Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.09.2015 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 25.09.2015
ЗАМ╤СТЬ ТОГО, ЩОБ ЗНИЩИТИ ЯДЕРНУ ЗБРОЮ, УКРА╥НА ПЕРЕДАЛА ╥╥ АГРЕСОРУ...

ЕКС-М╤Н╤СТР ЕКОЛОГ╤╥ ЮР╤Й КОСТЕНКО ВИДАВ КНИГУ ПРО ТЕ, ЯК НА ПОЧАТКУ 90-Х УКРА╥НА ПОЗБУВАЛАСЬ СВОГО ЯДЕРНОГО АРСЕНАЛУ

У 90-х роках Укра╖на передала Рос╕╖ збагаченого урану ╕ плутон╕ю на сто м╕льярд╕в долар╕в – таку цифру у сво╖й книз╕ «╤стор╕я ядерного роззбро╓ння Укра╖ни» назива╓ колишн╕й м╕н╕стр еколог╕╖ та учасник переговор╕в щодо знищення ядерного арсеналу Юр╕й Костенко. У виданн╕ описуються под╕╖ в╕д появи в кулуарах тод╕шнього укра╖нського парламенту само╖ ╕де╖ без’ядерного статусу – до остаточного знищення, а точн╕ше, передач╕ Рос╕╖ ядерних матер╕ал╕в та укра╖нських бо╓головок. Б╕льш╕сть матер╕ал╕в для видання збиралась у пер╕од 1990-1995 рок╕в, але доповнювалась ╕ п╕зн╕шими даними – включно з тепер╕шньою в╕йною на сход╕. В ╕нтерв’ю Рад╕о «Свобода» Юр╕й Костенко розпов╕в про роль Заходу в переговорах та про те, як ядерна тема розд╕лила на старт╕ незалежност╕ укра╖нський пол╕тикум.


– Багато речей тут циту╓ться, як╕ вже ми ма╓мо в сьогодн╕шн╕й пол╕тиц╕, – про них говорилося тод╕, що це може призвести до таких насл╕дк╕в сумних. Про це говорили ╕ в╕йськов╕, дуже активно попереджали про так╕ реч╕.
– Конкретно попереджали?
– У книжц╕ дуже ч╕тко ╓ водорозд╕л м╕ж прихильниками ядерного роззбро╓ння з максимальною вигодою для Укра╖ни ╕ прихильниками так званого рос╕йського сценар╕ю ядерного нероззбро╓ння – передач╕ ядерно╖ збро╖ Укра╖ни Рос╕╖. Ми п╕шли за цим сценар╕╓м де-факто. Хоча де-юре все ухвалювалося Верховною Радою виключно п╕д кутом знищення ядерно╖ збро╖, а не передач╕ Рос╕╖, в цьому феноменальна п╕дм╕на понять. Ми ╖╖ не знищували, ми ╖╖ передавали Рос╕╖, ╕ Рос╕я ц╕╓ю збро╓ю озброювалася, а тепер нею погрожу╓ всьому св╕ту й Укра╖н╕.
– Тобто головний м╕ф ц╕╓╖ ╕стор╕╖, – що в╕дбулось не знищення, а передача?
– Так, в╕дбулося не ядерне роззбро╓ння, а в╕дбулася передача потенц╕йному агресору, причому у в╕йськов╕й доктрин╕, яка писалася 1992-1993 року, також дуже жорстко ставилося питання: а хто ж наш╕ потенц╕йн╕ противники? Демократична опозиц╕я тод╕ ч╕тко говорила, що найб╕льшу загрозу у майбутньому десятил╕тт╕ становитиме для нас рос╕йський ╕мпер╕ал╕зм ╕ ментал╕тет ╕мперський, який н╕куди не зник п╕сля розпаду Радянського Союзу. А вчорашн╕ комун╕сти в Рос╕╖ вбачали, насамперед, старшого брата, й абсолютно були переконан╕, що Рос╕я н╕коли не буде агресором проти Укра╖ни. На цьому також в╕дбувалися дуже жорстк╕ дискус╕╖ в контекст╕ того, що ми повинн╕ робити з ядерною збро╓ю.
– А яка частина людей цю тезу проговорювала вголос, що Рос╕я – потенц╕йний агресор у майбутньому, ╕ нав╕ть серед тих, хто голосував за ядерне роззбро╓ння?
– Я наведу приклад. Уже коли безпосередньо розпочалася в╕йна Рос╕╖ проти Укра╖ни, в мене був добрий знайомий, дипломат, який повернувся п╕сля дипломатично╖ служби в Укра╖ну, коли я з ним зустр╕вся, в╕д нього пролунала така фраза: «Хто б м╕г подумати, що Рос╕я нападе на Укра╖ну?». А я на цю тему з ним говорив, коли в╕н ще працював у Великобритан╕╖, це був 1995 р╕к, ми по╖хали досл╕джувати ╖хню практику л╕кв╕дац╕╖ ядерних авар╕й. ╤ от п╕д час ц╕╓╖ по╖здки в контекст╕ ядерного роззбро╓ння дуже багато ми говорили на цю тему з дипломатом, в╕н тод╕ був заступником посла з науково╖ частини. Я тод╕ говорив, що ми в╕дда╓мо зброю потенц╕йному агресору, Рос╕╖, тому це — колосальна помилка. ╤ от коли в╕н при╖хав, сказав: «Хто б м╕г подумати, що Рос╕я нападе на Укра╖ну?». Так це людина, яка в принцип╕ досить осв╕чена, бачила вс╕ процеси, й укра╖нська, найголовн╕ше.
Отже, ця в╕йна в коридорах укра╖нсько╖ влади ч╕тко розмежувала по р╕зн╕ боки барикад тих, хто розум╕в, в╕д кого треба захищатися ╕ що для цього треба робити, ╕ тих, хто цього не розум╕в. Так-от, тих, хто розум╕в, було дуже мало. Якщо говорити про високопосадовц╕в, то я ╖х можу перерахувати: ╤ван Плющ, в╕н дуже добре розум╕в ╕ п╕дтримував ус╕ мо╖ пропозиц╕╖ щодо створення спец╕ально╖ групи, яка вивчала ядерне роззбро╓ння ╕ готувала р╕шення Верховно╖ Ради. ╤ вже напередодн╕ голосування в╕н п╕дтримував саме концепц╕ю, яку робоча група вносила щодо того, який ма╓ бути процес знищення ядерно╖ збро╖. Прем’╓р Кучма – в╕н як фах╕вець, директор «П╕вденмашу», чудово розум╕в, що це таке, в╕н п╕дтримував. В╕н мене призначив першим головою делегац╕╖ Укра╖ни на переговорах ╕з Рос╕╓ю щодо ядерного роззбро╓ння ╕ дуже довго пручався, коли Кравчук вимагав мене зм╕стити, але Кравчук д╕яв, насамперед, за рекомендац╕ями МЗС. Якщо говорити про вищих посадовц╕в, – це т╕ люди, Плющ ╕ Кучма, як╕ сприяли тому, щоб цей процес рухався з урахуванням нац╕ональних ╕нтерес╕в Укра╖ни. А вс╕ ╕нш╕ посадовц╕, починаючи в╕д Кравчука, Зленка, Марчука…
– Який аргумент для Кравчука тод╕ в╕д╕грав найб╕льшу роль, вплинув на таку його позиц╕ю?
– Я думаю, попри те, що в╕н як президент, тим б╕льше перший президент Укра╖ни, усв╕домлював певн╕ потенц╕йн╕ загрози, як╕ несе в соб╕ Рос╕я незалежн╕й Укра╖н╕, в╕н був п╕д впливом деяких рух╕вц╕в, зокрема Дмитра Павличка, який у перш╕ роки незалежност╕ дуже активно впливав на позиц╕ю Кравчука, але ще б╕льший вплив на нього сформувала стара система влади, яка залишилася п╕сля незалежност╕ неторкнутою. Тому на Кравчука тиснула вся п╕рам╕да радянсько╖ системи влади, яка продовжувала Рос╕ю визнавати якщо вже не братом, то найближчим стратег╕чним сус╕дом.
╤ тому з кожною аргументац╕╓ю, з якою я, наприклад, приходив до Кравчука в╕д ╕мен╕ робочо╖ групи, що треба робити ╕ як треба робити ядерне роззбро╓ння, в╕н це все вислуховував ╕ нав╕ть погоджувався, але п╕сля мене до Кравчука заходили десятки тих, то говорив принципово ╕ншу позиц╕ю. Позиц╕ю, яка полягала в тому, що, по-перше: це — не наша зброя, по-друге: ми не вм╕╓мо з нею н╕чого робити, по-трет╓: вона ╓ небезпечна. Кравчука лякали, що вона може вибухнути. Це все робили представники Рос╕╖ або укра╖нськ╕ представники за рос╕йськими п╕дказками.
Тому Кравчук, у характерн╕й йому манер╕ вм╕ння ходити м╕ж крапельками, ходив м╕ж цими крапельками – абсолютно протилежними стратег╕ями ядерного роззбро╓ння. У результат╕ д╕йшло до того, що сво╓му найб╕льш агресивному, непрогнозованому, недемократичному сус╕дов╕ передали трет╕й у св╕т╕ ядерний потенц╕ал ╕ натом╕сть не отримали н╕чого. Те, що називають гарант╕ями безпеки, – це теж рос╕йська розробка, яку вона провела через укра╖нське МЗС – американц╕ попереджали, що це не ╓ гарант╕ями безпеки, це запевнення у безпец╕. Це — дв╕ велик╕ р╕зниц╕. Гарант╕╖ безпеки свого часу отримала Австр╕я, коли СРСР ╕ США п╕дписали юридично зобов’язуючий документ, який, з одного боку, гарантував нейтральний статус Австр╕╖, а з ╕ншого, – в╕дсутн╕сть будь-яко╖ агрес╕╖ щодо ц╕╓╖ кра╖ни. Ми не отримали такого вар╕анту.
– Я розгортаю зараз Вашу книжку якраз на стор╕нц╕, тут фото з газети, де заголовок: «На ракетних шахтах Укра╖ни зр╕╓ новий Чорнобиль» – це той самий аргумент?
– Це — абсолютна неправда, бо я був ╓диним цив╕льним представником Укра╖ни на п╕дпри╓мств╕, яке розбирало укра╖нську тактичну зброю в Рос╕╖, п╕д Свердловськом. На цьому п╕дпри╓мств╕ працювало близько 60% етн╕чних укра╖нц╕в. Дуже секретне п╕дпри╓мство, top-secret Радянського Союзу. Дуже сувора система супроводження. Коли я потрапив на п╕дпри╓мство, до мене п╕д╕йшов один ╕з супроводжувач╕в ╕ пошепки сказав, щоб ми не боялися, що з нашими бо╓головками щось трапиться. Дуже над╕йна система захисту, ╕ за вс╕ роки експлуатац╕╖ ядерних бо╓заряд╕в (нав╕ть ╕з порушенням регламенту) жодно╖ ядерно╖ авар╕╖ не було.
Через деякий час я був на конференц╕╖ з ядерно╖ безпеки у Рос╕╖, ╕ там прозвучала точно така ж ╕нформац╕я в╕д начальника одного з управл╕нь М╕н╕стерства оборони Рос╕╖, яке займа╓ться експлуатац╕╓ю ядерних вибухових пристро╖в, який наводив приклад про над╕йн╕сть радянсько╖ системи ядерно╖ безпеки: коли п╕дн╕мали ╕з затонулих атомних п╕дводних човн╕в бо╓заряди, як╕ там дек╕лька рок╕в лежали, ╖х розбирали, ╕ н╕чого не траплялося. Ну а найсв╕ж╕ша ╕нформац╕я, сучасна, – нещодавно святкували 50 рок╕в радянськ╕й ядерн╕й збро╖, ╕ начальник управл╕ння М╕н╕стерства оборони Рос╕╖ сказав, що за 47 рок╕в експлуатац╕╖ ядерних бо╓заряд╕в жодного несанкц╕онованого ядерного вибуху не було.
Тому Кравчуку п╕дсовували абсолютну дез╕нформац╕ю, так само, як лякали його тим, що Рос╕я готу╓ десант, щоби захоплювати наш╕ стратег╕чн╕ пусков╕ установки. Це теж н╕сен╕тниця, запущена Рос╕╓ю, тому що ракети були активован╕, ракети були нац╕лен╕ на Сполучен╕ Штати Америки, ╕ щоб США допустили, аби рос╕йський десант у зон╕ стратег╕чно╖ ракети щось робив, – це також безглуздя. Але цими страшилками Кравчука вели по рос╕йському сценар╕ю.
– Коли вже почалась в╕йна, та й до того, вс╕ бачили, як розкрада╓ться майно арм╕╖ – нав╕ть елементарне майно. Чи можна було так╕й арм╕╖ залишити ядерне озбро╓ння, що б в╕д нього лишилось на момент початку конфл╕кту з Рос╕╓ю?
– Якою була стратег╕я з максимальною вигодою для Укра╖ни? ╥й пропонували концепц╕ю ще в 1992 роц╕. Найкращий спос╕б знищення ядерно╖ збро╖ – це переробка ядерних матер╕ал╕в. Це — високоварт╕сн╕ матер╕али: 1 тонна високозбагаченого урану – вона не ма╓ комерц╕йно╖ ц╕ни, бо торгувати високозбагаченим ураном ╕ плутон╕╓м заборонено, – але ╓ ц╕на виготовлення. Так-от, 1 тонна високозбагаченого урану в той час, це 90-т╕ роки, коштувала б╕льш н╕ж 100 м╕льйон╕в долар╕в. Якщо брати плутон╕й, то ц╕на його виготовлення коливалась, залежно в╕д технолог╕╖, в╕д 500 м╕льйон╕в долар╕в до 1 м╕льярда долар╕в за тонну.
Укра╖на передала Рос╕╖ десятки тонн високозбагаченого урану ╕ плутон╕ю, ╕ в ц╕й книжц╕ якраз вперше досл╕джено, а ск╕льки ж ми передали бо╓головок, а отже, ядерних матер╕ал╕в. Так-от, ми передали Рос╕╖ ядерних матер╕ал╕в на суму близько 100 м╕льярд╕в долар╕в. Отримали ми як компенсац╕ю ядерного палива для наших АЕС на суму близько 1 м╕льярда. Це т╕льки матер╕альна частина. А дал╕ – Укра╖на передала за безц╕нь вс╕ стратег╕чн╕ ав╕ац╕йн╕ нос╕╖, ракети, як╕ Рос╕я пот╕м соб╕ ставила на озбро╓ння.
– Ви говорите, що це був «рос╕йський сценар╕й» роззбро╓ння, – яка тод╕ була роль Заходу в цих переговорах?
– США також не хот╕ли зб╕льшення ядерних кра╖н п╕сля розпаду Радянського Союзу…
– Але вони могли п╕дтримати ╕ншу стратег╕ю роззбро╓ння.
– …Тому США, д╕йсно, з одного боку, разом з Рос╕╓ю рухали й Укра╖ну, ╕ Б╕лорусь, ╕ Казахстан до ядерного роззбро╓ння, але як кра╖на демократична США розум╕ли, що Укра╖на не порушувала жодного м╕жнародного документа: ядерну зброю вона успадкувала. Догов╕р про нерозповсюдження ядерно╖ збро╖ не передбачав розпад ядерно╖ держави, що робити з ядерною збро╓ю, яка раптом опинилась у правовий спос╕б на територ╕╖ ╕нших кра╖н. Тому США не могли брутально тиснути на Укра╖ну, тим б╕льше, санкц╕╖ застосовувати.
З ╕ншого боку, Укра╖на одразу ж задекларувала св╕й нам╕р стати в майбутньому без’ядерною. ╤ США починали з нами працювати у напрямку, як набути без’ядерний статус ╕з максимальною вигодою для Укра╖ни. ╢ листування з компан╕╓ю General Atomics, яка пропонувала нам весь цикл переробки ядерних матер╕ал╕в у мирний атом, в ядерне паливо. Для Укра╖ни це була колосальна вигода, тому що 100% ядерного палива ми отриму╓мо т╕льки з Рос╕╖.
США пропонували нам переробку ядерних матер╕ал╕в, пропонували, як захистити себе, коли у нас не буде ядерно╖ збро╖, – вони казали ч╕тко: «В НАТО». ╤ трет╓, що пропонували США, – поступово в╕дходити в╕д рос╕йсько╖ «парасол╕» – ╕ ядерно╖, ╕ пол╕тично╖, ╕ економ╕чно╖, ╕ ф╕нансово╖.
– До реч╕, уран ╕ плутон╕й, який Укра╖на передала, п╕шли в Рос╕╖ у збройову сферу чи в енергетику?
– Цього н╕хто не зна╓, але з практики не лише Рос╕╖, а й США, збройовий уран ╕ плутон╕й, як правило, йдуть знову на виготовлення ядерних пристро╖в – причому модерн╕зованих.
– Як би Ви назвали цю свою книгу?
– Я б ╖╖ назвав… Це — енциклопедичне видання, яке найб╕льш повно змальову╓ весь процес перших рок╕в незалежност╕, не т╕льки ядерного роззбро╓ння, а загалом становлення державност╕. Багато матер╕ал╕в, документ╕в, кулуарно╖ частини, закрито╖, яка формулювалась на Рад╕ безпеки й оборони Укра╖ни.
– Ви можете наважитись сказати, що це безстороння оц╕нка, чи все ж Ваша позиц╕я там ╓?
– Це вже не т╕льки моя оц╕нка. Нещодавно одна дуже ц╕кава людина, яка прочитала, сказала: так це ж крим╕нальна справа готова, пос╕бник для генерального прокурора.

Тетяна ЯКУБОВИЧ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.09.2015 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15942

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков