Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 22.05.2015
МИСТЕЦТВО БАЧИТИ СЕРЦЕМ. «ДИВО-ДИТИНА» ПАВЛО ШАЧКО

Таланти тво╖, Укра╖но!

12-Р╤ЧНИЙ ЮНАК З ТЕРНОП╤ЛЬЩИНИ СТАВ ЛАУРЕАТОМ ВСЕУКРА╥НСЬКОГО КОНКУРСУ «ДИВО-ДИТИНА» ╤ ПЕРЕМ╤Г У НОМ╤НАЦ╤╥ «НАЙТВОРЧ╤ША ДИТИНА УКРА╥НИ»

...Жваво розмовляючи, присутн╕ розглядали картину. Митц╕ з Тернополя намагалися визначити автора ц╕╓╖ роботи. Хтось ╕з них називав ╕мена сво╖х колег, ╕нш╕ казали, що це — полотно знаного льв╕вського майстра, ще одн╕ стверджували, що то — стиль в╕домого на Закарпатт╕ художника...
А знадвору в склян╕ двер╕ картинно╖ галере╖ Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в, де розмовляли м╕ж собою митц╕, за цим спостер╕гав малий хлопчина. Його тримала за руку мати. Ж╕нка п╕вгодини тому в╕днесла до ц╕╓╖ поважно╖ орган╕зац╕╖ тв╕р свого сина Павлика ╕ повернулась до малого в оч╕куванн╕ висновк╕в авторитетних майстр╕в пензля.

ТОЙ, ЩО МАЛЮ╢ НЕ ПО-ДИТЯЧОМУ

Цю ╕стор╕ю, про те, як художники визначали автора запропоновано╖ для огляду картини, розпов╕в мен╕ Микола Дм╕трух. В╕н — визнаний в Укра╖н╕ й за кордоном майстер дружн╕х шарж╕в та живописних полотен.
Разом при╖хали до його вихованця — 12-р╕чного учня Терноп╕льсько╖ художньо╖ школи Павла Шачка ╕з прим╕ського села Га╖ Шевченк╕вськ╕, що на Терноп╕льщин╕.
Заходимо на подв╕р’я добротного двоповерхового будинку. Поруч — садок, усюди в╕дчува╓ться рука господаря — пана Петра. П╕д╕йма╓мося на другий поверх садиби разом з ним та його дружиною Наталею — батьками талановитого хлопчика, який к╕лька рок╕в посп╕ль диву╓ кра╖ну сво╖ми «дорослими» роботами, виборю╓ ус╕ нагороди творчих конкурс╕в.
Сп╕лку╓мось ╕з мамою Павла у к╕мнат╕, де все св╕дчить про захоплення сина: мольберт б╕ля в╕кна, дитяч╕ картини, нагороди, у куточку — баночки з фарбами, тюбики, пензл╕, мастих╕ни.
— Пан╕ Наталю, коли зрозум╕ли, що Ваш син ма╓ неабиякий хист до малювання?
— Ще у садочку виховател╕ нам казали — Павлик малю╓ якось по-╕ншому, ан╕ж ус╕ д╕ти. Д╕йсно, ми й сам╕ бачили, що його малюнки мали певний зм╕ст, несли додаткове смислове навантаження. Наче запрошували, аби той, хто розгляда╓ роботу, мав подумки розмовляти з автором, вловити його думку, разом з ним пройти певну ╕стор╕ю, викладену за допомогою фарб.
Павло «схоплював» тему, як кажуть, «на льоту». Ориг╕нально розвивав ╖╖ на аркуш╕ паперу чи пот╕м — на картон╕ й полотн╕. Тобто це було не просто певне статичне зображення чогось чи когось, а в╕дтворення певно╖ думки, ╕де╖, якщо хочете...
Син удома весь час малював. А коли п╕шов у перший клас, ми подумали, що раз це йому подоба╓ться, нехай розвиваються так╕ задатки.
— ╤ як Ви розвивали ц╕ задатки: давали синов╕ завдання, пропонували розфарбувати контури готових малюнк╕в?
— Н╕. Павлик н╕коли не любив розмальовки, де вже були окреслен╕ певн╕ форми ╕ т╕льки залишалося ╖х розфарбувати. В╕н сам придумував рисунки, фантазував. Ми н╕коли його не примушували малювати, н╕коли. В╕н завжди рвався до цього сам. Нав╕ть мене захопив, ╕ я теж почала малювати, хоча за фахом — економ╕ст, колись нав╕ть хот╕ла вступати на в╕дд╕лення дизайну. Але тепер ╕ дизайн, ╕ основи арх╕тектури опанувала заочно.

ЗАМ╤СТЬ «НУЛЬОВКИ» — ОДРАЗУ В ТРЕТ╤Й КЛАС

Спочатку, розпов╕да╓ пан╕ Наталя, вони разом ╕з чолов╕ком Петром хот╕ли в╕ддати сина у художню школу в Тернопол╕.
— П╕шли туди, але нам сказали, що в╕н ще маленький. Тому в╕дправили його у школу народних ремесел. Туди син ходив два роки. ╤ коли ще йому не було повних 9 рок╕в, ми таки занесли документи у художню школу. Директор тод╕ сказав, що Павлу не вистача╓ к╕лька м╕сяц╕в, щоб взяти його на навчання. А тод╕ каже — ану, покаж╕ть ц╕ роботи. Довго дивився на них, а пот╕м сказав, що Павла в╕зьмуть у школу. Але не в нульовий клас, як це мало би бути, а одразу ж — у трет╕й.
— ╤ що, були там його ровесники?
— Жодного. Нин╕ в╕н там, у сво╖й груп╕, — наймолодший. Потрапив на навчання до в╕домого у Тернопол╕, та й не т╕льки у нас, художника Миколи Антоновича Дм╕труха. На заняття дитина просто лет╕ла, в╕н чекав того дня, коли буде малювати там, у школ╕. Ще жодного разу не сказав, що йому було нудно чи важко, чи чогось в╕н не зрозум╕в, ╕ н╕хто йому не допом╕г. Рад╕ли, що у Павла все виходить, ус╕ляко його п╕дтримували. А його роботи почали брати на шк╕льн╕, м╕ськ╕ виставки. Допомогли йому нав╕ть влаштувати свою першу персональну виставку.
— Все-таки як же сталося, що Павло, так би мовити, вийшов на всеукра╖нську творчу «орб╕ту»?
— Одного разу Микола Антонович над╕слав на дитячий конкурс роботу Павла. Ми про це нав╕ть не знали. А конкурс називався «Я — козацького роду».

ПРО КОЗАК╤В, КОНЕЙ ╤ НЕБИЛИЦ╤

Дитячий нац╕ональний конкурс «Я — козацького роду» мав тему: «Малюнок на козацьку тематику», розпов╕да╓ пан╕ Наталя.
— П╕зн╕ше д╕зналася, що такий конкурс було започатковано 2009 року. Перший сезон — це був сезон легенд ╕ переказ╕в, другий — в╕ршованих твор╕в, а трет╕й — художн╕й.
╤ ось у цьому, третьому сезон╕, д╕ти в╕ком в╕д 7 до 15 рок╕в мали змагатися у мистецтв╕ зображення козацьких образ╕в, арх╕тектурних пам’яток козаччини. Тож кажу, Микола Антонович нав╕ть н╕чого нам не сказав, а сам в╕дправив на цей конкурс роботу Павла.
— ╤ що ж це була за робота?
— Син гуашшю намалював колоритного запорожця з оселедцем ╕ пос╕в перше м╕сце у найменш╕й в╕ков╕й категор╕╖. Як нагороду отримав пут╕вку в дитячий таб╕р «Козацька Фортеця» для хлопчик╕в на Черкащин╕. Павло ще був в╕дзначений особливою нагородою в╕д ╤вана Малковича. Видавець подарував йому ц╕лу сумку книг. П╕зн╕ше Павло пос╕в друге м╕сце у мистецькому фестивал╕ «Free Art Festival» у Тернопол╕. Кр╕м того, одну з його роб╕т було в╕дзначено у конкурс╕ «В гостях у гетьмана», що його проводила ТРК «Рад╕о-Ера».
— Як все оце вплинуло на подальше художн╓ захоплення Павла?
— Зна╓те, кожна така перемога була сво╓р╕дним стимулом, заохоченням для його навчання. Тод╕ я вже почала шукати ╕нформац╕ю про р╕зн╕ дитяч╕ конкурси. ╤ що ми не над╕шлемо, щоразу — перемога або ж призов╕ м╕сця.
— Назв╕ть, пан╕ Наталю, хоча б к╕лька таких переможних для Павла конкурс╕в.
— Ой, та ╖х так багато було, ви подив╕ться, ск╕льки грамот, диплом╕в, подяк — десь до тридцяти! Ну от, пригадую, у Полтав╕ був конкурс дитячого малюнка. Спец╕ально для цього Павло не робив рисунок. Мав уже готовий етюд на тему про л╕то, як це вимагалось за умовами, ╕ над╕слав туди. ╤ от, ╕з двох з половиною тисяч малюнк╕в його робота здобула призове трет╓ м╕сце.
— От, мен╕ вчитель Павла розпов╕дав, що справжн╕й фурор зробив малюнок його вихованця у Львов╕, на одному ╕з таких конкурс╕в.
— Так, це був дуже серйозний конкурс. Потр╕бно було подати три роботи. ╤ коли ц╕ художн╕ твори проходили оц╕нку жур╕, тод╕ й дитину запрошували до участ╕ у творчому фестивал╕. А пот╕м Павла запросили туди, учасник╕в з╕брали, оголосили певну тему ╕ вс╕ мали ╖╖ самост╕йно в╕дтворити.
— Там брали участь т╕льки д╕ти?
— Н╕, це був в╕дкритий конкурс, в якому могли брати участь особи до 35 рок╕в. ╤ от, уяв╕ть соб╕ ситуац╕ю. Сидять за мольбертами переважно доросл╕ люди ╕ серед них — дитина, щось соб╕ теж малю╓. Це — Павло. Н╕хто не м╕г н╕ п╕д╕йти, н╕ п╕дказати, тим б╕льше, щось допомогти. Це був такий соб╕ творчий екзамен-перепустка для участ╕ в конкурс╕.
— Що ж намалював Павло?
— В╕н намалював писанку, н╕би вона тр╕снута, а з не╖ — вироста╓ дерево, укв╕тчане теж писанками. Пригадую, п╕сля завершення малювання митц╕, члени жур╕, взяли цю роботу. Обступили, обговорювали, а тод╕ з╕ставляли домашн╕ його роботи — зрозум╕ли, що це один ╕ той самий почерк, стиль, якщо можна так сказати. Скажу, що було ще тро╓ 16-р╕чних школяр╕в, як╕ навчались у л╕це╖ при Льв╕вськ╕й академ╕╖ мистецтв. То ╖м дали просто диплом учасник╕в, один на цю групу. А Павло у 10 рок╕в тод╕ отримав, подив╕ться, який гарний, ╕менний диплом.
— Д╕йсно, ориг╕нальна нагорода, яка вир╕зня╓ться серед ╕нших, напевно, п╕дкреслюючи статус такого творчого змагання.
— А ще Павло став ф╕нал╕стом всеукра╖нського конкурсу «Небилиц╕» у Львов╕. Його роботу взяли на виставку у Ки╖в. Пот╕м ця виставка ╖здила у Варшаву, Брюссель. Також перем╕г у конкурс╕ «Щаслив╕ д╕ти укра╖нськ╕ на кон╕».
— Бачу нав╕ть календар ╕з роботою Павла з цього конкурсу.
— Так. Орган╕затори випустили такий красивий кольоровий календар ╕з малюнками. М╕ж ╕ншим, подив╕ться. Тут ╓ ще й робота нашо╖ донечки — Наст╕, вона теж взяла участь у цьому конкурс╕ й була в╕дзначена жур╕. Пос╕ла перше м╕сце у ном╕нац╕╖ «Краща позаконкурсна робота».

КОЛИ СЕРЦЕ БАЧИТЬ ╤ ДУША В╤ДЧУВА╢

Слухаючи разом з╕ мною Наталю Шачко, Микола Дм╕трух, вчитель Павла, дода╓, що творчий р╕вень його вихованця в╕дпов╕да╓ навичкам значно старших за в╕ком юних художник╕в, нав╕ть ц╕лком сформованих молодих митц╕в.
— Колоритн╕, динам╕чн╕ композиц╕╖ просто вражають сво╓ю довершен╕стю ╕ неповторн╕стю. За мою б╕льш як 20-р╕чну роботу у художн╕й школ╕ я вперше працюю з такою талановитою дитиною.
З ним працювати дуже легко. В╕н розум╕╓ з п╕вслова. ╤ щораз диву╓ новою роботою, вони аж струменяться, св╕тяться, ви ж сам╕ подив╕ться, — каже пан Микола.
А ось ╕ Павло. Заходить у хату, в╕та╓мось. Не за роками серйозний погляд, у спортивному костюм╕, у руках — б╕нокль.
— Це що, аби краще розглед╕ти сюжети до майбутн╕х картин? — запитую.
— Та н╕, просто дивився через в╕кно у б╕нокль... Терноп╕ль тод╕ ста╓ такий близький. Н╕би рукою подати. Але я люблю одразу перевертати б╕нокль ╕ так знову — ближче-дальше. А що м╕ж цим? Щось таке, що ╓дна╓ те, що далеко, ╕ те, що близько. От би це намалювати...
— А ти як взагал╕ пишеш картини, щось ол╕вцем накреслю╓ш, якийсь сюжет накиду╓ш чи одразу на полотн╕ працю╓ш?
— Як коли. Часом к╕лька основних л╕н╕й наведу, ╕нод╕, н╕би вже бачу готову картину ╕ тод╕ т╕льки мастих╕ном кладу фарби. Люблю густ╕ мазки, так╕, що н╕би «виходять» з картини — вони так╕, як жив╕. Я не люблю довго малювати, виписувати кожну деталь. Пишу переважно акрилом, швидко сохне, можна шар за шаром наносити.
— На тво╖х роботах — м╕ста, будинки, а ще — море, корабл╕, в╕трильники...
— Це мен╕ найб╕льше подоба╓ться. М╕сто — теж, як море, де багато людей, а т╕ будинки — то н╕би остр╕вки, пом╕ж яких — п╕шоходи, люди, як риби в океан╕, де корабл╕. Одн╕ стоять в порту, стар╕ вже. ╤нш╕ рухаються, пливуть соб╕.
Я це все малюю, н╕би бачу, в╕дчуваю зсередини, що саме так треба, а не ╕накше. Микола Антонович дуже допомага╓, яку фарбу п╕д╕брати, як правильн╕ше нанести мазок, щоб то виглядало краще. Але н╕коли не втруча╓ться, не каже, що я погано намалював, що треба переробити. Я сам бачу, що коли щось не так, ╕ тод╕ дещо вже зм╕нюю.
— Разом з╕ сво╖м учителем та батьками ти нещодавно ╖здив на ф╕нал Всеукра╖нського конкурсу «Диво-дитина».
— Так, мама, тато, сестричка, бабуся, Микола Антонович дуже переживали за мене. Там так гарно було, урочисто, в╕дом╕ артисти виступали, д╕ти показували, що вони вм╕ють. Картину туди свою велику возив, ╖м сподобалось...
...За мить Павло бере у руки мастих╕н, см╕ливо зачерпу╓ ним в’язку фарбу ╕з чималенького в╕дерця, ╕, як маленькою кельнею, робить блискавичн╕ рухи, й на поверхн╕ картини залишаються кольоров╕ сл╕ди. А пот╕м в╕дклада╓ уб╕к мастих╕н, торка╓ться св╕жо╖ фарби пальцем — рух, ще один — ╕ на полотн╕ народжу╓ться барвисте диво.
Тихенько виходимо у сус╕дню к╕мнату, аби не заважати цьому першопочатку майбутньо╖ Павлово╖ картини.
— Ми вже нав╕ть сам╕ диву╓мось, чи не втомлю╓ться син, чи не заважко йому все це, — тихо говорить пан Петро, батько Павлика. — В╕н у нас ще й затятий футбол╕ст, м’яч для нього — то теж велике захоплення, вивча╓ н╕мецьку, англ╕йську. Якось встига╓. Нехай розвива╓ться гармон╕йно. Бо так ц╕кав╕ше жити. Кожна людина щось ма╓ творити, залишити п╕сля себе на цьому св╕т╕. Тому й допомага╓мо ╕ Павлу, ╕ Наст╕, нехай д╕тки розвивають сво╖ задатки. Ось подив╕ться, яких коник╕в, метелик╕в Настуня нал╕пила, як жив╕!
...Я покидав цю добру оселю ╕ думав, як то важливо, коли батьки дають д╕тям шанс ╕ можлив╕сть побачити навколишн╕й св╕т таким, яким може бачити сама дитина. ╤ в╕дчувати душею диво свого св╕ту. Щоб щодня дитяча душа доростала до розгадок ╕ в╕дкритт╕в. Аби вимальовувались картини живо╖ д╕йсност╕, сп╕взвучн╕ дитяч╕й фантаз╕╖. А пот╕м осво╖ли велику житт╓ву науку — бачити серцем.
Так, п╕сню можна сп╕вати голосом чи картину просто малювати пензлем. Воно, д╕йсно, сп╕вають ╕ «безголос╕», якось обходяться без того, як ╕ «малюють картини» — старанно виписан╕, аж нудно ста╓ в╕д них, без Божо╖ ╕скорки. Але найпом╕тн╕ший — сп╕в серцем, як ╕ залишена на полотн╕ часточка душ╕ митця. Без цього справжньому таланту не об╕йтись.
У Гаях Шевченк╕вських, у хат╕ Шачк╕в, я залишив колись подарований мен╕ ориг╕нальний альбом народного художника Укра╖ни, лауреата Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕мен╕ Тараса Шевченка, укра╖нського художника-граф╕ка, книжкового ╕люстратора Серг╕я Якутовича. У ньому, кр╕м роб╕т маестро, пом╕щено й роботи та еск╕зи його батька — видатного художника Укра╖ни Георг╕я Якутовича.
Там, серед стор╕нок, наповнених еск╕зами до «Т╕ней забутих предк╕в», гуцульськими мотивами, укра╖нськими пейзажами та портретами, ╓ спец╕ально залишен╕ б╕л╕ аркуш╕. Десь ╕з десяток чистих листк╕в. Аби той, хто в╕зьме до рук цей альбом, залишив у ньому св╕й сл╕д — ол╕вця, пензля, мастих╕на чи просто забарвленого фарбою пальця.
На форзац╕ альбому я написав: «Павлику — ╕з побажанням заповнити ц╕ б╕л╕ стор╕нки альбому еск╕зами до майбутн╕х картин. Нехай твориться тоб╕ легко, мудро ╕ щиро».

Олег СН╤ТОВСЬКИЙ
(«Укр╕нформ»)
м. Терноп╕ль

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15296

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков