Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 09.10.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 09.10.2015
КРИМ, ЯКИЙ МИ ХОЧЕМО ПОВЕРНУТИ

Продовжуючи тему, розпочату в минулому числ╕ «КС», пом╕ркуймо над тим, що може зробити його усп╕шним. Туризм, скажете ви, ╕ матимете рац╕ю. Справд╕, Крим ма╓ вс╕ можливост╕ стати одн╕╓ю з пров╕дних туристичних принад св╕ту. Ми вже в╕дзначали неповторн╕сть ╕ ун╕кальн╕сть п╕вострова, де на пор╕вняно невелик╕й територ╕╖ ╕сну╓ к╕лька кл╕матичних зон, величезне розма╖ття притаманних лише йому ландшафт╕в – це ╕ солончаки Перекопу, ╕ широк╕, продуван╕ вс╕ма в╕трами степи, ╕ Кримськ╕ гори з ╖хн╕ми загадковими печерами, що тягнуться на десятки к╕лометр╕в, з ╖хн╕ми яйлами, дзюркотливими р╕чками ╕ грайливими водоспадами, з ╖хн╕ми густими л╕сами, з розк╕шними парками ╕ ботан╕чними садами, що зб╕гають схилами до самого моря. А що вже море! Поривчасто-грайливе, в обрамленн╕ стр╕мких вапнякових урвищ та золотих п╕щаних пляж╕в Тарханкута, впокорено-тихе, закуте в гран╕т бухт б╕локам’яного Севастополя, набережних красун╕ Ялти, загрозливо вилискуюче в похмурих лаб╕ринтах п╕дземель Балаклави, гр╕зно-ревливе, зап╕нене п╕д хижими скелями Карадагу, воно вабить нас, мов магн╕т, пустотливо наш╕птуючи об╕цянки неймов╕рних пригод ╕ т╕╓╖ вол╕, до яко╖ п╕дсв╕домо прагнемо упродовж ц╕лого життя.
О, Крим! Важко писати про нього, не збиваючись на л╕ричний лад, та, повертаючись до його перспектив у сенс╕ ╕ндустр╕╖ туризму, ма╓мо визнати, що за умов розумного п╕дходу вони ц╕лком обнад╕йлив╕. Я не маю нам╕ру т╕шити читача, як те робив колись невдалий «президент» Криму Юр╕й М╓шков чи як те робить сьогодн╕шня кримська «влада», запевняючи, що ще трохи — ╕ вся ╢вропа потягнеться до Криму, аби вдихнути кондовий дух законсервованого совка. А проте, зробивши акцент саме на ун╕кальност╕, неповторност╕ п╕вострова, його природи, його ╕стор╕╖, його фольклору, ми впевнено зможемо конкурувати з кращими курортами Середземномор’я. Щоправда, для цього доведеться залучити велик╕ ╕нвестиц╕╖, привабити великий б╕знес – безв╕дносно, укра╖нський чи ╕ноземний, розчистивши перед ним завали в╕тчизняного законодавства, в ╕деал╕, оголосивши Крим в╕льною економ╕чною зоною на кшталт Гонконгу. ╤ тут кримськотатарська автоном╕я була б вельми доречною, адже, кр╕м реального самоврядування, яке, безсумн╕вно, було б зац╕кавлене в розвитку п╕вострова, що дозволило б акумулювати прибутки, вкладати ╖х не де╕нде, а саме на його територ╕╖, Крим набув би, нарешт╕, ч╕тких етн╕чних рис на св╕тов╕й туристичн╕й мап╕. Погодьтесь, що то ╓ визначальним елементом у так╕й особлив╕й ╕ндустр╕╖, як туризм.
Справд╕, ╖дучи до В╕рмен╕╖, турист оч╕ку╓ на власн╕ оч╕ побачити знаменит╕ хачкари, попити в╕рменського коньяку, послухати тужливу мелод╕ю дудука, прилет╕вши до Грец╕╖, спод╕ва╓ться побачити колиску елл╕нсько╖ цив╕л╕зац╕╖, посид╕ти в зат╕нку старовинних портик╕в, де знаходили колись прихисток в╕д спеки безсмертн╕ ол╕мп╕йц╕, послухати м╕сцевих п╕сень, посмакувати м╕сцевими стравами, поринути в неповторний колорит м╕сцевого життя, привезти зв╕дти сувен╕ри, як╕ притаманн╕ саме тим краям. Чи в╕дчува╓ той особливий колорит сьогодн╕шн╕й кримський турист? Чи по╖де ╓вропе╓ць або, скаж╕мо, японець до Криму, аби саме там придбати все т╕ ж матрьошки, оренбурзьк╕ хустини, розцяцькован╕ дерев’ян╕ булави, гуцульськ╕ бартки, не кажучи вже про знаменит╕ футболки з характерним образом мочителя в сортирах? В╕дпов╕дь легко передбачити. Те ж саме стосу╓ться кухн╕. Те ж саме стосу╓ться фольклору. Цього року, скаж╕мо, в М╕жводному в╕дбувся етнофестиваль народ╕в Рос╕╖, де були представлен╕ етноколективи з двадцяти восьми ╖╖ рег╕он╕в. Чи варто казати, що це було ц╕каво туристам, власне, як ╕ м╕сцевим мешканцям? Але ж Крим м╕г би запропонувати ╕ власний продукт. М╕сцев╕ ╕ м╕жнародн╕ етно-, к╕но-, джаз-, рок-фестивал╕, культурн╕, спортивн╕ под╕╖ мають стати неодм╕нним елементом життя курортного Криму, значно продовжуючи коротший, на жаль, н╕ж на тому ж Середземномор’╖, сезон.
Прих╕д серйозного кап╕талу ц╕лком спроможний все те реал╕зувати, кардинально зм╕нивши уявлення про Крим — запов╕дник совка з його малопривабливою забудовою, з панс╕онатами-курниками, з лоточниками на пляж╕ та туалетами з пол╕проп╕леново╖ м╕шковини уздовж нього. Зм╕на обличчя Криму не повинна н╕кого лякати. Навпаки, простор╕ сучасн╕ готельн╕ комплекси, з басейнами на в╕дкритому пов╕тр╕, з╕ спортивними та ╕гровими майданчиками, з аквапарками мають з’явитися там, де ще ╓ в╕льна земля для забудови, скаж╕мо, в п╕вн╕чно-зах╕дному Криму чи на Керченському п╕востров╕. В районах т╕сно╖ забудови П╕вденнобережжя, там де це можливо з м╕ркувань безпеки в╕д землетрус╕в ╕ оповзн╕в, новобудови будуть рости вгору, адже брак придатно╖ для того земл╕, ╖╖ дороговизна диктуватиме саме цей шлях. Це треба усв╕домлювати, аби не зриватися на гвалтовний крик, як те бува╓ нин╕ ╕ в сам╕й столиц╕, коли пан╕кують через те, що багатоповерх╕вки н╕бито псують навколишню арх╕тектуру, ц╕л╕сне сприйняття пейзажу. Не лукавмо, ми ж ц╕лком прихильно сприйма╓мо т╕ ж багатоповерх╕вки ╕ на Золотому Узбережж╕ Австрал╕╖, ╕ в Р╕о, до якого так ╕ не до╖хав нащадок турецького п╕дданого, ╕ в Картахен╕ ╤нд╕йськ╕й (на фото унизу: Золотий Берег, Австрал╕я, пляж Копокабана, Р╕о-де-Жанейро, Картагена ╤нд╕йська, Колумб╕я).
Зв╕сно, ╕ Севастополь, ╕ Ялта, ╕ ╢впатор╕я мають добре вп╕знаваний образ, ╕ я не закликаю руйнувати його докор╕нно. ╤сторична частина м╕ста може залишатися незм╕нною, але коли вибирати м╕ж вп╕знаван╕стю, скаж╕мо, задрипаних ялтинських фавел, окра╖нних нетр╕в Севастополя чи т╕╓╖ ж ╢впатор╕╖, найхарактерн╕шою ознакою яких ╓ арх╕тектурн╕ викидн╕ совково╖ доби чи й зовс╕м недавн╕х час╕в, сором’язливо огороджених де ╕ржавою плетенкою, а де триметровими парканами з нештукатуреного ракушняка, ╕ сучасною забудовою, яка, до слова, через десяток рок╕в стане не менш п╕знаваною ╕ характерною, то виб╕р приходить сам собою. Крим може ╕ повинен зм╕нитися на краще, стати по-справжньому гарним, зручним, принадним.
Туристична галузь, попри всю ╖╖ важлив╕сть, не ╓дина перспектива Криму. Керченський зал╕зорудний басейн, руди якого, кр╕м зал╕за ╕ марганцю, м╕стять ванад╕й, фосфор, с╕рку, кальц╕й, арсен ╕ низку ╕нших елемент╕в, багатюще родовище мергел╕в п╕д Бахчисара╓м, кил Укра╖нки й ╤нкерману, м╕неральн╕ сол╕ Сасик-Сиваша, вапняки, в тому числ╕ й мармуров╕, ╓ ц╕нною сировиною для металург╕йно╖, х╕м╕чно╖, буд╕вельно╖ промисловост╕, а родовища газу вже сьогодн╕ забезпечують потреби п╕вострова.
А ще ж ╓ й так╕ традиц╕йн╕ галуз╕, як в╕вчарство, сад╕вництво, виноробство. Не забуваймо, що кримськ╕ вина славляться далеко за його межами! Розвинутий туризм, безперечно, вдихне нове життя ╕ в них, зробить ╖х усп╕шними, високоприбутковими, дозволивши в╕дродити не лише прибережн╕, а й внутр╕шн╕ рег╕они Криму.
Пишучи ц╕ рядки, мен╕ подумалось, що в сьогодн╕шн╕й наш╕й скрут╕, коли Крим анексовано, коли наш вплив на нього зведено ледь не до нуля, хтось може прир╕вняти цю мою статтю до знаменито╖ промови великого Комб╕натора про NewVasyuky. В тому щось ╓. Але дозвольте спитати, чи не спадала вам часом думка про те, що безсмертн╕ ╤льф та Петров насправд╕ пот╕шалися в т╕й ситуац╕╖ не ст╕льки над симпатичним пройдисв╕том Остапом, ск╕льки над безвольн╕стю, безд╕яльн╕стю плебсу, його схильн╕стю, сидячи по шию в багн╕, влаштовувати тим часом шахов╕ турн╕ри чи, сказати б на сьогодн╕шн╕й день, розфарбовувати в нац╕ональн╕ кольори набережн╕, зам╕сть того, щоб зм╕нити ганебн╕ реал╕╖? Наважусь запевнити шановного читача, що без велико╖ мр╕╖, яка сухою мовою прагматик╕в ╕мену╓ться планом, досягти чогось справд╕ великого в жодному раз╕ неможливо. Не сахаймося мр╕й. Важлива деталь лише в тому, щоб мр╕я не залишалася просто мр╕╓ю. Нашу мр╕ю треба д╕╓во вт╕лювати в життя. Крок за кроком. Щоденно. Так, як роблять те зараз хлопц╕ ╕ д╕вчата на Перекоп╕. Лише за тако╖ умови вона стане реальн╕стю.
Д╕╓в╕сть означа╓, окр╕м усього, наполегливу працю. Це лише н╕кчемн╕ ф╕гляр╕, аби пот╕шити в╕вцювату публ╕ку, розпатякують, що тупим америкосам багатство впало, мов манна небесна. Але ж досить лише трохи напружити м╕зки, аби зрозум╕ти, що добробут нац╕╖, тим б╕льше багатство, н╕коли не пада╓ з неба. Воно досяга╓ться тяжкою, часом виснажливою, працею. Саме так досягала свого добробуту Америка, саме так п╕дн╕малися з пово╓нних ру╖н Н╕меччина й Япон╕я, саме так йшла до економ╕чного усп╕ху П╕вденна Корея. Саме так, не одними лише флешмобами чи мегамаршами у вишиванках, ╕ нам треба в╕дроджувати наш Крим, нашу Укра╖ну. Працьовит╕сть, г╕дн╕сть, толерантн╕сть одне до одного ╕, безперечно, любов до свого краю – ось запорука усп╕ху, запорука того, що оновленому Криму бути. Спита╓те, до чого тут ще й г╕дн╕сть ╕ толерантн╕сть? Ось вам насамк╕нець невеличк╕ спостереження австрал╕йсько╖ пари, Линдел та П╕тера Астон╕в, як╕ в 1996-1998 роках жили в Япон╕╖, на борту сво╓╖ яхти, переходячи в╕д одного порту до ╕ншого: «Японц╕ працюють ш╕сть дн╕в на тиждень, маючи лише к╕лька коротких свят на р╕к…». «Японська культура дуже в╕др╕зня╓ться в╕д нашо╖, ╕ пожити там було чудовим досв╕дом. Арх╕тектура та ╕стор╕я старо╖ Япон╕╖ сповнен╕ хвилювання ╕ пригод. ╥хн╓ п╕знання, п╕знання п╕двалин мови допоможе вам зрозум╕ти, де перебува╓ сьогодн╕ Япон╕я. Уяв╕ть соб╕, ви забули ваш гаманець в автобус╕ ╕ хтось вискаку╓ з нього ╕ б╕жить з тим гаманцем за вами, щоб повернути його. Ми могли спок╕йно залишати наше суденце в╕дкритим у кожному порту, ╕ д╕ти перебували у безпец╕ на вулицях у н╕чний час. Все це виника╓ з почуття нац╕онально╖ гордост╕, засновано╖ на культур╕ минулого». Я впевнений, що наша культура, наша нац╕ональна горд╕сть н╕чим не г╕рша за японську, але для того, щоб туристи, як╕ знову заповнять наш Крим, могли почуватися так само, як Линдел та П╕тер в Япон╕╖, нам треба наполегливо працювати над тим вже сьогодн╕, чи не так, панове?
У наступн╕й публ╕кац╕╖ ми пом╕рку╓мо про шляхи повернення Криму…

Валентин БУТ

М╤НСЬК╤ ДОМОВЛЕНОСТ╤ НЕ СТОСУЮТЬСЯ КРИМУ

М╕нськ╕ домовленост╕ взагал╕ н╕як не стосуються Криму, тому що тут взагал╕ н╕чого обговорювати. Про це пов╕домля╓ М╕н╕стерство ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Укра╖ни на сво╖й стор╕нц╕ в Facebook. Таким чином у в╕домств╕ прокоментували слова канцлера Н╕меччини Ангели Меркель про «в╕дновлення суверен╕тету Укра╖ни, але без Криму».
«Анекс╕я Криму ╓ грубим порушенням м╕жнародного права та Статуту ООН ╕, на в╕дм╕ну в╕д рос╕йсько╖ агрес╕╖ на Донбас╕, Рос╕я анексувала цю територ╕ю, а Пут╕н визнав, що це була спецоперац╕я рос╕йських в╕йськ. Тому жодного торгу про «самовизначення» не може бути, оск╕льки спочатку була в╕йськова окупац╕я регулярними частинами арм╕╖ РФ, а вже пот╕м так званий «референдум» (рос╕яни в Криму взагал╕ не мають права на «самовизначення», оск╕льки це положення ООН стосу╓ться лише кор╕нних народ╕в, що не мають сво╓╖ кра╖ни)», — говориться в пов╕домленн╕.
В╕дпов╕дно до Статуту ООН агрес╕я не може бути виправдана жодними м╕ркуваннями будь-якого характеру: пол╕тичного, економ╕чного, в╕йськового чи ╕ншого, ╕ ╓ злочином проти св╕ту.
«Жодн╕ територ╕альн╕ або ╕нш╕ досягнення, набут╕ в результат╕ агрес╕╖, н╕коли не можуть бути визнан╕ або легал╕зован╕», — зазначають у в╕домств╕.
«Переговор╕в Заходу з Рос╕йською Федерац╕╓ю щодо Криму не може бути, оск╕льки вони б стали порушенням Статуту ООН. ╢ т╕льки одна вимога — зв╕льнити окуповану територ╕ю», — додали в м╕н╕стерств╕.
УН╤АН

КРИМ БУДЕ П╤Д САНКЦ╤ЯМИ ДО ПОВЕРНЕННЯ УКРА╥Н╤

Вашингтон залишить санкц╕╖ щодо окупованого Рос╕╓ю Криму доти, доки той не буде повернуто Укра╖н╕. Про це заявила пом╕чник Державного секретаря США з питань ╢вропи й ╢враз╕╖ В╕ктор╕я Нуланд.
«Кримськ╕ санкц╕╖ залишаться доти, доки трива╓ його окупац╕я», — сказала Нуланд, виступаючи у вашингтонському Фонд╕ Маршала.
Разом з тим, за ╖╖ словами, США впевнен╕, що допов╕дь про причини катастрофи Boeing на сход╕ Укра╖ни п╕дтвердить ╖хню позиц╕ю з питання винних у ц╕й трагед╕╖.
«Ми розрахову╓мо, що Н╕дерланди оприлюднять результати розсл╕дування через тиждень або десять дн╕в. Ми впевнен╕, що те, що сказав держсекретар Керр╕ через три дн╕ п╕сля атаки, п╕дтвердиться в план╕ того, хто в╕дпов╕дальний за цей напад ╕ за озбро╓ння, як╕ були при цьому зад╕ян╕», — сказала Нуланд.
Вона також п╕дкреслила, що винн╕ мають бути притягнут╕ до суду, що надзвичайно важливо не т╕льки для Укра╖ни, а й для м╕жнародно╖ системи.

НЕ ПОВЕРНУВШИ ДОНБАС, МИ НЕ ПОВЕРНЕМО КРИМ

Президент Укра╖ни Петро Порошенко назвав малодушними тих, хто в обм╕н на мир пропону╓ в╕ддати Рос╕╖ частину Донбасу та Крим.
Як переда╓ кореспондент УН╤АН, про це в╕н заявив, виступаючи перед в╕йськовими на навчально-методичних зборах у в╕йськовому ╕нститут╕ Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету ╕м. Т. Шевченка.
«От╕ малодушн╕, як╕ зараз пропонують побудувати мур ╕ залишити це ворогу, а зрештою йти до ╢вропи, помиляються. Не повернувши Донбас, ми не повернемо Крим. Якщо ми не будемо забезпечувати потужну, глобальну, св╕тову сол╕дарн╕сть навколо Укра╖ни, якщо ми не будемо мати твердих, добре озбро╓них, високопрофес╕йних, високопатр╕отичних збройних сил, Укра╖на програ╓», — сказав президент.
Разом з цим, звертаючись до оф╕цер╕в, Глава держави закликав ╖х зрозум╕ти самим ╕ пояснити ╕ншим, що «ми вою╓мо не лише за Донеччину ╕ Луганщину, ми боронимо усю кра╖ну». «Завдання — не лише повернути Донбас, завдання — повернути всю землю, захоплену агресором», — наголосив П. Порошенко.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 09.10.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16009

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков