в╕дбувся напередодн╕ референдуму, ╕ не помилилися.
Ось сидить за столом син В╕ри Серг╕╖вни Вадим Михайлович, а зам╕сть мами — ╖╖ портрет, кв╕ти. На обличч╕ сина — в╕дбиток горя, важко далися йому останн╕ роки ╖╖ життя. Дивлячись на нього, згадую свого найстаршого брата, який помер за десять рок╕в до мого народження, однол╕тка ╕ тезку Вадима. Хочеться думати, що брат був би на нього схожим, мав би таке ж велике серце, так само турбувався би про сво╖х р╕дних.
Мо╖ почуття, зда╓ться, передаються голов╕ с╕мферопольського товариства «Просв╕та» Павлу Власенку, який теж уголос мр╕╓, щоб його сини у сво╓му ставленн╕ до батьк╕в були схожими на Вадима Михайловича.
Кажуть, для дорогоц╕нного каменя потр╕бна належна оправа, не завадять ╕ гарне осв╕тлення та почесне м╕сце на полиц╕. Все це потр╕бно ╕ таланту, щоб не загубився, тож треба було неабияк потрудитися, аби роботи Майстрин╕ д╕йшли до людей ╕ здобули заслужене визнання.
╤ якщо за життя В╕ри Серг╕╖вни все це робив Вадим Михайлович, насамперед, для мами, яка прагнула створити в Криму школу укра╖нсько╖ народно╖ вишивки, то сьогодн╕ в╕н стара╓ться для нас, аби ми мали на кого р╕внятися, а тепер ╕ взагал╕ навколо кого з╕братися, як б╕ля вогнища, щоб з╕гр╕ти сво╖ вистуджен╕ сучасн╕стю душ╕.
Зда╓ться, В╕ра Серг╕╖вна ╕ в ц╕ хвилини поряд. Вона з прихильною усм╕шкою слуха╓ присвячен╕ ╖й п╕сн╕ у виконанн╕ Ореста Мартин╕ва, котрого, звичайно, любила, як ╕ вс╕ кримськ╕ укра╖нц╕; насолоджу╓ться в╕ршами, ╕ не тому, що вони написан╕ на ╖╖ честь, а тому, що гарн╕ ╕ щир╕; порина╓ у спомини разом з╕ сво╖ми ученицями (а для Ганни Зел╕нсько╖, зокрема, вони починаються 1954 роком). Але, гадаю, особливо при╓мними стали б для Велико╖ Майстрин╕ виступи дитячо╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» п╕д кер╕вництвом Алли Петрово╖ та семикласник╕в з╕ школи № 26, як╕ прийшли сюди разом з ученицею В╕ри Серг╕╖вни педагогом Валентиною Коваленко. З дитячих вуст лунають в╕рш╕ ╕ п╕сн╕, присвячен╕ легендарн╕й Майстрин╕ та матер╕-Укра╖н╕. Для цих д╕тей, зда╓ться, н╕чого не зм╕нилося, як не зм╕нилося ╕ для пан╕ Валентини, яка наводить слова поета А. Малишка: «Ми повинн╕ думкою, серцем, мовою бути укра╖нцями, якщо хочемо, щоб нас поважали». А я беззвучно з г╕ркотою додаю: «╤ називали «Правим сектором», забороненим у Рос╕╖». Однак т╕шуся з того, що серед нас сьогодн╕ ст╕льки молод╕, адже д╕ти — пров╕дники майбутнього, де не без ╖хнього впливу укра╖нська вишивка посяде належне м╕сце.
Вона буде жити, нав╕ть якщо влада заборонить саме слово Укра╖на. Ось бо ск╕льки в зал╕ вишивальниць, ц╕лий ветеранський гурт-вогник, ╕ хоча це — л╕тн╕ люди, та вони мають д╕тей ╕ внук╕в, можливо, схожих на внучку В╕ри Серг╕╖вни Ал╕ну, яка п╕шла сл╕дами сво╓╖ бабус╕ ╕ вже експону╓ власн╕ роботи на сол╕дних виставках.
Особливо зворушу╓ виступ заступника директора етнограф╕чного музею Людмили Анатол╕╖вни Науменко, яка не в силах опанувати емоц╕╖ ╕ стримати сльози. Ж╕нка не була особисто знайома з В╕рою Серг╕╖вною, але ╖╖ прекрасна душа загор╕лася тим самим вогнищем високого народного мистецтва, що служить добру, миру, порозум╕нню.
Людмила Анатол╕╖вна розпов╕ла, як критично╖ весни 2014 року, коли перекроювалася мапа Укра╖ни, в музе╖ кип╕ла робота зовс╕м ╕ншого плану – там вишивали рушник ╓дност╕. Створення семиметрового полотнища з написами 48 мовами народ╕в Криму було присвячено 200-р╕ччю з дня народження Тараса Григоровича Шевченка.
Це полотно пот╕м одразу ж втратило свою актуальн╕сть ╕ сьогодн╕ збер╕га╓ться в музе╖.
В╕дкрита для в╕дв╕дувач╕в ╕ к╕мната В╕ри Серг╕╖вни, бо «творч╕сть, яку вона залишила, — безсмертна» — це знову-таки слова Людмили Анатол╕╖вни, яка перш за все постала перед присутн╕ми в образ╕ берегин╕ от╕╓╖ само╖ ╓дност╕, не придушення одного народу ╕ншим, попрання його вол╕ в угоду сво╖м ╕нтересам, а священно╖ ╓дност╕ р╕вних.
Сказали сво╓ слово ╕ господар╕ б╕бл╕отеки — ╖╖ прац╕вники Св╕тлана Дорошева ╕ В╕ра Попова. Власне, вони ╕ в╕дкрили цей зах╕д. Згадали про те, як В╕ра Серг╕╖вна тут бувала в гостях ╕ полонила серця багатьох присутн╕х, про те, як наполегливо ╕ невтомно вона популяризувала укра╖нську народну вишивку, мандруючи Кримом та Укра╖ною.
Не утрималася в╕д виступу ╕ директор м╕жб╕бл╕отечно╖ системи столиц╕ Криму Тетяна С╓год╕на — бо чи ж може залишитися байдужою до почутого душа людини, життя яко╖ безпосередньо пов’язане з ╕деалами, що завжди осп╕вувалися в л╕тератур╕?
╤ пан╕ Тетяна сказала те, що, ймов╕рно, ╓ одн╕╓ю ╕з вистражданих нею житт╓вих тез: «Людина залиша╓ться в пам’ят╕, якщо жила чесно й достойно». Вона також пор╕вняла життя В╕ри Серг╕╖вни з вишивкою, яка не марн╕╓ з роками.
╤ це – правда! А ще б хот╕лося додати у тому ж ключ╕: на в╕чн╕сть, насамперед, може розраховувати той, хто служив в╕чному ╕ високому, неп╕двладному н╕ в╕йнам, н╕ революц╕ям.

Тамара СОЛОВЕЙ

СПОГАД

Гран╕тний вишитий
 рушник…
Його голубить сонця
 пром╕нь –
Тут в╕чним сном
 Майстриня спить,
Спок╕йно, п╕д пташиний
 гом╕н.
Дару╓ кв╕тень тепл╕ дн╕,
Весна-чаклунка хазяйну╓…
╤ десь в думках у глибин╕
Мен╕ згадалося минуле.
Коли на виставц╕ у нас
Зустр╕ла вперше В╕ру Ро╖к,
Звичайну ж╕нку,
 без прикрас,
Ту ж╕нку з╕ званням Героя.
Спок╕йний погляд,
 тиха мова,
В╕дкрит╕ серце ╕ душа –
Мов джерело, текла розмова,
Немов римована в в╕ршах!
На зр╕ст Майстриня
 невеличка,
Та Бог ╖й силу дав таку –
Сл╕д на Земл╕ лишити
 в╕чний,
Сл╕д, вишитий
 на рушнику…

РУШНИЧКОВ╤ П╤ВНИКИ

На рушничку –
 два п╕вники веселих
Ти вишивала ниткою зор╕.
Узор красивый:
 так, как и хотела,
Стежок к стежку,
 как частокол, стоит.
По краю р╕вно,
 н╕бито дор╕жка,
Канва кр╕зь калинов╕
 гроночки.
И вспомнил детство,
 как еще мальчишкой
Я наблюдал, как дрались
 петушки.
Скублись вони,
 лет╕ли пух та п╕р’я,
╤ треба було ╖х розборонить,
А петушки на рушничке
 другие,
Их с теми боевыми
 не сравнить.
Ц╕, мов зорю, стр╕чають
 сво╖м сп╕вом,
╤ з╕йде сонце,
 ╕ почнеться день.
Два петушка
 на рушничке красивы,
Взлетевшие
 на вышитый плетень.

ВИШИВАЛА Ж╤НКА УКРА╥НУ
Вишивала ж╕нка Укра╖ну,
Кожну вишиванку,
 мов дитину,
Ласкою сво╓ю з╕гр╕вала,
В╕ддавала, що найкраще мала.
Вишивала ж╕нка Укра╖ну,
Степ широкий,
 гори Верховини,
Розма╖ть кв╕тучу
 та казкову, —
Мов сп╕вала п╕сню
 колискову.
Вишивала ж╕нка Укра╖ну,
Бо кра╖на – це ╖╖ родина,
Тут ╖╖ кор╕ння, все життя,
Спогади ╖╖ та майбуття…

БЕЛЫЙ ЦВЕТ – ЦВЕТ ВЕРЫ

Белый цвет — цвет веры,
 символ истины,
В нем души открытой
 чистота.
Мастерица вышивала
 искренне
Свою жизнь на белизне
 холста.
За стежком стежок,
 как тропка торная,
Вьется нитка следом
 за иглой.
Жизнь – тропа, при том
 высокогорная,
Вере предназначена судьбой.
Вкус полыни довелось
 попробовать,
Вкусом меда горечь
 подсластить.
Жизнь – она порой
 бывает строгою,
Но и счастьем может
 наделить.
…На холстах цветные нити
 празднуют,
Черные грустят
 на полотне. –
Все узоры вишиванок
 разные,
Как отрывки жизненных
 путей.

МУЗЕЙ – ЦЕ ХРАМ

До храму ручно╖ роботи
У св╕т вишиванок зайду.
Зникають житт╓в╕ турботи,
Спок╕йно та затишно тут.
В╕д стенду до стенду
 несп╕шно
╤ду – ╕ на серц╕ весна,
Бо вс╕ вишиванки,
 мов вишн╕,
Кв╕туч╕… Чару╓ краса!..
Веселкою кв╕ти барвист╕
Дива на полотнах вершать…
Чудовий музей ма╓ м╕сто,
Це – Храм, де святку╓ душа.

МУЗЕЙ

Мов у св╕тлицю,
 двер╕ в╕дкрива╓ш,
Хазяйка, н╕би вийшла
 десь на час.
╤ доки вишиванки
 розгляда╓ш –
Мов порина╓ш
 в царство дивних чар.
Чарують в╕зерунки –
 рук твор╕ння,
Не перел╕чиш створених
 ст╕бк╕в.
Майстриня – ж╕нка –
 тут ╖╖ кор╕ння,
Плоди роб╕т, як врожа╖ рок╕в.
Музей-св╕тлиця
 пам’ять береже
Чудово╖ Майстрин╕ Укра╖ни,
На жаль, нема╓ з нами
 В╕ри вже,
Та В╕ра ╓… Вона в серцях
в╕днин╕.
Ти в╕риш в цю красу
 на полотн╕,
Що мов в╕рш╕, мов музика,
 мов крила,
Бо справд╕ мала руки золот╕
Та ж╕нка, що таку красу
 творила…

Над╕я РИНДИЧ
м. Нижньог╕рськ


В╕р╕ Серг╕╖вн╕ РО╥К
* * *
Ваш╕ твори серця багатьох полонили,
З ними в пам’ят╕ людства майстриня жива.
Бо дару╓ мистецтво, натхнення ╕ сили,
Вишиванки бентежать сильн╕ш за слова.
Потому что источник ее вдохновенья –
Край родной, как любимая мама, земля.
Цвет весенних садов, птиц веселое пенье,
И, как море без края, золотые поля.
На полотнах ╖╖ оживають вс╕ кв╕ти,
Наче чу╓ться подих сад╕в ╕ лан╕в.
Вишиванки ╖╖ повертають нас в л╕то,
Н╕би чути д╕вочий чаруючий сп╕в.
Как сумела она одолеть все невзгоды,
Лихолетье войны и потерю родных?
В хрупкой женщине этой есть сила народа,
Помогавшая ей на дорогах земных.
Твори В╕ри в╕дом╕ у ц╕лому св╕т╕,
Наче музика лине з полотен ╖╖.
П╕вник вишитий будить ранково╖ мит╕,
Чути гом╕н птах╕в ╕з кв╕тучих га╖в.
С нами вместе она остается незримо,
И живет в нашей памяти, в наших сердцах
Нежной, любящей и… неукротимой,
Что творила за Веру, Надежду, Любовь,
не за страх!
Простелила вона рушники дивовижн╕,
Проводжаючи близьких сво╖х
в дальню путь.
╤ лунають слова материнськ╕╖ в╕чн╕:
«Хай вас Бог ╕ мо╖ рушники бережуть!»

Володимир ПЛОТК╤Н
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2015 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15224

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков