Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 29.05.2015 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 29.05.2015
«ВЖЕ СОРОМНО ПЕРЕД ЛЮДЬМИ ╤ СВ╤ТОМ...»

Чи вчить чомусь минуле?

* * *
Вже соромно
перед людьми ╕ св╕том
За долю страдницьку
«Св╕тлиц╕» у Криму,
Забуту раптом владою
 й «Просв╕тою».
Кому ж не догодила ти, кому?
Х╕ба ж не ти
 оранжево палала
Одна в Криму
 в т╕ незабутн╕ дн╕,
Коли Вкра╖на
 на Майдан╕ встала
Супроти зла, наруги ╕ брехн╕?!
«Св╕тличенько»!
О, як ти закликала
До Правди,
Справедливост╕ й Добра!
╤ доборолась...
Краще б не кричала,
Не рвала б душу,
бо вона ж згора...
Чиновництво!
Що ж робите, панове?!
Чому ж в╕д вас н╕ ласки,
 н╕ тепла?!
Чом губите в Криму
 вкра╖нське слово —
Його ж ╕ так тут
 р╕чечка мала...
Як нам без слова р╕дного
 прожити
У ц╕м многоголосому краю?
Вкра╖нц╕ р╕дн╕ — Укра╖ни д╕ти
«Св╕тлицю кримську» збереж╕м свою!

Данило КОНОНЕНКО.
07.09.2005 р.

Оце вийшов наш Данило Андр╕йович з в╕дпустки — ╕ в перший робочий день «вр╕зав» римою по бюрократах! ╤ бачите, що з того вийшло — аж весь уряд у в╕дставку турнули! А воно, може, й даремно, бо вже н╕би й звикли до цих... Це ж бери тепер знову кожному новому чиновнику пояснюй, що то значить «Кримська св╕тлиця» для Криму ╕ чому ╖╖ держава ма╓ п╕дтримувати. Та нас же в Ки╓в╕ нав╕ть кожна м╕н╕стерська собака вже знала ╕ при слов╕ «Св╕тлиця» сп╕вчутливо вити починала! Н╕, посп╕шив, напевне, наш президент, треба було йому, як в арм╕╖, дембельське завдання цим м╕н╕страм дати, — щоб хоча б ╕з «Св╕тлицею» розрахувалися!
...Цього листа ми в╕дправили до Ки╓ва на початку тижня — М╕нкультури чомусь запропонувало редакц╕╖ ще раз аргументувати необх╕дн╕сть отримання «Кримською св╕тлицею» державно╖ допомоги. От ми й аргументу╓мо — бо хто ж знав, що ось так воно з урядом вийде? Вт╕м, х╕ба ж до такого д╕йшло б, якби так╕ очевидн╕ проблеми, як ╕з «Св╕тлицею» (та й ус╕ ╕нш╕!), розв’язувалися у нас в держав╕ мудро ╕ вчасно?
Тож сп╕ш╕ть робити добро, земляки, нав╕ть якщо ви — м╕н╕стри!

М╕н╕стру культури ╕ туризму
Укра╖ни Б╤ЛОЗ╤Р О. В.
№ 44-5 в╕д 05.09.2005 р.

Шановна
Оксано Володимир╕вно!
Надсила╓мо повторно для розгляду М╕н╕стерством р╕чний кошторис Всеукра╖нсько╖ громадсько-пол╕тично╖ та л╕тературно╖ газети «Кримська св╕тлиця». Обсяги його — 300 тис. грн. — були визначен╕ ще Постановою Верховно╖ Ради Укра╖ни в╕д 22 травня 2003 р. за № 886-IV у Рекомендац╕ях Каб╕нету М╕н╕стр╕в п╕сля парламентських слухань про проблеми функц╕онування державно╖ мови в Укра╖н╕. Щоправда, тод╕ Каб╕нет М╕н╕стр╕в був «╕мен╕ Януковича», через що «Кримську св╕тлицю» з 2004 року держава перестала п╕дтримувати взагал╕. Нин╕ ж ма╓мо, як заявлялося з високих трибун, владу «з кодексом чест╕», — тому давайте виправляти ситуац╕ю, бо та чорна траурна смуга, з якою ╓дина укра╖нська газета в Криму вимушена виходити вже п╕вроку, не дода╓ чест╕ н╕ уряду, н╕ президенту, н╕ держав╕.
Якщо це — не аргумент для отримання «Кримською св╕тлицею» повноц╕нно╖ державно╖ ф╕нансово╖ п╕дтримки, — наводимо ще один: за недавн╕м визначенням голови Ради м╕н╕стр╕в АРК Анатол╕я Матв╕╓нка — «╕нформац╕йний прост╕р у Криму програно». Мало того, що проурядов╕, продержавницьк╕, проукра╖нськ╕ ╕де╖ не доносяться, не популяризуються серед кримчан, а тому не отримують ╖хньо╖ належно╖ п╕дтримки, у Криму шов╕н╕стично налаштованими засобами масово╖ ╕нформац╕╖ ц╕леспрямовано й систематично нагн╕таються антиукра╖нськ╕, антидержавницьк╕ настро╖, ╕ останн╕й випадок з плюндруванням пам’ятника Т. Шевченку у С╕мферопол╕ (номер «Кримсько╖ св╕тлиц╕» з публ╕кац╕╓ю на цю тему дода╓ться) — це лише верх╕вка проблемного ╕нформац╕йно-духовного кримського «айсберга».
Якщо негайно не почати виправляти цю ситуац╕ю, — Крим ще довго залишатиметься проблемним рег╕оном для Укра╖ни (а попереду ж — вибори!). Ось чому ми заклика╓мо М╕н╕стерство культури знайти можлив╕сть посприяти розв’язанню державно╖ ╕нформац╕йно╖ кримсько╖ проблеми ╕ ПОВН╤СТЮ проф╕нансувати кошторисн╕ видатки «Кримсько╖ св╕тлиц╕» з тих 11-ти м╕льйон╕в гривень, як╕ цього року вид╕ляються державою за бюджетною програмою 1 801 300 «Ф╕нансова п╕дтримка культуролог╕чних видань та видань л╕тературно-художнього напряму». Це допоможе ╓дин╕й кримськ╕й укра╖нськ╕й державницьк╕й газет╕ з╕п’ястися на ноги у зрусиф╕кован╕й автоном╕╖ ╕ справд╕ стати ╕нформац╕йно-моб╕л╕зуючою опорою для держави.
Редакц╕я «Кримсько╖ св╕тлиц╕» уже заявляла ╕ п╕дтверджу╓ свою готовн╕сть до перере╓страц╕╖ газети з новим складом сп╕взасновник╕в — з М╕н╕стерством культури ╕ туризму, з Представництвом Президента Укра╖ни в Криму, лиш би це дозволило якнайшвидше ╕ найефективн╕ше розв’язати проблему. Напевне ж, на остаточне вир╕шення питання з «Кримською св╕тлицею» спод╕ваються ╕ Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко, ╕ Прем’╓р-м╕н╕стр Юл╕я Тимошенко, як╕ п╕д час перебування в Криму ОСОБИСТО нам про це об╕цяли. Тим часом, «Кримська св╕тлиця» цього року вже ДЕВ’ЯТИЙ М╤СЯЦЬ НЕ П╤ДТРИМУ╢ТЬСЯ ДЕРЖАВОЮ ВЗАГАЛ╤! Ф╕нансовим «голодомором» газету доведено до такого стану, що ╖╖ вже не вряту╓ в╕дшкодування витрат лише на придбання паперу та друкарськ╕ послуги (а саме на таку п╕дтримку, як нам ран╕ше пов╕домили в М╕нкультури, може розраховувати часопис). Т╕льки хто ж у Криму писатиме на тому, нав╕ть подарованому, папер╕ укра╖нськ╕ статт╕?
Редакц╕я спод╕ва╓ться на Ваше мудре, державницьке р╕шення, шановна Оксано Володимир╕вно! За умови повноц╕нно╖ державно╖ п╕дтримки «Кримська св╕тлиця» могла б стати для очолюваного Вами М╕н╕стерства сво╓р╕дним — культурним ╕ туристичним — ╕нформац╕йним «в╕кном» у Крим (тим б╕льше, що й дос╕, незважаючи на скруту, утриму╓мо власний ╤нтернет-сайт). Але газета сьогодн╕ потребу╓ НЕВ╤ДКЛАДНО╥ ╕ МАКСИМАЛЬНО╥ допомоги, бо завтра допомагати вже просто буде н╕кому...

З над╕╓ю на сп╕впрацю —
головний редактор
В╕ктор КАЧУЛА

ТИМ ЧАСОМ...

База-гостиница государственного предприятия Украины Международного детского центра «Артек»
Управление делами Президента Украины
Исх. № 01/2605
от 6 сентября 2005 г.
Главному редактору газеты «Крымская светлица»

Сообщаем Вам, что за Вами числится задолженность по оплате за оказанные услуги по размещению с октября 2004 г. по сентябрь 2005 г. в сумме 13 272,23 грн.
Просим срочно погасить задолженность. В случае неуплаты Вам будет выставлена пеня согласно п. 2.4 договора, а за невыполнение обязательств применен пункт 4.3 настоящего договора.
С уважением,
директор А. Г. БОБРЫШ.
(Прим.: пункт 4.3 означа╓ — геть на вулицю!).

(«Кримська св╕тлиця» 37 за 9 вересня 2005 р.)

Джанкой, серпень 2004 р. Майбутн╕й м╕н╕стр культури Укра╖ни Оксана Б╕лоз╕р у Криму — з «Кримською св╕тлицею», як╕й так ╕ не спромоглася допомогти. ╤ не лише вона...

 

ПРО МОВНО-КУЛЬТУРНУ СИТУАЦ╤Ю АВТОНОМН╤Й РЕСПУБЛ╤Ц╤ КРИМ
ВИСТУП ПИСЬМЕННИКА ДАНИЛА КОНОНЕНКА НА КОНГРЕС╤ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВНОСТ╤ ТА ДУХОВНОСТ╤

У найскрутн╕ш╕ дн╕ нашого буття, у найв╕дпов╕дальн╕ш╕ моменти, коли вир╕шувалась доля р╕дно╖ В╕тчизни, укра╖нська ╕нтел╕генц╕я, ядром яко╖ завжди були люди творч╕, люди неспок╕йного серця, палко╖, вразливо╖ душ╕ ╕ вражаючо╖ пам’ят╕, а це, перш за все, письменники, художники, артисти, музиканти, вчен╕, педагоги, — ставала захисниками р╕дно╖ мови, культури, л╕тератури, духовност╕ та незалежност╕ сво╓╖ держави.
╤ ось знову серця творчих людей, серця ╕нтел╕генц╕╖ забили тривогу: укра╖нська мова ╕ культура в небезпец╕! Як же це так воно сталося, що на п’ятому роц╕ нашо╖ незалежност╕ у сво╖й держав╕ в занепад╕ опинилася мова, проголошена к╕лька рок╕в тому найвищим законодавчим органом мовою державною, яка носить ╕м’я велико╖ держави Укра╖ни.
Боляче, що зам╕сть того, аби, нарешт╕, всю увагу в╕ддати економ╕чн╕й розбудов╕ нашо╖ держави, ми знову й знову б’╓мо тривогу про стан духовност╕, мови ╕ культури.
Чому ж це на п’ятому роц╕ незалежност╕ Укра╖ни наша мова, р╕дна мова держави, стала чужою для багатьох державних ос╕б, — для урядовц╕в ╕ депутат╕в? Адже переважна б╕льш╕сть з них вперто ╕гнору╓ укра╖нську мову, хоч ╕ добре волод╕╓ нею. Це, як на м╕й погляд, — виклик наш╕й незалежност╕, сл╕пе плазування перед мовою кра╖ни, яка понад 300 рок╕в пригноблювала наш народ, вигр╕баючи вс╕ земн╕ ╕ духовн╕ багатства з укра╖нсько╖ земл╕.
Слухаючи зас╕дання Верховно╖ Ради Укра╖ни, мимовол╕ ловиш себе на думц╕: де це в╕дбува╓ться? В як╕й кра╖н╕? Так ╕ хочеться гукнути: люди добр╕! Депутати! Обранц╕ народу! Перестаньте бути малорос╕йською губерн╕╓ю ╕мперсько╖ Рос╕╖! Говор╕ть р╕дною мовою, не подавайте дурного прикладу для тих, хто ще й дос╕ не може позбутися комплексу неповноц╕нност╕.
Що ж трапилося з нашою мовою? Чому вона стала попелюшкою в р╕дному дом╕? А чи й не тому, що перш╕ слова об╕цяно╖ двомовност╕, об╕цяно╖, окр╕м державно╖ ще й яко╖сь оф╕ц╕йно╖ мови, виголосив у сво╖й найперш╕й «тронн╕й» промов╕ не хто ╕нший, як сам президент. ╤ хоча надал╕ жодних д╕й у напрямку впровадження двомовност╕ в╕н не зробив, одначе й не заперечив сказаного. А т╕ слова його, ╕дею двомовност╕, мовчки п╕дхопили т╕, кому так бажа╓ться ще й оф╕ц╕йно╖ мови, ╕ несуть т╕, президентськ╕ слова, як прапор, як святиню колишньо╖ ╕мперсько╖ держави. Чи й не зв╕дси вс╕ наш╕ мовно-культурн╕ негаразди, чи й не тому у нас так р╕зко скоротилося число нац╕ональних шк╕л, видання книг ╕ укра╖нських газет? Особливо це в╕дчутно у Криму. Ми, кримськ╕ укра╖нц╕, мабуть, як н╕хто ╕ н╕де в ╕ншому рег╕он╕ нашо╖ кра╖ни, в╕дчува╓мо на соб╕ з боку певних шов╕н╕стично налаштованих к╕л ╕ зневагу до нашо╖ мови, ╕ спробу роздмухати вигадки про якусь облудну м╕ф╕чну «укра╖н╕зац╕ю». Да╓ться взнаки ╕ в╕дсутн╕сть у кримськ╕й автоном╕╖ нац╕ональних шк╕л, дошк╕льних заклад╕в, незалежного ╕нформац╕йного простору. Адже х╕ба це припустимо, щоб на близько м╕льйон укра╖нц╕в, як╕ живуть у Криму, видавалася одна-╓дина державна укра╖нська газета з м╕зерним тиражем у 4 тисяч╕ прим╕рник╕в?
╤ хоча вона державна, проте вида╓ться на позиченому в кримських татар папер╕, жодно╖ коп╕йки за три роки ╕снування газети держава не дала на придбання паперу, тонна якого нин╕ кошту╓ 160-180 м╕льйон╕в карбованц╕в. Що вже там казати про пап╕р, якщо на м╕зерну зарплату прац╕вник╕в газети доводиться раз у раз у чиновник╕в в╕д ф╕нанс╕в вимолювати, виборювати з бо╓м ╕ плачем кошти. Де вже там казати про комп’ютеризац╕ю часопису, про власну пол╕граф╕чну базу, про прим╕щення та про нормальн╕ робоч╕ умови журнал╕ст╕в? Н╕хто й слухати не хоче. ╤ це в той час, коли в Криму вида╓ться понад 200 рос╕йськомовних газет, переважна б╕льш╕сть яких спрямована проти нашо╖ держави, проти ╖╖ незалежност╕. Б╕льш╕сть ╕з них прямо-таки плю╓ в душу нам, укра╖нцям, наш╕й Укра╖нськ╕й держав╕. Чому в Криму за останн╕ п’ять рок╕в не вийшло жодно╖ книжки укра╖нського автора, чому розвалилося колись потужне державне видавництво «Тавр╕я»? Чому ╓дина укра╖нська книжка «Чорноморська хвиля» кримського укра╖нського автора Олександра Губаря побачила св╕т не в Криму, а в Донецьку? Де ж ви, м╕сцев╕ укра╖нськ╕ меценати, щир╕ вбол╕вальники за долю нац╕онально╖ культури?
А що ж наш╕ школи? Де вона, та хоча б поки що одна-╓дина укра╖нська, наша нац╕ональна школа в Криму? Адже ж ма╓мо за Конституц╕╓ю Автономно╖ Республ╕ки Крим три державн╕ мови, а школи укра╖нсько╖ — жодно╖. ╤ як же щиро не позаздрити нашим друзям кримським татарам за ╖хню наполеглив╕сть ╕ мужн╕сть, за те, що високо дорожать сво╓ю нац╕ональною ╕де╓ю, завжди см╕ливо ╕ з великою г╕дн╕стю в╕дстоюють ╖╖. У них, у кримських татар, ╓ вже чотири сво╖ нац╕ональн╕ школи в Криму, вони мають значно б╕льше, н╕ж ми, сво╖х газет ╕ журнал╕в, мають свою редакц╕ю з видання книг для нац╕ональних шк╕л ╕ книжок сво╖х письменник╕в, мають св╕й нац╕ональний театр! Але ж чи не ганьба ╕ сором нам, чи не прикро укра╖нцям, що ми в сво╖й же таки держав╕ живемо г╕рше ╕нших? Чи ж будуть поважати нас, якщо ми не поважа╓мо сам╕ себе, якщо наша держава не поважа╓ сво╖х громадян? Чи не досить нам вимолювати у рос╕йських шк╕л Криму укра╖нських клас╕в для сво╖х д╕тей? Куди ж дивиться М╕н╕стерство осв╕ти Укра╖ни, куди ж дивляться прем’╓ри ╕ в╕це-прем’╓ри?
Якщо Крим — складова частина держави Укра╖ни ╕ живе тут близько одного м╕льйона укра╖нц╕в, то в Криму мають бути ╕ нац╕ональн╕ укра╖нськ╕ школи. Так, саме школи, а не класи, ╕ не просто школи, а державн╕. Сучасн╕, з комп’ютерною техн╕кою ╕ пристойною зарплатою для вчител╕в, не рядовою, а престижною укра╖нською школою, щоб там могли вчитися т╕, кому розбудовувати нашу державу. У Криму повинн╕ бути справжн╕й укра╖нський нац╕ональний театр, видавництво, б╕бл╕отеки, газети, рад╕о, телебачення! Ми не заз╕ха╓мо на чуже, хай розвиваються вс╕ культури вс╕х народ╕в Криму, але не за рахунок укра╖нсько╖! Якщо ми вс╕ — д╕ти сво╓╖ матер╕-Укра╖ни, то й мати повинна ставитись до вс╕х нас по-материнському, тепло, з турботою, любов’ю.
До чого нин╕ зведений у нас письменник, художник, актор, вчений, вчитель? Невже нам ус╕м в╕днин╕ суджено стати жертвами ринково╖ системи — перекупниками, бомжами, злидарями?! Чи наш талант, чи наш╕ мистецьк╕ зд╕бност╕ вже не потр╕бн╕ тоб╕, державо, тоб╕, Укра╖но? Адже ж за твою незалежн╕сть так рано наклали головами талановит╕ митц╕, тво╖ сини ╕ дочки — Алла Горська ╕ Василь Стус, Василь Симоненко ╕ Валер╕й Марченко, Тарас Мельничук ╕ Юр╕й Литвин, ╤ван Св╕тличний та десятки й десятки ще до к╕нця нерозкритих талант╕в. Але не Укра╖на, наша держава, у цьому винна, а т╕ державн╕ муж╕, котр╕ стоять б╕ля ╖╖ керма, котр╕ зобов’язан╕ думати не про св╕й персональний добробут, а про нас, простих смертних, ╕м’я яким — народ!
Укра╖ну, як зазначено в «Ман╕фест╕ укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖», — розвалюють ум╕ло, профес╕йно т╕, хто нею сьогодн╕ керу╓, й т╕, хто спрямову╓ ╖х з ╕ншо╖ держави. Робиться все, аби п╕д╕рвати здатн╕сть укра╖нських Збройних Сил захищати державу ╕ народ. Робиться все, аби нацьковувати проти народу крим╕нальн╕ клани ╕ державн╕ силов╕ структури. ╤ головне, що все робиться посл╕довно, сплановано ╕ та╓мно в╕д сусп╕льства, щоб не дати укра╖нському народов╕ стати господарем на земл╕ сво╖х предк╕в.
Укра╖нська ╕нтел╕генц╕я, частиною яко╖ ╓ й творчий потенц╕ал Криму, з розум╕нням ставиться до неминучих об’╓ктивних труднощ╕в перших рок╕в нашо╖ незалежност╕. Але ми н╕як не можемо примиритися з тим, що нас заганяють у глухий кут нац╕онального небуття.
Так, укра╖нська культура, наша нац╕ональна духовн╕сть мусять вижити, що б там не було. Нашим гаслом повинно стати: Укра╖нськ╕й держав╕ — державну укра╖нську мову! Без будь-яко╖ оф╕ц╕йно╖! Адже наша мова — то наша душа, наша п╕сня, наша слава, наша дума!

6 листопада 1995 р.
м. С╕мферополь

(З арх╕ву «Кримсько╖ св╕тлиц╕»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 29.05.2015 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15320

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков