Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 03.07.2015 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 03.07.2015
Пилип ОРЛИК: «ЦЕ ФАКТ УСТАНОВЛЕНИЙ ╤ ПРАВДА ЗАГАЛЬНОВ╤ДОМА, ЩО КОЗАЦЬКА НАЦ╤Я Й УКРА╥НА БУЛИ В╤ЛЬНИМИ»

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

На старшинськ╕й рад╕ п╕сля смерт╕ Мазепи гетьманом було обрано найближчого його сподвижника — Пилипа Орлика. Це була людина надзвичайно яскрава, самобутня, високоосв╕чена, яка ув╕йшла в ╕стор╕ю укра╖нсько╖ сусп╕льно–пол╕тично╖ думки як творець конституц╕йного проекту для Укра╖ни. Пилип Орлик походив ╕з чесько╖ родини, з В╕ленщини. Навчався в Ки╖вськ╕й академ╕╖, був учнем в╕домого вченого Стефана Яворського, котрий п╕зн╕ше зр╕кся Мазепи.
Орлик працював у в╕йськов╕й канцеляр╕╖ Мазепи. Гетьман пом╕тив його зд╕бност╕ й наблизив до себе. Згодом Пилип Орлик став чи не ╓диною особою, котр╕й пота╓мний до вс╕х Мазепа перш╕й дов╕рив св╕й задум — в╕д╕рвати Укра╖ну в╕д Москви. Орлик добре волод╕в к╕лькома мовами, в тому числ╕ й латинською. Всю свою 30–р╕чну д╕яльн╕сть, як гетьмана Укра╖ни у вигнанн╕, Орлик присвятив боротьб╕ за незалежн╕сть Укра╖ни, в╕дродженню ╖╖ державницького ╕снування. В╕н продовжив розпочате Мазепою створення коал╕ц╕╖ ╓вропейських держав для боротьби проти посилення анекс╕он╕зму Рос╕╖ та ╖╖ деспотизму на ╓вропейському континент╕.
Пилип Орлик вбачав причини поразки Мазепи у внутр╕шн╕й опозиц╕╖ старшини. Через те в╕н намагався створити теоретичне п╕д╜рунтя для розум╕ння ц╕╓ю старшиною виг╕дност╕ свого становища в майбутн╕й Укра╖нськ╕й держав╕. В╕н залишив нам ц╕кавий документ «Пакти й Конституц╕╖ закон╕в та вольностей В╕йська Запорозького». П╕д терм╕ном «В╕йсько Запорозьке» тод╕шн╕ автори, як правило, розум╕ли Укра╖ну, весь ╖╖ в╕льний народ. Створивши цей документ, як вважають деяк╕ ╕сторики, Орлик заперечив внутр╕шньопол╕тичн╕ прагнення Мазепи. Головна мета цього документа полягала в тому, щоб орган╕зувати в майбутн╕й Укра╖н╕ не абсолютистське гетьманське управл╕ння, до чого був дуже схильний старий гетьман, а парламент ╕з представник╕в в╕д ус╕х стан╕в укра╖нського населення, у тому числ╕ й В╕йська Запорозького.
Почина╓ться документ з того, що Укра╖на ╓ незалежною державою, що вона не була завойована Рос╕йською ╕мпер╕╓ю, що вона добров╕льно при╓дналась до Москов╕╖. М╕ж ╕ншим, цю свою думку про добров╕льн╕сть при╓днання Укра╖ни Орлик п╕дкреслю╓ в ще одному сво╓му документ╕. В╕н назива╓ться «Вив╕д прав Укра╖ни». Укра╖нський ╕сторик в ем╕грац╕╖ ╤лько Борщак знайшов його в арх╕вах замку Дентельв╕ль, що колись належав дружин╕ Григора Орлика, старшого сина Пилипа Орлика, графин╕ Олен╕ Орлик, уроджен╕й марк╕з╕ Дентельв╕ль. Документ був написаний французькою мовою. Пилип Орлик, як в╕домо, волод╕в к╕лькома ╓вропейськими мовами. Борщак зробив переклад з ориг╕налу й опубл╕кував його ще в 1925 р. у льв╕вському ╕сторичному журнал╕ «Стара Укра╖на».
У цьому документ╕ Пилип Орлик пише, що гетьман Богдан Хмельницький визволив з–п╕д польсько–шляхетсько╖ невол╕ «пригн╕чену козацьку нац╕ю, в╕н же утворив з Укра╖ни незалежне княз╕вство ╕ вдовольнився титулом гетьмана В╕йська Запорозького. ╤ син перейняв це по ньому в спадок. ╤ стани названого княз╕вства по смерт╕ його обирали дал╕ сво╖х княз╕в, ╕ н╕яка держава не присвоювала соб╕ права противитися цьому. Укра╖на залежала т╕льки п╕д деяким поглядом в╕д цар╕в московських». Дал╕ в╕н стверджу╓, що Укра╖на ╓ в╕льним княз╕вством ╕ що ╖╖ стани «в╕льно обирали гетьман╕в по сво╖й уподоб╕». «Це факт установлений ╕ правда загальнов╕дома, що козацька нац╕я й Укра╖на були в╕льними», — стверджу╓ в╕н.
Орлик, зв╕сна р╕ч, цей документ писав для ╓вропейських держав, показуючи ╖м особлив╕сть укра╖нсько╖ ╕стор╕╖, зокрема ╖╖ пол╕тичного влаштування, ╕ в╕дм╕нн╕сть укра╖нського сусп╕льного життя в╕д московсько╖ самодержавно–деспотично╖ системи ╕ в╕д польсько╖ монарх╕╖. Ця ж ╕дея проходить у нього ╕ в «Пактах Конституц╕й». Орлик вважа╓, що потр╕бно в╕дродити виборн╕сть гетьмана, в╕дродити козацький парламент, який мав би скликатися трич╕ на р╕к. Кр╕м генерально╖ старшини, до нього мали б входити ╕ представники в╕д Запорожжя, ╕ по одному представников╕ в╕д кожного полку — тобто в╕д ус╕╓╖ територ╕╖ Укра╖ни. Козацький парламент — генеральна рада — на думку Пилипа Орлика, мав обмежити владу гетьмана ╕ робив з Укра╖ни конституц╕йну державу, в як╕й на власний розсуд (гетьмана) н╕чого не ма╓ н╕ починатися, н╕ вир╕шуватися, н╕ зд╕йснюватися.
Ц╕каво, що ця конституц╕я гармон╕йно по╓днувала й ╕нтереси генерально╖ старшини — пров╕дно╖ верстви сусп╕льства — та ╖╖ в╕йськово╖ сили, Запорожжя. Водночас, як стверджують досл╕дники, вона була ман╕фестом державно╖ вол╕ укра╖нсько╖ нац╕╖ перед ц╕лим культурним св╕том, «в╕копомним пам’ятником укра╖нсько╖ державно–пол╕тично╖ думки» — за визначенням укра╖нського ╕сторика О. Оглоблина.
Оск╕льки влада гетьмана за ц╕╓ю конституц╕╓ю мала бути не абсолютистською (тод╕шн╕й державний устр╕й майже вс╕х держав у ╢вроп╕ був монарх╕чним), то проект Орлика, як бачимо, випереджав час. В╕н в╕ддавав перевагу виборному, парламентарному типу державного управл╕ння. Гетьман пише так: «Якщо в незалежних державах дотримуються похвального ╕ корисного для публ╕чно╖ р╕вноваги порядку, а саме: ╕ п╕д час в╕йни, ╕ в умовах миру збирати приватн╕ публ╕чн╕ ради, обм╕рковуючи сп╕льне благо батьк╕вщини, на яких ╕ незалежн╕ володар╕ в присутност╕ його величност╕ не в╕дмовлялися п╕дкорити свою думку сп╕льному р╕шенню урядовц╕в ╕ радник╕в, то чому б в╕льн╕й нац╕╖ («в╕льною нац╕╓ю» тут названо укра╖нський народ. — авт.) не дотримуватися такого ж прекрасного порядку. В╕н ╕снував у В╕йську Запорозькому у давн╕ часи за старим правом вольностей. Але коли деяк╕ гетьмани узурпували владу, порушуючи вс╕ляке природне право ╕ р╕вн╕сть, вони на власний розсуд встановили такий закон: я так хочу, я так велю. Через таке деспотичне право некомпетентност╕ гетьманського правл╕ння на батьк╕вщин╕ та у В╕йську Запорозькому виникли численн╕ безпорядки, порушення закон╕в ╕ вольностей, громадськ╕ утиски, насильницьке розм╕щення в╕йськових посто╖в (ма╓ться на уваз╕ рос╕йського в╕йська — авт.), зневажливе ставлення до старшин, полковник╕в та знатних козак╕в. Отож ми, старшина, кошовий отаман ╕ все В╕йсько Запорозьке, уклада╓мо догов╕р ╕з ясновельможним гетьманом ╕ постановля╓мо: в акт╕ обрання його ясновельможност╕ нав╕чно збер╕гати у В╕йську Запорозькому такий закон, щоб у наш╕й батьк╕вщин╕ перш╕сть належала Генеральн╕й старшин╕, як з огляду на ╖╖ висок╕ служби, так ╕ з огляду на ╖╖ перебування при гетьманов╕».
╤дея надати перевагу козацьк╕й старшин╕ як пан╕вн╕й верств╕, з яко╖ рекрутувалась уся державна адм╕н╕страц╕я, ймов╕рно мала на мет╕ виправити т╕ помилки, як╕ допускав ╤ван Мазепа, вважаючи, що т╕льки влада гетьмана ма╓ бути в Укра╖н╕ абсолютною.
Гетьманування Пилипа Орлика минуло поза межами Укра╖ни. Але воно було наповнене численними под╕ями, пов’язаними з боротьбою за ╖╖ незалежн╕сть. Разом ╕з Карлом XI╤ Орлик намагався створити коал╕ц╕ю держав для боротьби з експанс╕он╕змом рос╕йсько╖ монарх╕╖.
У 1711 р. арм╕я Петра ╤ прийшла на Прут проти турецького в╕йська, яке намагалось захопити Укра╖ну. Становище Петра ╤, оточеного з ус╕х бок╕в турками, татарами, шведами, укра╖нцями та в╕йськовими загонами ╕нших народ╕в, було скрутним, але йому вдалося в╕дкупитись у турецького уряду. П╕сля цього був укладений так званий Прутський мир, за яким Туреччина повернула соб╕ Оз╕в (сучасна назва Азов. — авт.), Петро зр╕кся Запорожжя та Правобережно╖ Укра╖ни, а шведи н╕чого не д╕стали.
Хоча Орлик ╕ доводив, що Л╕вобережна Укра╖на також ма╓ в╕д╕йти в╕д Рос╕╖, Петро ╤ знову зум╕в залишити ╖╖ за собою.
Туреччина в 1711 р. визнала за Орликом Правобережну Укра╖ну, але на цей час Правобережжям заволод╕ла Польща. Через те д╕я Конституц╕╖ Орлика на ц╕й територ╕╖ тривала недовго — до 1714 року.
У подальшому сво╓му житт╕ Орлик пере╖здить з одн╕╓╖ ╓вропейсько╖ кра╖ни до ╕ншо╖. Петро ╤ посила╓ численних вив╕дчик╕в–агент╕в, щоб уп╕ймати неспок╕йного гетьмана ╕ знищити його або привезти в Рос╕ю ╕ заслати до Сиб╕ру, як це в╕н зробив ╕з плем╕нником Мазепи — А. Войнаровським, якому д╕сталися ус╕ скарби гетьмана. Войнаровського Петров╕ агенти викрали з–за кордону, привезли до Рос╕╖, пот╕м в╕н був засланий дов╕чно до Сиб╕ру. Скарби ж Мазепи, як╕ також прихопили рос╕йськ╕ вив╕дчики, потрапили до рос╕йських скарбниць. Пилипу Орлику вдалося уникнути рук агент╕в ╕ продовжувати свою д╕яльн╕сть разом ╕з сином Григор╕╓м для в╕дродження Укра╖нсько╖ держави. В╕н писав численн╕ листи, петиц╕╖, заяви до вс╕х ╓вропейських володар╕в ╕ уряд╕в, в╕дстоюючи права Укра╖ни на ╖╖ незалежне ╕снування. Значення його д╕яльност╕ поляга╓ в ознайомленн╕ ╢вропи з долею Укра╖ни, в застереженн╕ ╖╖ в╕д агрес╕╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖.

(З книги Ра╖си ╤ванченко
«╤стор╕я без м╕ф╕в»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 03.07.2015 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15508

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков