Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 10.07.2015 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 10.07.2015
Анатол╕й Р╤ЗНИЧЕНКО: «НЕ ЗМ╤Г ЗМИРИТИСЯ З БЮРОКРАТ╤╢Ю, БЕЗВ╤ДПОВ╤ДАЛЬН╤СТЮ, ДУШЕВНОЮ РОЗРУХОЮ»

ВАЖК╤ ЧАСИ ОСТАНН╤Х В╤С╤МДЕСЯТИ РОК╤В, ВКЛЮЧАЮЧИ «КРИМСЬКУ ВЕСНУ», КРО╥ЛИ ╤ ПРОДОВЖУЮТЬ КРО╥ТИ ПО ЖИВОМУ ДОЛЮ УКРА╥НЦЯ АНАТОЛ╤Я Р╤ЗНИЧЕНКА З ПАРТЕН╤ТА (ВЕЛИКА АЛУШТА)...

ОЗДОРОВЛЕННЯ П╤Д ВЕДМ╤ДЬ-ГОРОЮ

Два з половиною роки тому ми довго розмовляли з Анатол╕╓м Р╕зниченком, консультантом-пульманологом, полковником медично╖ служби у в╕дставц╕, заслуженим л╕карем Укра╖ни, у його оргметодкаб╕нет╕ на територ╕╖ тод╕шнього Центру медично╖ реаб╕л╕тац╕╖ та санаторного л╕кування М╕ноборони Укра╖ни «Крим» (нин╕ це однойменний в╕йськовий санатор╕й РФ). У в╕домч╕й оздоровниц╕ майже 43 роки тому Р╕зниченко буквально з «нуля» створював пульмонолог╕чне в╕дд╕лення, тривалий час його очолював, згодом працював пров╕дним терапевтом. «Анатол╕й ╤ванович — грамотний ╕ сумл╕нний л╕кар, його ставлення до профес╕йно╖ справи, житт╓ва позиц╕я заслуговують на повагу», — був небагатосл╕вним начальник центру Геннад╕й Барам╕я.
Запам’ятався сам службовий каб╕нет Р╕зниченка. Прим╕щення б╕льше нагадувало б╕бл╕отеку. Медичними дов╕дниками ╕ надто св╕жими спец╕ал╕зованими журналами були заставлен╕ шафа ╕ вс╕ полиц╕. Причому вся ця л╕тература ним ретельно перечитана з ол╕вцем. «Треба ж бути в курс╕ останн╕х тенденц╕й у пульмонолог╕╖, кард╕олог╕╖ ╕ курортолог╕╖, — пояснював ветеран, — я ж в╕дпов╕дальний у центр╕ за планування науково–практичних конференц╕й. Та й це вже звичка — профес╕йне самовдосконалення».
Так само дбав 82-р╕чний сп╕врозмовник ╕ про свою ф╕зичну форму. Ран╕ше цiлий р╕к купався у мор╕, з часом ранкове навантаження звузив до проб╕жки («треба в усьому знати м╕ру») на Ведм╕дь-гору. Нин╕ ж обов’язковою ╓ щоденна ходьба на св╕жому пов╕тр╕ — неодм╕нно щонайменше тридцять тисяч крок╕в.
Сьогодн╕ Анатол╕й ╤ванович консультац╕й б╕льше не проводить. Адже за рос╕йськими законами, виявля╓ться, на це потр╕бна в╕дпов╕дна л╕ценз╕я. ╤накше — крим╕нальна справа. Нав╕ть якщо у людини, як у того ж Р╕зниченка, неабияка л╕карська практика ╕ диплом в╕йськово-медично╖ академ╕╖. А ще два роки тому до медика при╖жджали на консультац╕╖ його нов╕ ╕ колишн╕ пац╕╓нти зв╕дус╕ль — ближнього ╕ дальнього заруб╕жжя, прим╕ром, Н╕меччини ╕ Швейцар╕╖. Причому як перес╕чн╕ громадяни, так ╕ довол╕ знан╕ особи. Скаж╕мо, так╕, як екс-прима Большого театру Олена Образцова. Свого часу Анатол╕й ╤ванович курс санаторного л╕кування особисто призначав радянським м╕н╕страм оборони маршалам Серг╕ю Соколову ╕ Дмитру Язову, маршалу Володимиру Толубку, адм╕ралу Серг╕ю Горшкову, письменнику Костянтину Симонову, публ╕цисту Тимуру Гайдару та ще дек╕льком тисячам людей, як╕ в минул╕ десятир╕ччя користувалися послугами пров╕дно╖ оздоровниц╕ оборонного в╕домства на кримському П╕вденнобережж╕.
Ясна р╕ч, у л╕карськ╕й практиц╕ пана Р╕зниченка траплялось всяке. Узяти хоча б ╕стор╕ю з останн╕м м╕н╕стром оборони СРСР Дмитром Язовим. «Не буду надто детал╕зувати, — згадував Анатол╕й ╤ванович, — просто в нього я д╕агностував одну недугу, про яку йому ран╕ше н╕хто не говорив. Призначив курс л╕кування ╕ в╕дпов╕дно до нього режим харчування. Про все це допов╕в начальнику санатор╕ю, той, у свою чергу, — професору-генералу з головного в╕йськово-медичного управл╕ння, який тод╕ теж у нас в╕дпочивав. М╕й д╕агноз виявився, зрештою, правильним, одначе генерал через начальника порадив мен╕... б╕льше «не демонструвати свою вчен╕сть перед м╕н╕стром оборони». Виявля╓ться, попередн╕й д╕агноз Язову п╕дписали дванадцять професор╕в, а тут, бачите, розумник ╕з якогось санатор╕ю знайшовся».

ЗА БАТЬК╤ВСЬКОЮ ПОРАДОЮ

...З╕ сво╓ю майбутньою профес╕╓ю, як це зазвичай бува╓, Анатол╕й ╤ванович визначився ще в ранньому дитинств╕. «Учись, Толю, — повторював йому батько, — станеш такою поважною людиною, як наш Павло Андр╕йович». Павло Андр╕йович працював фельдшером дитбудинку в ╖хньому сел╕ Чапл╕, що на Дн╕пропетровщин╕. Нав╕ть у будн╕ завжди ходив у костюм╕ ╕ носив краватку, чим разюче вир╕знявся з-пом╕ж ╕нших жител╕в села. Проте найб╕льше враження на с╕льського хлопця справили дос╕ не бачена чистота ╕ порядок у фельдшерському каб╕нет╕, куди якось прив╕в його батько.
1946 року Анатол╕й вступив до фельдшерсько-акушерсько╖ школи у Дн╕пропетровську. П╕зн╕ше навчався у Ки╖вському в╕йськово-медичному училищ╕, служив оф╕цером-медиком в ав╕ачастинах на Далекому Сход╕. До Лен╕нградсько╖ в╕йськово-медично╖ академ╕╖ його зарахували т╕льки з... четвертого разу. «На перш╕й мандатн╕й ком╕с╕╖ мене питають: «З яко╖ област╕ родом?» — «з Дн╕пропетровсько╖. — «Отже, на окупован╕й територ╕╖ був? — «Був». Дал╕ генерал, голова ви╖зно╖ ком╕с╕╖, просить мене назвати пр╕звище голови нашо╖ с╕льсько╖ арт╕л╕ за н╕мц╕в. Я завагався. Тому мо╖ документи завернули — не допустили до вступних ╕спит╕в. П╕сля цього я трич╕ марно писав Ворошилову (Голов╕ Презид╕╖ Верховно╖ Ради СРСР. – авт.). ╤ т╕льки п╕сля смерт╕ Стал╕на вс╕ проблеми на ╕спитах щезли», — розпов╕в Р╕зниченко.
Того московського генерала, що «зарубав» молодого оф╕цера на мандатн╕й ком╕с╕╖, геть не ц╕кавило, як, власне, родина Р╕зниченк╕в пережила н╕мецьку окупац╕ю, точн╕ше, — дивом уц╕л╕ла. Це теж варте окремо╖ розпов╕д╕...

СУЛТАН-РЯТ╤ВНИК

╤з наближенням радянських в╕йськ восени 1943 року н╕мц╕ наказали селянам готуватись до евакуац╕╖ на правий берег Дн╕пра. Команди польово╖ жандармер╕╖ проч╕сували двори, зганяючи людей до визначених м╕сць дн╕провсько╖ переправи. Тих, хто все ж ослухався, розстр╕лювали просто на подв╕р’╖. Тож народ ховався, де бачив. Р╕зниченки з д╕тьми (в Анатол╕я тод╕ була вже молодша сестра Тося) сховались у порослому колючою дерезою льос╕ на задньому двор╕. Туди заб╕г ╕ ╖хн╕й пес Султан. «Чу╓мо, — поринав у спогади Анатол╕й ╤ванович, — десь поблизу зашкваргот╕ли н╕мц╕. Через щ╕лину я добре углед╕в, як на сонц╕ виблискували алюм╕н╕╓в╕ нап╕вм╕сяц╕ у них на грудях. Зайшли до хати, об╕йшли ╖╖ знадвору. А пот╕м повернули в наш б╕к. Наблизитись дал╕ жандармам завадив чагарник. Натом╕сть вони спустили з пов╕дка свою чорну в╕вчарку. Вона легко пробралась до нас. Ми в╕д страху принишкли, притиснулись до ст╕нки. Але в╕вчарка на нас уваги не зверта╓, а зирка╓ т╕льки на нашого Султана. А той на не╖. Ск╕льки це тривало, — не знаю, здавалось, ц╕лу в╕чн╕сть. Я лише в╕дчув, як мурашки проб╕гли спиною. Н╕мц╕, швидше за все, квапились, в╕дтак швидко покликали в╕вчарку назад. А та, уяв╕ть соб╕, не зронивши н╕ звуку, розвернулася й спок╕йно полишила нашу рят╕вну схованку. Цю неймов╕рну ╕стор╕ю я нещодавно розпов╕в одному знаному к╕нологу. Той пояснив, мовляв, в╕вчарка, швидше за все, була сукою, а наш пес — протилежно╖ стат╕. Можливо, «н╕мкеню» натаскували виключно на людей, а в нашому випадку вона стикнулась в╕ч-на-в╕ч ╕з псом ╕ через почуття до нього «дезор╕╓нтувалась». Ус╕ наш╕ непри╓мност╕ того ос╕ннього дня зак╕нчились тим, що н╕мц╕ хлюпнули чимось займистим на ст╕ни нашо╖ хати ╕ чиркнули запальничкою. Хата спалахнула, мов св╕чка. Зимувати нам довелось у нашвидкуруч облаштован╕й землянц╕».

«ДЕЛ╤КАТЕСИ» РАННЬОГО ДИТИНСТВА

Окремими, найб╕льш емоц╕йно забарвленими еп╕зодами закарбувався у пам’ят╕ мого сп╕врозмовника ╕ страшний 1933 р╕к. Значно п╕зн╕ше ц╕ еп╕зоди закр╕пились ще й розпов╕дями матер╕ Анатол╕я ╤вановича...
Село Чапл╕ нал╕чувало близько в╕с╕мсот двор╕в ╕ простягнулось уздовж л╕вого берега Дн╕пра. Батько Анатол╕я мав ╕нвал╕дн╕сть, але все одно працював у л╕сгосп╕, мама — в колгосп╕. Трир╕чний Толик — ╖хн╕й перв╕сток ╕ на той час ╓дина дитина. «Узимку, коли зак╕нчились ус╕ ╖ст╕вн╕ припаси, — згадував м╕й сп╕врозмовник, — на горищ╕ натрапили на висохлу шк╕ру теляти, яке нев╕домо коли здохло. Мама пор╕зала шк╕ру на др╕бн╕ шматочки ╕ готувала з них щось на кшталт в╕двару. Якось протягнули до весни. А навесн╕ з’явилася зелень, зокрема козельки, як у нашому сел╕ ╖х називали, ╕ калачики. Кор╕нц╕ цих рослин промивали водою ╕ так сирими жували. Вони були з солодкуватим присмаком. Ще солодшим був цв╕т акац╕╖. Це для нас узагал╕ був дел╕катес. А ще мама збирала к╕нський щавель, ще якусь зелень ╕ несла на продаж до м╕ста. Для цього ╖й довелось робити великий гак, приблизно двадцять к╕лометр╕в в один б╕к. ╤нколи на виручен╕ грош╕ вдавалось придбати у Дн╕пропетровську якихось круп чи вис╕вок. Окр╕м того, мама носила на дальн╕ хутори на обм╕н щось ╕з домашнього краму. Залишить, бувало, одного мене у хат╕. ╤ поверта╓ться т╕льки надвеч╕р, а я весь цей час на п╕дв╕конн╕ так ╕ стою. Ще пригадую, як до нас приходили люди з ломиками ╕ довжелезними металевими прутами. Вони штрикали ними землю в город╕. Б╕ля нужника у глибок╕й ям╕ у нас був закопаний майже весь урожай картопл╕. Мама мен╕ тод╕ наказувала: «Ти ж дивись, Толю, н╕кому не кажи про це». Але актив╕сти-комнезам╕вц╕ нашу схованку все одно знайшли. Геть усю картоплю зв╕дти вибрали ╕ вивезли на зал╕зничний полустанок поблизу Синельникова. Але н╕куди зв╕дти в╕дправити не встигли, бо неспод╕вано вдарили морози, ╕ вся картопля там просто неба замерзла. ╤з мо╓╖ р╕дн╕ в╕д голоду 1933 року вмер д╕дусь по матер╕. Перед очима й дос╕ картина: його худе ╕ витягнуте т╕ло — в╕н був високого зросту — лежить на земл╕ п╕д в╕кнами нашо╖ мазанки».
Ще б╕льш виразно пам’ята╓ Р╕зниченко ╕ голодн╕ пово╓нн╕ роки. У колгосп╕ матер╕ Анатол╕я пооб╕цяли по триста грам╕в зерна на трудодень. Натом╕сть т╕льки п╕зньо╖ осен╕ розрахувались двостами грамами вис╕вок. Рятувала домашня городина — гарбузи, кукурудза. А ще хл╕бн╕ картки, як╕ Р╕зниченко-молодший отримував як учень Дн╕пропетровсько╖ фельдшерсько-акушерсько╖ школи. К╕лька дн╕в хлопець економив, натом╕сть у суботу отримував уже ц╕лу хл╕бину. ╥╖ п╕д пахву — ╕ б╕гцем по дн╕провському льоду в р╕дн╕ Чапл╕. ╤нод╕ не стримувався ╕ по дороз╕ дек╕лька раз╕в в╕дщипував хл╕бну скоринку.
«На наш╕й вулиц╕ жила родина Котунових, — розпов╕дав ветеран. — Глава родини щойно повернувся з фронту, як помира╓ його дружина. У чолов╕ка на руках тро╓ малол╕тн╕х д╕тей. Я це добре знаю, бо з найстаршим ╕з них я ходив в один клас с╕льсько╖ школи. Так-от, його батько працю╓ на молотарц╕. Якось п╕сля роботи чолов╕ка зупиня╓ хтось ╕з колгоспного начальства. Вивертають чолов╕ку кишен╕, а там — зерно. Людин╕ приписують крад╕жку ╕ саджають на в╕с╕м рок╕в до в’язниц╕. Ось як╕ були тод╕ порядки».
Того ж таки 1946 року Анатол╕й Р╕зниченко втратив батька. Через хрон╕чне недо╖дання ╕ важку працю Р╕зниченко-старший заробив виразку шлунку. Районна медицина ж зарадити не змогла...

ДЕПРЕС╤Я ВЕТЕРАНА

Витримавши вс╕ удари дол╕, Р╕зниченку довелося з╕ткнутися з ще одним. «Я дос╕, — з╕зна╓ться Анатол╕й ╤ванович, — не в╕д╕йшов в╕д депрес╕╖, яка почалася тор╕к. До того ж з╕р через це пог╕ршився. Якби не п╕дтримка близьких, не знаю, як дал╕ почувався б. Так орган╕зм в╕дреагував на зв╕льнення з санатор╕ю, якому в╕ддав б╕льше сорока рок╕в життя. Власне, заяву на зв╕льнення написав добров╕льно. А що було робити, коли наприк╕нц╕ минулого року мен╕ дали зрозум╕ти, що вс╕ мо╖ напрацювання, досв╕д б╕льше н╕кому не потр╕бн╕, що я тут зайвий. Та й сам, власне, не зм╕г змиритися з бюрократ╕╓ю, безв╕дпов╕дальн╕стю, душевною розрухою, яка запанувала серед персоналу, л╕кар╕в ╕з приходом ╕ншо╖ держави. За Укра╖ни такого не було, все було лог╕чно — ╕ я до цього звик. Звик в╕дчувати якусь в╕дпов╕дальн╕сть за здоров’я пац╕╓нта, а не в╕дгороджуватися стандартами д╕агностики ╕ л╕кування, на як╕ перейшов санатор╕й за ново╖ влади. Аби ще б╕льше не засмучуватись, туди в╕днин╕ н╕ ногою. Якось п╕дбадьорю╓ лише те, що колишн╕ пац╕╓нти на вулиц╕ щиро в╕таються ╕ зичать здоров’я».

 Олександр ВОЛИЦЬКИЙ
ua.krymr.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 10.07.2015 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15552

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков