Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 31.07.2015
Любов к Отчизн╕ де геро╖ть – там сила вража не усто╖ть!

Нещодавно познайомився по ╤нтернету з донеччанкою Май╓ю Яривчик, яка пише опов╕дання на тему АТО. Сво╓ бажання писати про наших захисник╕в вона пояснила так:
«╤дею про написання цих опов╕дань мен╕ подала Оксана Проселкова, координатор проекту «Вся Укра╖на чита╓ д╕тям. Сх╕дноукра╖нська ф╕л╕я». Ми шукали реальних учасник╕в бо╖в, знаходили матер╕ал через журнал╕ст╕в, ╕ на основ╕ тих спогад╕в писалися опов╕дання. Кожне з них — про реальну людину.
Важко було описувати бойов╕ ситуац╕╖, адже я майже незнайома з в╕йськовою лексикою. Тому доводилося консультуватися з тими, хто воював.
Я з дитинства однаково в╕льно читаю й розмовляю рос╕йською та укра╖нською, часто бувала у д╕да на Полтавщин╕, знаю укра╖нський фольклор. Фах (укра╖нську ф╕лолог╕ю) обирала св╕домо. Пот╕м п╕шла працювати у школу, ╕ там зрозум╕ла, — якщо не ми вихова╓мо у наших д╕тях почуття патр╕отизму, нац╕онально╖ св╕домост╕, то н╕хто б╕льше цього не зробить. Я не можу сказати, хто саме впливав на формування мого характеру, б╕льшою м╕рою батьки та д╕дусь (в╕н навчив мене читати у 4 роки, ╕ з того часу я з книжками не розлучаюся), але б╕льше, мабуть, л╕тература: класична укра╖нська, св╕това, сучасна…».
Тож пропону╓мо читачам «Кримсько╖ св╕тлиц╕» перш╕ твори… ну, ц╕лком можливо, майбутньо╖ письменниц╕.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

БЕЗМЕЖНЕ НЕБО ╢ВГЕНА ЗЕЛЕНСЬКОГО

Щодня до мене приходить один ╕ той самий сон. Бачу свою матусю, що сто╖ть на пороз╕ й шепоче: «Бережи тебе Господь, синку!». ╤ небо над нею – син╓-син╓, безмежне, безхмарне…
Батько м╕й — в╕йськовий. ╤ я змалку прагнув насл╕дувати його, тому вчитися п╕шов у Льв╕вську академ╕ю сухопутних в╕йськ. П╕сля зак╕нчення мене направили служити на посаду командира спец╕ально╖ групи 8-го окремого полку спец╕ального призначення оперативного командування «П╕вн╕ч» Сухопутних в╕йськ Укра╖ни.
А з весни 2014-го я вже був у найгаряч╕ших точках на сход╕ Укра╖ни. Адже це мо╓ покликання – захищати кра╖ну в╕д нападник╕в. Так, я молодий. Але мо╖ солдати завжди впевнен╕ у сво╓му командиров╕. Нам доручали в╕дпов╕дальн╕ завдання. ╤ кожне ми з честю виконували.
М╕сто Щастя. Дивно звучить, еге ж? Наче це ╕ ╓ те омр╕яне м╕сце, де живе щастя. ╤ чого воно так названо? Може, хтось колись пережив тут неймов╕рн╕ хвилини щастя? Хтозна…
Ми й гадки не мали, що ця назва стане фатальною…
Моя група отримала бойове завдання – вивести з полону ╕ншу групу. В╕дпов╕дальне завдання, на кону – життя наших побратим╕в. Кожен з п’яти б╕йц╕в групи зна╓ – треба зробити все можливе й неможливе, але визволити хлопц╕в з ворожого полону.
Вийшли п╕д ранок. Це час, коли люди найб╕льше вразлив╕. Так кажуть вчен╕. Ми прагнули виконати це завдання з найменшими втратами. Нерви – як сталева пружина, погляди зосереджен╕. Йдемо так тихо, що не чути нав╕ть подих╕в. Хлопц╕ жартують: «Н╕чн╕ мисливц╕ йдуть». Дорогою обира╓мо соб╕ ор╕╓нтири, щоби в раз╕ необх╕дност╕ швидко й непом╕тно зникнути.
Майже наблизились до мети. Говорити не можна, тому пода╓мо одне одному знаки. Ми вже так давно разом, що розум╕╓мось без сл╕в.
Навкруги тихо. Все спить. Ц╕каво знати, а тварини й комахи теж бачать сни? Що сниться птахам? Певно, безмежне небо…
Я був упевнений, що це завдання буде ще одним, виконаним на «в╕дм╕нно». Але, як кажуть, життя зробило сво╖ корективи.
Зас╕дка! Як таке могло статися?? Ми – досв╕дчен╕ во╖ни, як ми могли потрапити у пастку???
– Прикривай! – кричу хлопцям. Але що ми вд╕╓мо? Нас т╕льки п’ятеро, а ворог накрива╓ шаленим вогнем. Зм╕нюю завдання – я маю дати можлив╕сть хлопцям перегрупуватися й п╕ти.
– ╢вгене, в╕дходимо!
– Н╕! – кричу. – Йд╕ть, я затримаю. Я – командир, я маю п╕ти останн╕м, переконавшись, що вс╕ б╕йц╕ жив╕.
– Ми тебе не залишимо!
Наче друге дихання в╕дкрива╓ться. У екстремальн╕ моменти в людин╕ прокидаються як╕сь надможливост╕, що допомагають врятуватися.
╤ ми зробили неймов╕рне. Ми в╕дбили атаку! Хлопц╕ жив╕!
Останн╓, що я пам’ятаю, – небо над╕ мною. Син╓-син╓, пронизливе…
* * *
Щодня я бачу сон. Мама сто╖ть на пороз╕, а над нею – небо…
«Прощавай, синку… Прощавай…».
А мене нема. Я лишився на тому пол╕, зарослому волошками. Вони так╕ ж син╕, як ╕ небо над ними…

ОЛЕКС╤Й СОКОЛОВСЬКИЙ. ТУМАН

С╕чень цього року видався туманним, холодним, непри╓мним. Мабуть, ще н╕коли зима не була такою колючою. Наша група отримала наказ ╕ти до монастиря. Отож п’ять БМП та два танки вирушили в дорогу.
Туман ховав дерева, дорога здавалася примарною стежкою, що веде в н╕куди. ╤ н╕де не под╕нешся в╕д нього, не втечеш. Просуваючись неквапно до вказаного ор╕╓нтиру, кожен думав про сво╓… Думали про те, що чека╓ на нас за тим туманом, що хова╓ в╕н у соб╕ – чи спок╕йну дорогу, чи непри╓мн╕ неспод╕ванки.
Одна за одною БМП йшли до монастиря. Раптом чу╓мо в╕д вод╕я:
— Агов, хлопц╕, зда╓ться ми тр╕шки заблукали. Туман, хай йому грець!
— Ну то й що, зв’яжися з ╕ншими машинами, наздоженемо!
— Овва! Зв’язок зник. Що то за день сьогодн╕? Чи це клятий туман все псу╓? – якось ╕рон╕чно, але стривожено думав уголос вод╕й.
Вод╕й Роман у наш╕й груп╕ нещодавно, але встиг потоваришувати з ус╕ма. З техн╕кою на «ти», профес╕онал. А спробуй не посм╕хнутися на його пост╕йн╕ дотепи! ╤ де т╕льки натхнення брав. Щодня його жарти не давали нам впасти у в╕дчай, п╕дтримували в т╕ хвилини, коли, здавалося, т╕льки й плакати треба.
— Ну що там, Романе? ╢ зв’язок? Заблукали ми, чи що?
— Та нема. От же лиха година! Може, хто зна╓ якесь заклинання, щоби оту рац╕ю вмовити працювати, га?
У в╕дпов╕дь в╕н почув дружний рег╕т:
— Ну, якщо вже ти, Романе, не знайшов з тою рац╕╓ю сп╕льно╖ мови, то нам ╕ погот╕в! – в╕дгукнувся командир.
╤ ц╕╓╖ мит╕ рац╕я заверещала:
— Наступ! Ус╕м машинам, уперед!
Тим часом Роман, покладаючись на якесь, певно, шосте чи сьоме в╕дчуття, вив╕в-таки БМП на правильний шлях, бо поперед себе ми побачили метеовишку, а б╕ля не╖ трохи осторонь – монастир.
Поки ми блукали в туман╕ та чаклували над рац╕╓ю, вже почався б╕й. А нашим двом машинам, як пороблено – треба вже хлопц╕в у бою п╕дтримати, а тут на них заклинило люк та башту. От як хочеш, так ╕ вибирайся! Удача остаточно в╕д нас в╕двернулася, коли ми почули крик Романа: «Все, при╖хали! Заглохли!».
Вибиралися хвилин десять. А в бою десять хвилин – це п╕вжиття. Якось таки вибралися, п╕д прикриттям машин (завелися врешт╕!) ми кинулися вперед, до сво╖х. Боковим зором бачу, що хлопц╕ розд╕лилися на групи, а я один ╕ду. ╤ тут хтось ╕з хлопц╕в: «Лягай! М╕ни!!». Ус╕ врозт╕ч. Та х╕ба ж в╕д тих м╕н схова╓шся? Не сама влучить, так уламками пос╕че.
Чую, Роман поруч намага╓ться жартувати, але голос якийсь... Не такий, як завжди. Повертаю голову, а в╕н поранений. З╕тхаю полегшено: «Ромка! Живий! Я зараз, чекай».
Витяг його подал╕ в╕д обстр╕лу, за машини. Там хлопц╕ перев’язали, кажуть, житиме, ще на вес╕лля до нього по╖демо. А що, то ╕дея!
Та вес╕лля вес╕ллям, а завдання треба виконувати. Йду дал╕. Добре, що в╕д вибух╕в диму багато, ще й туман. Ворог не бачить. Доб╕г до попередн╕х машин, допомагаю завести, бо колона йти не зможе. Стр╕ляють, стр╕ляють, ск╕льки ж ╕ще стр╕лятимуть? Вже вуха не чують н╕чого, кр╕м тих постр╕л╕в.
Завелися. По╖хали. Усе, колона може йти дал╕. Той туман, що зав╕в нас хтозна-куди, нам якраз на руку, вийдемо непом╕тно. Знову стр╕ляють, накрили щ╕льним вогнем. Як, чорт забирай, вони в тому туман╕ бачать?!
А дал╕ — я вже лежу ╕ дивлюся в небо. М╕ни. Пряме влучення. Таке й не опишеш, просто «бах!», ╕ все… Пам’ятаю, що лежав на спин╕ ╕ стр╕ляв з автомата над бетонним парканом, ск╕нчилися набо╖, не можу пом╕няти магазин. Д╕став гранату, та хлопц╕ вже почали витягувати поранених за метеовишку. Проповз метр╕в 15-20 ╕ недалеко в╕д того м╕сця, де впав п╕сля поранення, знову вибухнула м╕на. Ще дек╕лька вибух╕в, завантажили мене в БМП…
— Як Роман? – питаю.
— Та житиме, в╕н ще й жарту╓ лежить, оно хлопц╕ посм╕хаються. Це ж треба, ск╕льки в одн╕й людин╕ оптим╕зму!
Вогневу кулеметну точку ворога ми знищили. Чи то всупереч туману, чи завдяки, не знаю. Я зазнав поранення н╕г, але спод╕ваюсь, що на Ромчиному вес╕лл╕ ще танцюватиму гопака.
Нагородили орденом «За мужн╕сть» ╤╤╤ ступеня. Герой, скажете? Та який з мене герой, звичайна людина, солдат, що виконував св╕й обов’язок.
А туман з того часу я недолюблюю. ╢ в ньому щось тривожне.

ВАНЯ, 29-й БЛОКПОСТ. ЛИСТИ ДО ТАТА

Малим я дуже любив ходити з татом у походи, на прогулянки. Мен╕ здавалося, що нема на св╕т╕ людини б╕льш досв╕дчено╖, сильно╖ та розумно╖, н╕ж батько. Одного разу ми вийшли прогулятися. Я був трохи засмучений, бо побився у школ╕ з хлопцями. Тод╕ тато сказав: «Синку, пам’ятай, н╕коли не вир╕шуй проблеми кулаками! Завжди можна все вир╕шити словом. Силою можна в╕дпов╕сти лише тод╕, коли хтось заз╕ха╓ на святе – на тв╕й край…». ╤ от через багато рок╕в я пишу татов╕ листи з фронту…
Мен╕ снився сон… Я йду садом. Б╕льш╕сть дерев у ньому саджав ще м╕й д╕д. Найкрасив╕ш╕ там яблун╕ та вишн╕. Таке тепле сонечко вранц╕. ╤ гудуть джмел╕… Падають стигл╕ яблука… Звук такий глухий – гуп, гуп… Прокидаюся…
9 липня
Сьогодн╕ о п’ят╕й ранку нас розбудили ГРАДи. Накрили так щ╕льно, що уламки дол╕тали до бл╕ндаж╕в. Ми перелякалися дуже. Але, на щастя, жертв нема╓. Рознесло на друзки т╕льки кухню ╕ туалет. А ще – нашу ╓дину машину. На чому тепер ╖хати в м╕сто? Не на брон╕ ж ╖хати…
Сьогодн╕ мен╕ наснився дядько Роман. Пам’ятаю, як у дитинств╕ б╕гав до нього. У дядька так╕ добр╕ оч╕ були. А ще в╕н був безногим. Втратив обидв╕ ноги п╕сля важкого поранення. Мен╕ так ц╕каво було, я багато раз╕в питав його: «Дядьку, ну розкаж╕ть!». А в╕н тихенько в╕двертався в╕д мене й, стримуючи сльози, шепот╕в: «Не можу, синку…».
Я тод╕ думав – чого в╕н не хоче розпов╕дати, це ж не секрет якийсь. Не знав, що п╕сля операц╕╖ в╕н повернувся у порожн╕й будинок – мати померла, не дочекавшись його… Та в╕йна забрала у нього все: близьку людину, здоров’я, рад╕сть, друз╕в, як╕ лишилися там, на чуж╕й земл╕…
╤ зрозум╕в я дядька Романа аж тод╕, коли на мо╖х очах загинув м╕й побратим…
Напевно, я теж колись не захочу розпов╕дати про свою в╕йну…
10 липня
Майже дв╕ години ми вели б╕й. Нас накривали 120-ми м╕нометами, а ми ╖х – АГСами, ПТУРами, гранатометами. Ми втратили одного б╕йця, двох поранено. А взагал╕, тату, я не розум╕ю – сидимо тут в бл╕ндажах, ╕ майже не в╕дпов╕да╓мо на обстр╕ли. Чого?! Нам дозволяють стр╕ляти у в╕дпов╕дь, т╕льки якщо буде крайн╕й випадок. А сьогодн╕шн╕й обстр╕л – не крайн╕й. При╖жджала ком╕с╕я, щось перев╕ряла, анал╕зувала, сказали, що все добре. А що ж тод╕ для них крайн╕й випадок? Люди ж гинуть! Молод╕ зовс╕м хлопц╕! Коли буде крайн╕й випадок, коли нас тут купка залишиться?
Мамо, чекай, я тебе наздожену! Мамо! А мама наче й не чу╓ мене. Б╕жить стежкою до р╕чки, усм╕хнена, щаслива, така молода!! А я малий ще, не встигаю за нею. Доб╕гли, шубовсть у воду! Як добре! Оце ж, мабуть, ╕ ╓ щастя?
Сидимо рядком.
– Синку, запам’ятай цю мить. Схопи сво╖ в╕дчуття! Як добре, правда ж? У тво╓му житт╕ ще багато буде таких щасливих митей, насолоджуйся ними, бережи у пам’ят╕. З них склада╓ться щастя…
13 липня
Тату, ти ж гляди, мам╕ н╕чого не кажи, добре? Як домовлялися.
Вже 2 м╕сяц╕ у нас тут стоять танки. Вони просто соб╕ стоять. Нам наказують спостер╕гати — ╕ все! От ми ╕ не робимо н╕чого, т╕льки чека╓мо, поки в нас прилетить чергова м╕на. А ми готов╕, тату! Нам т╕льки дай команду, ми б вже давно п╕шли в наступ.
Такий дивний сон наснився. Наче я знов малий. ╤з сус╕дськими хлопцями гра╓мось у розв╕дник╕в. Та от б╕да, збро╖ нема. А що ж то за солдати без збро╖? Я думаю, – а що, як вир╕зати ╖╖ з дерева? Або узяти, наприклад, палицю якусь, причепити до не╖ коробочку, ну начебто це магазин з патронами. Поб╕гли ми до д╕да ╤вана попитати, як вони, т╕ п╕столети, хоч виглядають. Зробили ми таки ╖х. Не схоже, правда, на п╕столети, але ж це уявна зброя. Три дн╕ мучились. Зате як грати було чудово!
14 липня
Тату, у них зброя набагато краща, нов╕ша. А м╕й автомат старший за мене, в╕н 67-го року. Уявля╓ш?! Не знаю, як ми за таких умов в╕дс╕ч да╓мо. Але да╓мо ж. Просто в бою не дума╓ш взагал╕ про себе. Про те, що можна зазнати поранення або загинути.
Якось про це забува╓ш. Дума╓ш т╕льки, як ╖х дал╕ не пустити, як утримати позиц╕ю. ╤ все. Все ╕нше усв╕домлю╓ш вже тод╕, коли ск╕нчився б╕й.
Обидва мо╖х прад╕ди воювали. Один п╕шов добровольцем, ╕нший був в╕йськовим. Один загинув у 1943 роц╕ при форсуванн╕ Дн╕пра. ╤нший помер п╕зн╕ше, вже п╕сля в╕йни, в╕д ускладнень поранення. Звичайно ж, я ╖х не бачив. Т╕льки чув розпов╕д╕. Але я точно знаю, що вони обидва вважали за св╕й обов’язок захищати Батьк╕вщину. ╤ знаю, що ╖хн╕ родини ними пишалися, як ╕ я. Моя мама теж мала б розум╕ти це, але я не можу ╖й сказати, де я, можливо, вона щось в╕дчувала. Бо перед тим, як я по╖хав до Черн╕гова, вона дала мен╕ обер╕г – маленьку вишиту ╕кону. Я завжди ношу ╖╖ з собою, ╕ коли торкаюсь ╖╖, в╕дчуваю тепло маминих рук…
17 липня
Друз╕ не знають, де я. Думають, що я на пол╕гон╕ в Черн╕гов╕. ╤ мама не зна╓. ╤ коли п╕д Мар╕уполем був, не знала, ╕ коли в Дебальцевому забезпечували в╕дх╕д нашим — також. Тод╕ я був в «Азов╕». А в березн╕ п╕шов у в╕йськкомат. Тепер у ЗСУ.
На все сво╓ життя я запам’ятаю сон, у якому я л╕тав. Це — неймов╕рне в╕дчуття свободи, наче увесь св╕т – п╕д тобою, а ти – над ним летиш, як в╕льна птаха… Хмарки – ось поруч, ╕ зда╓ться, до сонця можна д╕стати рукою! Лети соб╕, куди хочеться…
– Мамо, а я л╕тав ув╕ сн╕!!!
– Ростеш, синку! – посм╕ха╓ться мама.
– А може, в╕н закохався? – задуму╓ться тато.
— Якщо л╕та╓ш ув╕ сн╕, — ростеш, — повторю╓ свою улюблену приказку мама.
— А куди ж мен╕ ще дал╕ рости, мамо, ╕ так 190!
— Значить, то душа твоя так в╕дпочива╓, синку.
20 липня
Тату, я втомився… Хочеться у в╕дпустку. Об╕цяють аж наприк╕нц╕ серпня. Так ╕ з глузду з’╖хати можна! У нас тут багато молодих. Переважно 90-го, 91-го року. Вони вс╕ шарахаються в╕д найменшого шороху. Бува╓ таке, ложка впаде, а хтось пан╕чно прис╕да╓ або пада╓ на землю. Це ненормально. Це моторошно. ╤ сни сняться т╕льки про в╕йну. Що ти десь в запеклому бою когось витяга╓ш. Нам казали, що таке може бути… От недавно було з одним. Наснилося йому, що б╕ля бл╕ндажа стр╕ляють, так в╕н ув╕ сн╕ взяв автомат, виб╕г надв╕р ╕ почав стр╕ляти. Ледве заспоко╖ли. Тату, коли я повернуся, це минеться? Я не хочу бачити у снах в╕йну!
21 липня
Ми трима╓мось. Все у нас нормально.
22 липня
Проблема у мене з формою ╕ берцами. ╥х видали, ╕ вони розрахован╕ на р╕к. Мо╖ прожили два м╕сяц╕, вже в╕дклею╓ться п╕дошва. От би знати, з чого ╖х зроблено? А форма згор╕ла взагал╕. Вона дуже схильна гор╕ти прямо на т╕л╕. До нас прилет╕ло, ╕ в мене трохи попало. Був у к╕тел╕, на плечах погор╕в ╕ поплавився. Тату, ти не переживай. Мене не поранило. Так, б╕й був. Складний б╕й, з нашою збро╓ю т╕льки й воювати. Але знов наступ ми в╕дбили. Зна╓ш, я п╕сля бою сид╕в у бл╕ндаж╕ й згадував, як ми в дитинств╕ у «в╕йнушку» грали… Якби т╕льки знав я, що доведеться «погратися» насправд╕…
23 липня
Перед нами нема╓ н╕кого, ми найпередов╕ш╕. Тут сепаратисти десь 3-4 к╕лометри в╕д нас. Ми ╖х в б╕нокль бачимо, як ╕ вони нас.
Та чого за нас переживати, не переживайте. Ну х╕ба що т╕льки трошечки можна.
Ну от, листа над╕шлю, прив╕т мам╕ передавай. ╤ тримай слово – не кажи ╖й н╕чого. Я повернусь, ╕ все буде добре!!!
Я знов бачу сон. Розкв╕тлий сад. Ранок. Я йду назустр╕ч св╕танку. Поруч ╕де батько. Ми мовчимо. Я в╕дчуваю, як серце сповню╓ться теплом…
Батьков╕ сниться син. Маленький, б╕лочубий, кароокий… ╤де поруч ╕ посм╕ха╓ться. Тиша. Мир. Щастя…

Майя ЯРИВЧИК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15666

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков