Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2015 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 26.06.2015
«У ДЕПОРТАЦ╤Ю З КРИМУ НАС В╤ДПРАВЛЯЛИ НАВ╤ЧНО, АЛЕ МИ ПОВЕРНУЛИСЯ...»

Перша незалежна газета «Авдет», яка народилася на хвил╕ повернення до Криму кримських татар (╖╖ назва так ╕ переклада╓ться — «Повернення»), за 25 рок╕в переживала р╕зн╕ часи. Перш╕ ╖╖ номери збиралися вручну в Бахчисара╖, макетувались на баз╕ дисидентсько╖ преси в Москв╕, а друкувалися у Прибалтиц╕. Провозився тираж у Крим та╓мно ╕ поширювався на громадських засадах. У «Авдет╕» працювали як профес╕йн╕ журнал╕сти, так ╕ люди, як╕ н╕чого не розум╕ли у газетн╕й справ╕. Але тод╕, в 1990 роц╕, згуртована й сильна команда однодумц╕в розум╕ла, що в Криму вкрай необх╕дна газета, яка б чесно розпов╕дала — хто так╕ кримськ╕ татари, з чим вони повертаються з депортац╕╖ до Криму, як╕ ╖хн╕ в╕дносини з владою ╕ як уникнути на п╕востров╕ м╕жнац╕онального конфл╕кту.
╤нформац╕я з╕ стор╕нок «Авдета» була затребувана скр╕зь — ╕ в самобудах кримських татар, ╕ в каб╕нетах чиновник╕в. Всяке було у «Авдета»: ╕ шпигунськ╕ пристраст╕, ╕ судов╕ процеси, але закривати газету, попри часом жорстку критику влади, н╕хто не прагнув. Сьогодн╕, з «приходом» до Криму Рос╕╖, «Авдет», що ╓ ╕нтелектуальною власн╕стю всього народу, намагаються звинуватити у «прихованому екстрем╕зм╕» ╕ закрити на п╕дстав╕ доносу звичайного «стукача». Про те, як газета намага╓ться вижити в нин╕шн╕х складних умовах, ╕ що може чекати жител╕в п╕вострова у перспектив╕, кореспонденту «Укр╕нформу» розпов╕в нин╕шн╕й редактор «Авдета», член Меджл╕су кримськотатарського народу Шевкет Кайбулла╓в.

— Шевкете, ви, як редактор газети «Авдет», були одним ╕з перших, кого ФСБ ╕ прокуратура «вшанували» сво╓ю увагою. Як╕ були в╕дчуття п╕сля допиту?
— Було в╕дчуття дежавю, раптом згадав часи сво╓╖ радянсько╖ молодост╕. Наприк╕нц╕ 70-х, на початку 90-х в Узбекистан╕ я брав активну участь у нац╕ональному рус╕ за повернення на Батьк╕вщину. За що в╕дсид╕в 1,5 року у в’язниц╕. Багато момент╕в тих жахливих час╕в сьогодн╕ повторюються. Найнепри╓мн╕ше, що в Криму знову в╕дчува╓ться загальна психолог╕чна атмосфера пригн╕ченост╕, заляканост╕, обережност╕. Мабуть, мало ще часу минуло п╕сля розпаду СРСР, щоб люди винесли з себе раб╕в ╕ видихнули совков╕сть, яка все ще сидить у них.
— За фахом ви — ╕сторик, зак╕нчили Ташкентський держун╕верситет. Але думаю, перш╕ уроки ╕стор╕╖ отримали ще в дитинств╕ з розпов╕дей батьк╕в. Зв╕дки вони були депортован╕?
— Мама була виселена з села Ходжа-Сала Бахчисарайського району в Костромську область Рос╕╖. 13-р╕чною дитиною на Урал╕, в глушин╕, вона разом ╕з сестричкою допомагала дорослим валити ╕ сплавляти л╕с. Мало не потонула в р╕чц╕ Урал. Батька з села Ужунджа п╕д Балаклавою депортували в Янгиюль п╕д Ташкентом. Теж разом з ╕ншими д╕тьми, нар╕вн╕ з дорослими, рив землю на буд╕вництв╕ Ташкентського каналу. За розпов╕дями батьк╕в, половина р╕дних як з боку батька, так ╕ матер╕ загинули по шляху проходження по╖зда до м╕сць депортац╕╖ ╕ в перш╕ роки життя на висилц╕ в╕д голоду, хвороб ╕ виснажливо╖ прац╕.
— Тор╕к 18 травня кримськ╕ татари вперше за б╕льш н╕ж 25 рок╕в з╕ткнулися з╕ спробою заборони м╕тингу пам’ят╕... Чому, на ваш погляд, масов╕ та публ╕чн╕ скупчення народу, в даному випадку — на жалобному м╕тингу, для рос╕йсько╖ держави ╕, зокрема, кримських чиновник╕в ╓ крамолою?
— Тому що вони бояться ц╕╓╖ само╖ маси, проти вол╕ яко╖ сьогодн╕ панують. Бояться прямих запитань людей, ╖хн╕х справедливих докор╕в. По сут╕, газета «Авдет», яку звинуватили в «прихованому екстрем╕зм╕», теж — б╕льмо на оц╕ чиновник╕в, як╕ п╕шли на сп╕впрацю з «владою», ╕ в╕дмова нам у ре╓страц╕╖ — це страх виявитися об’╓ктом критики ╕, як результат, об’╓ктом народного гн╕ву.
— Наск╕льки я зрозум╕ла, незважаючи на в╕дмову в ре╓страц╕╖, газета не збира╓ться згортати свою д╕яльн╕сть?
— Ми скористалися тим, що в╕дпов╕дно до рос╕йського законодавства ЗМ╤, як╕ мають тираж менше одн╕╓╖ тисяч╕, можуть не ре╓струватися. Тому сьогодн╕ «Авдет» все одно виходить, але друку╓ться значно меншим тиражем. Звичайно, ми порушу╓мо права наших передплатник╕в, але люди розум╕ють нас. Вони згодн╕, прочитавши газету, передати ╖╖ ╕ншому. Читач╕ сам╕ приходять до редакц╕╖ за нею, оск╕льки «Кримпошта» через в╕дмову в оф╕ц╕йн╕й ре╓страц╕╖ не п╕дписала з нами догов╕р про поширення. Хоча сп╕впрацювати з╕ мною, як з приватною особою, вона ц╕лком могла б.
— Чи зм╕нилася сьогодн╕ редакц╕йна пол╕тика газети, чи зм╕нилися тематика, пр╕оритети?
— Ми, як ╕ ран╕ше, висв╕тлю╓мо вс╕ под╕╖ в Криму, так чи ╕накше пов’язан╕ з кримськими татарами. Можливо, в силу обставин газета дещо втратила свою оперативн╕сть. Але вона вигра╓ за рахунок анал╕тичних матер╕ал╕в. Нам пишуть чудов╕ автори — таким чином вони висловлюють нам у цей складний час свою моральну п╕дтримку. Так у нас вийшла низка матер╕ал╕в з ╕сторично╖ тематики, статт╕ на морально-етичн╕, моральн╕ теми.
— Настав час для роздум╕в?
— Думаю, час для роздум╕в ма╓ бути завжди. Але сьогодн╕ нам, д╕йсно, необх╕дно осмислити те, чого змогли досягти кримськ╕ татари ╕ чого не встигли зробити.
— ╤ як╕, на ваш погляд, досягнення кримських татар за пер╕од повернення на Батьк╕вщину?
— По-перше, ми завершили внутр╕шню пол╕тичну структуризац╕ю, у нас д╕╓ низка громадських орган╕зац╕й. Сьогодн╕ нав╕ть наш╕ вороги розум╕ють, що н╕чого кращого за Меджл╕с ╕ Курултай створити неможливо, а щоб п╕дпорядкувати ц╕ структури, потр╕бно ╖х просто очолити. По-друге, створена ╕ ч╕тко працю╓ на об’╓днання народу рел╕г╕йна система. У нас ╓ досв╕д роботи представник╕в кримських татар у влад╕ в пер╕од укра╖нського Криму. Ми дечого почали досягати у в╕дновленн╕ осв╕ти кримськотатарською мовою. Але нам ще багато чого не вдалося зробити. Наприклад, створити систему ф╕нансово╖ вза╓модопомоги — сво╓р╕дно╖ кримськотатарсько╖ скарбниц╕, яка у таких ситуац╕ях, як сьогодн╕, була б дуже затребувана.
— На ваш погляд, що чека╓ Крим у найближч╕й ╕ б╕льш в╕ддален╕й перспектив╕?
— Можливо, це звучатиме пафосно, але сьогодн╕ ми вс╕ ╓ св╕дками глобальних св╕тових процес╕в ╕ згадка в них кримських татар, хоча ╕ з р╕зними акцентами, звучить досить ч╕тко як в Укра╖н╕, Рос╕╖, так ╕ в усьому св╕т╕. Я глибоко переконаний, що Крим чекають велик╕ зм╕ни, бо без них ця територ╕я буде пост╕йно п╕ддаватися руйн╕вним геопол╕тичним катакл╕змам. Думаю, ключовим питанням у цих зм╕нах буде статус кримськотатарського народу в Криму.
— Ви дума╓те, що Крим ма╓ шанс на спок╕йну долю?
— Питання в тому, як пережити сьогодн╕шн╕ зм╕ни. Можна мовчки дивитися на все, а можна стати активними учасниками цього процесу, вплинути на результат. Або принаймн╕ зберегти сво╓ обличчя в пер╕од активного оч╕кування зм╕н. А про те, що ╖х не уникнути, св╕дчить хоча б такий факт — радянський режим в╕дправляв нас у депортац╕ю нав╕чно, але ми повернулися.

Катерина ЛИСИЦИНА
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2015 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15463

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков