Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 11.09.2015 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 11.09.2015
ЧЕРЕЗ КОРДОН

Подорожн╓...

Ну, от ╕ зак╕нчилися дев’яносто дн╕в мого кримського дому. Volens-nolens – хочеш — не хочеш, а мусиш вибиратися. Принаймн╕ до кордону, де тоб╕ зроблять чергову позначку в тво╓му тригострозубому паспорт╕, такому осоружному для племен╕ вв╕чливих отжимател╕в. Але м╕й шлях лежить дал╕ через кордон. В╕дмовившись в╕д чохом нав’язуваного чужоземного громадянства, не ма╓ш ╕ пенс╕╖, а з огляду на н╕кчемний на Тарханкут╕ туристичний сезон, то ще й зовс╕м недавно такого звичного для багатьох кримчан засобу до ╕снування. Отож одного вересневого ранку, ще не остиглого в╕д щойно минулого л╕та, закидаю спаковану напередодн╕ вал╕зку до багажного в╕дд╕лення рейсового автобуса ╕ – в дорогу. Автобус руша╓, лишаючи позаду гарно бруковану центральну алею, оздоблену двома довгими рядами чавунних л╕хтар╕в. Грона молочно-б╕лих ламп╕он╕в, що звисають з кожного з них, ще св╕тять у цю ранню годину. За в╕кном з одного боку проплива╓ набережна з рядами панс╕онат╕в, що подекуди займають ц╕л╕ квартали, з ╕ншого – п╕щан╕ пляж╕, тих╕ й безлюдн╕, до яких горнеться сонне море. ╤ алея, ╕ десятки великих приватних панс╕онат╕в по всьому селищу, не кажучи вже про безл╕ч др╕бних, – то все насл╕док «тяжко╖ ру╖ни», яко╖ Крим зазнав за час╕в незалежно╖ Укра╖ни.

На в’╖зд╕ до Чорноморського наш п╕дкреслено чемний вод╕й п╕дбира╓ стареньку, що голосу╓ при дороз╕. На свою голову, як виявилось, бо розпатякування старо╖ на весь автобус про набол╕ле, а саме про в╕дпочиваючих, яких нав╕ть у цьому сезон╕ було в рази менше в╕д того числа, що зазвичай при╖здили за час╕в Укра╖ни, про пуст╕ панс╕онати та висок╕ ц╕ни, боляче вражають його триколорн╕ почуття. Яко╖сь мит╕ вони прориваються докорами стар╕й за ╖╖ нетерпляч╕сть, за бажання всього ╕ в╕дразу. Х╕ба ж вона не зна╓, що Володимир Володимирович особисто перейма╓ться проблемами Криму? Х╕ба не чула, що в╕н сам щойно нав╕дав Крим, що першу палю Моста вже забито? А буде М╕ст – будуть ╕ туристи. Зрештою, х╕ба пенс╕я, яку стара отриму╓ нин╕, р╕вня т╕й, яку вона мала ще п╕втора року тому? Стара вмовкла, але, до╖хавши до автостанц╕╖, забрала у вод╕я грош╕, заплачен╕ за дорогу до С╕мферополя, ╕ перес╕ла в ╕нший автобус. Останн╓ геть вивело з р╕вноваги нашого вод╕я. В╕н роздратовано повернув стар╕й грош╕, вирахувавши варт╕сть про╖зду в╕д найближчого населеного пункту, та, геть забувши свою чемн╕сть, голосно пояснював при тому, як негарно вона вчинила. Сумне враження, нав╕яне чи то т╕╓ю сценою, чи розлукою з р╕дними, не полишало до самого кордону.
Сам перех╕д з Криму на материк в╕дбувся якось буденно ╕ малоприм╕тно. Жодних затримок пот╕чку людей, як на рос╕йському, так ╕ на укра╖нському посту, не було.
Вже оч╕куючи в╕дправлення автобуса до Новоолекс╕╖вки, з╕ткнувся з проблемою. Не сво╓ю. Молоденьк╕й пар╕ з Джанкоя – ╤сметов╕ з дружиною, що ╖хали з двома маленькими синами нав╕дати на вих╕дн╕ сво╖х батьк╕в на Херсонщин╕, вже п╕сля переходу укра╖нського посту пов╕домили, що забрати з собою д╕ток назад до Криму вони не зможуть, оск╕льки не мають на них паспорт╕в. Молодята були шокован╕. Обо╓ мали бути на робот╕ наступного понед╕лка. В╕дсутн╕сть на робот╕ – то майже гарантоване зв╕льнення. Залишити д╕ток теж не могли, бо занадто мал╕. Заспокоював ╖х, як м╕г, радив звернутися до найближчого паспортного столу, бо ж хто, як не вони, могли вир╕шити ту проблему. Дуже спод╕вався при тому, що трапиться ╖м щира душа, а не заскн╕лий дурисв╕т, з тих, як╕, зда╓ться, й ╕снують лишень, аби компрометувати державу. Адже це так важливо, як держава ставиться до тебе, чи робить вона все, аби полегшити тво╓ сп╕лкування з нею, чи, навпаки, породжу╓ д╕ями сво╖х недолугих чиновник╕в почуття несприйняття ╕ протесту.
Новоолекс╕╖вка плавилась п╕д сонцем. Спека позаганяла людей п╕д нечисленн╕ нав╕си, в т╕нь дерев. В╕днайшовши й соб╕ м╕сце в зат╕нку, я сид╕в на лавц╕ п╕д ст╕ною вокзалу. Спускався тихий веч╕р, спека потроху спадала, ╕ в тому густому, малорухомому пов╕тр╕ над головами людей ледь коливалось синьо-жовте полотнище. Мав дивне враження в╕д того. Подумалось, як все неоднозначно, адже вив╕сити той стяг усього к╕лькома десятками к╕лометр╕в на п╕вдень — то акт громадянсько╖ мужност╕, а тут люди ледь пом╕чають його. Для них в╕н наст╕льки звичайний атрибут, що уваги до нього м╕н╕мум. З одного боку, це нормально, з ╕ншого ж, — це демонстрац╕я того, як мало ми ц╕ну╓мо те, що ма╓мо.
Як доказ цим думкам була огидна сценка в купе. Щойно зайшовши, застав там гаряче обговорення того, як гарно жити в Криму. Екзальтована пан╕ бальзак╕вського в╕ку ще й ще раз вимагала в╕д миршавого чолов╕чка з лисиною на п╕вголови п╕дтвердити, що Крим Укра╖н╕ повернуто не буде. Той, поблажливо посм╕хаючись, заспокоював ╖╖, що ВВ не ма╓ нам╕ру робити так╕ подарунки, б╕льше того, сам╕ кримчани н╕защо не п╕дуть на те. Мен╕ страшенно не хот╕лося встрявати в ту «╕нтелектуальну» розмову, але рондель той таки добряче д╕ставав, тож коли в чергов╕й строф╕ миршавенький знову затягнув свою л╕тан╕ю, до яко╖ з╕ слинопусканням долучилася його попутниця, я не витримав ╕ спитав, зв╕дки вони та на як╕й п╕дстав╕ так впевнено розписуються за вс╕х кримчан. Сказали, що з Криму, пот╕м, як виявилось, – мешканц╕ Харк╕вщини. Супутниця миршавого в╕дрекомендувалась кримською грекинею, сказала, що намага╓ться отримати рос╕йський паспорт у Криму, дуже жал╕лася, що не дають. Пан╕ з палаючими очима з сус╕днього купе, та сама, що вимагала запевнень у в╕дданост╕ Криму Рос╕╖, накинулась на мене за мо╖ сумн╕ви в неодностайност╕ кримчан. Спитав, яке м╕стечко Криму вона представля╓. Пан╕ розсердилася ще б╕льше, закричала, що вона з Донбасу, що там вбили ╖╖ родич╕в, що все то клят╕ хохли...
Спинити пот╕к красномовства було важко. Та я й не намагався. Коли виговорилась, посп╕вчував ╖й, але сказав, що в такий час варто добре роззиратися навкруги, аби зрозум╕ти суть под╕й, що в╕дбуваються. Дискус╕я, проте, розгоралася все сильн╕ше. Часом хвил╕ ненавист╕ просто-таки затоплювали маленьке купе. Миршавенький усе зводив до американц╕в, бо ж скр╕зь пхають свого носа, скр╕зь понаставляли сво╖х в╕йськових баз... Просте запитання, чи може в╕н назвати хоч одну таку базу в Укра╖н╕, н╕ск╕льки не збентежило панка. В╕н ╕ сумн╕ву не мав, що вони колись все одно тут будуть. На запитання, а чи не вважа╓ в╕н актом агрес╕╖ анекс╕ю Криму, в╕йну на Донбас╕, панок, ан╕трохи не почервон╕вши, запевнив, що Рос╕я лише забрала сво╓, бо ж вс╕м в╕домо, що то Хрущов по п’янц╕...
Найб╕льше компан╕ю лютило звертання до конкретних факт╕в, як╕ вони на дух не сприймали. Молодик ╕з сус╕днього купе й соб╕ заходився застоювати права Рос╕╖ на Крим, натискав на те, що вс╕ мо╖ коверзування в╕д того, що я, на в╕дм╕ну в╕д нього, не лежав п╕д «Градами». Мусив визнати, що й справд╕ не лежав, але якби, Боже борони, ╕ довелося, то те н╕чого б не зм╕нило, адже «Гради» можуть знищити, стерти з лиця земл╕, але не зм╕нити переконань, не зм╕нити правду на брехню ╕ навпаки. Щодо кримського референдуму, на «красномовн╕» результати якого в╕н напирав, то чистота ╖х, як в╕н бачив те з╕ свого Мел╕тополя, була безсумн╕вною, тож думка якогось одного «отщепенца» його не ц╕кавила. Пенс╕онерка з Чуваш╕╖, яка довго мовчала, п╕сля того, як на ╖╖ зауваження щодо «╕сконно╖ рос╕йськост╕» Криму спитав ╖╖, чи ма╓ вона на уваз╕ 150 рок╕в (1771-1921) перебування Криму у склад╕ – н╕, не Рос╕╖, а Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, а чи «╕сконн╕» 34 роки у склад╕ Рос╕йсько╖ РСР, запитала нашу харк╕всько-кримську грекиню, що там, мовляв, за чутки, неначе кримських татар хтось прит╕сня╓ в Криму? Та посп╕шила запевнити ╖╖, що то просто дурня, бо татари в Феодос╕╖, як вона бачила, щаслив╕. Вона, щоправда, як виявилось, не сп╕лкувалася з ними (справд╕, нав╕що?), але виглядають вони, з ╖╖ сл╕в, щасливими. На запитання, чи зна╓ вона, де нин╕ перебува╓ пан Чийгоз, пан Дегмердж╕, вона сказала, що не зна╓ таких ╕ те ╖й не ц╕каво. Про подв╕йне вбивство чула, але воно н╕чого не м╕ня╓. Справд╕, що те м╕ня╓, коли вс╕ татари, не кажучи вже про решту кримчан, просто щаслив╕!
Коли спитав, чи не в╕д великого щастя щонайменше 20 000 кримчан змушен╕ були полишити р╕дну землю, сво╖ дом╕вки та ви╖хати в Укра╖ну, отримав запевнення, що то все укра╖нська пропаганда. Не переконали ╖х нав╕ть докази того в╕д ФМС Рос╕╖ в м. С╕мферопол╕. Запевнили, що то теж брехня.
«Зм╕стовна» розмова тривала не менше години, доки компан╕я, стомившись в╕д безусп╕шних намагань аргументувати сво╖ емоц╕╖, потроху затихла. Засинаючи, вкотре подумав, що найб╕льша проблема, то, як не крути, – а таки наш внутр╕шньоукра╖нський роздрай. Викохуваний ╕ випещуваний протягом стол╕ть вс╕ма владами, в╕н впродовж цих стол╕ть не дозволяв нам вибороти незалежн╕сть, здобутися на власну державу. Саме в╕н призводив до численних поразок на тому шляху – в╕д зраджених Тараса Трясила ╕ Павла Бута до такого ж зрадженого ╤вана Мазепи, саме в╕н уможливив трагед╕ю Голодомор╕в, саме в╕н дов╕в до сьогодн╕шньо╖ нашо╖ б╕ди.
Чи не над цим розм╕ркову╓, стоячи на сво╓му новому п’╓дестал╕ славний гетьман Запорозький Петро Конашевич-Сагайдачний, виштовханий з╕ зрос╕йщеного Севастополя ╕ пригр╕тий у самому центр╕ донедавна не менш зрос╕йщеного Харкова? О, славний лицар багато чого м╕г би сказати на цей темат сьогодн╕шн╕й укра╖нськ╕й влад╕, – влад╕, яка, як бачимо, попри барвист╕ словесн╕ облуди, насправд╕ не в╕рить у св╕й народ, не розум╕╓ його, не обстою╓ його ╕нтереси, бо ж зам╕сть того, аби допомогти йому подолати той осоружий роздрай, часто-густо сво╖ми недолугими д╕ями фактично поглиблю╓ його, зам╕сть того, щоб докладати вс╕х можливих зусиль до в╕дновлення ╓дност╕ народу, територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Краю, веде угодницьку пол╕тику щодо агресора, закр╕плюючи таким чином втрати, провокуючи подальшу агрес╕ю. Сумно в╕д того старому гетьманов╕, бо ж хто-хто, а в╕н добре зна╓, на що здатен укра╖нський народ, укра╖нське в╕йсько, зна╓, що втрача╓ Укра╖на, поборюючи зам╕сть ворог╕в саму себе. Задумаймось ╕ ми над цим, панове.

Валентин БУТ
Харк╕в — Крим
Вересень 2015 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 11.09.2015 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15876

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков