Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 08.05.2015
КВ╤ТИ ПЕРЕМОЖНОГО ТРАВНЯ

— Мен╕ не довелося воювати у Велику В╕тчизняну в╕йну. Був тод╕ дитиною, — розпов╕да╓ Микола Моргун, голова Сп╕лки художник╕в Криму, заслужений художник Укра╖ни. — Але тр╕умфування в День Перемоги в╕дчуваю донин╕. Цей день для мене став назавжди святом душ╕, кращим святом, н╕ж нав╕ть зустр╕ч Нового року.
╤ з таким настро╓м прийшли в Будинок художника С╕мферополя на в╕дкриття виставки, присвячено╖ 70-р╕ччю Велико╖ Перемоги, багато автор╕в демонстрованих картин, скульптурних композиц╕й ╕ вироб╕в ╕з каменю. Майже дв╕ ст╕ни зайняли великоформатн╕ полотна Юр╕я Фастенка: триптих «Перемога», «Нав╕чно в пам’ят╕ покол╕нь», «Аджимушкай. Пам’ять». В╕н, стар╕йшина кримських художник╕в, майстер станкового та монументально-декоративного живопису, про в╕йну зна╓ не з розмов, ╕ вона пронизу╓ всю його творч╕сть. Картини переносять нас у т╕ в╕ддален╕ мирними десятил╕ттями роки, змушують стискатися серця в тих, хто все це бачив, вин╕с на сво╖х плечах тяжк╕сть в╕йни й окупац╕╖, а молодим нагаду╓ про те, що не можна забувати.
Ю. Фастенко безв╕дривно-прощально вдивля╓ться всл╕д добровольцям, що в╕дправляються на фронт у 1941 роц╕. В них та ╕нших героях картин вт╕лено велику духовну силу народу, який став на боротьбу з ворогом. У напруженому, повному ненавист╕ та гн╕ву мовчанн╕ прочиту╓ться стримувана, готова от-от прорватися назовн╕ лють. Руки тримають зброю в сувор╕й, гранично ясн╕й ситуац╕╖ неминучо╖ сутички з в╕роломними нападниками на нашу землю. Видно, якими неймов╕рними зусиллями ми вистраждали цю перемогу. ╤ коли молода пара у вес╕льному вбранн╕ приходить до в╕чного вогню вклонитися, покласти кв╕ти пам’ят╕ загиблим, це — г╕дний вчинок.
— ╤деш по м╕сцях бо╖в за Севастополь, ╕ серце залиша╓ться в тих жорстоко-великих роках, — розпов╕да╓ Петро Карнаух.
Захист бойових рубеж╕в, пов╕тряний нал╕т фашист╕в, в╕дправлення пораненого на «велику землю», портрети генерала, учасника штурму Сапун-гори Н. К. Закуренкова, матрос╕в, солдат╕в – цю сер╕ю картин аквареллю, вуг╕ллям та ╕ншими граф╕чними матер╕алами художник створив сорок рок╕в тому, отримав за не╖ першу прем╕ю в конкурс╕ до 30-р╕ччя Перемоги. З того часу вона перебува╓ в Музе╖ геро╖чно╖ оборони та визволення Севастополя. ╥╖ побачили глядач╕ на ви╖зних виставках у столицях Литви, Болгар╕╖. До нин╕шнього 70-р╕чного юв╕лею Велико╖ Перемоги з ц╕╓╖ колекц╕╖ в С╕мферопол╕ демонстру╓ться чотирнадцять художн╕х твор╕в, ще дев’ять перебувають в експозиц╕╖ музейного ╕сторико-мемор╕ального комплексу геро╖чним захисникам Севастополя «35-та берегова батарея», три з яких там залишаться назавжди в подарунок в╕д автора.
Серед тих, хто наближав День Перемоги, був ╕ батько художника — Михайло Карнаух, портрет якого також ╓ в експозиц╕╖. В╕н повернувся живим з в╕йни, в╕дбудовував зруйнований Крим ╕ прожив до 97 рок╕в. На тл╕ картин поряд з портретом батька я ╕ зробила фотозн╕мок Петра Михайловича, сина-митця, який ╓ живим очевидцем драматичного во╓нного пер╕оду ╕ на 88-му роц╕ життя продовжу╓ писати про нього св╕й художн╕й л╕топис. Люди на його картинах прекрасн╕ в найтяжч╕ хвилини. В них ╓ в╕дчуття в╕чност╕. Н╕чого ефектного, а торка╓ душу, збер╕га╓ теплоту людських почутт╕в.
Правдиво, сильно, не лише переконуючи глядача в достов╕рност╕ того, що в╕дбува╓ться на полотн╕, а й заряджаючи його п╕днесен╕стю, зображен╕ геро╖ твор╕в В╕ктора Задир╕╓нка («Ветеран»), Валентина Григор’╓ва («Портрет майора ╤. В. Танькова, начальника кримсько╖ застави»), Леон╕да Герасимова («Пам’ять», «У День Перемоги»), Миколи Моргуна («Пам’ят╕ В. Д. Бернадського, народного художника Укра╖ни ╕ Рос╕╖, ветерана Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни»).
У концептуальн╕й сп╕льност╕ портрет╕в учасник╕в в╕йни веде свою живописну розпов╕дь про подвиг людини в особливих, екстремальних умовах Георг╕й Куриленко («Ком╕сар партизанського загону М. П. Б╓ля╓в», «Начальник штабу партизанського загону Н. М. Плетньов»).
Минуле в композиц╕╖ О. Юшино╖ «Р╕о-Рита» — патефон з плат╕вкою в м╕ському дворику на стол╕, де поряд лежать листи-трикутники з фронту, орган╕чно вжива╓ться з╕ спогадами про чорноморський десант О. Зубкова, а в сьогодн╕шньому кв╕тковому салют╕ до Дня Перемоги ╓ «Червон╕ маки Севастополя» Л. Грейсер, «Весняний букет» В. Антоненка, «Кв╕ти синочку» В. Максимушк╕на, «Кв╕ти переможного травня» Г. Руденко.
— Б╕льшост╕ з нас, сучасних художник╕в, випало жити в спок╕йний, мирний час, — говорить народний художник Укра╖ни Леон╕д Герасимов. – Ми могли соб╕ дозволити малювати пейзаж╕, натюрморти. Але, як бачимо сьогодн╕, краса не врятову╓ св╕т. Часи настали тривожн╕, й нам потр╕бно надолужувати окрем╕ тематичн╕ напрямки, працювати так, щоб в╕д нашо╖ пал╕три люди ставали добр╕шими, доброзичлив╕шими. Натхнення на творення – це для нас нин╕ головне!
А щоб живописн╕ полотна ╕ скульптурн╕ вироби, створен╕ вс╕ма покол╕ннями кримських художник╕в про во╓нне лихол╕ття на наш╕й земл╕, насамперед митцями-фронтовиками, яких уже нема╓ в живих, люди могли побачити не лише в музеях ╕ на виставках, заслужений художник Укра╖ни Тетяна Шевченко запропонувала опубл╕кувати ╖хн╕ репродукц╕╖ в художньому альбом╕.

Валентина НАСТ╤НА

ШАНОВН╤ ЧИТАЧ╤!

Оск╕льки жодних оф╕ц╕йних наказ╕в або розпоряджень, що стосуються зм╕ни формату випуску «Кримсько╖ св╕тлиц╕», з моменту окупац╕╖ Криму ми не отримували (а зг╕дно з укра╖нським законодавством, так╕ р╕шення узгоджено приймаються лише сп╕взасновниками засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ або судом), продовжу╓мо готувати до друку щотижнев╕ номери газети ╕ направляти ╖х до ки╖всько╖ друкарн╕. Як ╕ ран╕ше, починаючи з 2002 року, на редакц╕йному сайт╕ щоп’ятниц╕ виставля╓ться електронна верс╕я тижневика, зокрема у pdf-формат╕. Розм╕щену нижче ╕нформац╕ю про умови передплати «Кримсько╖ св╕тлиц╕» та ╕нших культуролог╕чних видань продовжу╓мо публ╕кувати як нагадування «борцям» за ╕нформац╕йний прост╕р Укра╖ни про ╖хн╕ держслужбов╕ зобов’язання перед читачами ╕ державою.

Редакц╕я «КС»

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту.
Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail:
nvu.kultura@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15233

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков