Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 28.08.2015
У ПЕРШИЙ КЛАС ЦЬОГО РОКУ В УКРА╥Н╤ П╤ДУТЬ 414 ТИСЯЧ Д╤ТЕЙ

Осв╕та

Першокласниками цього року стануть 414 тисяч д╕тей, пов╕домив п╕д час зас╕дання уряду м╕н╕стр осв╕ти Укра╖ни Серг╕й Кв╕т.
«Ми ма╓мо позитивн╕ зрушення у демограф╕чних процесах. У 2015-2016 навчальному роц╕ контингент учн╕в зб╕льшиться на 38 тисяч ╕ до перших клас╕в цього року п╕де 414 тисяч д╕тей», – пов╕домив С. Кв╕т.
Кр╕м того, в╕н зазначив, що на ремонтн╕ роботи шк╕л вид╕лено близько 1 м╕льярда 155 м╕льйон╕в гривень. До того ж цього року в Укра╖н╕ планують побудувати нов╕ школи. «Дв╕ школи у Ки╓в╕, три школи у Ки╖вськ╕й област╕, по одн╕й в Полтавськ╕й ╕ Терноп╕льськ╕й областях ╕ до к╕нця року чотири школи у Льв╕вськ╕й област╕», – заявив м╕н╕стр. За його словами, з 1 вересня запрацю╓ концепц╕я патр╕отичного виховання. М╕н╕стр осв╕ти нагадав ╕ про зб╕льшення годин на вивчення ╕ноземно╖ мови з 2 до 3 годин на тиждень у 6-9 класах ╕ з 3 до 3,5 годин у 10-11 класах.
* * *
Перех╕д на дванадцятир╕чну систему шк╕льно╖ осв╕ти буде зд╕йснюватися поступово. Про це розпов╕в м╕н╕стр осв╕ти та науки Серг╕й Кв╕т в еф╕р╕ програми «Ранок у великому м╕ст╕».
«Цей перех╕д не буде одномоментний. Д╕ти, як╕ вступлять до школи в 2016 роц╕, зак╕нчать 12-р╕чну школу. Я думаю, що це буде поступово, ╕ на той час ми зможемо орган╕зувати ╕ матер╕ально-техн╕чне забезпечення, ╕ кадровий склад, ╕ таке ╕нше», — сказав С. Кв╕т.
Дванадцятир╕чна система, за словами м╕н╕стра, зб╕га╓ться з сучасними вимогами до осв╕ти, ╕ дозволить осво╖ти всю шк╕льну програму. Одн╕╓ю з причин скарг на сучасн╕ шк╕льн╕ програми Кв╕т назвав ╖хню перевантажен╕сть.
«Наш╕ програми викликають скарги, вони перевантажен╕, нец╕кав╕. Одна з причин — те, що був забраний 12 р╕к, ╕ ц╕ програми спресувалися», — сказав С. Кв╕т.
* * *
Цього року до укра╖нських ун╕верситет╕в вступили 477 тисяч ос╕б, у тому числ╕ 307 тис. першокурсник╕в. Як переда╓ кореспондент УН╤АН, про це пов╕домив м╕н╕стр осв╕ти Укра╖ни Серг╕й Кв╕т п╕д час розширеного зас╕дання уряду за участ╕ гол╕в ОДА.
«Цього року до укра╖нських ун╕верситет╕в вступили 477 тис. ос╕б, у тому числ╕ 307 тис. першокурсник╕в. Ми прийняли на навчання 20 тис. 500 випускник╕в з Донецько╖ та Лугансько╖ областей», — сказав в╕н.
Також, за його словами, до укра╖нських виш╕в вступили 963 випускники з Криму.


М╤НОСВ╤ТИ ОРГАН╤ЗУ╢ ОН-ЛАЙН НАВЧАННЯ ДЛЯ Д╤ТЕЙ З КРИМУ ТА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОР╤Й ДОНБАСУ

М╕н╕стерство осв╕ти Укра╖ни ма╓ нам╕р розпочати з нового навчального року он-лайн навчання для д╕тей з Криму та окупованих територ╕й Донецько╖ та Лугансько╖ областей. Як переда╓ кореспондент УН╤АН, про це пов╕домив заступник м╕н╕стра осв╕ти ╕ науки Павло Полянський на бриф╕нгу на тему: «Укра╖нська осв╕та в умовах ╕нформац╕йно╖ агрес╕╖ з боку Рос╕╖».
В╕н наголосив, що над впровадженням ╕де╖ нараз╕ працю╓ група експерт╕в ╕ створю╓ться в╕дпов╕дна ╤нтернет-платформа з ус╕ма необх╕дними матер╕алами. При цьому П. Полянський зазначив, що треба поки розр╕зняти он-лайн навчання та он-лайн осв╕ту.
«Он-лайн осв╕та передбача╓ видачу оф╕ц╕йних документ╕в про осв╕ту на п╕дстав╕ он-лайн навчання… Це — наша стратег╕чна мета… Але поки що он-лайн навчання з перспективою для окремих категор╕й видач╕ документ╕в. Ми хочемо, щоб державна п╕дсумкова атестац╕я в╕дбувалась в он-лайн режим╕, ╕ майбутн╓ зовн╕шн╓ незалежне оц╕нювання передбачало електронне тестування. ╤ тод╕ ця проблема також усунеться», — сказав заступник м╕н╕стра.
За його словами, щоб д╕ти змогли отримувати атестати п╕сля он-лайн навчання, потр╕бн╕ зм╕ни до законодавства Укра╖ни, ╕ над цим нараз╕ працюють «люди, як╕ можуть ч╕тко сформулювати, в якому закон╕, в як╕й урядов╕й постанов╕ треба щось зм╕нити для того, щоб надати цьому лег╕тимност╕».
Передбача╓ться, що он-лайн навчання буде ц╕каве тим д╕тям з Криму, як╕ мають нам╕р у перспектив╕ вступати до укра╖нських ун╕верситет╕в. В р╕вн╕й м╕р╕ така можлив╕сть буде надаватись ╕ д╕тям з окупованих нараз╕ територ╕й Донбасу.
За словами П. Полянського, зараз важко сказати, ск╕льки ос╕б захочуть скористатися таким он-лайн навчанням, але, на його переконання, держава повинна забезпечити ╖м такий шанс. В╕н також зазначив, що в 2016 роц╕ у д╕тей на територ╕╖ анексованого Криму вже не буде жодного укра╖нського документа про загальну середню осв╕ту.
«Якщо минулого ╕ позаминулого року ми мали справу з кримськими д╕тьми, в котрих на руках було хоча б св╕доцтво укра╖нське про зак╕нчення 9-ти клас╕в ╕ ми могли за дуже спрощеними процедурами екстернату, на п╕дстав╕ сп╕вбес╕ди видавати ╖м атестати про повну середню загальну осв╕ту, то з наступного року – 2016-го – ми вперше матимемо д╕тей на територ╕╖ анексованого Криму, у яких не буде жодного укра╖нського документа про осв╕ту. Це — д╕ти, як╕ 9 клас╕в зак╕нчуватимуть т╕льки наступного року», — прокоментував в╕н.
П. Полянський п╕дкреслив, що нараз╕ д╕ти переселенц╕в з Криму, з окупованих територ╕й Донбасу можуть прикр╕плюватись до укра╖нських шк╕л (на неокупован╕й територ╕╖) без вичерпного пакету документ╕в, який вимага╓ться в такому випадку. «Вс╕ ц╕ д╕ти зараховувались впродовж року ╕ так само будуть зараховуватись ╕ цього року без необх╕дного пакету документ╕в. Все може бути встановлено пот╕м», — сказав в╕н.
Заступник м╕н╕стра пов╕домив також, що цього року укра╖нськ╕ св╕доцтва про зак╕нчення 9 клас╕в та про повну середню осв╕ту отримали мешканц╕ Севастополя, АР Крим, а також мешканц╕ з неп╕дконтрольних Укра╖н╕ територ╕й Донецько╖ ╕ Лугансько╖ областей: «Ми видали для мешканц╕в Криму, окупованих територ╕й Донецько╖ та Лугансько╖ областей цьогор╕ч б╕льше 21 тис. 700 св╕доцтв, ╕ також видано майже 16,5 тис. атестат╕в».
* * *
М╕н╕стерство осв╕ти Укра╖ни ╕н╕ц╕ю╓ розробку стратег╕╖ з долучення молод╕ Криму до гуман╕тарного й осв╕тнього простору Укра╖ни, пов╕домив заступник м╕н╕стра осв╕ти Олег Дерев’янко. За його словами, под╕бн╕ ╕н╕ц╕ативи мають бути закр╕плен╕ на р╕вн╕ закону.
«Ситуац╕я з Кримом – це ситуац╕я не на один р╕к, а можливо, ╕ не на два чи три роки. Нам потр╕бна гуман╕тарна стратег╕я для того, щоб т╕ покол╕ння д╕тей, як╕ нин╕ живуть у Криму ╕ будуть там зростати, щоб ми могли ╖х залучати у гуман╕тарне поле Укра╖ни. Це потр╕бно, щоб пот╕м якомога б╕льше д╕тей обирали Укра╖ну й ╖хали сюди. Для цього треба ухвалювати спец╕альний закон», – зазначив О. Дерев’янко, додавши, що п╕сля анекс╕╖ Криму Рос╕╓ю на п╕востров╕ не залишилось жодно╖ школи з укра╖нською мовою викладання (ран╕ше було с╕м укра╖номовних шк╕л)...


В УКРА╥Н╤ В╤ДКРИВАЮТЬ ДИТСАДКИ З КРИМСЬКОТАТАРСЬКИМИ ГРУПАМИ

У двох дитячих садках Новоолекс╕╖вки (Ген╕чеський район, Херсонська область, Укра╖на) – «Джерельце» та «Вербонька» – цього року в╕дкриваються кримськотатарськ╕ групи, пов╕домля╓ QHA.
Так, у садку «Джерельце» ╓ можлив╕сть для створення зм╕шано╖ групи для д╕тей в╕д 3 до 6 рок╕в з кримськотатарською мовою навчання. У садку працю╓ вихователь кримськотатарсько╖ нац╕ональност╕. Кер╕вники дошк╕льних навчальних заклад╕в селища вже внесли клопотання до Новоолекс╕╖всько╖ селищно╖ ради про зм╕ну статут╕в дошк╕льних навчальних заклад╕в «Джерельце» та «Вербонька» щодо мови навчання ╕ виховання д╕тей. Дошк╕льним навчальним закладам потр╕бно буде провести ре╓страц╕ю статут╕в у встановленому порядку.
В╕дкриття кримськотатарських груп у дитячих садках Новоолекс╕╖вки – це частина плану заход╕в щодо сприяння реал╕зац╕╖ прав громадян на здобуття осв╕ти кримськотатарською мовою та популяризац╕╖ нац╕ональних традиц╕й та культури кримських татар на 2015-2016 навчальний р╕к, розробленого в╕дд╕лом осв╕ти Ген╕чесько╖ райдержадм╕н╕страц╕╖.
Заступник глави адм╕н╕страц╕╖ Ген╕чеського району, член Меджл╕су кримськотатарського народу Гульнара Бек╕рова розпов╕ла, що в╕дкриття кримськотатарсько╖ групи у садку в новому навчальному роц╕ – один з найважлив╕ших заход╕в для району. Чиновник зазначила, що ран╕ше в Новоолекс╕╖вц╕ була кримськотатарська група, але пот╕м ╖╖ тимчасово закрили. З вересня цього року у садочках планують оформити куточки, що розпов╕датимуть про традиц╕╖ та побут кримських татар. До ц╕╓╖ роботи при╓днаються представники рег╕онального в╕дд╕лення Меджл╕су кримськотатарського народу, батьки та громадськ╕сть селища.
Нагада╓мо, 20 березня 2014 року Верховна Рада визнала кримських татар кор╕нним народом Криму. За в╕дпов╕дну заяву проголосували 283 депутати. Укра╖на виступила з гарант╕╓ю збереження ╕ розвитку етн╕чно╖, культурно╖, мовно╖ та рел╕г╕йно╖ самобутност╕ вс╕х нац╕ональних меншин Укра╖ни ╕ кримськотатарського народу як кор╕нного народу.


СТВОРИВШИ АТМОСФЕРУ НЕТЕРПИМОСТ╤ ╤ СТРАХУ, КОЛИ ЗА УКРА╥НСЬКУ СИМВОЛ╤КУ У КРИМУ ПОГРОЖУЮТЬ, ШТРАФУЮТЬ, АРЕШТОВУЮТЬ, КОЛИ Б╤ЛЯ
ПАМ’ЯТНИКА ШЕВЧЕНКУ УКРА╥НЦЮ У ВИШИВАНЦ╤ ВИКРУЧУЮТЬ РУКИ – М╤НОСВ╤ТИ КРИМУ ЗАПЕВНЯ╢, ЩО БАТЬКИ ПЕРШОКЛАСНИК╤В
НЕ ПИШУТЬ ЗАЯВИ ПРО НАВЧАННЯ Д╤ТЕЙ УКРА╥НСЬКОЮ МОВОЮ
Рос╕йський «м╕н╕стр» осв╕ти, науки ╕ молод╕ Криму Натал╕я Гончарова заявила, що на п╕востров╕ при набор╕ в перш╕ класи заяв на навчання укра╖нською мовою в школи не надходило. Таку заяву Гончарова зробила на прес-конференц╕╖ в «Крим╕нформ╕».
За ╖╖ словами, шк╕л з укра╖нською мовою навчання в Криму нема╓. «У нас залишилася мережа ╕з 17 клас╕в з укра╖нською мовою навчання, у тому числ╕ в Академ╕чн╕й г╕мназ╕╖ С╕мферополя. При набор╕ в 1 клас не надходило заяв на навчання укра╖нською мовою», – сказала вона.
Гончарова додала, що заяв на факультет укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ в Кримський федеральний ун╕верситет «теж не надходить». «Минулого року серед аб╕тур╕╓нт╕в попит на укра╖нську ф╕лолог╕ю був нульовий, нав╕ть т╕ студенти, як╕ сьогодн╕ на цих в╕дд╕леннях, як правило, проходять сум╕жн╕ програми загально╖ ф╕лолог╕╖», – заявила Гончарова.
За даними М╕носв╕ти Криму, у минулому навчальному роц╕ предмети шк╕льно╖ програми укра╖нською мовою вивчали 1990 ос╕б. Як предмет укра╖нська мова вивчалася в 142 класах. Закон про осв╕ту в Республ╕ц╕ Крим закр╕плю╓ право кримчан на здобуття дошк╕льно╖, початково╖ загально╖, основно╖ загально╖ осв╕ти р╕дною мовою. Зокрема, рос╕йською, укра╖нською та кримськотатарською за заявою батьк╕в або законних представник╕в дитини. За даними М╕носв╕ти, мережа шк╕л з кримськотатарською мовою навчання в Криму залиша╓ться на р╕вн╕ 15 навчальних заклад╕в, з 1 вересня до 29 клас╕в з викладанням кримськотатарською мовою додадуться ще 3 класи першо╖ паралел╕.
Нагада╓мо, що за укра╖нських час╕в батьки з самого ранку займали велелюдну чергу, щоб записати сво╖х д╕тей до Укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ у С╕мферопол╕. Бажаючих було у к╕лька раз╕в б╕льше, н╕ж м╕сць...


На фото: Один з останн╕х укра╖нських клас╕в колишньо╖ Укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ у С╕мферопол╕...


АКСЬОНОВА ПРОСЯТЬ ЗАБЕЗПЕЧИТИ КРИМСЬКОТАТАРСЬКИМ Д╤ТЯМ ПРАВО НАВЧАТИСЯ Р╤ДНОЮ МОВОЮ

Асоц╕ац╕я кримськотатарських прац╕вник╕в осв╕ти «Маар╕ф» напередодн╕ нового 2015-2016 навчального року звернулася до рос╕йського «глави» Криму Серг╕я Аксьонова з пропозиц╕╓ю вжити конкретних заход╕в у вир╕шенн╕ проблем осв╕ти кримськотатарською мовою на п╕востров╕.
Зокрема, як сказано у зверненн╕, асоц╕ац╕я просить звернути особливу увагу на «катастроф╕чне становище народу в сфер╕ нац╕онально╖ осв╕ти».
«За 26 рок╕в повернення кримськотатарського народу на батьк╕вщину, в Криму виросло нове покол╕ння. Це перше покол╕ння кримських татар, яке в переважн╕й сво╖й б╕льшост╕ не волод╕╓ на необх╕дному р╕вн╕ р╕дною мовою, що виклика╓ тривогу в батьк╕в ╕ громадськост╕, оск╕льки людина, яка не волод╕╓ мовою предк╕в, не зможе сприйняти культуру народу повною м╕рою, долучитися до виток╕в ╕ спадщини предк╕в, нац╕ональних звича╖в, етнокультури й ╕стор╕╖», – сказано у зверненн╕.
Прац╕вники осв╕ти вказують на ╕стотне скорочення годин, в╕дведених на вивчення кримськотатарсько╖ мови в школах п╕вострова, небажання кримських «парламентар╕╖в» зм╕нити цю ситуац╕ю, а також порушення кер╕вниками осв╕тн╕х установ встановленого цензу на к╕льк╕сть учн╕в при в╕дкритт╕ клас╕в з навчанням р╕дними (не рос╕йською) мовами в загальноосв╕тн╕х установах.
«Асоц╕ац╕я кримськотатарських прац╕вник╕в осв╕ти «Маар╕ф» з метою сприяння реал╕зац╕╖ конституц╕йних прав д╕тей кримськотатарського народу на вивчення р╕дно╖ мови та навчання нею, звертаючись до глави Республ╕ки Крим С. В. Аксьонова, просила його дати доручення м╕н╕стру осв╕ти, науки та молод╕ Н. Г. Гончаров╕й – усунути наявн╕ проблеми у сфер╕ осв╕ти кримськотатарською мовою напередодн╕ нового 2015-2016 навчального року», – сказано у зверненн╕.
Ран╕ше пов╕домлялося, що «м╕н╕стр» осв╕ти Криму Натал╕я Гончарова заявила, що школи п╕вострова не отримають у цьому навчальному роц╕ п╕дручники кримськотатарською мовою. До цього представники Меджл╕су кримських татар ╕ громадськ╕ актив╕сти неодноразово заявляли, що п╕сля того, як Крим опинився п╕д контролем Рос╕╖, в школах п╕вострова спостер╕га╓ться нер╕вном╕рний розпод╕л годин на вивчення державних мов.
У Криму за «Конституц╕╓ю Республ╕ки Крим (ст. 10)» декларуються три державн╕ мови – кримськотатарська, рос╕йська, укра╖нська.


З 1 вересня в школах С╕мферополя з’являться спец╕ал╕зован╕ «кадетськ╕ класи». Про це пов╕домля╓ться на сайт╕ м╕ськадм╕н╕страц╕╖ С╕мферополя.
За ╕нформац╕╓ю начальника управл╕ння осв╕ти адм╕н╕страц╕╖ С╕мферополя Тетяни Сух╕но╖, спец╕ал╕зован╕ класи з’являться у столичних школах № 7 ╕ № 37. «В╕дродження кадетського руху й осв╕ти, ╕нтерес до кадетських традиц╕й – це св╕дчення того, що ми знову знаходимо свою ╕стор╕ю, в╕дновлю╓мо зв’язок ╕з минулим», – сказала вона.
Разом з основними предметами, як╕ закладен╕ в робочий навчальний план, у кадетських класах вивчатимуться етикет, ╕стор╕я В╕тчизни, хореограф╕я, в╕йськова п╕дготовка, арм╕йська самооборона...
Севастопольське атель╓ «Агат» запропонувало школярам м╕ста вдягнути шк╕льну форму епохи царсько╖ Рос╕╖, зразки яко╖ вже з’явилися на шк╕льних базарах м╕ста, пов╕домля╓ться на сайт╕ порталу «Искра».
Модель╓р цього атель╓ ╤рина Чебик╕на пов╕домила виданню, що ╕дею вдягнути м╕сцевих школяр╕в у таку форму виникла п╕сля «вступу» Севастополя до складу Рос╕╖. «Проект стартував за спонсорсько╖ п╕дтримки, ╕ атель╓ «Агат» безкоштовно вже пошило форму для молодших клас╕в.
Деф╕цит м╕сць у дошк╕льних дитячих закладах у Криму – одна з найб╕льш гострих соц╕альних проблем на п╕востров╕. Про це заявив «голова» ком╕тету рос╕йсько╖ Держради Криму з осв╕ти Володимир Бобков.
«Зараз на п╕востров╕ б╕льше 18 тисяч╕ д╕тей в╕д 3 до 7 рок╕в оч╕кують м╕сця в дитячому садку. В окремих мун╕ципальних закладах п╕вострова черг до дитсадк╕в практично нема╓, а найб╕льш проблемним залиша╓ться С╕мферополь», – циту╓ Бобкова прес-служба кримського «парламенту».
У Криму станом на 24 серпня вимогам Росспоживнагляду в╕дпов╕дають 69% шк╕л, пов╕домила «м╕н╕стр» осв╕ти, науки та молод╕ Натал╕я Гончарова. «372 з 540 шк╕л, тобто 69%, пройшли перев╕рку м╕жрег╕онального управл╕ння Росспоживнагляду», – заявила Гончарова. За ╖╖ словами, серед типових зауважень Росспоживнагляду — в╕дсутн╕сть повного огородження шк╕л...

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15818

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков