Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 19.06.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 19.06.2015
╤ СЛОВО БУЛО — УКРА╥НА...

Спочатку було Слово. ╤ Слово було у Бога. ╤ Слово було — Бог. У наш╕й газетн╕й дол╕ теж спочатку було Слово. Р╕дне, укра╖нське. ╤ Слово було — Укра╖на. ╤ все ╕нше вже з того походило ╕ сприймалося як другорядне.
Нещодавно голова п╕клувально╖ ради Петро Вольвач (колись така була при «Кримськ╕й св╕тлиц╕») пор╕вняв мене з Лесею Укра╖нкою. Не тому, що добре пишу. Як поетесу, випускницю Московського л╕тературного ╕нституту ╕м. Горького, я поховала себе ще на меж╕ 80-90-х рок╕в разом з╕ сво╓ю видавничою д╕яльн╕стю. В╕н назвав мене так через чолов╕чу вдачу, як колись говорили ╕ про славну Лесю. За його словами, я була чолов╕ком б╕льше, н╕ж ус╕ мужчини-укра╖нц╕, що залишилися сьогодн╕ в Криму. Хоча, звичайно ж, не вс╕. Просто того вимагала цитата. Вт╕м, бути чолов╕ком для ж╕нки — теж сумн╕вний компл╕мент. Але це — за звичайних умов. Та не тепер, коли пану╓ недов╕ра, коли спецслужби Рос╕╖ всюди шукають екстрем╕ст╕в ╕ терорист╕в, а укра╖нськ╕ п╕дручники вже давно згор╕ли на багаттях прямо на шк╕льних подв╕р’ях, бо несли ╕з собою Слово, яке було приречене на страту в т╕й держав╕, що кримчани тепер називають сво╓ю.
На початку 90-х, коли народилася «Кримська св╕тлиця», чолов╕ком я не була. Швидше, скутою, сором’язливою ╕ закомплексованою, схожою на п╕дл╕тка ж╕нкою. Пот╕м нас довго випробовували разом, мене ╕ газету, на м╕цн╕сть, терпляч╕сть, витривал╕сть ╕ в╕ддан╕сть. Я навчилася жити по п╕вроку нав╕ть без сво╓╖ жалюг╕дно╖ зарплати, а газета — на жебрацьк╕ подачки, як╕ то вимолювало, то виривало майже з кров’ю ╖╖ кер╕вництво; я — не зважати на образи ╕ несправедлив╕сть з боку оточення, те ж саме ╕ газета; ╕ ми обидв╕ — намагалися говорити правду ╕ не прогинатися п╕д тих, хто м╕г би це наше життя зробити л╕пшим, в чому сьогодн╕ звинувачу╓ нас один ╕з сп╕взасновник╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕».
╤ все щойно мною сказане — не для самореклами (нав╕що вона тепер пенс╕онерц╕-╕нвал╕дц╕ в чуж╕й кра╖н╕), а тому, що образливо ╕ боляче чути несправедлив╕ звинувачення на адресу нашого газетного колективу, який сягав колись 30-ти ос╕б, а сьогодн╕ нас у Криму — лише тро╓.
Думаю, не я одна з роками все част╕ше замислююся про смерть. У будь-якому раз╕ це катастрофа. Та ╓ р╕зниця: чи загинути стоячи, в кол╕ товариш╕в-однодумц╕в, чи десь у чотирьох ст╕нах, ус╕ма забутим ╕ покинутим, безпом╕чним ╕ зрадженим, проклинаючи себе ╕ ус╕х, кому беззастережно в╕ддав ╕ сили, ╕ розум, ╕ здоров’я.
Щось под╕бне я в╕дчула вже тепер, ознайомившись з оц╕нкою нашо╖ прац╕ сп╕взасновниками. Але це не ми здавали Крим, навпаки, робили все, щоб под╕бного не сталося, незважаючи на ворож╕сть чужих ╕ байдуж╕сть сво╖х. Тож тепер мали б змогу працювати за пропускною системою, задовольняючи вимоги представника м╕н╕стерства, який наголошу╓, що за к╕лька годин прогулу закон уже дозволя╓ зв╕льняти людину з роботи. ╤ це мають нам╕р зробити з нами наш╕ шефи найближчим часом.
Прогул, узагал╕, слово гарне. В╕д нього в╕╓ добрими заст╕льними часами. Але чи гулятиметься тепер без коп╕йки в кишен╕, п’ять м╕сяц╕в не одержуючи зарплати. Мен╕, звичайно, л╕пше, я маю пенс╕ю, хоча ╖й далеко ╕ до середньо╖ — при б╕льш як 40 роках трудового стажу. Вт╕м, на порогах магазин╕в, де д╕йсно було б ц╕каво повештатися, мене частенько зупиняють словами: ж╕нко, не марнуйте часу, тут ви все одно н╕чого не купите. Тож про мо╖ можливост╕ нав╕ть на лоб╕ все написано. Але ╓ й безкоштовн╕ вар╕анти в╕дпочинку. В усякому раз╕, були, поки безтурботн╕ л╕тн╕ люди просто лузали нас╕ння на лавочках. Сьогодн╕ лавочок обмаль, а т╕, хто там в╕дпочива╓, говорять не про внук╕в ╕ закатку джем╕в, а про потрошенка, який продався америкосам ╕ вбива╓ ж╕нок та д╕тей. Слухати тепер╕шн╕й кримський епос — це вище мо╖х сил, тож «прогулювання» на лавочц╕ також в╕дпада╓. Те ж саме можна сказати ╕ про ще один, майже безкоштовний, вар╕ант байдикування — на диван╕ перед телев╕зором, який нав╕ть стримана в оц╕нках, бо залякана, Рос╕я назива╓ зомбоящиком.
Тим не менше, представник м╕н╕стерства невдоволено зауважу╓, що працю╓ вже 4 м╕сяц╕, а нас ще не бачив. А я пропрацювала 264 м╕сяц╕, майже в 66 раз╕в довше, ╕ не бачила н╕ цього пана, н╕ його попередник╕в, ╕ це н╕кому не заважало робити свою справу. Хоча, брешу, одного м╕н╕стра точно бачила, це був Богдан Ступка, таки д╕йсно даний нам Богом, дорогий, улюблений, талановитий, в╕н не погордував прийти до редакц╕╖, де ми разом п╕дн╕мали чарку ╕ фотографувалися. Але з по-справжньому великих корона не пада╓, вони ╕ це можуть соб╕ дозволити.
Якщо чесно, гн╕ву ки╖вських чиновник╕в я не боюся. Бо мен╕ ╓ кого боятися ближче, наприклад, полковника ФСБ, в╕д якого не втечеш, бо ╕ вт╕кати н╕куди. В Укра╖н╕ н╕хто на мене не чека╓, та ╕ клопоти з пере╖здом не по здоров’ю н╕ мен╕, н╕, тим б╕льше, мо╖й майже 97-л╕тн╕й матер╕.
Але т╕, хто любить або н╕бито любить Укра╖ну, мають пам’ятати: те, що сьогодн╕ в╕дбува╓ться з «Кримською св╕тлицею», ╕ в ситуац╕ях, под╕бних наш╕й, буде пом╕чено ╕ молодими, як╕ дихають нам у потилицю. А висновки, як╕ вони можуть зробити, ой як не на час╕, бо в╕йна з Рос╕╓ю, холодна чи гаряча, ще не скоро п╕де в забуття. А в╕йна завжди чорно-б╕ла: або св╕й, або чужий, ╕ жодних нап╕втон╕в. ╤ тут не до амб╕ц╕й, треба рятувати кра╖ну та ╖╖ людей, забезпечивши кожному максимум комфорту ╕ турботи. ╤ недоречно розбиратися сьогодн╕ з газетою, яку ╕ так вже позбавили ╖╖ паперового вт╕лення, але ╕нтерес до под╕й у Криму не вщуха╓ ╕ в онлайн-вар╕ант╕. Каже начальство: не працю╓мо ╕ прогулю╓мо? ╤ де ж тод╕ береться повноформатний вар╕ант газети? Х╕ба робить його не колектив, фонд зароб╕тно╖ плати якого на м╕сяць становить близько 10 тис. гривень? ╤ б╕льше жодних витрат, н╕ на оренду прим╕щення, н╕ на канцтовари. До реч╕, ╤нтернет-вар╕ант — це теж наша ╕н╕ц╕атива, бо вт╕лю╓ться в життя з початку 2000-х, ╕ щодо цього ки╖вське начальство не мало жодних витрат ╕ клопот╕в.
Сприймаю нин╕шн╕ ╕нсинуац╕╖ навколо газети як нападки на нашого головного редактора. Не стану приховувати, у мене з ним також не все ╕ не завжди було гладко. Але сьогодн╕ в╕н ╓ безальтернативною ф╕гурою, ╕, наступивши на гординю, ми мали би вклонитися йому за те, що й дос╕ не зламався, що працю╓ якщо не за 30-х, то за 10-х п╕д загрозою арешту ╕ покарання. Адже ми св╕домо порушу╓мо рос╕йськ╕ закони, що суперечать укра╖нським.
Боюся за нього, боюся за себе, боюся за кримських укра╖нських д╕тей, яких примушують все, що вони любили, зненавид╕ти. Моя знайома, вчителька молодших клас╕в ╕з Бахмача, розпов╕да╓, що там вся малеча, як один, хоче вбивати рос╕ян, бо у когось в зон╕ АТО загинув татко, у когось родич, а в деяких будинках ╕ цвяха н╕кому забити, вс╕ чолов╕ки — хто на служб╕, хто на переп╕дготовц╕. ╥хня в╕дсутн╕сть пов’язана з в╕йною. ╤ ще не в╕домо, коли у слов’янському св╕т╕ запанують мир та злагода.
То де мудр╕сть нашо╖ влади, не кажучи вже про рос╕йську, для яко╖ стравлювання народ╕в — св╕дома повед╕нка, зумовлена нац╕ональними ╕нтересами. Колись м╕й знайомий з ун╕верситету, рос╕янин, професор Василь Саприк╕н — Царство йому Небесне — мав улюблений житт╓вий рецепт: треба всюди шукати друз╕в, а не ворог╕в, ╕ вони з’являться нав╕ть там, де ран╕ше ╖х взагал╕ не було. Завдяки такому пошуку ╖х поб╕льшало б ╕ в Криму, ╕ в Донецьку, ╕ в Луганську. Тож я б не стала дивитися на «Кримську св╕тлицю» вороже н╕ з того, н╕ з ╕ншого боку кордону, бо ми мр╕╓мо, щоб Укра╖на була ц╕л╕сною, незалежною ╕ суверенною в оточенн╕ лояльних до не╖, якщо не дружн╕х держав. Мр╕╓мо ╕ робимо усе, що дозволя╓ нам укра╖нська влада ╕ допоки не заважа╓ рос╕йська. ╤ не треба розстр╕лювати нас у спину, бо не заслужили, ╕ не в укра╖нських це традиц╕ях.
Спочатку було Слово. ╤ Слово було — Укра╖на. Ми ╕ залишимося з цим словом на вустах нав╕ть тод╕, коли ви поставите в наш╕й газетн╕й дол╕ крапку, таку схожу на сл╕д в╕д постр╕лу.

Тамара СОЛОВЕЙ,
редактор в╕дд╕лу «КС»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 19.06.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15410

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков