Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 23.10.2015
Б╤ЛЯ СКЕЛ╤ КАМЕНЯР — САМОТН╤Й...

Прочитав статтю «В Укра╖н╕ ╕сну╓ проблема ╤вана Франка» в газет╕ «Кримська св╕тлиця», № 41 за 9 жовтня 2015 року. Дуже виважена, сво╓часна ╕ необх╕дна. ╥╖ автор, в╕домий укра╖нський письменник, журнал╕ст, громадський д╕яч Петро Перебийн╕с, п╕дняв пласт проблем, як╕ б давно мали вир╕шитись у незалежн╕й Укра╖н╕. Адже ╤ван Якович Франко — величина не рег╕ональна, не всеукра╖нська, а св╕това. Таких постатей на л╕тературному обшир╕ планети можна нарахувати на пальцях рук. Будь-який народ гордився б таким талантом — поетом, проза╖ком, драматургом, перекладачем, публ╕цистом, фольклористом, редактором, ф╕лософом… Ус╕ його титули не перел╕чити.
А що ж ми ма╓мо? Як ми ц╕ну╓мо Каменяра ╕ його творчий скарб? ╤ що зробило наше укра╖нське л╕тературознавство, громадськ╕сть ╕ влада для популяризац╕╖ та ув╕чнення Ген╕я? Куди не поткнися, — тиша. Таке враження, що в цьому питанн╕ все гаразд. А насправд╕…
Правильно наголошу╓ Петро Перебийн╕с: ╤вана Франка знають головним чином на теренах зах╕дних областей. ╤ не дивно. Там в╕н народився, виростав, навчався. Але ж тепер в╕н — великий син вс╕╓╖ Укра╖ни. ╤ його мали б шанувати ╕ знати не менше, н╕ж Тараса Шевченка. Як пише автор статт╕, на Л╕вобережж╕ про нього говорять х╕ба що на уроках укра╖нсько╖ л╕тератури. Я родом ╕з одного з райцентр╕в запор╕зького краю. Не пам’ятаю жодного випадку, щоб на честь яко╖сь р╕чниц╕ ╤вана Франка проводились масов╕ заходи, конференц╕╖, диспути тощо.
Те саме ╕ в Криму, де я мешкаю понад тридцять рок╕в. ╢дине, що тут нагаду╓ про ╤вана Франка, це Кримська ун╕версальна б╕бл╕отека його ╕мен╕ та бульвар з м╕н╕атюрним б╕лим бюстиком, в якому важко вп╕знати Каменяра. В часи незалежно╖ Укра╖ни тут про нього не згадували, а тепер ╕ погот╕в. Зараз на п╕востров╕ все укра╖нське, м’яко кажучи, не в пошан╕.
Мен╕ зда╓ться, що декому просто виг╕дно замовчувати це велике ╕м’я. У влади в центр╕ ╕ на м╕сцях не було ╕ нема╓ бажання популяризувати його творч╕сть. На мою думку, причин дек╕лька. Чимало чиновник╕в, зак╕нчивши виш╕, так ╕ не д╕зналися про значення його доробку. Ну, в якому техн╕чному ВНЗ хоча б поб╕жно вивчали Франка?! ╢ й так╕, хто зумисно його замовчу╓, — особливо серед дух╕вництва, яке не може пробачити Франков╕ написано╖ «Поеми про сотвор╕ння св╕ту». Добре, що хоч анафем╕ не п╕ддали.
Пам’ята╓те його в╕рш «С╕доглавому» ╕з зб╕рки «М╕й ╕змарагд»? Там ╓ строфи, що актуальн╕ й сьогодн╕, — б’ють по корупц╕онерах р╕зних р╕вн╕в, лжепатр╕отах, брехунах, пристосуванцях:

«Ти, брате, любиш Русь,
Як хл╕б ╕ кусень сала, —
Я ж гавкаю раз в раз,
Щоби вона не спала.
Ти, брате, любиш Русь
За те, що гарно вбрана, —
Я ж не люблю, як раб
Не любить свого пана.
Бо тв╕й патр╕отизм —
Празнична одежина,
А м╕й — то труд важкий,
Гарячка невдержима.
Ти, брате, любиш Русь,
Як д╕м, воли, корови, —
Я ж не люблю ╖╖
З надм╕рно╖ любови».

Прочитавши таке, який «уважающ╕й с╓бя» чинуша схилятиме кол╕на перед ╤ваном Франком, тим б╕льше, дбатиме про розповсюдження його ╕дей та мудрост╕ серед простого люду. До реч╕, його творч╕сть могла б стати ╕деолог╕чним засобом у боротьб╕ з╕ страшним лихом, яке вкор╕нилося в Укра╖н╕, — з тотальною корупц╕╓ю згори донизу та з феодальним ол╕гархатом, що усе прибрав до сво╖х рук, залишивши народу крихти. Та це радше мр╕╖, адже засоби масово╖ ╕нформац╕╖ у руках мультим╕льйонер╕в, а тому чекати в╕д них передач про життя та творч╕сть видатного митця не варто. Так повелося.
А що ж наше М╕н╕стерство ╕нформац╕йно╖ пол╕тики, Держком╕тет телебачення ╕ рад╕омовлення, як╕ мали б ц╕кавитися, на яких засадах форму╓ться св╕тогляд укра╖нц╕в? Держком╕тет у 2004 роц╕ заснував прем╕ю ╕мен╕ ╤вана Франка у галуз╕ ╕нформац╕йно╖ д╕яльност╕ ╕ заспоко╖вся. Добре, що хоч деяк╕ прогалини заповнили громадськ╕ орган╕зац╕╖. Так, НСПУ вже понад двадцять рок╕в орган╕зову╓ в╕дб╕р роб╕т на прем╕ю ╕мен╕ ╤вана Франка за переклади та популяризац╕ю укра╖нсько╖ л╕тератури за кордоном. В ╤вано-Франк╕вську заснована прем╕я його ╕мен╕ в галуз╕ л╕тератури ╕ журнал╕стики. Але ж, будьмо в╕дверт╕, для величини такого р╕вня всього цього замало. Так ╕ напрошу╓ться думка, що пора б уже започаткувати всеукра╖нську державну прем╕ю ╕мен╕ ╤вана Франка, яка мала б не нижчий статус, н╕ж Шевченк╕вська. ╤ вона б н╕ на йоту не применшила авторитет нашого всесв╕тньо в╕домого Кобзаря. Навпаки, сприяла б згуртуванню та зближенню заходу ╕ сходу Укра╖ни, формуванню не м╕стечкового, а державницького св╕тогляду громадян на теренах ус╕╓╖ держави. Адже ╕ Тарас Шевченко, й ╤ван Франко мр╕яли про одне й те саме — про волю народу, справедливий устр╕й держави.

Згадаймо слова Каменяра:
«Наша ц╕ль — людське щастя ╕ воля,
Розум владний без в╕ри основ.
╤ братерство велике, всесв╕тн╓,
В╕льна праця ╕ в╕льна любов!»
(«Товаришам ╕з тюрми»).

Петро Перебийн╕с справедливо нар╕ка╓ на те, що дуже обмежене коло видань про творч╕сть ╤вана Франка. На це спромоглося х╕ба що дрогобицьке видавництво «Коло». Спасиб╕ за таку ╕н╕ц╕ативу. Проте наклади тих видань м╕зерн╕. Що таке триста прим╕рник╕в? Та ╖х не вистачить на те, щоб роздати у б╕бл╕отеки та ВНЗ одн╕╓╖ Льв╕всько╖ област╕. ╤ тут не вина пол╕граф╕ст╕в, а б╕да — нема╓ кошт╕в. ╥х м╕г би вид╕лити Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни. Могли б ╕ ол╕гархи трохи розкошелитися, ╕ кандидати в народн╕ депутати, котр╕ в пер╕оди вибор╕в розтринькують величезн╕ суми на н╕кчемний самоп╕ар та виготовлення пустопорожн╕х аг╕ток ╕ проспект╕в. Совкова звичка — на найнеобх╕дн╕ше грошенят не знаходиться.
Прикро про все це писати та нагадувати. Та доводиться. Може ж, колись схаменемося та почнемо на державному р╕вн╕ клопотатися про возвеличення народного духу, про який дбали укра╖нськ╕ ген╕╖. Чого чека╓мо? Марно на когось спод╕ватися. Нашу роботу н╕хто за нас не робитиме. «Лупаймо цю скалу!».

В╕ктор СТУС,
письменник, заслужений журнал╕ст Укра╖ни та АРК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16096

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков