Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (309)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПУТ╤Н ЗАГНАВ СЕБЕ У ПАСТКУ:
Дан╕лов попередив про наближення катастрофи в Рос╕╖…


УКРА╥НА ПРОТИ РАШИЗМУ
Рашизм – це як╕сно нова форма тотал╕тарно╖ ╕деолог╕╖ ╕ практики…


СТАЛЕВ╤ ДУХОМ
Фотовиставка Костянтина Сови «Сталев╕ духом» - це вираження шани б╕йцям ╕ розпов╕дь...


«ФАРС НА БОЛОТАХ»: п╕сля 17 березня пут╕н ма╓ стати «так званим президентом»
Як╕ ще зм╕сти та смисли можна знайти в беззм╕стовних рос╕йських «виборах»...


ПОСЛАННЯ ПУТ╤НА ПАРЛАМЕНТУ ТА ПОХОРОН НАВАЛЬНОГО
Як вони характеризують стан кремл╕вського режиму…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 11.09.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 11.09.2015
БЛОКУ╢МО КРИМ. ЩО ДАЛ╤?

Кримськ╕ татари для Криму — те саме, що кримськотатарська пол╕тична ел╕та для оф╕ц╕йного Ки╓ва, — великий пульсуючий соц╕альною енерг╕╓ю Мейдан/Майдан. Завдяки цьому Мейдану на п╕востров╕ вс╕ роки до окупац╕╖ йшла боротьба за в╕дновлення прав кримськотатарського народу. Завдяки цьому Мейдану Крим упродовж рос╕йсько╖ окупац╕╖ завжди залишатиметься у фарватер╕ укра╖нсько╖ пол╕тики. Серед ╕ншого, завдяки цьому Мейдану Крим буде повернений з-п╕д окупац╕╖.
Питання лише в одному: коли ж енерг╕я ╕ натиск, нарешт╕, трансформуються в продуману державну пол╕тику?

Кримськотатарський фактор зв╕льнення Криму

Неодноразово у сво╖х публ╕кац╕ях звертав увагу на те, що кримськ╕ татари були ╕ залишаються головними захисниками укра╖нсько╖ державност╕ спершу в «червоному», а пот╕м — у «синьо-жовтому» рег╕он╕. Головними — через свою громадянську пас╕онарн╕сть, а також пол╕тичну системн╕сть.
Знову ж п╕дтримка Укра╖ни виявлялася на тл╕ багатор╕чно╖ недов╕ри до кримських татар з боку умовно╖ «укра╖нсько╖ влади», неодноразового насильства з боку «Беркута» ╕ впровадження кримським СБУ, яке майже в повному склад╕ перейшло п╕д прапор Рос╕╖, м╕фу про те, що мусульмани Криму — «сепаратисти й екстрем╕сти».
У дн╕ окупац╕╖ саме кримськ╕ татари виявилися головними захисниками ц╕л╕сност╕ укра╖нсько╖ держави на кримських вулицях, поки на тих же вулицях не з’явилися камуфльован╕ люди з╕ збро╓ю. Тобто представники Збройних сил Рос╕йсько╖ Федерац╕╖.
Кримськотатарська молодь створювала загони самооборони в селищах компактного проживання для захисту сво╖х с╕мей, готуючись до найр╕зноман╕тн╕ших вар╕ант╕в розвитку пол╕тично╖ ситуац╕╖.
Саме киримли, п╕дтриман╕ укра╖нськими актив╕стами, проривали озбро╓ний кордон рос╕йського ОМОНу, зустр╕чаючи на кордон╕ Мустафу Джем╕л╓ва.
Меджл╕с ╕ Курултай з перших дн╕в окупац╕╖ залишалися ╓диними органами укра╖нсько╖ державно╖ влади на п╕востров╕. ╤ буд╕вля Меджл╕су була останньою адм╕н╕стративною буд╕влею, де до моменту захоплення самообороною вис╕в укра╖нський нац╕ональний стяг.
Кримськ╕ татари зберегли ╕ перевезли на материк телеканал «ATR», який ╓ одним з головних мед╕йних ╕ культурних надбань цього кор╕нного народу Криму. В╕дновлення роботи телеканалу фактично дозволило остаточно зруйнувати ╕нформац╕йну блокаду з боку Рос╕╖.
Кр╕м цього, кримськ╕ татари провели м╕жнародний Конгрес у Стамбул╕, тим самим делег╕тим╕зували д╕яльн╕сть «рос╕йсько-татарських» колаборант╕в, ╕ п╕дтвердили правом╕рн╕сть проукра╖нського курсу, на якому стоять Курултай ╕ Меджл╕с.
На материку кримц╕ били ╕ продовжують бити в ус╕ дзвони, п╕дн╕маючи тему повернення Криму в укра╖нському сусп╕льств╕ та в м╕жнародному сп╕втовариств╕.

Стратег╕я. Вчора, сьогодн╕, завтра

Не можна не визнати, що в укра╖нському парламент╕ працю╓ не один кримчанин. Але системним лоб╕юванням «кримського питання» займаються, головним чином, кримськ╕ татари. Насамперед, кримська парламентська дв╕йка: Джем╕л╓в ╕ Чубаров.
У прес╕ звучало безл╕ч припущень про те, хто став ╕н╕ц╕атором створення Державно╖ служби у справах АР Крим та м. Севастополя. У реальност╕ все дуже просто. Без публ╕чного тиску ╕ багатом╕сячного стукання в р╕зн╕ двер╕ з боку, зокрема, Мустафи Джем╕л╓ва не було б того «кримського» ╕нституц╕йного поля в систем╕ влади, яке ╕сну╓ сьогодн╕.
Не було б н╕ Державно╖ служби у справах АР Крим та м. Севастополя, н╕ Уповноваженого Президента Укра╖ни у справах кримськотатарського народу, н╕ Урядового уповноваженого з питань АР Крим та м. Севастополя (╕нститут створений зам╕сть скасованого Департаменту секретар╕ату КМУ з питань АР Крим та м. Севастополя).
Днями шанован╕ земляки Мустафа Джем╕л╓в, Рефат Чубаров ╕ Ленур ╤слямов учергове п╕дтвердили тезу про пас╕онарн╕сть кримськотатарського народу та його ключову роль у сучасн╕й ╕стор╕╖ Кримського п╕вострова, про п╕дготовлюване блокування автоном╕╖.
У сво╖й публ╕чн╕й заяв╕ про необх╕дн╕сть припинення постачання товар╕в до Криму вони в╕добразили позиц╕ю, думаю, б╕льшост╕ кримчан. Як внутр╕шньо перем╕щених ос╕б, так ╕ тих патр╕от╕в, хто живе на територ╕╖ окупованого п╕вострова.
З моменту ухвалення закону «Про ВЕЗ «Крим» кримськ╕ експерти, громадськ╕ актив╕сти, правозахисники регулярно говорили ╕ писали про те, що цей закон не просто порушу╓ права кримчан, але також створю╓ можливост╕ для збагачення на в╕йн╕, як для укра╖нських б╕знесмен╕в, так ╕ колаборант╕в.
В╕домо, що близько 80% укра╖нських товар╕в перенаправляються з Криму в Краснодарський край, через свою як╕сть ╕ ц╕нову приваблив╕сть. Завдяки цьому, вс╕, хто зайнятий у лог╕стиц╕ укра╖нських товар╕в до Рос╕╖, отримують фантастичний проф╕т. А в цей час укра╖нськ╕ патр╕оти отримують по 10 ╕ 20 рок╕в ув’язнення або перебувають в оч╕куванн╕ вирок╕в через те, що ризикнули публ╕чно пов╕домити про свою прихильн╕сть до Укра╖ни.
Також неодноразово говорилося про те, що в╕льна торг╕вля з Кримом в╕дбува╓ться на тл╕ утиску прав кримчан, у яких залиша╓ться все менше ╕ менше можливостей ви╖жджати або в’╖жджати на материк.
Кримський «кордон» перетворився не т╕льки на корупц╕йну яму, а й на аналог «керченського мосту». Укра╖нськ╕ громадяни змушен╕ годинами стояти в пробках ╕ проходити принизлив╕ перев╕рки. Т╕, хто ╖де громадським транспортом, змушен╕ п╕шки перетинати кордон, незалежно в╕д в╕ку, в спеку, в холод ╕ дощ.
Вс╕ ц╕ факти вже неодноразово озвучувалися. ╤ ось настав час д╕яти. Так, ми вс╕ п╕дтриму╓мо товарну блокаду Криму. Тому що впевнен╕: це зб╕льшить навантаження на держбюджет Рос╕╖, зн╕ме вс╕ моральн╕ питання з приводу торг╕вл╕ з окупантом ╕ зробить ╖х б╕льш договороздатними в частин╕ дотримання прав людини.
Так, кримчани мають при╖жджати в Херсонську область ╕ купувати продукти на м╕сцевих ринках, на оптово-роздр╕бних складах ╕ в супермаркетах.
Все правильно, але ось одне питання мен╕ н╕як не да╓ спокою. Згуртовано виступаючи проти законопроекту «Про ВЕЗ «Крим», що пропону╓мо натом╕сть?
Чи ╓ сьогодн╕ у когось на руках альтернативн╕ законопроекти? Опрацьован╕ чи нормативн╕ акти, на п╕дстав╕ яких кримчани зможуть в’╖жджати на материк, зокрема й за продуктами харчування?
Адже вже сьогодн╕ окупац╕йна влада почала примушувати кримчан проходити процедуру в╕дмови в╕д укра╖нського громадянства. Зовс╕м недавно був прискорений процес зам╕ни номерних знак╕в на автомоб╕лях з укра╖нських на рос╕йськ╕.
Чи готов╕ пропозиц╕╖ в парламент або Кабм╕н щодо того, хто, в яких обсягах ╕ як╕ саме товари кримчани зможуть завозити в Крим? Це зможуть робити п╕дпри╓мства, ФОП чи просто юридичн╕ особи?
Без закону про «ВЕЗ «Крим» кримськ╕ компан╕╖ п╕дпадають п╕д д╕ю штрафних санкц╕й, оск╕льки упродовж усього пер╕оду окупац╕╖ будуть позбавлен╕ можливост╕ здавати податков╕ накладн╕. Можливо, так╕ п╕дпри╓мства будуть змушен╕ перере╓струватися на материку або л╕кв╕дуватися. Чи готов╕ рекомендац╕╖, як д╕яти в цьому випадку, ╕ чи прописан╕ процедури?
Водночас процедура ви╖зду/в’╖зду до Криму для перес╕чних громадян Укра╖ни з кримською пропискою дос╕ не спрощена. Як ╕ не спрощена процедура оформлення документ╕в.
Тобто, чи готова вся необх╕дна нормативна база для того, щоб забезпечити ефективну ре╕нтеграц╕ю Криму? Чи завдання — законсервувати Крим до кращих час╕в?
Чи ╓ блокування Криму актом ПРОТИ, так характерним для вчорашньо╖ укра╖нсько╖ пол╕тики? Або актом ЗА, якого потребу╓ сучасна Укра╖на?
Ми проти того, щоб д╕яв закон про в╕льну економ╕чну зону? Чи ми за те, щоб зам╕сть нього була ухвалена маса ╕нших закон╕в, як╕ в╕дрегулюють нин╕шн╕й статус Криму в ╕нтересах ╕ держави, ╕ сусп╕льства? Якщо за, де ц╕ документи?
Ще б╕льше нам необх╕дна прозора, в╕дкрита в╕з╕я того, що ми плану╓мо робити. А раптом виявиться, що, досягнувши, наприклад, вимкнення електрики для кримчан, ми лише отрима╓мо гуман╕тарну катастрофу на п╕востров╕? Що якщо наш╕ сп╕вв╕тчизники почнуть вмирати в л╕карнях, пологових будинках, будуть змушен╕ сид╕ти в темряв╕, в холод╕, д╕ти — вчитися при св╕чках? Кому потр╕бна п╕ррова перемога?
Зам╕сть гасел кримчанам на другому роц╕ окупац╕╖ як вода необх╕дна довготривала стратег╕я, яка поясню╓ — як ми будемо посл╕довно домагатися зв╕льнення р╕дного краю та його мешканц╕в, остаточно не в╕дс╕каючи ╖х в╕д Укра╖ни. Потр╕бн╕ green ╕ white papers, як╕ необх╕дно виносити на публ╕чне обговорення, а пот╕м — вносити на розгляд у парламент ╕ уряд.
Безрезультатн╕ кулуарн╕ переговори — це показник того, що потр╕бно боротися з системою. Але чи були спроби щось запропонувати публ╕чно? Чи вичерпан╕ легальн╕ процедурн╕ можливост╕ до к╕нця? Чи ╓ щось, що ми можемо запропонувати влад╕? Чи ми готов╕ т╕льки протестувати, щоб щось там скасували, а дал╕, як п╕де?
Час д╕й ╕з заплющеними очима вже давно минув. Настав час напружено╖ ╕нтелектуально╖ роботи, насл╕дком яко╖ ╕ ма╓ бути д╕я.
Я розум╕ю, що товарн╕ потоки в Крим потр╕бно блокувати. Це — правильний крок. Але чи продуман╕ наступн╕ за ним другий, трет╕й, п’ятий, п’ятдесятий? Чи ми будемо робити кроки за натхненням, доти, доки не намаца╓мо в╕рний шлях, так, як це упродовж сорока рок╕в робив Мойсей?

Серг╕й КОСТИНСЬКИЙ,
кримський пол╕толог, радник м╕н╕стра ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Укра╖ни, експерт Кримського ╕нституту стратег╕чних досл╕джень (CISS)
http://ua.krymr.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 11.09.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15865

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков