Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЙДЕН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤
В╕н п╕дкреслив, що це посилить безпеку Америки ╕ св╕ту, а також п╕дтвердить глобальне л╕дерство...


СЕНАТ США УХВАЛИВ ЗАКОНОПРО╢КТ ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤, ╤ЗРА╥ЛЮ Й ТАЙВАНЮ
Документ п╕дтримала переважна б╕льш╕сть американських законодавц╕в…


ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 21.08.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 21.08.2015
ПАРАЛЕЛ╤ ╤СТОРИЧНОГО ПРИ╢ДНАННЯ НА ФОН╤ СЕРПНЕВОГО В╤ЗИТУ

Чи вчить чомусь ╕стор╕я?

Неперевершений Шексп╕р пор╕вняв життя з╕ сценою, а вс╕х нас — з╕ звичайними акторами на н╕й. Отож, театр. У ньому, мудр╕ люди кажуть, ╕стор╕я повторю╓ться дв╕ч╕: вперше — трагед╕я, вдруге — фарс. Можливо, десь це пор╕вняння ╕ справедливе, але не у випадку в╕йни. Як на мене, в цьому випадку ма╓ м╕сце повторення трагед╕╖, нав╕ть якщо наявн╕ неприкрит╕ елементи фарсу. Б╕льше того, в╕дбува╓ться подв╕йна трагед╕я, оск╕льки, попри вже отриманий негативний досв╕д, хтось знову наважу╓ться на повторення злочину.
Людям-акторам властиво вчитися, адже театр життя зм╕ню╓ться пост╕йно. Як казали давн╕ латиняни, Tempora mutantur et nos mutamur in illis. Але час в╕д часу нев╕домо зв╕дки з’явля╓ться такий соб╕ актор-недоук, що якимось там побитом з учорашн╕х нос╕╖в рекв╕зиту вибива╓ться на режисера, ╕, беручись ставити свою виставу, через невм╕ння сво╓ намага╓ться в усьому насл╕дувати якогось, як йому зда╓ться, видатного свого попередника, зовс╕м не беручи до уваги, що ан╕ сам театр, ан╕ актори вже не т╕. Здавалось би, таке ╓ неможливим. То так само, якби, скаж╕мо, Бруков╕, Василь╓ву чи В╕ктюков╕ спало раптом на думку поставити давньогрецьку комед╕ю, в ╖╖ перв╕сному вигляд╕ Д╕он╕сових орг╕й, у сьогодн╕шньому театр╕ ╕ свято в╕рити, що ╕ глядач╕, ╕ актори будуть у захват╕ — лише тому, що предков╕чний постановник мав свого часу шалений усп╕х.
Щось под╕бне ма╓мо у випадку з анекс╕╓ю Криму. Нев╕домо, чому навчають у вищ╕й школ╕ КДБ (така вже суть т╕╓╖ специф╕чно╖ ╕нституц╕╖), але ж, певно, й там високоповажн╕ маг╕стри та ментори по десять раз╕в на день втовкмачували сво╖м дисципулам, що в основ╕ всього лежить економ╕ка, що важел╕ впливу сучасного св╕ту вже давно перем╕стилися з чисто в╕йськово╖, прим╕тивно-силово╖ сфери до сфери економ╕чно╖, що св╕т сьогодн╕ завойовують нав╕ть не високояк╕сними сво╖ми товарами та послугами, а новими ╕деями, що гр╕зне брязкання шабелькою та нестямн╕ крики «дайош» за таких обставин можуть призвести лише до того, що тебе будуть сприймати за непередбачуваного, вкрай небезпечного ╕д╕ота. Т╕, хто ту просту думку сприйняв, зробили усп╕шну кар’╓ру — ╕ не лише в сво╖й вузьк╕й галуз╕, а когось, не обтяженого нею, як те часто трапля╓ться, примхлив╕ протяги ╕стор╕╖ занесли – страшно нав╕ть подумати – до стерна одн╕╓╖ з найб╕льших держав, яку хтось мав нахабство об╕звати бензоколонкою.
Дуже образливо, насправд╕, коли про твою в╕тчизну дозволя╓ висловлюватись под╕бним чином багатий усп╕шний сус╕да. Образа та ще глибша в╕д розум╕ння влучност╕ пор╕вняння, в╕д розум╕ння, що маг╕стри та ментори, як виявилось, мали рац╕ю, ╕ начебто добре продумана й майстерно реал╕зована операц╕я «Крим» ╕ недвозначний приклад ру╖н донбасько╖ недорос╕╖ не справили оч╕куваного Режисером враження н╕ на впертих хохл╕в, н╕, тим б╕льше, на клятих п╕ндос╕в. Б╕льше того, намагання застояти сво╖ лег╕тимн╕ ╕нтереси, сво╓ право на так╕ споконв╕чн╕ рос╕йськ╕ територ╕╖, як Кавказ, Крим, Хохлянд╕я, Чухлянд╕я, останн╕м часом виклика╓ все б╕льше роздратування ╕ в╕дверту протид╕ю. Може, й справд╕ щось зм╕нилося в св╕т╕, бо зам╕сть того, щоб, п╕д╕бгавши хвоста, зача╖тися та чекати сво╓╖ черги, як те було в 1938-му, ╢вропа на╖жачилась. Та що там ╢вропа! Нав╕ть усп╕шне на загал при╓днання Криму, попри прогнозовану безпорадн╕сть ки╖всько╖ хунти, в╕дбулося зовс╕м не так гладко, як при╓днання Австр╕╖ до Рейху. Так, ╕ тут, ╕ там уздовж дор╕г, по яких вповзали колони бронетехн╕ки, довгими рядами стояли туб╕льц╕. Та коли там вони радо всм╕халися, в╕тально вимахуючи прапорцями з╕ свастикою при╓днувач╕в, то тут, навпаки, дивилися гн╕вно, демонстрували кольори сво╓╖ держави, сво╓╖ нац╕╖, а ще плакати з вимогою забиратись геть. Якщо австр╕йське в╕йсько не чинило жодного спротиву аншлюсу, то укра╖нське в╕йсько, нав╕ть зраджене на р╕вн╕ найвищого кер╕вництва, ще три тижн╕ гол╕руч, попри заборону свого головнокомандувача застосовувати зброю, утримувало сво╖ гарн╕зони. ╤ це при тому, що основну масу того в╕йська складали т╕ сам╕ кримчани.
Не можна сказати, що Режисер не зробив жодних коректур, як╕ враховували б минул╕ в╕д першого аншлюсу с╕мдесят ш╕сть рок╕в. Якщо попередник д╕яв грубо, напролом, заздалег╕дь попередивши весь св╕т про сво╖ нам╕ри, то в минулор╕чн╕й вистав╕ Режисер намагався зробити все якомога м’якше, завуальован╕ше, намагався подати все так, наче гаряче бажання роками гноблених клятою ки╖вською хунтою кримчан при╓днатися до мат╕нки-Рос╕╖ було безальтернативно п╕дтримане «вв╕чливими зеленими марс╕янами». Зв╕сно, картинка в╕д того трохи постраждала, бо якщо с╕мдесят ш╕сть рок╕в тому в╕йська самовпевненого попередника заходили на територ╕ю Австр╕╖ з╕ знаками розр╕знення ╕ в╕дкритими обличчями, то зелено-суконн╕ «марс╕янськ╕» личини виглядали-таки гн╕тюче, а в╕дсутн╕сть знак╕в розр╕знення розв’язувала руки ки╖вськ╕й хунт╕, даючи ╖й повне право, ба – нав╕ть обов’язок! – винищити тих ╕нопланетян, як╕ розмовляли чомусь рязанською та бурятською гов╕ркою велико╖ московсько╖ мови. То був, зв╕сно, ризик. Але Режисер непогано знав тих, хто на той момент видряпався по спинах бунт╕вливих хохл╕в на Печерськ╕ пагорби. Все об╕йшлося. Йому, щоправда, довелося й самому п╕дставитись, спершу заявляючи, що жодних в╕йськ федерац╕╖ на територ╕╖ Криму нема, а пот╕м розпов╕дати – для нащадк╕в, зв╕сна р╕ч! – що саме в╕н ще 20 лютого ╕н╕ц╕ював операц╕ю з повернення Криму в р╕дну гавань. Але то вже було п╕сля «усп╕шного» референдуму. З ним теж було не все так просто. На в╕дм╕ну в╕д австр╕йського референдуму с╕мдесятишестил╕тньо╖ давнини, проти проведення кримського в╕дкрито виступили десятки тисяч самих кримчан, в основному кримських татар, серед яких, проте, було чимало укра╖нц╕в та рос╕ян. Але ж якими б масовими т╕ виступи ╕з закликом бойкотувати кримський референдум, як нелег╕тимний, не були, вони жодним чином не змогли перешкодити його проведенню, адже кожне м╕сто, м╕стечко, кожне б╕льш-менш велике селище чи село були п╕д контролем в╕йськ та «казак╕в». Зв╕сно, б╕льш н╕ж 99% «за» австр╕йського референдуму виглядають трохи переконлив╕ше за близько 93% референдуму кримського, але – яке то ма╓ насправд╕ значення, коли при╓днання, зрештою, в╕дбулося!
Нин╕, коли минуло майже п╕втора року п╕сля при╓днання, здавалось би, можна почивати на лаврах, так н╕ ж! Клят╕ п╕ндоси примусили ки╖вську хунту, яка насправд╕ не надто побива╓ться за втраченим п╕востровом, перекрити кисень Криму, перервавши сполучення, закривши кримськ╕ порти та аеропорти. Для кримських хазяйчик╕в, як╕ звикли загр╕бати нетрудов╕ доходи, паразитуючи на туризм╕, це стало страшенно непри╓мною новиною. Невдоволення, яке й так ╕снувало серед частини населення, щодал╕ поширю╓ться. Лише жорсткий ультиматум хунт╕ не припиняти поставок продовольчих товар╕в дозволя╓ утримувати ситуац╕ю контрольованою. Зрештою, ватажки хунти, виходячи з╕ сво╖х особистих шкурних ╕нтерес╕в, зовс╕м не заперечували проти того, як не заперечували в подальшому, хай ╕ неоф╕ц╕йно, проти поставок необх╕дних товар╕в для ДНР та ЛНР.
А проте ж Крим таки завда╓ чималих клопот╕в. Цього разу довелося при╖хати, аби п╕дтримати добряче п╕дупалий дух щиро в╕дданих «кримнаш╕в». Забита перша паля давно об╕цяного мосту повинна була переконливо засв╕дчити, що в╕н викону╓ сво╖ об╕цянки. ╤нша р╕ч, що той проект виявився не таким простим, як здавалось спершу. Але то вже проблеми технар╕в. Збудують – добре. Не збудують – то сам╕ будуть пояснювати, чому те ╖м не вдалося.
Значно важлив╕шою метою при╖зду Режисера була нагальна потреба зм╕н у владн╕й верх╕вц╕ новоявленого об’╓кта федерац╕╖. Безталанн╕ аматори, як могли, старанно просп╕вали сво╖ парт╕╖, отримали свою частку овац╕й ╕ вже яко╖сь там слави, але подальший сценар╕й писано зовс╕м не в стил╕ геро╖чно╖ оперетки. Подальший сценар╕й писано для актор╕в серйозного жанру, адже настав час реального под╕лу духмяного кримського пирога. Певно, в╕дчуваючи те, щиро в╕ддан╕ безталанн╕ аматори руками ренегат╕в в╕д кор╕нного народу п╕днесли Режисеру макет Золото╖ колиски, яка за легендою ╓ символом нескореност╕ кор╕нного народу Криму будь-яким завойовникам. Дивно, але Режисер виглядав врадуваним. Невже символ╕зм, на який, як в╕домо, страждав його попередник, притаманний ╕ йому? Можливо. Але не обережн╕сть. В ╕ншому випадку, матер╕альне вт╕лення якогось кустаря про легендарну рел╕кв╕ю з Басманно╖ гори та ганебно перебрехана легенда мали б змусити нашого Режисера глибоко замислитись. Ще серйозн╕ше варто було б замислитись над майже ╕деальною паралеллю 15 березня — 10 кв╕тня 1938 року, Австр╕я, – 20 лютого — 16 кв╕тня 2014 року, Крим, адже нам добре в╕домо, чим зак╕нчилося перше з цих двох «╕сторичних» при╓днань, чи не так?

Валентин БУТ
Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 21.08.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15761

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков