Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 15.05.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 15.05.2015
ВСЕ ДАЛ╤ В╤Д ПЕРЕМОГИ ╤ ВСЕ БЛИЖЧЕ ДО «МОСКВИ. 2042»

П╕сляпарадне...

Важко робити репортаж з╕ святкування 70-р╕ччя Перемоги в Москв╕. Знайом╕ п╕сн╕, знайом╕ образи, знайом╕ почуття. В якийсь момент, зда╓ться, готовий в╕дчути, що це — тво╓ свято, р╕дне ╕ близьке з дитинства. Але н╕. То футболки або плакати з «вусатим людожером», то прапори-прапорц╕ «ДНР-ЛНР-Новорос╕╖», то п’ян╕ крики «За Батьк╕вщину! За Стал╕на!», «На Берл╕н!», ╕нша ура-патр╕отична вампука, надм╕рн╕сть, несмак. ╤ тод╕ з’явля╓ться погане в╕дчуття, що тво╓, персонально тво╓, свято обтесали за старо-новими чужими м╕рками, перекрутили, забруднили. П╕сля цього виника╓ в╕дчуження, спок╕йна холодна ╕рон╕я зам╕сть колишнього в╕дкритого серця, сп╕впереживання.
Цього року жив╕ урочистост╕, гуляння м╕стом, як картинка в рамц╕, були облямован╕ телев╕з╕йним продуктом. З самого ранку — парад на Красн╕й площ╕, увечер╕ п╕зн╕ше — концерт на Красн╕й площ╕. Д╕стати пропуски, вх╕дн╕, що на один зах╕д, що на ╕нший було практично не можливо. Та й чи треба? Адже добре в╕домо, що на под╕бних заходах телекартинка в╕д багатьох камер, з профес╕йною роботою оператор╕в ╕ режисер╕в куди ц╕кав╕ша, н╕ж сид╕ння на одному м╕сц╕, зв╕дки й у б╕нокль мало що розгледиш.
Про репетиц╕╖ параду було сказано ╕ показано так багато, що неспод╕ванок не було. За винятком одн╕╓╖. Машина з м╕н╕стром оборони Серг╕╓м Шойгу, який приймав парад, раптом пригальмувала. Серг╕й Кужугетович др╕бно перехрестився, ╕ т╕льки тод╕ по╖хали дал╕. До чого б це? Н╕, ну те, що Шойгу по мам╕ рос╕янин ╕ за в╕роспов╕данням православний, не секрет (нав╕ть в╕домо, що його хрестили в 1960 роц╕ в укра╖нському м╕ст╕ Стаханов), але все ж таки.
Усе з’ясувалося т╕льки у випусках новин, де детально ╕ з задоволенням пояснили. Це ж в╕н б╕ля вор╕т Спасько╖ веж╕ зупинився п╕д знаменитою ╕коною Спаса, яка за тако╖ улюблено╖ тепер радянсько╖ влади була густо зафарбована (╕ т╕льки завдяки цьому не знищена). А тепер очищена. ╤ нин╕ в╕дроджу╓ться старовинний указ, коли будь-хто, хто проходить п╕д нею, хоч ╕мператор, хоч жебрак (хоча хто сьогодн╕ в Спаську вежу жебрака пустить?), зобов’язаний хреститися.
Незабаром п╕сля цього еп╕зоду в трансляц╕╖ параду показали Олександра Проханова з п╕лоткою на голов╕ ╕ геро╖чним виразом на обличч╕. ╥й-богу, дуже схоже, що це саме його зусиллями ╕ з його п╕дказки встановлю╓ться така символ╕ка, посилю╓ться под╕бне червоно-б╕ле, радянсько-антирадянське зчеплення.
Напевно, Олександру Андр╕йовичу подоба╓ться дев’ятитравневий м╕тинг комун╕ст╕в на Луб’янц╕, що ста╓ вже традиц╕йним. Як всяких злочинц╕в, тих тягне на м╕сце злочину, на Луб’янську площу, ближче до масивно╖ страх╕тливо╖ буд╕вл╕. Свою сцену на свят╕ вони завжди розгортають задн╕м м╕сцем до Соловецького каменя. Звичайно, а ви чого хот╕ли? Адже тут на кожному кроц╕ портрети Стал╕на (Лен╕на, до реч╕, взагал╕ не видно). Йосип В╕ссар╕онович на будь-який смак — на плакатах, на прапорах, на футболках, на значках, на перших смугах парт╕йних газет.
А ближче до сцени — прапори «ДНР», «ЛНР», «Новорос╕╖». Це — щоб потрапляти в новинну телекартинку. У великих к╕лькостях майорять маленьк╕ картонн╕ прапорц╕ «ДНР» (╕ вже дал╕ вони розт╕каються по Москв╕, що святку╓). ╥х луганським сп╕втерористам пощастило менше. Прапорець з блакитним кольором зам╕сть чорного вигляда╓ кокетливо, а не загрозливо, ╕ популярн╕стю не користу╓ться. Ось його ╕ перестали штампувати.
Ц╕кава деталь. Ран╕ше доступ на луб’янський м╕тинг був абсолютно в╕льний. Тепер же той захищений оточенням ╕ вх╕д на нього т╕льки з одн╕╓╖ точки. Думаю, в╕зант╕йською мовою Кремля це означа╓, що влада ц╕ну╓ сво╖х полум’яних стал╕н-радикал╕в ╕ сепарат-симпатизант╕в, але триматиме ╖х п╕д контролем, використовуючи в потр╕бний час у потр╕бному м╕сц╕ ╕ в прагматично дозованому обсяз╕.
Святкування на ╕нших майданчиках м╕ста виглядало пристойн╕ше. П╕сн╕ п╕д г╕тару ╕ танц╕ п╕д оркестр б╕ля Большого театру. Чудова акц╕я «Безсмертний полк», що з╕брала близько п╕вм╕льйона ос╕б, хода по Тверськ╕й вулиц╕ з портретами родич╕в учасник╕в в╕йни. Ось т╕льки на Красн╕й площ╕ до акц╕╖ «неспод╕вано» при╓днався президент Пут╕н з портретом свого батька.
Так, звичайно, таке ╓днання з народом дуже зворушливе. Але, може, заразом «Його Величн╕сть» посприяли б поверненню еф╕ру в╕домо╖ ╕, як виявилося, надм╕рно незалежно╖ томсько╖ телекомпан╕╖ ТБ-2, яка придумала ╕ саму акц╕ю, ╕ ╖╖ назву «Безсмертний полк» ще в 2012 роц╕ (тод╕ центральною вулицею Томська пройшли б╕льш як 6 тисяч ос╕б). Але н╕, лавку сиб╕рсько╖ телевольниц╕ прикрили, а ╖╖ прекрасний почин перехопили ╕ поставили на службу влад╕, п╕ар╕вськи використовуючи найсвят╕ш╕ почуття.
╤ вже зовс╕м сумн╕вними були ╕гри в реконструкц╕ю на Пушк╕нськ╕й площ╕. Наприклад, вагон-теплушка «З Берл╕на». Люди, як╕ розмахують з нього б╕ло-синьо-червоними триколорами, очевидно не знали, що п╕д цими прапорами в Друг╕й св╕тов╕й билися «Русский корпус», донськ╕ козаки, марширували власовц╕. Отже, тут, як у старому одеському анекдот╕: «Абраме Мойсейовичу, ви або зн╕м╕ть хрестик, або одягн╕ть труси».
А ось ще одна замальовка про вагончик «Ми з Берл╕на». Усередин╕ лежить зброя, можна взяти автомат. У в╕конце висову╓ться д╕вчинка рок╕в 9-10. З автоматом. Видно т╕льки сяючу ф╕з╕оном╕ю ╕ автомат, що мота╓ться з одного боку в ╕нший.
— Мамо! Подивися, мамо! — д╕вчинка уся ся╓, чека╓ маминого схвалення, але реакц╕я виявля╓ться ╕ншою.
— Ти що робиш, дурненька?! Ти ж в людей ц╕лишся! — вибуха╓ мати.
— Ну, ма-амо.
— А ну, вилазь зв╕дти. Я сказала, вилазь. Ц╕литься вона, дурненька!
Д╕вчинку, як в╕тром здуло. Миттю вискочила з вагона. Мати сердито п╕шла уб╕к, донька — за нею.
Але, на жаль, не вс╕ батьки так╕ розумн╕, щоб д╕тей не принаджувати з малого до збро╖, щоб забороняти ╖м по-пореченковськи ц╕литися в живих людей.
Навпаки, з ╕ншого боку Пушк╕нсько╖ площ╕ — два намети з раритетною збро╓ю, легкими кулеметами, автоматами, б╕ля входу — кулемет «Максим». ╤ ось тут черга не зак╕нчу╓ться. Все б╕льше д╕ти, не лише п╕дл╕тки, а й дитсад╕вського в╕ку. Вони щаслив╕, оч╕ горять. Тягнуться до приклад╕в, напружуються, щоб п╕дняти важкенький, як для ╖хнього в╕ку, кулемет. А батьки п╕дбивають, показують, «як правильно». ╤ п╕д крики: «Бий фашист╕в!» фотографують сво╖ чада. ╢ й доросл╕, вони теж тут, у збро╖, по-дитячому щаслив╕. Щоправда, один хлопець намага╓ться стримати захват свого приятеля, який н╕жно прилаштувався до кулемета.
— Романе, ти чого? Це ж н╕мецький!
— Невже?.. Та яка р╕зниця!
А й справд╕ — яка?..
Якби це в╕дбувалося рок╕в п’ять тому, то не було б так страшно. Проте сьогодн╕, коли йде справжня в╕йна, що не затиха╓, з «братською», як вважалося нещодавно, кра╖ною, котра виявилася раптом «фашистською», ц╕ руки, найчаст╕ше дитяч╕, що рад╕сно тягнуться до стр╕лецько╖ збро╖, ця невичерпна черга виглядають огидно ╕ здаються в╕рною запорукою майбутн╕х во╓н. Яких? З ким? Вгадайте.
Б╕ля намету стоять ряджен╕ солдати. Один з них — з прапорцем «ДНР». Люди обл╕плюють «во╖н╕в» — т╕ ╕з задоволенням фотографуються. ╤ до цього, з прапорцем, теж раз у раз п╕дходять.
— Це ваша особиста ╕н╕ц╕атива стояти з прапорцем? Це ви за переконанням чи просто так? — ц╕кавиться пан╕ середнього в╕ку.
— Ну… для колориту. Старший дав. Коли фотографуються, деяк╕ просять прибрати прапорець, а ╕ншим, навпаки, подоба╓ться.
Ага! Дуже ц╕каве уточнення! Значить, людей, як╕ не зовс╕м осл╕пли ╕ розум╕ють, що таке «ДНР», все ж не так мало. Але ╖хньо╖ см╕ливост╕ вистача╓ т╕льки на те, щоб прибрати прапорець п╕д час селф╕. А «солдатику»-то, виявля╓ться, «ващ╓ поф╕г». Добра душа, в╕н ╕ з мавпочкою стоятиме, якщо людям сподоба╓ться. Просто «старший» дав прапорець «ДНР», а не мавпочку. Проте розмова трива╓.
— Ви з прапорцем хочете сфотографуватися чи без?
— Я — з прапорцем!
Зрозум╕ло.
Але, взагал╕, повторюся, сепаратистсько╖ ╕ стал╕нсько╖ символ╕ки на цьому свят╕ за межами Луб’янсько╖ площ╕ зовс╕м небагато. ╤ люди з нею виглядають марг╕налами. Без спец╕альних соцдосл╕джень важко сказати, чим це поясню╓ться, — чи то малою популярн╕стю, чи то тим, що влада прагне тримати п╕д контролем усе, у тому числ╕ ╕ радикал╕зм ура-патр╕отизму.
Натом╕сть георг╕╖вськ╕ стр╕чки — на вс╕х. М╕нус укра╖нськ╕ червон╕ маки, як╕ р╕к тому в Москв╕ все ж зустр╕чалися, а тепер не побачиш.
Плюс прояви нового культу особи (д╕йсно, нав╕що нам Стал╕н, якщо ╓ Пут╕н). Особливо яскравий в╕н на Укл╕нн╕й гор╕. Намети, що торгують футболками ╕ прапорами ╕з зображенням нового вождя, всюди. ╤ це теж вигляда╓ не ц╕лком пристойно. Може, треба виганяти не лише «м╕няйл ╕з храму», а й «торговц╕в з Укл╕нно╖».
До реч╕, про храм тут же на Укл╕нн╕й гор╕. У рамках святкування 70-р╕ччя Перемоги в нього завезли «св╕ж╕» мощ╕ Георг╕я Поб╕доносця. ╤ до них теж черга, щоб прикластися. Черга до мощей святого п╕д прапорами «Рос╕я, вперед!» ╕з зображенням Пут╕на-Медвед╓ва у футболках «Вв╕члив╕ люди» ╕ «Друг Пут╕на» (тут, до реч╕, також запозичення, «перекреат╕фф», перелицьовування слогану «Я — брат Навального»). М-да, якщо так ╕ дал╕ п╕де, то скоро в життя вт╕ляться найсм╕шн╕ш╕ фантаз╕╖ «Москви. 2042» Володимира Войновича. Адже до не╖ залишилося лише 27 рок╕в. А Перемога в╕д нас п╕шла вже на 70.
Увечер╕ на Першому канал╕ — приголомшлива трансляц╕я гранд╕озного концерту на Красн╕й площ╕. Ну, тобто, суворо кажучи, це нав╕ть не концерт. По сут╕, це — ще одне «в╕дкриття Ол╕мп╕ади», очевидно накреативлене все тим же Костянтином Ернстом. Пам’ята╓те, Ол╕мп╕йський ком╕тет заборонив у Соч╕-2014 робити шматки, присвячен╕ в╕йн╕. Не пропадати ж добру. Ось ╖х перенесли сюди ╕ розширили.
Що сказати про це видовище? Наск╕льки ╕деальна за смаком була церемон╕я в╕дкриття в Соч╕-2014, наст╕льки позбавлена смаку ця. Любов сценариста Ернста до метафор у додачу до траг╕чних реал╕й в╕йни обернулася блюзн╕рством, естетським танцем на к╕стках, самопарод╕╓ю з елементами незапланованого чорного гумору.
Ось вантаж╕вка везе ящик. Борт в╕двалю╓ться, ╕ на землю розсипаються апельсини. Наб╕гають д╕ти, збирають ╖х ╕ в╕ддають солдатам. Але т╕ розщедрилися ╕ залишають д╕тям. ╤ це усе, н╕би у блокадному Лен╕нград╕. А, ну тод╕ все ясно, куди апельсини везли. В обком, куди ж ще. ╤ згадуються ╕стор╕╖, як у двор╕ Смольного потайки ночами заривали запл╕сняв╕л╕ апельсини, ну т╕, що начальство не встигло зжерти (а в╕ддавати вмираючим в╕д голоду було вже незручно).
А ось яскравий масовий танець у бардових костюмах на п╕в-Красно╖ площ╕. В╕н, очевидно, нав╕яний п╕сенним рядком: «Дни и ночи у мартеновских печей не смыкала наша Родина очей». Посеред цього танцю — хлопчик у куцому одяз╕, який несе в руках величезний снаряд з написом: «За Батьк╕вщину!». Його за плече веде д╕дусь партизансько╖ зовн╕шност╕ у ватнику ╕ з погано прикле╓ною бородою. Тут одразу хочеться сказати «велике дякую». По-перше, за те, що у д╕дуся вус не в╕дкле╖вся. А по-друге, за те, що в руках у нього нема╓ другого снаряда з написом, що напрошу╓ться, «За Стал╕на!». Тод╕ було б «Жах! Жах!», а так просто «Жах».
Але ось що ще жахлив╕ше. На Красн╕й площ╕ декорац╕╖ концтабору. Судячи з напису Arbeit macht frei, швидше за все, Освенцима. Ну ви зрозум╕ли. Це знову в╕зант╕йський прив╕т Сам╕-Зна╓те-Кого зрозум╕ло кому — польським ╕ ╓вропейським пол╕тикам. Ось ви мене не запросили на т╕ заходи, ну й не страшно. В помсту, окр╕м гарячого, кривавого, зруйнованого Дебальцевого, ми тут ще на Красн╕й площ╕ спорудимо св╕й персональний Аушв╕ц. Благо, технолог╕╖ ╕ багата фантаз╕я Костянтина Львовича дозволяють. А ви наступного разу подума╓те — може, краще мене запрошувати, куди потр╕бно.
Кр╕зь ворота з написом вгор╕ Arbeit macht frei тягнуться руки д╕тей у смугастих робах. Вони в «зомб╕-грим╕». Чорн╕ кола п╕д очима ╕ б╕ле обличчя. Червоноарм╕йц╕ в плащ-наметах в╕дчиняють ворота, ╕ кожен бере по дитин╕ на руки. Виходить такий, помножений на двадцять Трептов-парк. Що це? Це ж за межами! Якщо так дал╕ п╕де, то на наступних урочистостях варто чекати кордебалет ╕з двох десятк╕в Батьк╕вщина-матер╕в з Мама╓ва кургану, як╕ танцюють танець з шаблями п╕д музику Арама Хачатуряна (Костянтине Львовичу, даруйте! Ви ж — суперпрофес╕онал, у вас жоден креатив не пропада╓).
А з п╕сень найб╕льше запам’яталася, зда╓ться, одна-╓дина, присвячена м╕сту. ╤ м╕сто це — Одеса. А п╕сня — «Одесит-М╕шка». Про те, як м╕сто було захоплене окупантами, а пот╕м зв╕льнене. Ц╕ два останн╕ куплети придворна сп╕вачка Лариса Дол╕на сп╕вала особливо проникливо. А придворний Ансамбль народного танцю ╕м. ╤горя Мойсе╓ва танцював п╕сля цього особливо в╕дважно. ╤ знову-таки, знаючи в╕зант╕йський стиль Кремля, можна не сумн╕ватися — це теж послання: «Д╕ти, не розслабляйтеся! Мр╕╖ про Одесу ╕ коридор до Придн╕стров’я ми ще не залишили».
Ну ╕ о 22.00 — салют. Тут претенз╕й нема╓. Стр╕ляли голосно ╕ красиво. Хоча, чесно кажучи, ╕ тут без вульгарност╕ не об╕йшлося. Але вона була до того. Ц╕лий м╕сяць на новинному канал╕ «Россия-24» реклама дев’ятитравневих урочистостей ╕ трансляц╕й ╕шла п╕д ролик, що розпочинався з салюту на закритт╕ Ол╕мп╕ади в Соч╕-2014, а зак╕нчувався салютом 9 травня 1945-го (тобто рекомендац╕╖ МОК, що не варто зм╕шувати в╕йну й Ол╕мп╕аду, все ж просвистали повз вуха). З явним натяком, що це — под╕╖, перемоги приблизно одного р╕вня.
Ну що тут скажеш. Якщо Бог хоче покарати, то в╕н позбавля╓ розуму.
Але ╓ важливе уточнення. Ядерну зброю ╕ м╕сце в Радбез╕ ООН Бог при цьому все ж залишив.

Олег КУДР╤Н
м. Москва

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 15.05.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15252

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков