Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 03.07.2015 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 03.07.2015
КРИМ. ЯК ПРИПИНИТИ ГОДУВАТИ ОКУПАЦ╤ЙНУ ВЛАДУ?

В╕д «кримнашу» – до «намкришу»...

Коли сьогодн╕ на м╕жнародн╕й арен╕ говорять про Укра╖ну, найперше згаду╓ться в╕йна на Донбас╕, економ╕чна криза та реформи. Питання Криму, яке донедавна було гострим ╕ актуальним, поступово в╕дходить на другорядний план, утримуючись «у фокус╕» лише завдяки черговим оф╕ц╕йним заявам ╕з закликами до Рос╕╖ зв╕льнити окупований п╕востр╕в. В╕д Укра╖ни це вимага╓ пост╕йних нагадувань св╕тов╕ про ╕снування кримського виклику та проведення обговорень, як його подолати сп╕льними зусиллями. Про те, як на питання Криму дивляться в США, що треба зробити для повернення п╕вострова до складу Укра╖ни, в ╕нтерв’ю «Укр╕нформу» розпов╕ла пров╕дний укра╖нський експерт з кримського питання, представник ╤нституту демократ╕╖ ╕м. Пилипа Орлика Натал╕я Бел╕цер. Як науковець вона працю╓ на цьому напрям╕ з початку повернення кримських татар на батьк╕вщину в 1990-х роках. До США ╖╖ запросили обговорити саме ситуац╕ю навколо Криму.

УКРА╥НА МА╢ РОЗРОБИТИ СТРАТЕГ╤Ю ПОВЕРНЕННЯ КРИМУ

— Пан╕ Натал╕╓, як╕ сценар╕╖ повернення Криму ╓ можливими сьогодн╕?
— У теоретичн╕й площин╕ ╕сну╓ к╕лька таких сценар╕╖в: суто в╕йськовим шляхом, виключно дипломатично-пол╕тичним шляхом ╕з застосуванням економ╕чно-соц╕альних важел╕в, а також комплексний п╕дх╕д — сполучення р╕зних метод╕в.
Прихильники радикального шляху, тобто застосування в╕йськово╖ сили, перебувають в очевидн╕й меншост╕. Це — саме т╕ люди, як╕ вважали, що на початку окупац╕╖ треба було захищати Крим з╕ збро╓ю в руках, але очевидно, що зараз такий сценар╕й не буде п╕дтриманий н╕ б╕льш╕стю населення Укра╖н╕, н╕ б╕льш╕стю в Криму, н╕ м╕жнародною сп╕льнотою. Тобто цей вар╕ант дуже малов╕рог╕дний ╕ навряд чи може мати усп╕х.
Повернення Криму виключно дипломатичними й пол╕тичними зусиллями, що ми бачимо сьогодн╕, — це тривалий шлях, який водночас ма╓ бути п╕дкр╕плений додатковими важелями — сутт╓вим ╕ невпинним зб╕льшенням тиску на Рос╕ю. Потр╕бно, щоб Рос╕я ╕ рос╕яни в╕дчули, що вже не в змоз╕ утримувати дал╕ анексований Крим як найб╕льш дотац╕йний рег╕он, який вони вважають «суб’╓ктом Рос╕йсько╖ Федерац╕╖». Зараз уже з’являються певн╕ ознаки цього, але ╖х явно недостатньо.
У цьому зв’язку виника╓ дуже багато запитань ╕ нар╕кань з приводу того, що Укра╖на дос╕ не ма╓ б╕льш-менш розроблено╖, детально продумано╖ стратег╕╖ повернення Криму. Ми чули вже к╕лька раз╕в, що РНБО скоро оприлюднить таку стратег╕ю, але цього поки не сталося. Водночас, якщо анал╕тики ╕ фах╕вц╕ РНБО зараз працюють над цим, то не проводять будь-яких консультац╕й ╕з незалежними експертами, що ╓ не зовс╕м правильним, з мо╓╖ точки зору. П╕дготовка ╕ вироблення тако╖ важливо╖ стратег╕╖ ма╓ в╕дбуватися якщо не повн╕стю в публ╕чному простор╕, то принаймн╕ ╕з залученням експертного потенц╕алу, в╕йськових фах╕вц╕в, представник╕в громадянського сусп╕льства. Треба враховувати вс╕ чинники, як╕ сприятимуть поверненню Криму, ╕ т╕льки тод╕ вироблення ц╕л╕сно╖ стратег╕╖ буде можливим.

ПРОУКРА╥НСЬК╤ КРИМЧАНИ ГОТОВ╤ ТЕРП╤ТИ ЕМБАРГО З БОКУ УКРА╥НИ

— Як╕ кроки для повернення Криму, на вашу думку, Укра╖на могла би зробити вже зараз?
— Перш за все, на законодавчому р╕вн╕ потр╕бно скасувати закон про в╕льну економ╕чну зону, бо в╕н не сприя╓ будь-якому сценар╕ю повернення. Натом╕сть в╕н створю╓ можливост╕ для певних б╕знес-к╕л в Укра╖н╕, як╕ годуються з нього й не приносять жодно╖ корист╕ для населення Криму, а також дають можлив╕сть збагачуватися окупац╕йн╕й влад╕ на п╕востров╕. Сьогодн╕ практично вс╕ проукра╖нськ╕ жител╕ Криму, передус╕м багато кримських татар, вимагають, щоб Укра╖на припинила годувати окупац╕йну владу, яка, до реч╕, спрямову╓ б╕льшу частину товар╕в з Укра╖ни на материкову Рос╕ю, не залишаючи ╖х на п╕востров╕.
До ц╕╓╖ схеми залучен╕ не т╕льки продукти, а й будматер╕али, постачання електрики й ╕нше, що в б╕льшост╕ усп╕шно перепрода╓ться завдяки значн╕й р╕зниц╕ ц╕н в Укра╖н╕ та РФ. Отже, головне сформульоване гасло проукра╖нських кримчан: «Ми будемо терп╕ти, припин╕ть п╕дтримувати окупац╕йну владу з територ╕╖ материково╖ Укра╖ни! Це сприятиме ╕ прискорюватиме повернення Криму в Укра╖ну».
По-друге, потр╕бно внести зм╕ни в деяк╕ ╕н╕ц╕ативи виконавчо╖ влади. Наприклад, т╕ люди, як╕ залишились у Криму, але фактично ╓ громадянами Укра╖ни, визнан╕ нерезидентами з ус╕ма негативними насл╕дками. Така норма також ма╓ бути переглянута, оск╕льки вона не сприя╓ зб╕льшенню к╕лькост╕ прихильник╕в Укра╖ни в анексованому Криму.
По-трет╓, порядок ╕ режим перетину адм╕н╕стративного кордону з п╕востровом потребу╓ зм╕н. Фах╕вц╕ з питань безпеки стверджують, що поновлювати зал╕зничне сполучення з Кримом надто небезпечно. Хоча теоретично можливо створити довол╕ потужний контроль на зал╕зниц╕. Водночас не можна назвати вдалим ╕снуючий нап╕влегальний перетин кордону автобусними сполученнями. Ми пам’ята╓мо жахлив╕ сцени п╕д час зимового пер╕оду, коли л╕тн╕ люди, ╕нвал╕ди, мами з маленькими д╕тьми мали проходити к╕лометри п╕шки.

БЕЗ АВАНТЮРИ З КРИМОМ НЕ БУЛО БИ ╤ ДОНБАСУ

— Якщо вс╕ необх╕дн╕ законодавч╕ та виконавч╕ ╕н╕ц╕ативи будуть реал╕зован╕, якими, на ваш погляд, мали би бути подальш╕ кроки?
— Необх╕дно забезпечити максимально ефективний доступ до ╕нформац╕╖ з Укра╖ни, тобто потр╕бно позбавитися монопольного пропагандистського впливу рос╕йських ЗМ╤ в Криму. Тут може бути застосовано безл╕ч п╕дход╕в, у тому числ╕ технолог╕чних, щоб протиставляти кремл╕вськ╕й пропаганд╕ укра╖нську точку зору.
Паралельно, зв╕сно, Укра╖н╕ потр╕бно д╕яти б╕льш активно в ╕нформац╕йному план╕ на м╕жнародному р╕вн╕, бо зараз увага тих, хто хот╕в би п╕дтримати Укра╖ну, зосереджена переважно на в╕йн╕ в Донбас╕. Ми (громадянське сусп╕льство — ред.) доклада╓мо багато зусиль, щоб у сам╕й Укра╖н╕ питання Криму ╕, насамперед, його кор╕нного народу — кримських татар — не було в╕дсунуте на другорядн╕ позиц╕╖. Ми заклика╓мо це робити журнал╕ст╕в, пол╕тик╕в, дипломат╕в.
Донбас — це насл╕док Криму, насл╕док того аншлюсу, що заохотив кремл╕вське кер╕вництво в╕дтворити кримський сценар╕й у п╕вденно-сх╕дн╕й Укра╖н╕. Це була велика спокуса ╕ водночас великий прорахунок кремл╕вських анал╕тик╕в. Майже безкровна окупац╕я Криму дала над╕ю Пут╕ну, ╕ його, очевидно, запевняли в цьому, що рос╕йськомовне населення п╕вденно-сх╕дно╖ Укра╖ни так само в╕татиме рос╕йськ╕ в╕йська. Тод╕ були спод╕вання, що ця частина Укра╖ни також стане суб’╓ктом Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, як ╕ Крим, ╕ буде сухопутний коридор. Але цього не вийшло.

СОЦ╤ОЛОГ╤Я В КРИМУ НЕ ПРАЦЮ╢, ЯК ╤ В РОС╤╥

— Як ви вважа╓те, наск╕льки жител╕ Криму близьк╕ або, навпаки, далек╕ в╕д р╕шення повернутися до складу Укра╖ни?
— Думаю, що на сьогодн╕ — ще досить далеко. Хоча так╕ тенденц╕╖ певною м╕рою простежуються, але оц╕нити ╖х дуже важко — соц╕олог╕я в Криму не працю╓. Ми зна╓мо деяк╕ проекти, де опитування велося по телефону, в результат╕ яких з’явилася цифра, що 87% кримчан ╓ абсолютно щасливими. Це — недостов╕рна ╕нформац╕я, ╕ вже ста╓ зрозум╕лим, що в сам╕й Рос╕╖ також неможливо соц╕олог╕чними методами подати правдиву картину настро╖в населення. Люди бояться.
У Криму у кв╕тн╕ працювала неформальна делегац╕я з Туреччини, яка ознайомлювалась ╕з ситуац╕╓ю з кримськими татарами. На початку червня вони оприлюднили св╕й зв╕т, де у висновках, зокрема, зазначалося, що кримськотатарська сп╕льнота переважно перебува╓ в стан╕ не просто апат╕╖, фрустрац╕╖ або знев╕ри, а в стан╕ жаху. Вони боялися розмовляти з╕ спостер╕гачами, реально в╕дчуваючи загрозу репрес╕й проти себе та член╕в с╕м’╖, оск╕льки окупац╕йна влада Криму намагалася не давати турецьк╕й делегац╕╖ ступити без супроводу жодного кроку. Це стосу╓ться не т╕льки кримських татар, а й ус╕х людей, як╕ мають якусь проукра╖нську позиц╕ю.
У Криму потр╕бен м╕жнародний мон╕торинг, зокрема, щодо порушень прав людини. Якщо будуть вигран╕ перш╕ судов╕ позови, наприклад, у Страсбурзькому суд╕, це дасть над╕ю на реальн╕сть повернення Криму, ╕ буде сутт╓вим чинником.
Не менш важливими ╓ також позитивн╕ сигнали з боку Укра╖ни, що вона не забула ╕ не забуде сво╖х громадян на п╕востров╕, ╕ що вона вжива╓ вс╕х можливих заход╕в, аби захистити ╖х, та розробля╓ реальну стратег╕ю повернення Криму. Це потр╕бно, щоб уникнути стану безнад╕╖ серед проукра╖нських кримчан.

У РОС╤╥ НАВ╤ТЬ ОПОЗИЦ╤Я НЕ ХОЧЕ В╤ДДАВАТИ КРИМ

— За деякими експертними прогнозами, Крим може повернутися до складу Укра╖ни т╕льки п╕сля повалення режиму Пут╕на. Як ви оц╕ню╓те таку можлив╕сть?
— Насправд╕, далеко не т╕льки в Пут╕н╕ справа, ╕ це зазначають багато експерт╕в. Якщо якимось чином його в╕дсунуть в╕д влади, залиша╓ться парт╕я в╕йни, парт╕я яструб╕в, яка може взяти верх. Кр╕м того, рос╕йське сусп╕льство продовжу╓ перебувати в жахливому стан╕ через вплив пропаганди.
Мене також ╕нод╕ диву╓ рос╕йська опозиц╕я. Переважна б╕льш╕сть ╕з них, включно з Ходорковським, Навальним, Яшиним, — ус╕ стверджують, що Крим неможливо просто повернути Укра╖н╕. Мовляв, треба це робити поступово або домовлятися про сп╕льний протекторат над Кримом — це, зв╕сно, виклика╓ сильну негативну реакц╕ю. Як можна в ╢вроп╕ ХХ╤ стол╕ття просто анексувати частину чужо╖ територ╕╖, а пот╕м м╕ркувати, яким чином робити сп╕льн╕ кроки, встановлювати спец╕альн╕ режими тощо?
Те, що Рос╕я сама добров╕льно п╕д тиском п╕де на повернення Криму, мабуть, ╓ найменш в╕рог╕дним. Але така можлив╕сть ╓: населення Рос╕╖, зазомбоване пропагандою, ма╓ усв╕домити, що кра╖на доведе свою велич св╕тов╕, якщо добров╕льно в╕дмовиться в╕д сво╖х амб╕ц╕й на Крим. Але, що важливо, рос╕яни не повинн╕ сприймати це як свою поразку чи просто покарання за злочин — таким чином навряд чи можливо переломити настро╖ як в Рос╕╖, так ╕ в Криму.
— Ви певний час були в Сполучених Штатах. Як американц╕ сприймають проблему Криму?
— Ус╕, з ким я сп╕лкувалася, сприймають дуже адекватно. Вс╕ розум╕ють ситуац╕ю, вс╕ обурен╕ повед╕нкою Рос╕╖. Багато хто також обурений позиц╕╓ю президента Обами, який чинить перешкоди для постачання Укра╖н╕ летально╖ збро╖. Виступають за посилення санкц╕й. Експертн╕ анал╕зи св╕дчать: неможливо таке забути, вибачити, потр╕бно вжити вс╕х заход╕в, щоб Крим був повернений.

Ярослав ДОВГОПОЛ
Вашингтон

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 03.07.2015 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15488

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков