Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 19.06.2015 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 19.06.2015
ГОЛОВРЕД «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤»: ЯКБИ МИ ВС╤ ЗВ╤ЛЬНИЛИСЯ, ВОНИ Б З╤ТХНУЛИ З ПОЛЕГШЕННЯМ

Редакц╕я «Кримсько╖ св╕тлиц╕» – ╓дино╖ укра╖номовно╖ газети в Криму – отримала черговий «сюрприз» в╕д ки╖вського кер╕вництва. Нещодавно сп╕вроб╕тники д╕зналися, що наказом гендиректора Держп╕дпри╓мства «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» Романа Ратушного ще в╕д 17 березня (!) редакц╕ю «Кримсько╖ св╕тлиц╕» перевели до Ки╓ва. Мовляв, особистих контакт╕в з╕ сп╕вроб╕тниками «Св╕тлиц╕» нема╓, поширювати газету на окупован╕й територ╕╖ неможливо. Тож пан Ратушний наказу╓ «для в╕дновлення виробничого процесу перевести редакц╕ю «Кримсько╖ св╕тлиц╕» до головного оф╕су видавництва в Ки╓в╕. Головний редактор «Св╕тлиц╕» В╕ктор Качула одразу ж звернувся до Ратушного з проханням прокоментувати «п╕дп╕льний» наказ. Проте в╕дпов╕д╕ не дочекався дос╕. За його словами, з моменту окупац╕╖ Криму, тобто вже понад р╕к, жодного документа або в╕дпов╕д╕ на сво╖ листи н╕ з видавництва, н╕ з М╕н╕стерства культури, н╕ з уряду Укра╖ни не отримав. Що в╕дбува╓ться з «Кримською св╕тлицею» зараз, чи збира╓ться редакц╕я переселятися в Ки╖в, «КримРеал╕╖» запитали в головного редактора В╕ктора Качули.

– Пане В╕кторе, коли ╕ як Ви д╕знались про цей наказ?
– Випадково. Наш колега в Ки╓в╕ на початку травня також випадково побачив цей наказ, клацнув на моб╕льник ╕ передав нам. Я, як кажуть рос╕йською, «офонар╓л». Так ╕ написав: якщо це не фейк, пане Ратушний, поясн╕ть ╕ прокоментуйте, як його виконувати ф╕зично, такий наказ? По-перше, проектуючи цей наказ, треба було порадитися з колективом. Як цей пере╖зд зд╕йснити ╕ хто по╖де зв╕дси? Наша журнал╕стка, яка тут догляда╓ 95-р╕чну маму? Чи ╕нша, в яко╖ тут родина? Чи я маю залишити дружину?

– А в тому наказ╕ не вказано, що сп╕вроб╕тник╕в газети забезпечать житлом, хоча б тимчасовим?
– Про що Ви говорите! Там сказано: «В╕дновити робочий процес». Я пишу у в╕дпов╕дь: так в╕н не переривався, в╕н трива╓, щотижня заглядайте на наш сайт. Цей наказ, мабуть, створений задн╕м числом, коли вони там «допетрили», що «кримська влада» дала терм╕н перере╓страц╕╖ ЗМ╤ до 1 кв╕тня. ╤ вони п╕дгадали п╕д 1 кв╕тня, мовляв: що нам перере╓стровувати, ми вже редакц╕ю забрали до Ки╓ва. Тобто умивають руки. Якщо, не дай Боже, з кимось ╕з нас тут щось станеться, у них ╓ «ал╕б╕»: ми перевели редакц╕ю в Ки╖в. Але ж так не можна – н╕ по-людськи, н╕ юридично. Це — дол╕ людей, доля газети, доля пол╕тики ╕нформац╕йно╖. Вони переступили через людей. Ми для них, як п’яте колесо в ╖хньому воз╕. Ми ╖м заважа╓мо. Якби ми вс╕ зв╕льнилися, вони б з╕тхнули з полегшенням. По-перше, ск╕льки оклад╕в вив╕льниться, щоб «п╕дсн╕жник╕в» сво╖х саджати. Це — мародерство, ╕нших сл╕в нема╓. Люди тут 4 м╕сяц╕ не отримують грошей, а там справно платять «п╕дсн╕жникам».
Востанн╓, каже В╕ктор Качула, сп╕вроб╕тники отримували зарплату в с╕чн╕. Проте, за його даними, на папер╕ 9 прац╕вник╕в регулярно отримують грош╕. В тому числ╕ ╕ той самий «п╕дсн╕жник» – фотокореспондент, якого взяли до штату «Св╕тлиц╕» в Ки╓в╕. Про це стало в╕домо з оф╕ц╕йного зв╕ту Державно╖ ф╕н╕нспекц╕╖, яка цього року проводила рев╕з╕ю ф╕нансово-господарсько╖ д╕яльност╕ Нац╕онального газетно-журнального видавництва. Жодно╖ фотограф╕╖ в╕д нового прац╕вника «Св╕тлиця» не отримувала.

– Тобто ви тут в окупац╕╖ працю╓те, грошей за свою роботу не отриму╓те, бо на папер╕ редакц╕я н╕би пере╖хала в Ки╖в. Тож «Св╕тлиц╕» тут н╕би ╕ нема╓?
– «Св╕тлиця» працю╓. «Св╕тлиця» щотижня оновлю╓ сво╖ випуски. Щоп’ятниц╕ св╕жий випуск, абсолютно готовий до друку, який ми паралельно виставля╓мо на сайт╕ нашому ╕ переда╓мо в М╕н╕стерство культури, ╕ в видавництво, ╕ в друкарню – будь ласка, т╕льки пальчиком ворухн╕ть ╕ друкуйте газету.
Ми працю╓мо, хоч ряди пор╕д╕ли. Нещодавно в╕дпов╕дальний секретар зв╕льнилася. В не╖ дво╓ д╕тей-школяр╕в, у чолов╕ка проблеми з роботою тут, вони зн╕мали квартиру, зарплату не дають – це катастрофа. Вона по╖хала до мами на Херсонщину, телефону╓ у видавництво, просить: скидайте т╕ грош╕ на картку, я мам╕ ╖╖ залишу, тут близько, якось зможемо забирати, нав╕ть на всю редакц╕ю так можна було б на ту картку перераховувати. ╥й сказали: н╕, треба при╖хати в Ки╖в, щось п╕дписати. Вона по╖хала. При╖жджа╓, а ╖й заявляють: грошей нема. ╤ вона у в╕дча╖ написала заяву на зв╕льнення. Просто побачила, що це — глухий кут.

– ╤ ск╕льки людей залишилось в редакц╕╖?
– Через м╕сяць ще одна наша сп╕вроб╕тниця ╖де зв╕дси до Львова. ╤ нас залиша╓ться тут четверо. ╤ ще дво╓ на материку – Серг╕й Лащенко у Львов╕ ╕ Микола Владз╕м╕рський у Ки╓в╕, який ╕з Севастополя мусив ви╖хати, бо там його теж дуже добре знають.

– А що з вашою зарплатою? Вам пояснили, з чим пов’язана затримка?
– Був наш представник у Ки╓в╕ з нашими дов╕реностями. Н╕чого не дали, н╕чого не пояснили. Лише передали, що чекають мене на виробничу нараду. Я написав Ратушному:
«Якщо це не цин╕зм, пане Романе, то що? Нав╕ть у кращ╕ часи – як Ви уявля╓те соб╕ таку «прогулянку», з урахуванням 4-х м╕сяц╕в безгрош╕в’я? Про яку нараду – раптом уперше за понад р╕к окупац╕╖ – йдеться? Нам тут не те, що ╖здити, а ╖сти за щось треба, а Вашо╖ компетенц╕╖ не вистачило, щоб орган╕зувати минулого тижня повернення через нашу дов╕рену особу хоча б частини зарплатного боргу! Коли ще така нагода трапиться?
Вибачте, пане Романе, але мушу запитати: Ви, д╕йсно, серйозно, щиро ╕ в╕дпов╕дально прагнете допомогти газет╕ ╕ справ╕, яку купка людей тут ще намага╓ться робити? Чому ж у такий цин╕чний спос╕б це в╕дбува╓ться?».
В╕дпов╕д╕ знову нема╓. ╤ я не знаю, як╕ питання мають розглядатись на т╕й нарад╕? Може, компетенц╕╖ нашо╖ не вистачить, бо якщо це питання радикальн╕, то вир╕шувати ╖х мають сп╕взасновники – трудовий колектив, який би в╕н не був маленький, в╕н ╓ сп╕взасновником газети. Якщо йдеться про переведення редакц╕╖, то це не наказом якогось Ратушного вир╕шу╓ться, це — глобальна перем╕на, на меж╕ припинення ╕снування газети. Те, що там, у Ки╓в╕, хтось буде пробувати видавати, воно теж ма╓ право на життя. ╤ якщо д╕аспора кримська орган╕зу╓ газету ╕ назбира╓ там тисячу читач╕в – слава Богу, але це не буде «Кримська св╕тлиця». Дух газети тут. Поки ми тут жив╕ ╕ вкор╕нен╕ в кримський ╜рунт. «Св╕тлиця» уособлю╓ться з нами. При слов╕ «Св╕тлиця» згадують: ага, там такий-то редактор, в╕н трохи бандер╕вець, але, в принцип╕, порядна людина.

– Але «Св╕тлиця» назива╓ окупац╕ю окупац╕╓ю, анекс╕ю анекс╕╓ю, а за це зараз у Криму крим╕нальн╕ справи «на раз-два» заводять.
– Слава Богу, не т╕льки ми назива╓мо, а 99 в╕дсотк╕в св╕тово╖ сп╕льноти це назива╓ анекс╕╓ю. Будь ласка, давайте, посад╕ть вс╕х. Я розум╕ю, що це справа моменту ╕ кампан╕╖ ╖хньо╖. Ось п╕шла зараз кампан╕я ╓вромайдан╕вц╕в наших тут в╕дловлювати, щоб дал╕ «устращать». Може бути дал╕ й така кампан╕я. Але давайте спод╕ватися, що кампан╕я з ╕ншого боку потужн╕ша, ╕ час працю╓ на нас – багато людей ╕ в Рос╕╖, ╕ в Криму вже прозр╕ли ╕ бачать, що ц╕ под╕╖ не на користь н╕кому. В╕римо в Бога ╕ в здоровий глузд.

– А ви не думали заре╓струвати «Св╕тлицю» тут за рос╕йським законодавством?
– Перше – для цього треба взяти рос╕йський паспорт. В мене його нема╓. Друге – треба йти домовлятися. ╤, я гадаю, що якби зараз, коли цих окупант╕в звинувачують у вс╕х гр╕хах, ╕ справедливо звинувачують, з’явилась би укра╖нська газета, або двомовна, яка би брала в них ╕нтерв’ю ╕ показувала ╖хн╓ хоч в╕дчасти людське обличчя, мабуть, на ц╕й хвил╕ можна було б домовитись.

– Ви готов╕ п╕ти на це?
– Н╕. Це — зрада. Я не вбережу обличчя газети.

– То що Ви збира╓тесь робити дал╕?
– Спод╕ва╓мось на п╕дтримку колег-журнал╕ст╕в. Якщо нам на наш╕ листи не в╕дпов╕дають, то на ╖хн╕ запити мусять в╕дпов╕сти.
* * *
У лютому Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво заявило про припинення друку «Кримсько╖ св╕тлиц╕». В╕дтод╕ газета виходить в електронному вар╕ант╕ на сайт╕, а також роздрук╕вкою на листах А4, як╕ м╕сцев╕ читач╕ передають ╕з рук в руки. Редакц╕ю, виселену п╕сля анекс╕╖ з орендованого прим╕щення (М╕нкульт Укра╖ни 2014 року перестав платити за оренду), прихистив меценат. Власного кутка в ╓дино╖ на п╕востров╕ укра╖номовно╖ газети за 23 роки ╕снування в Криму так ╕ не з’явилося. Зарплату сп╕вроб╕тникам затримували регулярно.

– «Кримськ╕й св╕тлиц╕» н╕коли в Криму не було добре...
– Н╕коли. Але ми продовжу╓мо робити свою справу. Ми тут. А з Ки╓ва лунають так╕ дик╕ заяви: а може, вас там нема, ми ж не зна╓мо, ми ж вас не бачимо, з вами контакту нема╓. Так вийд╕ть в скайп чи електронного листа напиш╕ть. При╖дьте хто-небудь сюди, гляньте у в╕ч╕ людин╕, яка прихистила редакц╕ю в сво╓му оф╕с╕, ╕ тим людям, як╕ залишились тут ╕ працюють, попри ризик, ╕ тим читачам, як╕ сюди часом приходять, ╕ я ╖м даю маленьк╕ роздрук╕вочки «Св╕тлиц╕», а вони роздають знайомим. Та тод╕ визначтесь остаточно – ви це перекреслю╓те, закрива╓те, будете робити щось на материку, то озвучте сво╓ р╕шення так, щоб ми почули. Для чого ц╕ ╕гри? Перере╓стровуйте газету, виводьте нас ╕з сп╕взасновник╕в, але я в цьому участ╕ не братиму. Я не робитиму те, що фальшиве. Поясн╕ть нам наш статус. На що нам спод╕ватись? Ради чого ми, як ╕ т╕ журнал╕сти, що тут ще залишились ╕ продовжують працювати, ради чого ми на це ╕демо, заради чого ризику╓мо?

– А заради чого?
– Скажу: заради неньки-Укра╖ни – скажуть: затерт╕ слова. Н╕, я, мабуть, скажу, що ми найперше робимо це заради себе. Я не хочу залишати п╕сля себе якусь т╕нь, що я кинув справу, не дон╕с. Як у притч╕, що кожен з нас ма╓ нести св╕й хрест. Йде чолов╕к, пре хреста величезного ╕ молить Бога: люди живуть, горя не знають, а я страждаю, чому? Мовчить Бог. Аж раптом зграя вовк╕в. Женуться вони за тим чолов╕ком, в╕н б╕жить, йому важко, але хреста не кида╓. ╤ тут провалля. В╕н того хреста перекинув через провалля, переб╕г на той б╕к, хреста забрав, вовки залишились. ╤ тод╕ каже: Боже, я нарешт╕ зрозум╕в, нащо ти мен╕ того хреста дав.
Кожен з нас несе св╕й хрест, ╕ ми спод╕ва╓мось, що все це недаремно. ╤ це не т╕льки наш хрест. Це ╕ тих пенс╕онер╕в, як╕ сюди за газетою приходять, як╕ ╤нтернету не мають. ╤ якщо ми його кинемо, ми ╕ за них його кинемо. Вони плачуть, просять: не кидайте нас. Це, мабуть, патетично-романтично звучить, але з наших хрест╕в склада╓ться великий хрест нашо╖ держави. В нас нема╓ ╕ншо╖ держави. Нам нема куди б╕гти, як ╕ кримським татарам. Тому кинути це все, щоб мен╕ пот╕м в спину казали: не дон╕с... Я не хочу, щоб про мене так казали.

 Оксана НАУМКО


НАША П╤СНЯ ГАРНА, НОВА — ПОЧИНА╢М ╥╥ ЗНОВУ?
М╤Н╤СТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРА╥НИ: «КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ», «КЪЫРЫМ» – ЯКУ Б ЩЕ ГАЗЕТУ В КРИМУ ПРИКРИТИ?
НАД ГАЗЕТОЮ «КЪЫРЫМ» – ОДН╤╢Ю З НЕБАГАТЬОХ, ЩО ВИДАЮТЬСЯ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОЮ МОВОЮ, НАВИСЛА ЗАГРОЗА ЗАКРИТТЯ

Редактор видання Бек╕р Мамутов заявив, що через брак ф╕нансування з державного бюджету газета припиня╓ вих╕д. «Къырым» – уже друге, п╕сля «Кримсько╖ св╕тлиц╕», нерос╕йськомовне державне видання, яке п╕сля обрання В╕ктора Януковича Президентом Укра╖ни припиня╓ вих╕д у Криму.
Редактор газети «Къырым» отримав днями з державно╖ друкарн╕ «Таврида» оф╕ц╕йне попередження про припинення випуску видання через борг редакц╕╖. В╕н каже, що без державно╖ п╕дтримки жодне етн╕чне видання в Криму не виживе, але тако╖ п╕дтримки укра╖нський уряд тепер не нада╓.
«╤з початку року ми не отримали жодно╖ коп╕йки ф╕нансування. Це не лише дуже сумно, а й обурливо, бо це — дискрим╕нац╕йна д╕я», – вважа╓ Бек╕р Мамутов.
В╕н каже, що заздрить колегам ╕з кримських рос╕йськомовних видань, на п╕дтримку яких цього року бюджет автоном╕╖ вид╕лив близько 4 м╕льйон╕в гривень, ╕ ф╕нансування уже розпочалося.
Газета «Къырым» – одна з двох видань, котр╕ виходять в автоном╕╖ кримськотатарською мовою. ╤з 2002 року ╖╖ дотував Державний ком╕тет у справах нац╕ональностей ╕ рел╕г╕╖ Укра╖ни. Однак у результат╕ реорган╕зац╕╖ президентом Януковичем центральних орган╕в влади у грудн╕ минулого року Держкомнац припинив сво╓ ╕снування. Його функц╕╖ щодо захисту прав нац╕ональних меншин Глава держави розпорядився передати М╕н╕стерству культури.
Вт╕м, у м╕н╕стерськ╕й прес-служб╕ пов╕домили, що процес реформування все ще трива╓, передача функц╕й колишнього Державного ком╕тету у справах нац╕ональностей ╕ рел╕г╕╖ М╕н╕стерству культури не завершена. Кер╕вник прес-служби Олена Чередниченко не зна╓, коли зак╕нчиться цей процес, але поки цього не станеться, газета «Къырым» на дотац╕╖ з М╕нкульту претендувати не може. Президентський указ про реформування орган╕в центрально╖ виконавчо╖ влади вийшов б╕льш як 4 м╕сяц╕ тому – ще 9 грудня 2010 року.

«КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ» ЧИНОВНИКИ М╤НКУЛЬТУ ВИГНАЛИ В ╤НТЕРНЕТ

Формально б╕льше шанс╕в отримати бюджетн╕ кошти в ╕ншого кримського видання – ╓дино╖ в автоном╕╖ укра╖номовно╖ газети «Кримська св╕тлиця». М╕н╕стерство культури Укра╖ни ╓ ╖╖ сп╕взасновником, а Державне газетно-журнальне видавництво М╕нкульту – ╖╖ видавцем.
Однак ╕з кв╕тня 2010 року, що зб╕глося з часом зм╕ни влади, ф╕нансування газети та ╖╖ вих╕д припинився. В╕дновити випуск «Кримсько╖ св╕тлиц╕» новим кер╕вникам м╕н╕стерства та його видавництва за р╕к не вдалося. Б╕льше того, через борги п╕вроку тому в С╕мферопол╕ опечатали прим╕щення редакц╕╖ газети.
Головний редактор «Кримсько╖ св╕тлиц╕» В╕ктор Качула розчарований. «Простою╓ видавничий комплекс, комп’ютери, прим╕щення – три чудово обладнан╕ для роботи к╕мнати, – каже в╕н. – Не те, що не по-господарськи, це не по-людськи просто! Але разом з тим, незважаючи на вс╕ ц╕ паранормальн╕ умови, колектив працю╓. Колектив продовжу╓ випускати газету в ╤нтернет╕. Нин╕шнього року вже випущено 11 номер╕в. Ц╕╓╖ п’ятниц╕ вийде 12-й номер «Кримсько╖ св╕тлиц╕».
Н╕ в прес-служб╕ М╕н╕стерства культури Укра╖ни, н╕ в його Державному газетно-журнальному видавництв╕ не знають, коли ж, нарешт╕, вийде паперова верс╕я «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Директор видавництва В╕ктор╕я Карасьова розпов╕ла, що дос╕ не затверджено Паспорт бюджетно╖ програми – документ, без якого неможливе перерахування кошт╕в ╕з Держбюджету, але з ус╕ма питаннями щодо ф╕нансування «Кримсько╖ св╕тлиц╕» в╕дсилають до М╕н╕стерства культури. Посадовц╕ ж М╕нкульту у в╕дпов╕дях на журнал╕стськ╕ запити рекомендують звертатися до видавця – Державного газетно-журнального видавництва.

Володимир ПРИТУЛА
(Рад╕о «Свобода»)
2 кв╕тня 2011 року, м. С╕мферополь

М╕ж цими зверненнями до президент╕в Св╕тового конгресу укра╖нц╕в: попереднього — п. Аскольда Лозинського ╕ нин╕шнього — п. ╢вгена Чол╕я пролягло десятил╕ття. Ми розм╕стили ╖х поруч, щоб читач╕, ознайомившись з╕ зм╕стом, поставили соб╕ одне-╓дине запитання: ЧОМУ? Чому «Кримська св╕тлиця», укра╖нська державницька газета на цих, ╕ дос╕ не зас╕яних Укра╖ною крем’янистих кримських теренах, повинна була ╕ дал╕ мусить ставити так╕ запитання перед ус╕ма — н╕бито укра╖нськими владами, як╕ зм╕нювали одна одну, але не зм╕нювалися сам╕? На що ж т╕ влади спод╕валися ╕ спод╕ваються: що тут, у Криму, як ╕ на т╕й же Донеччин╕, «самос╕йкою» проростуть ╕ забуяють на весь обшир укра╖нськ╕ Слово, Культура, Дух, Патр╕отизм?.. От ╕ доспод╕валися...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 19.06.2015 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15434

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков