Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 26.06.2015
ПОСТАВКИ ТОВАР╤В ДО КРИМУ: ГУМАНН╤СТЬ ЧИ БЕЗСОРОМНИЙ Б╤ЗНЕС?

«Покращення» по-кримськи

Заявляючи про необх╕дн╕сть забезпечувати продуктами укра╖нських громадян у Криму, б╕знес-структури реал╕зують обх╕дн╕ схеми поставок до Рос╕╖

Нараз╕ в публ╕чному простор╕ Укра╖ни розгорнулась активна дискус╕я на тему того, чи потр╕бно вводити повну економ╕чну блокаду окупованого Кримського п╕вострова. Поштовхом до не╖ стала ре╓страц╕я у Верховн╕й Рад╕ законопроекту, що передбача╓ поправки до чинного закону «Про забезпечення прав ╕ свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованих територ╕ях Укра╖ни». Проект передбача╓ повне припинення товарних поставок на окупован╕ територ╕╖, в тому числ╕ у Крим, за винятком гуман╕тарно╖ допомоги. Остання ма╓ ввозитися виключно п╕д контролем спец╕ально делегованих представник╕в ОБС╢ або за участ╕ М╕жнародного ком╕тету Червоного Хреста ╕ Червоного П╕вм╕сяця. Одночасно пропону╓ться скасувати закон про так звану «в╕льну економ╕чну зону «Крим», наявн╕сть якого створю╓ правов╕ п╕дстави, як╕ дозволяють частин╕ укра╖нського б╕знесу заробляти на втрат╕ територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ кра╖ни.
У цьому випадку прийнято говорити, що постачальники товар╕в до Криму, хоч ╕ п╕дтримують економ╕чно окупац╕йну адм╕н╕страц╕ю, але водночас рятують «патр╕от╕в Укра╖ни» на п╕востров╕ в╕д неминучого продовольчого деф╕циту. Однак ц╕ доводи спростову╓ вже ц╕лком сформована за р╕к п╕сля анекс╕╖ нова структура кримського товарного ринку ╕ невблаганна статистика. ╥╖ цифри наочно св╕дчать, що обсягу продукт╕в, який постачають, ╕з надлишком вистачить, аби прогодувати не лише «патр╕от╕в», а й непатр╕от╕в, ╕ нав╕ть некримчан.

Трохи статистики

В╕зьмемо за основу оф╕ц╕йн╕ дан╕ кримського територ╕ального управл╕ння Росс╕льгоспнагляду за останн╕й повний календарний м╕сяць – травень. Через ╕нспектор╕в цього в╕домства проходить уся с╕льськогосподарська та тваринницька продукц╕я, яку ввозять до Криму через перешийок. Принаймн╕ вся, яку ввозять легально.
Тож, за пов╕домленням теруправл╕ння, в травн╕ 2015 року з Укра╖ни до Криму ввезли 24908,7 тонни продукц╕╖ рослинного походження та 16163 тонни тваринного походження. В сум╕ обсяг поставлених с╕льськогосподарських продукт╕в склав 41,1 тис. тонн, або 41,1 млн. к╕лограм╕в. Що в перерахунку на двом╕льйонне населення п╕вострова – в середньому 20,6 кг продовольства на людину в м╕сяць (або 0,7 кг на день), включно з╕ старими та немовлятами. В принцип╕, за скромних запит╕в Крим м╕г би харчуватись лише цими поставками.
Зокрема, за даними Росс╕льгоспнагляду, за м╕сяць з материка поставили 19556,7 тонни овоч╕в, 4603,7 тонни фрукт╕в ╕ гор╕х╕в, 651,4 тонни борошномельно-круп’яно╖ продукц╕╖, 22 тонни зернових, 15,6 тонни бобових, 14,6 тонни ол╕йних ╕ 44,6 тонни ╕нших товар╕в. Продукт╕в тваринного походження в травн╕ поставили 16,2 тис. тонн, у жив╕й ваз╕ завезено 100 домашн╕х ╕ 157 с╕льськогосподарських тварин. Кр╕м того, завезли 8,5 млн. штук курячих я╓ць.
Якщо говорити про ф╕нансову сторону питання, то, за даними Державно╖ служби статистики Укра╖ни, у с╕чн╕-кв╕тн╕ 2015 року Укра╖на поставила на територ╕ю Криму товар╕в на загальну суму 308 652 000 долар╕в, що на 296 109 000 долар╕в, або в 25 раз╕в, б╕льше за обсяг постачання товар╕в ╕з Криму на материк. Прим╕тно, що за с╕чень-лютий було поставлено товар╕в на 96,5 млн. долар╕в. Тобто динам╕ка явно наростаюча, оск╕льки за вдв╕ч╕ б╕льший пром╕жок часу товарний обсяг не подво╖вся, а потро╖вся.

Чорна продуктова д╕ра

Якщо судити т╕льки математично, то з наведених вище цифр можна зробити висновок, що Укра╖на дос╕ закрива╓ б╕льшу частину потреби Криму в продуктах харчування. Тим часом, сьогодн╕ неозбро╓ним оком видно, що товарна структура в Криму значно зм╕нилась ╕ укра╖нськ╕ продукти, на в╕дм╕ну в╕д ситуац╕╖ р╕чно╖ давнини, на прилавках кримських магазин╕в уже не превалюють.
За даними заступника м╕н╕стра промислово╖ пол╕тики Криму Костянтина Равича, сьогодн╕ частка рос╕йських товар╕в у Криму наблизилася до 80%. «Що стосу╓ться поставок з Укра╖ни, то на сьогодн╕ в╕дбува╓ться диверсиф╕кац╕я поставок, ╕ практично вже 80% продукц╕╖ йде безпосередньо з Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, тому в╕д Укра╖ни ми будемо залежати все менше ╕ менше», – сказав Равич на прес-конференц╕╖ в середин╕ червня. Можна припустити, що чиновницьк╕ дан╕ дещо завищен╕, але тенденц╕я зам╕щення ма╓ м╕сце бути.
Таким чином, ма╓мо парадокс: укра╖нськ╕ продукти, як╕, виходячи з обсяг╕в ╖хнього ввезення, мають закривати майже всю потребу кримського населення в ╖ж╕, насправд╕ не перевищують п’ято╖ частини товар╕в. Куди зника╓ р╕зниця? Вт╕м, в╕дпов╕дь на це запитання лежить на поверхн╕.

Транзитний коридор

Вже досить давно ╕ в╕дкрито кажуть про те, що б╕льша частина продукт╕в, яку переправляють до Криму з материково╖ Укра╖ни, надовго на п╕востров╕ не затриму╓ться ╕ розчиня╓ться в безкрайн╕х рос╕йських просторах. Сьогодн╕ Крим – це ун╕кальна лаз╕вка для торг╕вл╕ з Рос╕╓ю, яку оф╕ц╕йний Ки╖в визнав кра╖ною-агресором. Адм╕н╕стративно-митн╕ перепони з укра╖нсько╖ сторони м╕н╕мальн╕. В свою чергу, кримська влада домоглась максимального полегшення ввезення укра╖нських товар╕в п╕д гаслом боротьби з продуктовим деф╕цитом. Через кримський кордон товар доставити незр╕внянно легше, н╕ж напряму через рос╕йський, в обх╕д санкц╕й та ╕нших обмежень. Промишляють цим ╕ укра╖нськ╕, ╕ рос╕йськ╕ б╕знес-структури, ╕ кримськ╕ перекупники.
А вже на п╕востров╕ укра╖нський товар «перетворю╓ться» на кримський ╕ безперешкодно сл╕ду╓ до Рос╕╖ або нав╕ть прода╓ться на м╕сцевому ринку. Показовим у цьому план╕ ╓ одне з останн╕х пов╕домлень Сл╕дчого ком╕тету Рос╕╖ щодо Криму. Сл╕дком порушив справу щодо одного з с╕льських гол╕в «прикордонного» Роздольненського району. Провина його поляга╓ в тому, що с╕льський чиновник видав дов╕дки двом кримчанам про н╕бито наявн╕сть у них земельних д╕лянок на територ╕╖ с╕льради для вирощування с╕льгоспкультур. «Ц╕ особи займаються куп╕влею-продажем овоч╕в, ╕ ц╕ дов╕дки необх╕дн╕ ╖м для зд╕йснення перевезення реал╕зовано╖ ними продукц╕╖ з Укра╖ни на територ╕ю Рос╕йсько╖ Федерац╕╖», – пояснили у Сл╕дком╕. Прост╕ше кажучи, д╕лки продавали укра╖нськ╕ овоч╕ до Рос╕╖ п╕д виглядом вирощених на власних д╕лянках. ╤, треба думати, цей випадок не ╓ ун╕кальним, а така схема – ╓диною.

Роман Н╤КОЛА╢В
ua.krymr.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15473

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков