Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У МОСКВ╤ ПОМЕРЛА ПРАВОЗАХИСНИЦЯ, ЯКА КРИТИКУВАЛА ПУТ╤НА ╤ П╤ДТРИМУВАЛА УКРА╥НУ
"Не звертайте уваги на те, що я рос╕янка. Мен╕ соромно за те, що ми робимо в╕дносно Укра╖ни....


НА ХАРК╤ВЩИН╤ СКАСУВАЛИ РЕГ╤ОНАЛЬНИЙ СТАТУС РОС╤ЙСЬКО╥ МОВИ
Про це у Facebook написав депутат Харк╕всько╖ обласно╖ ради Дмитро Булах.


«СУД» В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ ЗААРЕШТУВАВ АКТИВ╤СТА БЕК╤РОВА ДО 11 ЛЮТОГО
Адвокати, посилаючись на здоров'я Бек╕рова, просили для свого п╕дзахисного як запоб╕жний зах╕д...


У КЕРЧЕНСЬК╤Й ПРОТОЦ╤ ЗАСТРЯГЛИ БЛИЗЬКО 170 СУДЕН, ЯК╤ ОЧ╤КУЮТЬ НА ПРОХ╤Д
Про це голова Держприкордонслужби Петро Цигикал сказав в ╕нтерв'ю на телеканал╕ UA|TV


СИНОД УПЦ КП ОБГОВОРИВ, ╤З ЧИМ ╤ТИ НА ОБ’╢ДНАВЧИЙ СОБОР
У регламент╕ Об’╓днавчого собору ма╓ бути враховано, що в╕н ╓ арх╕╓рейським й право голосу...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 27.11.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 27.11.2015
БЛОКАДА

«Покращення» по-кримськи

Под╕╖, що почалися наприк╕нц╕ минулого тижня, без переб╕льшення сколихнули кра╖ну. День р╕чниц╕ Майдану, в╕дзначення якого влада спод╕валась, як ╕ минулого року, перетворити на шоу з в╕двертими елементами п╕ару, натом╕сть мав чимало шанс╕в перетворитися на початок нового Майдану. Спершу освистали та заганьбили президента, який не ризикнув, як то бувало ще минулор╕ч, пройтися ╤нститутською м╕ж людьми, що прийшли вшанувати пам’ять Геро╖в Небесно╖ Сотн╕. П╕сля того актив╕сти Майдану поклали край санкц╕онованому владою концерту ╕ таки провели ╕мпров╕зоване в╕че з╕ сцени, спорудження яко╖ владою було заборонено. Апоге╓м стала акц╕я п╕д ст╕нами Адм╕н╕страц╕╖ Президента на п╕дтримку ╕н╕ц╕йованих Меджл╕сом кримськотатарського народу д╕й, спрямованих проти безсоромного гендлярства з владою окупованого Криму.
Щодо закид╕в у боягузтв╕, то, нав╕ть граючи в шахмати, короля не п╕дставляють. Через те закиди в слабкодухост╕ президентов╕ кра╖ни, яка вже п╕втора року втягнута у в╕йну, як на мене, недоречн╕. Хто-хто, а Петро Порошенко не раз доводив, що хороброст╕ ╕ р╕шучост╕ йому не позичати. ╤ тод╕, коли в к╕нц╕ лютого 2014 року з’являвся без охорони на вулиц╕ Грушевського, ╕ коли в березн╕ того ж року, у намаганн╕ спинити пут╕нський бульдозер, вирушив у вже окупований Крим, ╕ тод╕, коли гуляв по Михайл╕вськ╕й площ╕ навесн╕ 2015-го.
Роздратування народу д╕ями влади, проте, ма╓ вельми серйозн╕ п╕дстави, аби намагатися видавати його за невдоволення купки невдах-марг╕нал╕в, яких вистача╓ у будь-якому сусп╕льств╕. Ми не будемо перераховувати в ц╕й коротк╕й статт╕ вс╕ т╕ п╕дстави, бо сам лише перел╕к ╖х зайняв би тут чимало м╕сця.
В╕зьмемо Крим, бо ж саме в╕д його «доблесно╖» здач╕ Пут╕ну розпочався процес проявлення ╕стинно╖ сут╕ нашо╖ влади. Вже вл╕тку 2014 року влада гендляр╕в протягнула через п╕дконтрольну ╖й, почасти продажну, почасти непрофес╕йну, некомпетентну Верховну Раду закон «Про в╕льну економ╕чну зону Крим». Т╕, хто мають хоч якесь розум╕ння призначення в╕льних економ╕чних зон, були вражен╕, адже у всьому св╕т╕ ╖х створюють для ╕нтенсиф╕кац╕╖ розвитку окремих територ╕й, для припливу туди ╕нвестиц╕й, для якнайповн╕шого сприяння б╕знесу. Тож якщо в св╕т╕, в╕д якого укра╖нська влада вимагала накладення санкц╕й на Рос╕ю, на сп╕впрацю з Кримом зокрема, були дуже подивован╕ таким р╕шенням, то в сам╕й Рос╕╖, а особливо в окупованому Криму, немало пот╕шались над такою запопадлив╕стю хохл╕в, як╕ за грош╕ ладн╕ продати геть все.
Обсяги товар╕в, як╕ завозилися до Криму з материково╖ Укра╖ни, були справд╕ вражаючими. Укра╖на поставляла ст╕льки краму, що Крим просто не м╕г проковтнути т╕╓╖ його к╕лькост╕. Чи ж варто дивуватись, що значна частина, вже з перекле╓ними етикетками, рушила через переправу дал╕ в Рос╕ю? Чи варто дивуватися, що на тому в╕льному товаропотоку, з якого до укра╖нського бюджету не надходило ан╕ коп╕йки, добре наживались д╕лки як в сам╕й Укра╖н╕, так ╕ в Криму, – д╕лки, п╕дкреслимо, як╕ мали безпосередн╕й стосунок до найвищих ешелон╕в влади по обидва боки Перекопу. Останн╓, без сумн╕ву, було першопричиною як появи того схибленого закону, так ╕ його дивовижно╖ живучост╕. А критики щодо нього було предостатньо. Чи чула цю критику наша влада? Певно ж, що так, адже звучала вона в╕д самого початку, ледь не з дня появи того закону, не лише в ЗМ╤, а й у сам╕й Верховн╕й Рад╕. Чи дослухалися до не╖? Ан╕трохи. Нав╕ть коли 20 вересня цього року, не дочекавшись жодно╖ реакц╕╖ в╕д влади, з ╕н╕ц╕ативи Меджл╕су кримськотатарського народу було запроваджено акц╕ю громадянсько╖ блокади поставок товар╕в до Криму, вона, влада, не надто сполошилася. Жирн╕ коти могли дозволити соб╕ почекати, доки ентуз╕азм актив╕ст╕в прохолоне п╕д холодними ос╕нн╕ми дощами та сирими пронизливими в╕трами. Але, д╕дько з ними, з тими котами. Чому до небуденно╖ под╕╖ так байдуже поставилася Верховна Рада? Чому н╕мував уряд? Чого вич╕кував президент? Складалося враження, що наша влада в ун╕сон з тими котами тихо спод╕валася, що рано чи п╕зно вся та буза з╕йде нан╕вець. Скажете, а де ж були анал╕тики-експерти-радники, як╕ мали б попередити нетямовиту владу про безперспективн╕сть т╕╓╖ — чи то страусячо╖, чи хитролисячо╖ тактики, про вс╕ небезпеки, як╕ вона тягне?
Анал╕тики, експерти… Б╕да в т╕м, що наша влада не любить анал╕тик╕в-експерт╕в, як╕ дозволяють соб╕ в╕дм╕нн╕ в╕д ╖╖, влади, бачення ╕ оточу╓ себе радниками, як╕ роблять все що завгодно – коментують д╕╖ пол╕тичних суперник╕в ╕ гол╕в ╕ноземних держав, в╕дбувають в╕д ╕мен╕ заклопотаних владц╕в бриф╕нги, роблять дивн╕ пол╕тичн╕ заяви в теле- та рад╕оеф╕рах, на численних телешоу, але нездатн╕ порадити сво╖м патронам щось справд╕ сутт╓ве. Для того вочевидь потр╕бн╕ дещо ╕нш╕ якост╕, ан╕ж луджена горлянка та вм╕ння збер╕гати розумний вираз обличчя, – скаж╕мо, ч╕тке бачення св╕ту, в якому живемо, анал╕тичний розум, власна точка зору, здатн╕сть ╖╖ в╕дстоювати…
Як би там не було, але все вищезазначене призвело до кризи 21 листопада, коли вимоги обурених безд╕яльн╕стю влади актив╕ст╕в результувалися в п╕дрив╕ к╕лькох опор маг╕стрально╖ ЛЕП. По сут╕, не так важливо, хто саме те вчинив. Важливо те, що народов╕ вочевидь набридла безд╕яльн╕сть влади, яка вже довший час руйну╓ кра╖ну, не забуваючи при тому про сво╖ др╕бн╕ ╕ не дуже др╕бн╕ вигоди.
Треба розум╕ти, що вимоги л╕дер╕в громадянсько╖ акц╕╖ блокади Криму виникли зовс╕м не через заздрощ╕ в╕д того, що хтось безсоромно нажива╓ груб╕ грош╕ на торг╕вл╕ з╕ зданою ворогов╕ територ╕╓ю. Суть тих вимог ╓ значно глибшою. Вона поляга╓ в тому, що влада Укра╖ни ма╓, зрештою, отямитись ╕ визначитись у сво╓му ставленн╕ до Рос╕йсько╖ Федерац╕╖.
Якщо у чи╖йсь запален╕й уяв╕ ця кра╖на й дос╕ продовжу╓ перебувати у статус╕ стратег╕чного та торговельного партнера, якщо хтось вважа╓, що п╕сля всього, що сталося, не повернувши назад сво╖ територ╕╖, не отримавши повно╖ компенсац╕╖ за понищен╕ м╕ста ╕ села, за вбитих, покал╕чених, не отримавши елементарних вибачень, з нею можна ╕ надал╕ п╕дтримувати нормальн╕ стосунки, – то це до псих╕атр╕в.
Якщо це п╕дступний, лютий ворог, який, не приховуючи, зневажа╓ твою нац╕ю, намага╓ться оружною рукою покласти край ╖╖ незалежному ╕снуванню, то ставлення мо╓╖ влади мало б бути геть ╕ншим. Яким саме? Приклад, який надала у в╕второк Туреччина, ╓ ч╕ткою в╕дпов╕ддю на це запитання.
Не можна сид╕ти на двох ст╕льцях, не можна потискати руку руйн╕вников╕ твого дому, вбивц╕ тво╖х р╕дних. Не можна гендлювати ╕з загарбником, з ворогом, що заповзявся поневолити твою кра╖ну, знищити тв╕й св╕т, у той час, коли п╕д його кулями гинуть тво╖ солдати. Категор╕я виг╕дно-невиг╕дно за таких обставин ╓ неприйнятною апр╕ор╕. В цьому сенс╕ не ма╓мо озиратися на будь-чию думку, яка допуска╓ ╕нше, нав╕ть коли вона висловлена поважним та впливовим сус╕дою, який начебто й сто╖ть на тво╓му боц╕, та, насправд╕, чи то не дуже розбираючись в сут╕ того, що в╕дбува╓ться, а чи й заховуючи якусь свою думку, п╕дштовху╓ тебе на хибний шлях – на шлях безчестя.
Так, у понед╕лок на сайт╕ DeutscheWelle секретарем зовн╕шньопол╕тичного в╕домства Н╕меччини паном Март╕ном Шеффером була опубл╕кована заява МЗС ц╕╓╖ кра╖ни, в як╕й н╕мецький уряд закликав укра╖нську владу провести розсл╕дування п╕дриву електроопор ЛЕП, що ведуть до Криму. При тому було заявлено, що уряд Н╕меччини оч╕ку╓ в╕дновлення енергозабезпечення анексованого Рос╕╓ю п╕вострова ╕ неповторення под╕бних ╕нцидент╕в у майбутньому, оск╕льки «пол╕тичний конфл╕кт не ма╓ впливати на як╕сть життя його (Криму) мешканц╕в» (!). Заява ╓ обурливою в сво╖й основ╕, оск╕льки ма╓ ознаки втручання у внутр╕шн╕ справи Укра╖ни, але вона стала можливою виключно внасл╕док повно╖ в╕дсутност╕ ч╕тко╖ позиц╕╖ щодо Криму нашо╖ власно╖ влади. Це вже другий ляпас Укра╖н╕ п╕сля того, як там же, на Deutsche Welle, Т╕м Себастьян публ╕чно в╕дшмагав мого президента.
Як бачимо, позиц╕я нашо╖ влади, яка й дос╕ не може визначитись, що там у нас – незрозум╕ле «АТО», кривавий громадянський конфл╕кт чи в╕дверта агрес╕я сус╕дньо╖ держави, коли чинн╕ укра╖нськ╕ урядовц╕ раз по раз плутаються в тому, плутаються в сьогодн╕шньому статус╕ Криму, ╓ дуже невиразною. То чого ж вимагати в╕д н╕мц╕в, у яких власних проблем вистача╓! Зв╕дси й «пол╕тичний конфл╕кт» ╕ турбота про «як╕сть життя» кинутих напризволяще мешканц╕в Криму.
Не чу╓ пан Шеффер, що насправд╕ в╕дбува╓ться в Криму. Не чу╓… Н╕хто не казав йому про масов╕ обшуки серед киримли, про обшуки мечетей ╕ медресе, про п╕дпали тих же мечетей, про спалений будинок арх╕╓пископа Укра╖нсько╖ православно╖ церкви, про безп╕дставн╕ арешти укра╖нських громадян – киримли й укра╖нц╕в, про вбивства кримських татар, про знущання за етн╕чною ознакою, яке нав╕ть у школах доходить до зв╕рячого побиття та кал╕цтва.
Енергетична блокада Криму в жодному раз╕ не ╓ гарним р╕шенням, адже, на в╕дм╕ну в╕д адм╕н╕стративних об’╓кт╕в окупац╕йно╖ влади, в╕д рос╕йських в╕йськових гарн╕зон╕в, ╖╖ насл╕дки найперше б’ють по перес╕чних мешканцях, незалежно в╕д того, вважають вони себе громадянами Рос╕╖ чи Укра╖ни. Знеструмлення такого великого рег╕ону потенц╕йно несе загрози ╖хньому здоров’ю ╕ життю, нав╕ть попри те, що об’╓кти на кшталт л╕карень, пологових будинк╕в, пекарень etc мають автономне живлення.
Занепоко╓н╕сть н╕мецько╖ сторони, пана Шеффера зокрема, можна зрозум╕ти. Чи непоко╖ть те киримли, як╕ в такий в╕дчайдушний спос╕б намагаються привернути увагу св╕ту до пол╕тичних репрес╕й у Криму, змусити укра╖нську владу вчиняти, нарешт╕, належн╕ д╕╖ на забезпечення прав сво╖х громадян на окупован╕й територ╕╖, – питання риторичне. Адже учасники громадянсько╖ блокади знеструмлюють зовс╕м не осел╕ р╕дн╕ пана Шеффера й ╕нших стурбованих урядовц╕в Н╕меччини, а осел╕ сво╖х родич╕в, у тому числ╕ й сво╖ власн╕.
Сл╕д визнати, що добитися припинення репрес╕й в Криму непросто, й ╕нструмент╕в впливу на окупац╕йну владу зовс╕м небагато. Енергетичний важ╕ль — один з таких ╕нструмент╕в. Але оперувати ним мали б не доведен╕ до в╕дчаю актив╕сти, яких Москва вже затаврувала терористами, а лег╕тимна укра╖нська влада. Це певною м╕рою зменшило б можливост╕ Кремля трактувати так╕ д╕╖, як терористичний акт, аби, скориставшись санкц╕ями, наданими Держдумою, взяти п╕д св╕й «захист» населення потерп╕ло╖ Херсонщини та Микола╖вщини. Це повернуло б г╕дн╕сть влад╕, про яку вона геть забула.
Лише критична ситуац╕я, яка виникла внасл╕док безалаберних, непрофес╕йних ╖╖ д╕й, коли в стил╕ п╕знього Януковича актив╕ст╕в намагалися роз╕гнати за допомогою автоматних приклад╕в, обурення тими д╕ями перес╕чних укра╖нц╕в, зда╓ться, привели ╖╖ трохи до тями. Вже в понед╕лок на зас╕данн╕ уряду було запропоновано поставку товар╕в до Криму припинити. Не дуже зрозум╕ло, щоправда, чому з т╕╓ю ╕н╕ц╕ативою виступив саме м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ, менше з тим, р╕шення про тимчасове призупинення торг╕вл╕ з Кримом було ухвалене.
 Дуже хот╕лося б спод╕ватися, що й «╕нтелектуали» Верховно╖ Ради усв╕домлять, нарешт╕, небезпеку продовження того гендлярства на кров╕, зроблять правильн╕ висновки ╕ припинять його найближчим часом, скасувавши закон про ВЕЗ. При тому було б дуже гарно, якби якась добра душа з-пом╕ж них, не покладаючись на пана Стеця, довела б правду про справжню як╕сть життя в Криму до в╕дома пана Шеффера, а решта, залучившись п╕дтримкою св╕тово╖ сп╕льноти, разом з урядом ╕ президентом доклали б реальних зусиль для захисту прав укра╖нських громадян Криму, ╕ в подальшому робили б активн╕ кроки задля якнайшвидшого повернення Криму в Укра╖ну, бо толерування рос╕йського чобота в Криму та на Донеччин╕, вич╕кування, доки на гор╕ Говерл╕ свисне рак ╕ процесом зв╕льнення Криму заоп╕куються онуки пана Яценюка, може призвести до того, що той чоб╕т опуститься, не доведи, Боже, ще й на Печерськ╕ пагорби.

Валентин БУТ

Знеструмлений Крим. У крамниц╕...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 27.11.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16244

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков