Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 15.05.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 15.05.2015
ПУТ╤НА ПРОСЯТЬ ПРИЗУПИНИТИ УХВАЛЕННЯ В КРИМУ ЗАКОНУ ПРО ОСВ╤ТУ

Свято по-кримськи...

Нац╕ональний рух кримських татар ухвалив чергове звернення до кер╕вництва Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, в тому числ╕ до президента Володимира Пут╕на, в якому просить не допустити ухвалення 20 травня Держрадою Криму в першому читанн╕ законопроекту «Про осв╕ту».
Як сказано у зверненн╕, текст якого мають «Крим.Реал╕╖», «проект не встановлю╓ ╕ не врахову╓ р╕вноправний статус кримськотатарсько╖, рос╕йсько╖, укра╖нсько╖ мов як державних мов Республ╕ки Крим, тим самим порушу╓ статтю 10 Конституц╕╖ Республ╕ки Крим».
У Нац╕ональному рус╕ кримських татар вважають, що документ порушу╓ ╕ Конституц╕ю Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, яка говорить, що «в Республ╕ц╕ мають право встановлювати сво╖ державн╕ мови. В органах державно╖ влади, органах м╕сцевого самоврядування, державних установах республ╕к вони вживаються поряд ╕з державною мовою Рос╕йсько╖ Федерац╕╖».
«Через те, що в Конституц╕╖ Республ╕ки Крим (ст. 10) деклару╓ться три державн╕ мови – кримськотатарська, рос╕йська, укра╖нська, то в державних установах Республ╕ки Крим, у тому числ╕ й осв╕тн╕х орган╕зац╕ях (установах), навчання в 1-11 класах гарантовано ма╓ зд╕йснюватися державними – кримськотатарською, рос╕йською, укра╖нською мовами», – йдеться у зверненн╕.
Автори вказують на те, що одна з╕ статей згаданого проекту закону «позбавля╓ кримських татар ╕ укра╖нц╕в у Криму конституц╕йного права на в╕льний виб╕р мови сп╕лкування, виховання, навчання ╕ творчост╕». «На наше глибоке переконання, положення цього проекту, в тому числ╕ ╕ статтю 11 (мова осв╕ти), необх╕дно привести у повну в╕дпов╕дн╕сть до Конституц╕╖ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, Конституц╕╖ Республ╕ки Крим, норм законодавства Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ ╕ рег╕ональних особливостей функц╕онування системи осв╕ти в Республ╕ц╕ Крим», – зазначають автори звернення.
Ран╕ше Нац╕ональний рух кримських татар дв╕ч╕ направляв аналог╕чн╕ звернення щодо цього проекту закону на адресу кер╕вництва Рос╕╖ та нин╕шньо╖ влади Криму, висловлюючи р╕шучий протест проти розгляду й ухвалення такого проекту. Актив╕сти впевнен╕, що ухвалення цього документа буде «джерелом гострих соц╕альних проблем, як╕ можуть дестаб╕л╕зувати ╕ п╕д╕рвати ситуац╕ю в сусп╕льно-пол╕тичн╕й та соц╕ально-економ╕чн╕й сферах у Криму».
Законопроект, опубл╕кований на сайт╕ рос╕йсько╖ Держради Криму, викладено на 26 стор╕нках ╕ зач╕па╓ процеси в╕д реал╕зац╕╖ осв╕тн╕х програм у Криму до транспортного забезпечення учн╕в. Ран╕ше громадськ╕ актив╕сти пов╕домляли, що п╕сля того, як Крим опинився п╕д контролем Рос╕╖, в школах п╕вострова спостер╕га╓ться нер╕вном╕рний розпод╕л годин на вивчення державних мов. Тод╕ як рос╕йськ╕й мов╕ прид╕ля╓ться 5, а за шестиденно╖ системи навчання – 6 годин на тиждень, кримськотатарська й укра╖нська мови викладаються як факультатив або взагал╕ не вивчаються.

***

Кримська прокуратура вважа╓, що обов’язкове вивчення укра╖нсько╖ та кримськотатарсько╖ мов у школах п╕вострова суперечить Конституц╕╖ Рос╕╖. Таку думку про поправку кримського в╕це-сп╕кера Ремз╕ ╤льясова до законопроекту «Про осв╕ту в Республ╕ц╕ Крим» висловив старший прокурор в╕дд╕лу з нагляду за виконанням закон╕в про федеральну безпеку, м╕жнац╕ональн╕ в╕дносини, протид╕ю екстрем╕зму ╕ тероризму прокуратури Криму Валентин Чуприна.
Як пов╕домля╓ «Крым Медиа», за словами представника наглядового в╕домства, Конституц╕я Рос╕╖ не зобов’язу╓ громадян вивчати будь-як╕ мови, а лише нада╓ можлив╕сть для цього. «Тому вивчення вс╕ма особами в Криму додаткових мов – укра╖нсько╖ та кримськотатарсько╖, нехай вони ╕ визнан╕ державними в Республ╕ц╕ Крим, не може бути обов’язком. Ма╓ бути передбачена така можлив╕сть, якщо людина цього бажа╓. Це — моя особиста думка, яка базу╓ться на конституц╕йних нормах», – пояснив Чуприна. В╕н додав, що запропонована ╤льясовим поправка ма╓ пройти в╕дпов╕дну юридичну експертизу.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 15.05.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15259

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков