Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 14.08.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 14.08.2015
П’ЯТЬ УКРА╥НСЬКИХ СТЕРЕОТИП╤В ПРО КРИМ

Останн╕ двадцять рок╕в Укра╖на про Крим майже н╕чого не знала. ╤золяц╕он╕зм був вза╓мним – фраза про те, що «за Перекопом земл╕ нема╓», звучала у кримчан, але житель материково╖ област╕ теж загалом м╕г би з нею погодитись.
Для середньостатистичного укра╖нця «кримський наб╕р» був дуже умовний. Море. Пляж. Невибагливий серв╕с. Всюди рос╕йська мова. Кримськотатарська нац╕ональна екзотика. Два тижн╕ на р╕к. Мабуть, усе. Ц╕лком достатньо для курортника, але явно мало для спроби поговорити всерйоз.
Чи варто дивуватись тому, що Крим сьогодн╕ не вп╕зна╓ себе в укра╖нських новинах про п╕востр╕в?

«У Криму все погано»

Забудьте про узагальнення. У Криму в побутовому в╕дношенн╕ все по-р╕зному: щось г╕рше, щось краще. Так, ц╕ни виросли, п╕востр╕в сьогодн╕ дорожчий за Ки╖в ╕ для укра╖нського туриста попросту неконкурентоспроможний. Але р╕вень доход╕в теж зр╕с – хоч ╕ досить неоднор╕дно.
Жодного деф╕циту товар╕в у Криму нема╓ – х╕ба що скорочення продуктового асортименту. Т╕, хто примудрявся жити в Криму, не стикаючись ╕з державою, в╕дчули зм╕ни х╕ба що у зм╕н╕ ц╕нник╕в. Дороги в тому ж С╕мферопол╕ кращ╕ за ки╖вськ╕, приватний б╕знес продовжу╓ працювати, а введен╕ санкц╕╖ торкнулись лише невеликих сегмент╕в населення. Багато в чому через те, що ╕ минулими роками п╕востр╕в був «аналоговим» – тут в╕ддавали перевагу кешу перед банк╕вськими переказами, зарплати з карт зн╕мали в день получки, а подорож╕ за меж╕ п╕вострова були долею меншини.
З однозначних втрат – втрата будь-яко╖ свободи слова: порядок денний у мед╕а Криму став тотально одностайний. Критикувати можна х╕ба що «м╕сцевих бояр», ╕ то – за недостатньо точне виконання вол╕ «доброго царя». В ╕ншому ж ступ╕нь внутр╕шнього феодал╕зму ╕ становост╕ мало чим в╕др╕зня╓ться в╕д час╕в «п╕знього Януковича». Власне, «кримська весна» ╕ була ╕стор╕╓ю не про зм╕ни, а про в╕дсутн╕сть зм╕н. ╥х ╕ не сталось.

«Кримчанам принциповий курортний сезон»

Улюблена розвага – це публ╕кувати фото нап╕впорожн╕х пляж╕в. З╕ злорадними нотками: мовляв, курорт був, та весь загув. Хоча це не так.
Туристи в Криму ╓ – просто повн╕стю зм╕нилась структура галуз╕. Якщо ран╕ше 70% в╕дпочивальник╕в при╖жджали з Укра╖ни, а 25% – з Рос╕╖, то тепер туристи з двоголовими орлами на паспорт╕ – практично монопол╕сти. В абсолютних цифрах турпот╕к зменшився щонайменше вдв╕ч╕, але для самих кримчан це зовс╕м не прив╕д для жалоби.
Справа в тому, що абсолютна б╕льш╕сть жител╕в Криму н╕коли не жила «з сезону». Частка тих, хто весь р╕к жив на зароблен╕ в л╕тн╕ м╕сяц╕ грош╕, навряд чи перевищувала чверть населення. А решта кримчан працювали у сферах, як╕ в╕д курортного сезону майже не залежали. Крим був в╕дчайдушно дотац╕йним минулими роками, залишився таким ╕ тепер. Зм╕нилось лише джерело грошових вливань – ран╕ше вони йшли з Ки╓ва, тепер – ╕з Москви. Тому для б╕льшост╕ жител╕в п╕вострова скорочення турпотоку – це прив╕д самим при╖хати на пляж ╕ скупатись без аншлаг╕в ╕ черг.

«Кримчани вс╕ пророс╕йськ╕»

Н╕, не вс╕. Б╕льше того, структура кримського сусп╕льства досить неоднор╕дна. За суб’╓ктивним в╕дчуттям, у ньому ╓ близько третини ядерного пророс╕йського електорату. Це — т╕ люди, як╕ завжди в╕дчували сво╓ю батьк╕вщиною саме Рос╕ю, – незалежно в╕д того, сильною вона була чи слабкою. Вони завжди були пророс╕йськими – ╕ тод╕, коли нафта коштувала 20 долар╕в, ╕ тод╕, коли вона коштувала 110.
Якщо поглянути на електоральн╕ карти, то можна додати, що точно так само в Криму ╓ близько 20% проукра╖нськи налаштованих громадян. Нав╕ть п╕д час президентських вибор╕в 2010 року – на тл╕ загально╖ втоми в╕д «помаранчевого» табору – за Юл╕ю Тимошенко в Криму голосували 17% виборц╕в.
А останн╕ п’ятдесят в╕дсотк╕в кримчан – це та соц╕альна група, яка в ус╕ часи голосувала «за стаб╕льн╕сть» ╕ за принципом, «аби не було в╕йни». Ц╕ настро╖ минулими роками вм╕ло використовували «рег╕онали» – не випадково В╕ктор Янукович з ус╕х б╕лборд╕в об╕цяв саме стаб╕льн╕сть. Для ц╕╓╖ соц╕ально╖ групи важлива передбачуван╕сть, прогнозован╕сть, «поганий мир», який кращий за «добру сварку». Ситуативно вони можуть бути на будь-як╕й сторон╕ барикад – на боц╕ т╕╓╖ столиц╕, що буде гарантувати ╖м це саме «спок╕йне життя». ╤ якщо Укра╖на в ╖хн╕х очах буде великим гарантом ц╕╓╖ само╖ «спок╕йно╖ стаб╕льност╕», то вони легко проголосують за не╖.

«Вс╕ проукра╖нськ╕ кримчани ви╖хали»

У тому то й справа, що не ви╖хали. П╕востр╕в залишили близько 20 тисяч людей – насамперед, це т╕, хто ризикував опинитись у приц╕л╕ уваги рос╕йських спецслужб. ╤ нема╓ сенсу пор╕внювати цифри ем╕грац╕╖ з Криму ╕ з Донбасу, бо природа цих цифр надто вже р╕зна.
Так, ╕з Донбасу до ╕нших областей Укра╖ни лише за оф╕ц╕йними в╕домостями ви╖хало 1,37 м╕льйона людей. Але ц╕ люди залишили сво╖ будинки зовс╕м не обов’язково в силу сво╖х проукра╖нських настро╖в – вони б╕гли в╕д в╕йни, в╕д обстр╕л╕в ╕ через небажання жити в атмосфер╕ хаосу ╕ беззаконня. ╥хн╕й пере╖зд був викликаний прагненням до побутово╖ безпеки, а не пол╕тичними поглядами.
Доля Криму надто вже в╕др╕зня╓ться в╕д дол╕ Донбасу, аби м╕ряти ╖х одн╕╓ю м╕ркою. Багато проукра╖нськи налаштованих людей вол╕ли «залягти на дно» ╕ не аф╕шувати сво╖х погляд╕в. Просто тому, що, на в╕дм╕ну в╕д жител╕в Донецька ╕ Луганська, ╖м ╓ що втрачати. У когось на руках л╕тн╕ батьки, хтось не може продати майно, хтось просто не збира╓ться залишати п╕востр╕в, бо вважа╓ саме його сво╓ю батьк╕вщиною.
Цих людей в╕зьметься засуджувати лише той, хто в житт╕ не робив б╕льш серйозного вибору, н╕ж замовлення вечер╕ в ресторан╕. Але проукра╖нськ╕ кримчани на п╕востров╕ ╓, просто ╖х не чутно. Як не було чутно 2012-го вс╕х тих громадян Укра╖ни, як╕ за два роки п╕дуть до добровольчих батальйон╕в або у волонтерський рух.

«Крим н╕коли не повернеться»

Доля Криму залежить не в╕д кримчан. П╕д час Майдану ╕ до цього, – коли Янукович на вс╕х парах рухався до п╕дписання Асоц╕ац╕╖ з ╢С, – у Криму не виникло жодного пророс╕йського Майдану з пророс╕йським же порядком. Ус╕ процеси п╕д час «кримсько╖ весни» почались лише п╕сля того, як рос╕йськ╕ в╕йськовослужбовц╕ захопили Радм╕н ╕ парламент п╕вострова. Лише п╕сля цього кримськ╕ чиновники осм╕л╕ли, на вулицях з’явились «казаки», а на дорогах – «блокпости». Саме Кремль виступив у рол╕ т╕╓╖ сили, що зд╕йснила зм╕ну громадянства п╕вострова – ╕ роль самих кримчан у цьому процес╕ була глибоко вторинною.
╤ точно так само будь-як╕ р╕шення про долю Криму залежатимуть в╕д центрально╖ рос╕йсько╖ влади. Якщо вона п╕д тиском обставин вир╕шить повернутись до розгляду статусу Криму, – то жодн╕ м╕сцев╕ рухи цьому процесу перешкодити не зможуть. Майбутн╓ п╕вострова в цьому сенс╕ ╓ розм╕нною монетою – ╕ н╕яко╖ крапки в цьому питанн╕ дос╕ не поставлено.
Пам’ятайте про це.

Павло КАЗАР╤Н,
оглядач «Крим.Реал╕╖»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 14.08.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15720

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков