Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 25.12.2015
КАЛИНА — НАША БЕРЕГИНЯ!

П╕д такою назвою в╕дбулось свято в Алуштинськ╕й школ╕-колег╕ум╕ з викладанням укра╖нсько╖ мови. Школа була заснована ще в 1998 роц╕. З того часу випускники колег╕уму щороку висаджували кущ╕ калини на шк╕льному подв╕р’╖, щоб залишити св╕й сл╕д у р╕дн╕й школ╕ на згадку для майбутн╕х покол╕нь. ╢диний р╕к, коли ця традиц╕я була перервана ╕ калину випускники не посадили, — 2014-й...
╤ ось у грудн╕ цього року колег╕анти-актив╕сти етнограф╕чного шк╕льного музею «Берегиня» разом з кер╕вником музею, вчителем англ╕йсько╖ мови Над╕╓ю Михайл╕вною Онищенко, свято розпочали з представлення виставки учн╕вських художн╕х роб╕т ╕з зображенням калини, а також рушник╕в з вишивками ц╕╓╖ рослини, як╕ д╕стали з фонду музею «Берегиня». Учн╕ д╕знались, що слово «калина» походить в╕д давньоукра╖нського «окалити», тобто дуже близьке до слова «закалювати» — оздоровлювати дух ╕ силу. В образ╕ Калини виступила учениця 9 класу Олена Дворецька: «Цар╕вною калиною мене люди звуть. Чар╕вною Укра╖ною мимо води пливуть. Сн╕жно-б╕л╕ кв╕ти я маю навесн╕. Дарую людям щир╕ омр╕ян╕ п╕сн╕. А восени червон╕ я перли одягаю. Про щастя, про долю слова намовляю».
Особливий ╕нтерес у глядач╕в викликала «битва» во╖н╕в св╕тла на «Калиновому мосту», який за легендою був побудований через р╕чку Смородину ╕ розд╕ляв сили Добра ╕ Зла. Перемогу над силами Зла (виконавц╕ ролей учн╕ — Г. Комличенко та М. Костю) зал зустр╕в аплодисментами. Ведуч╕ свята — ╤лля Н╕колайчук, учень 10 класу, та Анастас╕я Захарова, учениця 9 класу, розпов╕ли дв╕ легенди: «Д╕вчина Калина збирала у л╕с╕ ягоди ╕ раптом побачила, що вороги йдуть до села. Вона поб╕гла у село ╕ попередила односельц╕в. См╕ливо кинулись до бою козаки, але в багато раз╕в б╕льше було ворог╕в, як╕ спалили село, а д╕вчину Калину взяли у полон, а пот╕м убили ╖╖. ╤ на тому м╕сц╕ вир╕с кущ калини, який нарекли ╕м’ям д╕вчинки. З тих час╕в калина ╕ стала оберегом укра╖нц╕в, пам’яткою про р╕дну землю».
╤лля розпов╕в ╕ншу легенду про те, як бився козак за волю, за р╕дну кра╖ну, а коли його смертельно поранили в бою, в╕н попросив побратим╕в, щоб насипали могилу в чистому пол╕ ╕ посадили червону калину: «Будуть птахи прил╕тати калиноньку ╖сти. Будуть мен╕ приносити в╕д родини в╕ст╕».
Сьогодн╕ ц╕ давн╕ легенди тривожать серце ╕ душу. Б╕ль за р╕дним кра╓м з кожним днем ста╓ нестерпним, ╕ сльози на очах брин╕ли як у глядач╕в, так ╕ у виконавц╕в. А коли ведуч╕ звернулись до залу за «допомогою» пригадати присл╕в’я про калину, – у зал╕ п╕днявся «л╕с» рук. Д╕ти один за одним вигукували: «У луз╕ калина з кв╕точками, наче мати з д╕точками… Любуйтеся калиною, коли цв╕те, а дитиною, коли росте… Д╕вчина, як у луз╕ калина… Нема╓ цв╕ту б╕льшого, як цв╕т на калин╕, нема╓ в св╕т╕ р╕дн╕шого, як мати дитин╕… Без верби ╕ калини нема╓ Укра╖ни».
На свят╕ «Калина — наша берегиня» у виконанн╕ шк╕льного хору п╕д кер╕вництвом Людмили ╤ван╕вни Цел╕ково╖ прозвучали укра╖нськ╕ п╕сн╕ «Зацв╕ла в долин╕ червона калина», «Ой у луз╕ калина», «У долин╕ кущ калини». Про образ калини в Петрик╕вських розписах розпов╕ла Над╕я Онищенко, кер╕вник шк╕льного музею «Берегиня». Наприк╕нц╕ свята була в╕дновлена традиц╕я щор╕чного висаджування куща калини на подв╕р’╖ школи. Свита Цар╕вни Калини (виконавиця Оленка Дворецька) та цьогор╕чн╕ випускники школи посадили ще одну «сестричку», що прикрасить подв╕р’я школи-колег╕уму. П╕дросте нове покол╕ння ╕, приходячи в калиновий гай, вони будуть згадувати перших укра╖нських випускник╕в, з яких розпочиналась укра╖нська осв╕та в Алушт╕, ╕, можливо, продовжать ╕ дал╕ цю добру традиц╕ю. ╤ щовесни та щоосен╕ в калиновий гай школи-колег╕уму прил╕татимуть птахи, приносячи т╕льки добр╕ в╕ст╕ з Укра╖ни.

Олесь ТАВР╤ЙСЬКИЙ
м. Алушта

ШАНОВН╤ ЧИТАЧ╤!

Оск╕льки жодних оф╕ц╕йних наказ╕в або розпоряджень, що стосуються зм╕ни формату випуску «Кримсько╖ св╕тлиц╕», з моменту окупац╕╖ Криму ми не отримували (а зг╕дно з укра╖нським законодавством, так╕ р╕шення узгоджено приймаються лише сп╕взасновниками засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ або судом), продовжу╓мо готувати до друку щотижнев╕ номери газети ╕ направляти ╖х до ки╖всько╖ друкарн╕. Як ╕ ран╕ше, починаючи з 2002 року, на редакц╕йному сайт╕ щоп’ятниц╕ виставля╓ться електронна верс╕я тижневика, зокрема у pdf-формат╕. Розм╕щену нижче ╕нформац╕ю про умови передплати «Кримсько╖ св╕тлиц╕» та ╕нших культуролог╕чних видань продовжу╓мо публ╕кувати як нагадування «борцям» за ╕нформац╕йний прост╕р Укра╖ни про ╖хн╕ держслужбов╕ зобов’язання перед читачами ╕ державою.

Редакц╕я «КС»

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою -
http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16421

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков