Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 26.06.2015
БЕЛЗЬКА БОГОМАТ╤Р

Найдавн╕шою духовною святинею Прибузького краю ╓ чудотворна ╕кона Белзько╖ (Ченстоховсько╖) Богоматер╕. Укра╖нц╕, як ╕ поляки, небезп╕дставно вважають ╖╖ сво╓ю Небесною Царицею. А може, навпаки, — вона ╓дна╓ обидва народи ╕ нав╕ть людей р╕зних конфес╕й…
╤снують р╕зн╕ перекази про ╕кону Белзько╖ Богоматер╕. Один з них розпов╕да╓, що у полоцького князя ╤горя, нащадка Святого Володимира Великого, була вродлива дочка Предислава. ╤ хоч жила вона в достатках, ╖╖ руки просили вельмож╕, але д╕вчина не любила св╕тських розкош╕в. Найб╕льшим ╖╖ вподобанням стало читати Святе Письмо ╕ ревно молитися, припавши навкол╕шки.
Одного разу Предислава попросила полоцького ╓пископа ╤ллю дозволити ╖й жити усам╕тнено в кел╕╖, яка знаходилася б╕ля притвору кафедрально╖ церкви Божо╖ Премудрост╕, ╕ отримала такий дозв╕л. А ╕гуменя ближнього монастиря прийняла Предиславу в чернечу обитель ╕ нарекла новим ╕м’ям – ╢фросин╕я.
Через к╕лька рок╕в усам╕тненого життя Предислав╕-╢фросин╕╖ явився ув╕ сн╕ ангел, взяв ╖╖ за руку ╕ вив╕в за м╕сто до м╕сцевост╕ С╕лець, де стояла невеличка дерев’яна церковця. Божий посланець сказав: «Тут тоб╕ треба замешкати». Та була готова.
Ангел Божий також явився ╓пископу, промовивши: «Введи Божу слугу до церкви Спасителя у С╕льц╕».
Сталося, що вони розпов╕ли одне одному про в╕щ╕ сни. Тод╕ ╓пископ запросив на церковну нараду батька Предислави – князя ╤горя ╕ пов╕домив про вид╕ння та Божу волю. Важко сказати, чи вагався князь ╤гор, але п╕сля цього Предислава-╢фросин╕я поселилася при церкв╕ в С╕льц╕. Згодом там побудували монастир ╕ вона стала ╕гуменею, а при монастир╕ збудували ще й нову церкву.
Предислава захот╕ла привезти до сво╓╖ ново╖ церкви ╕кону Пресвято╖ Богородиц╕ – одну з тих трьох ╕кон, як╕, за старовинним переказом, намалював Святий ╓вангел╕ст Лука ще за життя Божо╖ Матер╕. Нав╕ть над╕слала г╕нцем лист-прохання у Царгород до правителя Комнена, в якому вказала на ╕кону, що збер╕га╓ться в Ефес╕. В╕зант╕йський ╕мператор, бачачи велику любов Предислави-╢фросин╕╖ до Богоматер╕, виконав ╖╖ прохання. ╤кону прикрасили золотом ╕ коштовностями.
П╕д час татарських нашесть на Укра╖ну цю святиню в╕ддали п╕д оп╕ку князя Лева, сина Данила Галицького. Якийсь час ╖╖ переховували в одн╕й з монастирських церков у Львов╕, а пот╕м перенесли до княжого замку в Белз╕.
╤нший переказ розпов╕да╓ про те, що в XIII стол╕тт╕ Белз зруйнували монголо-татари. Але Мат╕р Божа з╕йшла на Белзьку землю у «Замочку» ╕ лишила сл╕д на камен╕ та свою ╕кону на згарищ╕ княз╕всько╖ церкви. (Кам╕нь з╕ сл╕дом стопи Богоматер╕ ╕ тепер збер╕га╓ться у Белз╕. До нього не раз притуляються недуж╕). Зв╕стка про це диво швидко роз╕йшлася кра╓м. Люди почали приходити до ╕кони, молитися та зц╕люватися. Не раз Пречиста Д╕ва Мар╕я рятувала Белз в╕д масових еп╕дем╕чних хвороб ╕ ворожих нашесть.
…Однак неспок╕йне життя в Укра╖н╕ вирувало. Згодом Галичина (разом з Белзом) опинилася п╕д владою Польщ╕. У 1382 роц╕ нам╕сник Галичини Владислав Опольський вив╕з ╕кону до Польщ╕ ╕ пом╕стив ╖╖ в костел╕ на Ясн╕й Гор╕ в Ченстохов╕й, де вона перебува╓ ╕ тепер. Ця ╕кона стала символом нац╕онально╖ гордост╕ поляк╕в; вони називають ╥╖ (Ченстоховську Богомат╕р) – Королевою польсько╖ корони. А в 1933 роц╕ на «Замочку» у Белз╕ т╕ ж поляки збудували так звану Мар╕йську Вежу ╕ встановили пам’ятну дошку, на як╕й викарбувано, що вежа збудована на честь освячення Папою Римським П╕╓м XII в 1932 роц╕ Чудотворно╖ ╕кони Матер╕ Божо╖, ╖╖ коронац╕╖ та з нагоди 550-л╕ття перенесення святин╕ з Белза до Ченстохови.
11 грудня 2005 року ця ╕кона повернулася в укра╖нський Белз, але у вигляд╕ коп╕╖. Вт╕м, вже десять рок╕в миряни з в╕рою приступають до не╖.

П╕дготував
Тарас ЛЕХМАН,
Журнал╕ст

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15480

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков