Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СОЛ╤ДАРН╤ З УКРА╥НОЮ
Пошти св╕ту презентують поштов╕ випуски, зокрема благод╕йн╕, на п╕дтримку укра╖нц╕в…


СЕРЕД ПОВЕРНЕНИХ ╤З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ ЗАХИСНИК╤В МАР╤УПОЛЯ ╢ ДВО╢ КРИМЧАН
Серед захисник╕в, яких внасл╕док обм╕ну повернули з рос╕йського полону, ╓ дво╓ кримчан.


УКРА╥НА ПОВЕРНУЛА З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ 215 ЛЮДЕЙ, ЗОКРЕМА Й ЗАХИСНИК╤В «АЗОВСТАЛ╤»
«Це найпотужн╕ший результат у питанн╕ зв╕льнення полонених за весь час повномасштабного...


ЩАСЛИВА ЛЮДИНА СЕРГ╤Й МАРТИНЮК
- Я щаслива людина, - говорить письменник Серг╕й Мартинюк, якому 10 липня нин╕шнього року...


ПЕРЕМОГА НА П╤ДСТУПАХ ДО КИ╢ВА
Виставка присвячена геро╖чн╕й оборон╕ столиц╕ Укра╖ни в╕д московських окупант╕в.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2015 > Тема ""Будьмо!""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 05.06.2015
РОЗДУМИ ПРО В╤ННИЦЮ, ДОНЕЦЬКИХ ╤ НАШУ НЕНЬКУ-УКРА╥НУ

Ми ╓сть народ!

«Кримська св╕тлиця» поки що трима╓ться. В м╕ру сво╖х сил намага╓ться виконувати свою м╕с╕ю — висв╕тлення под╕й у Криму та на сход╕ Укра╖ни. Паралельно трива╓ робота щодо зближення ╕нтел╕генц╕╖ р╕зних рег╕он╕в. Шкода, що «св╕тличанських» «багнет╕в» на материков╕й Укра╖н╕ небагато, а вс╕ кримськ╕ фактично у блокад╕. Тож ╕ продуктивн╕сть не надто висока. Та все ж — д╕╓мо. Оск╕льки проукра╖нська частина Донецького нац╕онального ун╕верситету (дал╕ — ДонНУ) перебралася до В╕нниц╕, то ╕ я, вирушаючи на Донбас, не м╕г не за╖хати у це гарне зелене м╕сто над П╕вденним Бугом.

ВОНИ ВИБРАЛИ УКРА╥НУ

Зустр╕в мене молодий ф╕лолог Тарас Ткачук, про якого я неодноразово писав ╕ статт╕ якого друкувалися в «Кримськ╕й св╕тлиц╕». Оск╕льки у Тараса була авт╕вка, то ми швидко до╖хали до самого Донецького ун╕верситету в «екзил╕», який тепер перебува╓ на вулиц╕ 600-р╕ччя В╕нниц╕. Якраз викладач╕ ╕ студенти в╕дзначали юв╕лей ф╕лфаку, тож ми потрапили на маленьке свято. Було дуже ц╕каво, але водночас мене не полишала сумна думка: чим же ц╕ люди завинили перед Пут╕ним ╕ його «русским миром»? Чому вони вимушен╕ вчитися за сотн╕ к╕лометр╕в в╕д р╕дних осель? Жити в переломний пер╕од укра╖нсько╖ ╕стор╕╖, звичайно, ц╕каво. Але й негативн╕ емоц╕╖ забезпечен╕ ус╕м, хто потрапив п╕д ╕сторичний прес, як ╕ тим, хто серйозно перейма╓ться долею ближнього. Люди Донбасу, як╕ тепер живуть у В╕нниц╕, зробили виб╕р на користь Укра╖ни, то як ними не перейматися? Ми вс╕ повинн╕ п╕дставити ╖м плече, щоб пот╕м разом з ними бути великою дружною укра╖нською родиною. «Один за вс╕х ╕ вс╕ за одного!» Принаймн╕ так би було в ╕деал╕. Насправд╕ ж, ╓ моменти, як╕ не те, що розд╕ляють, але… трохи в╕ддаляють сх╕д в╕д заходу ╕ центру. Звичайно, кида╓ться у в╕ч╕, що нав╕ть на територ╕╖ проукра╖нсько╖ частини ДонНУ явно дом╕ну╓ рос╕йська мова. Зате тут майже вс╕ студенти в╕дразу переходять на укра╖нську, якщо до них звернутися ц╕╓ю мовою. ╤ все ж, роблю невеселий висновок: рос╕йська мова наст╕льки беззастережно запанувала на Донбас╕, що давно стала мовою сп╕лкування всього шахтарського рег╕ону. Не дв╕ мови (в╕домо, що рег╕онали ╕ комун╕сти пост╕йно виступали за оф╕ц╕йну двомовн╕сть), а лише одна — рос╕йська! Враховуючи ментальн╕сть нашого неспок╕йного сх╕дного сус╕да, схильн╕сть до поглинання всього, що можна поглинути, ми були просто приречен╕ на цю в╕йну. Глибоко переконаний, що якби хоч 25% населення Донецька розмовляло укра╖нською, то в╕йни не було б, не було б смертей! А що ╓ важлив╕шим в╕д життя людини? Тому вважаю, що в╕д серйозного обговорення мовного питання (принаймн╕ з «нашими», тобто проукра╖нськими донецькими) ми н╕куди не д╕немося.

МОВНА ТОЛЕРАНТН╤СТЬ

А раз так, то, користуючись нагодою, мимовол╕ вивчаю та анал╕зую мовну ситуац╕ю у В╕нниц╕. Адже хочеться краще знати, у яких умовах опинилися наш╕ побратими з╕ сходу. На в╕дм╕ну в╕д Ки╓ва, в якому повол╕ зроста╓ к╕льк╕сть укра╖номовних мешканц╕в ╕ водночас скорочу╓ться в╕дсоток укра╖нських вив╕сок (дивна тенденц╕я, чи не так?), у В╕нниц╕ вив╕ски майже вс╕ укра╖номовн╕. Розмовля╓ укра╖нською не менше 60% населення. В╕нничани мовно толерантн╕, ╕ якщо звернутися до перехожого рос╕йською, то в╕н, най╕мов╕рн╕ше, в╕дпов╕сть вам ц╕╓ю ж мовою. Так що для донецьких В╕нниця ╓, мабуть, оптимальним вар╕антом. Бо, скаж╕мо, Льв╕в чи Терноп╕ль були б радикальн╕шими у мовному питанн╕. У В╕нниц╕ ж ╓ св╕й центрально-укра╖нський шарм. Це — ╕ не Галичина, ╕ не Донбас. Не пом╕тив н╕чого под╕бного до льв╕всько╖ «Кри╖вки», яка не лише смачно году╓ турист╕в, а й активно пропагу╓ Укра╖нську повстанську арм╕ю. Зате у м╕ст╕ над П╕вденним Бугом ╓ кафе «В╕нницьк╕ куркул╕». Тут без пол╕тики, але в╕дчува╓ться горд╕сть за рег╕он (натяк на заможн╕сть), ╕ страви смачн╕. Деяк╕ вив╕ски у м╕ст╕ сподобалися б галичанам. Скаж╕мо, ось ця: «Вх╕д до клюбу». Справд╕, важко приховати усм╕шку. А головне, що такими др╕бничками В╕нниця демонстру╓ повну толерантн╕сть не лише до рос╕йсько╖ мови, а й до зах╕дняк╕в. ╢ чимало патр╕отичних напис╕в на ст╕нах будинк╕в. Наприклад, ц╕лком нейтральне побажання: «Нехай щастить». Але оск╕льки поряд намальовано великий тризуб, то це не може не впливати на сприйняття. В╕нниця ц╕ну╓ свободу, тому все витримано у патр╕отичному ключ╕. Як-от напис червоною ╕ чорною фарбою: «Слава героям Майдану! Слава Укра╖н╕!». Одне слово, укра╖нц╕в тут не ображають. А я ж пам’ятаю В╕нницю початку 70-х рок╕в. ╤ тод╕ у н╕й беззастережно дом╕нувала рос╕йська мова, а укра╖нська вважалася мовою селюк╕в ╕ марг╕нал╕в. Тепер настали ╕нш╕ часи: Майдан ╕ в╕йна з Рос╕╓ю змусили нац╕ю трохи моб╕л╕зуватися. Вт╕м, на толерантн╕сть под╕льського м╕ста це не вплинуло. Вдалося сфотографувати нав╕ть напис трьома слов’янськими мовами. Вгор╕ б╕лоруською подана назва магазину — «М╕лав╕ца». Нижче поясню╓ться укра╖нською, що це: «Ф╕рмовий магазин ж╕ночого одягу», а ще нижче детал╕зу╓ться рос╕йською: «Женское белье, женские майки, колготы». Не пригадую, щоб десь, колись в Укра╖н╕ я заф╕ксував по╓днання трьох сх╕днослов’янських мов на вив╕сках, а от у В╕нниц╕ побачив.
На одн╕й з центральних вулиць сфотографував рекламний щит, який пов╕домляв про те, що скоро буде музичний концерт «В╕д Молдаванки до ╢русалима — в програм╕ улюблен╕ ╕диш-п╕сн╕ та сучасна ╕зра╖льська музика». Так що загалом В╕нниця ╓ дуже толерантним м╕стом.

Л╤КУВАТИ ДОНБАС ЛЮБОВ’Ю

Наступного дня я розмовляв з кандидатом ф╕лолог╕чних наук Оленою Тараненко, яка тепер викону╓ обов’язки зав╕дувачки кафедри журнал╕стики. Ш╕сть рок╕в тому ми вже сп╕лкувалися з нею в Донецьку — нам було дуже ц╕каво! Тепер же в╕д проукра╖нсько╖ донеччанки я почув багато ц╕кавого про навчальний процес. Зокрема, й таке:
«На заняттях ми ╕з студентами проанал╕зували плюси ╕ м╕нуси укра╖нського нац╕онального характеру. ╤ д╕йшли висновку, що найб╕льшою укра╖нською проблемою ╓ низька самооц╕нка. ╢ багато внутр╕шн╕х суперечностей, як╕ ми сприйма╓мо скор╕ше як св╕й «м╕нус». Нам треба вир╕вняти цю ситуац╕ю, ╕ тод╕ все у нас буде добре. Аналог╕чне завдання ми виконали щодо Донбасу. Говорили про так званий «особливий донецький характер», яким наш╕ земляки дуже пишалися, бо рег╕ональний патр╕отизм у нас дуже розвинутий. Я багато рок╕в займаюся такою темою, як м╕фотворч╕сть, тому можу стверджувати, що розвинутий цей патр╕отизм аж занадто! Бо п╕дм╕нив собою нац╕ональний патр╕отизм. Ця тенденц╕я, до реч╕, з певним розрахунком п╕дтримувалася деякими пол╕тичними силами. Донецьк був м╕стом першо╖ категор╕╖, ╕ мо╖ земляки звикли жити по-особливому, не так, як ╕нш╕. Як ╖м тепер змиритися з тим, що зараз економ╕чна депрес╕я? ╤ виправити це поки неможливо. То що робити? А вих╕д ╓: раз так, тод╕ ми будемо особливими по-╕ншому. Будемо найкрим╕нальн╕шими! Безперечним плюсом донецьких ╓ працездатн╕сть, працелюбн╕сть. Але водночас ╓ певна пихат╕сть, зверхн╕сть. ╤ колектив╕зм у нас кланового гатунку. Не «родинн╕сть», а саме кланов╕сть! ╤ отже, ми внутр╕шньо готов╕ до того, що чийсь клан може нами керувати. ╤ коли ми все це ╕з студентами узагальнили, то побачили, що н╕чого особливого, ексклюзивного у нас нема╓. Це — типове молоде ╕ндустр╕альне м╕сто (под╕бн╕ ╓ ╕ в Н╕меччин╕, ╕ в США), а якщо спробувати пор╕вняти м╕сто (чи рег╕он) з людиною, то вийде, що Донбас нагаду╓ типового п╕дл╕тка. Тобто б╕льше поважа╓ силу, а не розум. А под╕бна установка ма╓ св╕й зворотний б╕к — людина готова безапеляц╕йно п╕дкоритися комусь сильн╕шому. Ось такий в╕н, Донбас, — р╕дне дитя Укра╖ни з важким п╕дл╕тковим пер╕одом... Ми ╕з студентами думали над проблемою ╕ д╕йшли такого висновку. Вимальовуються два п╕дходи до проблеми Донбасу: або ц╕╓╖ дитини треба позбутися, тобто в╕дправити агресивного п╕дл╕тка в тюрму (адже родина його не хоче!), або л╕кувати п╕дл╕тковий максимал╕зм, виправляти помилки (в яких ми й сам╕ почасти винн╕) сво╓ю любов’ю. Бо коли ╓ поган╕ риси, то ми сам╕ в цьому винн╕ — адже не виховали добрих. Коли ми цю свою провину визна╓мо, ╕ншими словами, «обнулимо» наш╕ провини, то дал╕ буде вже легше. Але дуже важливо, щоб любов до матер╕ демонструвала ╕ сама дитина. Намагалася пост╕йно демонструвати сво╖ кращ╕ риси…».

╤СТОР╤╥ НЕСЕПАРАТИСТОК

Пан╕ Олена подарувала мен╕ невелику книжечку, яка багато в чому пролива╓ св╕тло на ситуац╕ю в окупованому Донбас╕. Писали ╖╖ проукра╖нськ╕ ж╕нки шахтарського краю, тому й назва така: «╤стор╕╖ несепаратисток». Прикро, що тираж поки невеличкий, адже при такому формат╕ книгу могли б прочитати сотн╕ тисяч людей. Варто б пропагувати ╖╖ через б╕бл╕отеки — знову ж таки, якщо наклад буде б╕льшим. Схвилював емоц╕йний в╕рш Олени Поволя╓во╖ про Донбас. Там ╓ ╕ так╕ рядки:
Донецк почему-то
снится,
Чаще, чем ожидала.
Он пахнет глинтвейна
корицей,
Дождем и пыльцой
из отвала…
Олена живе тепер у Москв╕ — в Укра╖н╕ не знайшлося м╕сця нав╕ть для таких проукра╖нських, як вона. Про це молода ж╕нка пише з болем:
«Я поняла, что пора собирать вещи и уезжать. Мужу всегда говорила «нет» на эти уговоры, но в глубине души чувствовала — все, Донецк покатился по наклонной плоскости в самую большую черную дыру в своей истории. И, скорее всего, он оттуда не вынырнет обратно. Когда малышу исполнилось полтора месяца, я поддалась на уговоры супруга. А что еще оставалось? Я — в расстрельных списках, как корреспондент Радио «Свобода» в Донецкой области. И пока еще республика молода, можно было отсидеться у себя на Бакинах, в трех километрах от центра Донецка.
Но я увидела, что Украина не собирается ничего предпринимать. Что никакие наши силовики не зачистят облгосадминистрацию и не придут в прокуратуру выбивать из нее террористов. Что самое время вывозить ребенка…».
Ось така невесела ╕нформац╕я. Розум╕ю, що нашим силовикам не все п╕д силу, але кореспондента «Свободи» могли б уже якось вивезти ╕ прилаштувати в Ки╓в╕. А так… людина живе в Москв╕ ╕ суму╓ за р╕дним м╕стом:
Донецк из памяти
скроен.
Теперь он в двух
ипостасях:
Мирный, шумный,
балетный.
Аэропорт еще с нами.
Военный, почти
бездетный.
Наверно. Не видела
с мая…
Мало того, Олена, схоже, зазнала певно╖ морально╖ травми, зрозум╕вши, що Укра╖н╕ поки що дуже далеко… скаж╕мо, до ╤зра╖ля у ставленн╕ до власних громадян. Бо дал╕ вона пише: «Я скучаю по Украине и мечтаю жить в Одессе, но этого, наверное, не случится. Вероятность еще одной республики там высока, а наша семья повторения пьяных автоматчиков под окнами не хочет видеть вновь…». Зв╕сно, укра╖нц╕ могли б бути значно динам╕чн╕шими ╕ ч╕тко дали б зрозум╕ти сепарам з ╕нших рег╕он╕в, що коли т╕ скучили за «русским миром», то ╖м в╕дкрит╕ вс╕ шляхи для пере╖зду в Лугандон╕ю. Ще й на по╖зд п╕дсадять ╕ реч╕ подадуть. А на ╖хн╕ м╕сця вселяться т╕, кому мил╕ший св╕т укра╖нський. ╤ тод╕ так╕, як Олена Поваля╓ва, жили б не в Москв╕, а в мил╕й ╖╖ серцю Одес╕. А так — ╕ територ╕╖ втрачен╕, ╕ жодних «зачисток» в╕д сепар╕в не в╕дбува╓ться. Тут ╓ над чим подумати… Якщо ми говоримо про те, що проблема Донбасу л╕ку╓ться любов’ю, то любити треба, насамперед, сво╖х — адекватних, позитивних людей, а не зрадник╕в. Непогано, якби ця любов виявлялася ╕ в турбот╕ про житло для таких «внутр╕шньо перем╕щених» ос╕б. Треба спробувати ╕ сепаратист╕в любити, але це вже, пробачте, в другу чергу. Вони вже ст╕льки кров╕ нашо╖ випили, що нехай почекають.

«У П╤ВДЕННУ СЛОБОЖАНЩИНУ СЛ╤Д НЕОДМ╤ННО ╥ХАТИ!»

Поки працював над статтею, встиг переглянути к╕лька зам╕ток у соцмережах, як╕ стосувалися Донбасу. Сподобалося пов╕домлення письменника ╤вана Андрусяка:
«Повернувся з Краматорська, Костянтин╕вки ╕ Дружк╕вки, весь переповнений враженнями! Неймов╕рно позитивними враженнями, — а водночас ╕ тривожними...
Завтра викладу докладн╕ший зв╕т, а поки — коротко про головне: сюди, у п╕вденну Слобожанщину, сл╕д неодм╕нно ╖хати!
╤ нам — письменникам, акторам, художникам, музикантам — найперше! ╥хати з╕ сво╖ми книжками, картинами, виставами — ╕ розмовляти з людьми. Про укра╖нську культуру розмовляти! Таку, якою вона ╓, — з ус╕ма ╖╖ проблемами й капостями, — але тим не менш живу й справжню. Зараз вона тут потр╕бна б╕льше, н╕ж де╕нде в Укра╖н╕.
Бо, власне, Укра╖на тут — це:
— д╕ти. Ус╕ д╕ти, без винятку!;
— чудов╕ слобожанськ╕ пейзаж╕;
— укра╖нськ╕ громади, де б╕льш╕, а де й менш╕, як╕ живуть у середовищ╕ далеко не завжди прихильному, а нер╕дко й ворожому. Держава ╖х здеб╕льшого ╕гнору╓ — за принципом «ц╕ й так сво╖», — а для них ця ╕нтегрован╕сть у загальноукра╖нський культурний процес багато важить. Без тако╖ п╕дтримки укра╖нськ╕ громади на цих теренах — д╕аспора, тод╕ як ╕з нею, навпаки, д╕аспорою стають уже т╕, хто культурно взору╓ на Рос╕ю…».
* * *
Останн╕й р╕к був дуже важким для Укра╖ни. ╤ все ж, раду╓ те, що ц╕ випробування пробуджують нац╕ю, роблять ╖╖ монол╕тн╕шою. У т╕й же В╕нниц╕ бачив багато (не менше, н╕ж у Львов╕!) людей у вишиванках. Траплялися ╕ зовс╕м при╓мн╕ неспод╕ванки — на набережн╕й побачив хлопця у патр╕отичн╕й футболц╕ ╕з кумиром радикально╖ молод╕ Че Геварою. Т╕льки на н╕й в╕домий революц╕онер чомусь з укра╖нським тризубом на берет╕. Наступного дня в центр╕ м╕ста зустр╕в молодого чолов╕ка у чорн╕й футболц╕ — також з тризубом ╕ написом: «Брат за брата. Св╕й за свого». Та й судячи з розмов у чергах, в╕нничани вже не т╕, що були 15-20 рок╕в тому. Дуже хочеться в╕рити, що й Донбас колись в╕дродиться, п╕дн╕меться з ру╖н, як птах-Фен╕кс, ╕ стане символом нашо╖ перемоги.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Молодь Донецького ун╕верситету

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2015 > Тема ""Будьмо!""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15348

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков