Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2923)
З потоку життя (6092)
Душі криниця (3367)
Українці мої... (1441)
Резонанс (1461)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1647)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА ПЕРЕДАЛА СИР╤╥ НОТУ ПРОТЕСТУ ЧЕРЕЗ В╤ЗИТ «ДЕЛЕГАЦ╤╥» ОКУПАЦ╤ЙНО╥ ВЛАДИ КРИМУ
Укра╖на р╕шуче засуджу╓ оф╕ц╕йн╕ контакти Сир╕йсько╖ Арабсько╖ Республ╕ки з окупац╕йною...


РУЙНАЦ╤Я ╥ХН╤Х СПОД╤ВАНЬ: ТУРЧИНОВ ДАВ ОЦ╤НКУ «ВОЛАННЯМ ТА ПОГРОЗАМ» З БОКУ РОС╤ЙСЬКО╥ ЕЛ╤ТИ
в Укра╖н╕ нема╓ жодного загострення ситуац╕╖, на яке посилаються у сво╖й заяв╕ рос╕йськ╕ депутати.


РПЦ ЗАЯВИЛА, ЩО РОЗРИВА╢ СТОСУНКИ З КОНСТАНТИНОПОЛЕМ
Синод Русько╖ православно╖ церкви визнав неможливим ╖╖ подальше перебування у ╓вхарист╕йному...


РОС╤ЙСЬКА ОКУПАЦ╤Я ЗМУСИЛА УКРА╥НЦ╤В ВИМАГАТИ ВИЗНАННЯ ВЛАСНО╥ ПРАВОСЛАВНО╥ ЦЕРКВИ
Курт Волкер висловив переконання, що п'ять рок╕в тому виглядало немислимим, аби в Укра╖н╕...


ДЖЕМ╤Л╢В: ПУТ╤Н ТРИМА╢ ПРИ СОБ╤ ЗАРУЧНИК╤В, ЩОБ МАТИ «ОБМ╤ННИЙ МАТЕР╤АЛ»
За його словами, якщо Пут╕н врешт╕-решт погодиться на обм╕н, то Укра╖н╕ доведеться в╕ддати за...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 15.01.2016 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 15.01.2016
Юр╕й Щербак: РОС╤ЙСЬКА ЕЛ╤ТА МА╢ ЗУПИНИТИ ПУТ╤НА

За що ж нам «брат» такий?!

Юр╕й Щербак – один ╕з найдосв╕дчен╕ших пол╕тик╕в на пострадянському простор╕. В незалежн╕й Укра╖н╕ в╕н був послом Укра╖ни в ╤зра╖л╕, США та Канад╕. Ран╕ше в╕н прогнозував, що економ╕чн╕ проблеми, зокрема пад╕ння ц╕н на нафту, призведуть до того, що 2017 року почнеться процес розпаду Рос╕╖. В ╕нтерв’ю Рад╕о «Свобода» Юр╕й Щербак розпов╕да╓ про фактори, як╕ можуть вплинути на цей сценар╕й, а також про те, як виникла ╕ до чого може призвести ╕мперська пол╕тика Кремля.
– Я думаю, що справа не лише в економ╕чн╕й складов╕й, а й у психолог╕чних та ╕стор╕ософських факторах, як╕ визначають розвиток Рос╕╖. Я спов╕дую теор╕ю кари Божо╖, Божого покарання за гр╕хи людини чи народу. Мен╕ зда╓ться, що 2017 р╕к буде дуже серйозною датою, бо буде стор╕ччя криваво╖, найстрашн╕шо╖ революц╕╖, яка колись в╕дбувалась у св╕т╕. Мен╕ зда╓ться, що гр╕хи, як╕ мали м╕сце п╕д час революц╕╖ та громадянсько╖ в╕йни, – масов╕ страти, абсолютно несправедлив╕ репрес╕╖ – ще повернуться. Таким чином, перша частина мого прогнозу – метаф╕зична. Мен╕ зда╓ться, що наближа╓ться до цього Рос╕я. Справа в тому, що Рос╕я – сильна, коли вона веде справедлив╕ в╕йни, коли вона захища╓ться. Це було п╕д час в╕йни 1941-1945 рок╕в, коли перемогли нацистських окупант╕в. Зараз Рос╕я вплуталась в абсолютно безв╕дпов╕дальн╕, несправедлив╕ в╕йни.
Я думаю, що за всього псевдомасового ентуз╕азму народних мас у Рос╕╖, як╕ п╕дтримуються оф╕ц╕йною пут╕нською пропагандою, у глибин╕ душ╕ рос╕яни розум╕ють, що в╕йни – несправедлив╕: як проти Укра╖ни, так ╕ проти Сир╕╖. Тому що Сир╕я взагал╕ не належить до нац╕ональних ╕нтерес╕в Рос╕╖, Рос╕я не мала вплутуватись у цю в╕йну. А вже в╕йна Рос╕╖ проти Укра╖ни – це щось жахливе, це найб╕льший гр╕х перед Богом, перед православ’ям, перед рел╕г╕╓ю, перед сов╕стю, перед мораллю.
Ус╕ ц╕ фактори накладаються на економ╕чну ситуац╕ю, на пад╕ння ц╕н на нафту, на пад╕ння попиту на газ, на все, чим Рос╕я козиряла. Рос╕я проголошувала себе газовою ╕мпер╕╓ю, державою, яка може диктувати ╕ншим народам свою волю, користуючись енергетичною збро╓ю. Ц╕ фактори зникли, Рос╕я зараз поверта╓ться обличчям до дуже жорстоко╖ д╕йсност╕. Усе це дало мен╕ можлив╕сть ось так уявити соб╕ цей ╕сторичний процес. 2017 року цей стол╕тн╕й цикл завершу╓ться ╕ принесе, на м╕й погляд, серйозн╕ негаразди Рос╕╖. Це, зв╕сно, трапиться в тому випадку, якщо якимось чином не приберуть Пут╕на – людину, яка призвела до тако╖ ситуац╕╖, втягнувши Рос╕ю в ц╕ несправедлив╕ в╕йни ╕ в конфл╕кт ╕з Туреччиною, – це все дуже серйозн╕ фактори, як╕ впливають на ╕сторичний процес ╕ на розвиток Рос╕╖. ╤ ел╕ти – серед в╕йськових, серед пол╕тик╕в – мають зупинити Пут╕на.
– Якщо в╕рити соц╕ологам, зараз Рос╕я – ╓дина, як н╕коли. Б╕льш╕сть об’╓днана в патр╕отичному порив╕, символом якого ╓ Пут╕н. Ви розум╕╓те секрет зачарованост╕ пут╕н╕змом? Чому Пут╕н так легко зум╕в придушити опозиц╕ю ╕, незважаючи на вс╕ викриття корупц╕╖ в його оточенн╕, залиша╓ться кумиром м╕льйон╕в?
– Так, вони формально п╕дтримують його, згуртувались навколо Пут╕на, н╕бито. Але це, мен╕ зда╓ться, таке ж згуртування, як згуртування довкола Стал╕на ╕ довкола Г╕тлера, коли Н╕меччина вела в╕йни. Це все – тимчасов╕ процеси, як╕ породжен╕ пропагандою ╕ певними економ╕чними усп╕хами, як╕ були в Рос╕╖. Але це дуже швидко розв╕ю╓ться перед обличчям суворо╖ економ╕чно╖ та психолог╕чно╖ д╕йсност╕. Люди чутлив╕ до того, що десь в╕дбуваються в╕йни, як╕ не ╓ оборонними, справедливими. Тим б╕льше, що величезну роль в╕д╕гра╓ фактор невизначеност╕.
Зараз н╕хто не може сказати, як розгорнуться под╕╖ 2016 року, тому що 2014-го ╕ 2015-го вони були абсолютно непередбачуван╕, неспод╕ван╕. Люди в Укра╖н╕ були просто шокован╕, коли раптом Укра╖ну звинуватили в тому, що тут пану╓ нацистський, «бандер╕вський» режим, коли люди тут прекрасно розум╕ли, що це не так. Ус╕ ц╕ реч╕, зв╕сно, справляють сильне враження, особливо якщо застосову╓ться концентрована, ц╕леспрямована пропаганда на людей недостатньо по╕нформованих, як╕ не зовс╕м розум╕ють, що в╕дбува╓ться у св╕т╕, ╖х досить легко дезор╕╓нтувати.
– Ви дивитесь рос╕йське телебачення?
– Н╕, але щодня в╕дв╕дую рос╕йськ╕ сайти. Рос╕йськ╕ канали я не дивлюсь. Це – револьверна пропаганда. Вона не розпов╕да╓ ╕нформац╕ю, вона просто людину намага╓ться розстр╕ляти. Я не можу терп╕ти цю пропаганду.
– Ви говорили в ╕нтерв’ю «5-му каналу», що вважа╓те найголовн╕шим досягненням Укра╖ни минулого року те, що вона може ╕снувати без економ╕чних зв’язк╕в з Рос╕╓ю. Ви вважа╓те, що ц╕ зв’язки не сл╕д в╕дновлювати в рамках майбутньо╖ нормал╕зац╕╖ в╕дносин м╕ж двома кра╖нами, чи ця нормал╕зац╕я взагал╕ неможлива п╕сля в╕йни на сход╕ Укра╖ни?
– Почнемо з того, що не можна говорити слово «назавжди» – цього бути не може, тому що ми — сус╕ди. Незважаючи на траг╕чн╕ обставини, як╕ склались сьогодн╕, ми все одно залиша╓мось сус╕дами. Я переконаний ╕ хот╕в би в╕рити, що Рос╕я повернеться на ╓вропейський демократичний шлях. Я думаю, що якийсь потенц╕ал у ц╕й кра╖н╕ все-таки збер╕гся.
Зв╕сно, сус╕дськ╕ зв’язки мають бути в╕дновлен╕ – це було б в ╕нтересах наших народ╕в, це зрозум╕ло. В Укра╖н╕ нема╓ таких кровожерливих людей, як╕ б хот╕ли в╕чно╖ в╕йни з Рос╕╓ю, це просто неможливо. Зрештою, це шкодить ╕ Укра╖н╕. Якщо говорити про катастроф╕чн╕ под╕╖ в Рос╕╖, то я ще до цього додаю у сво╖х статтях, що ц╕ под╕╖ можуть тяжко вплинути ╕ на Укра╖ну, бо хвил╕ б╕женц╕в можуть п╕ти в Укра╖ну, м╕льйони людей, таким чином ╕ тут буде дуже важка ситуац╕я створена. Тому нам не треба рад╕ти нещастям, як╕ чекають наш╕ народи, – це неправильно, це нерозумно, просто аморально. Зараз ситуац╕я така, що в Укра╖н╕ накопичилась достатня к╕льк╕сть людей, як╕ вважають Рос╕ю головним ворогом Укра╖ни, справедливо вважають, п╕сля того, що зробила Рос╕я з Укра╖ною. Це — активн╕ люди, як╕ втратили сво╖х друз╕в, сво╖х близьких на в╕йн╕. Це — люди, як╕ воювали з рос╕йськими солдатами, з рос╕йськими бойовиками. Тому вони не допустять зрадницько╖, на ╖хню думку, швидко╖ нормал╕зац╕╖ в╕дносин або якихось та╓мних угод, у чому вони часто звинувачують укра╖нське кер╕вництво, що, мовляв, укра╖нський президент ╕ уряд веде та╓мн╕ переговори з Пут╕ним, ╕дуть на як╕сь поступки. Це — потенц╕ал, з одного боку.
А з ╕ншого боку, переор╕╓нтування укра╖нського експорту на кра╖ни третього св╕ту. Зараз надзвичайно у нас зр╕с агропромисловий потенц╕ал, великий вив╕з продукт╕в харчування йде в кра╖ни Магрибу, в кра╖ни Аз╕╖. Зараз в╕дкрились ринки в ╢вроп╕, вони, зв╕сно, досить заповнен╕, але, тим не менше, ми в╕римо в те, що ╕ тут за активност╕ наших б╕знесмен╕в можна в╕дкрити можливост╕ для ведення б╕знесу. Тому не ╓ акс╕омою те, що Укра╖на не може прожити без Рос╕╖. Ми не отриму╓мо рос╕йського газу, не дуже тепло в наших квартирах, зараз 17-18 градус╕в, але ми терпимо, ми не отриму╓мо рос╕йського газу, але ми можемо ╕снувати.
Так само ╕ з експортом молочних ╕ м’ясних продукт╕в – так, важко буде, але переор╕╓нту╓мось. Зрештою, ╕ Рос╕я втратить, бо ╖й доводиться зараз завозити продукти з якихось абсолютно екзотичних ринк╕в ╕ втрачати такий величезний ╕ р╕зноман╕тний укра╖нський ринок. Тому я не думаю, що в найближч╕й перспектив╕ буде в╕дновлений величезний обсяг торг╕вл╕, який ╕снував за Януковича. Укра╖на буде переор╕╓нтуватись на ╕нш╕ ринки. Насамперед, нам треба зб╕льшити наш експорт до ╢вропи. Очевидно, це ╕ станеться. Це не так швидко: зрозум╕ло, що будуть велик╕ складнощ╕, особливо, що стосу╓ться ╓вропейських норматив╕в, – це дуже дорога р╕ч. Але якщо наш╕ п╕дпри╓мства будуть сертиф╕кован╕ за ╓вропейськими нормативами ╕ регламентами, то це буде дуже велике досягнення.
Ось-ось буде зона в╕льно╖ торг╕вл╕ в╕дкрита з Канадою – це величезний ринок, це ринок США ╕ Мексики. Зараз в╕дбуваються усп╕шн╕ переговори з ╤зра╖лем щодо зони в╕льно╖ торг╕вл╕. Якщо будуть так╕ три зони: ╓вропейська, ╕зра╖льська ╕ канадська – це досить сильний компенсатор тих втрат, як╕ були неминуч╕ при згортанн╕ наших операц╕й ╕з Рос╕╓ю.
– Юр╕ю Миколайовичу, Ви стали членом «Руху за Укра╖ну в НАТО», який очолив колишн╕й Президент Укра╖ни Леон╕д Кравчук. Чи можна сказати, що рух усп╕шно працю╓?
– Можна буде сказати, що в╕н усп╕шно виконав сво╓ завдання, якщо в╕дбудеться всенародний референдум, на якому, як ми вважа╓мо, до 70% висловлять свою волю бути членами НАТО. Ми хочемо, щоб воля народу була врахована так само, як п╕д час проведення референдуму про незалежн╕сть Укра╖ни, щоб не було пот╕м запитань, що це було р╕шення групи пол╕тикан╕в або член╕в Верховно╖ Ради, – це ма╓ бути, зв╕сно, р╕шення народу. Дивовижн╕ реч╕ в╕дбуваються: ось зараз проводили соц╕олог╕чне досл╕дження в районах, прилеглих до окупованих район╕в на Донбас╕, там нульова була п╕дтримка участ╕ Укра╖ни в НАТО, а зараз 29% п╕дтриму╓. Це дуже ц╕кавий зсув. Я вже не кажу про те, що в зах╕дних ╕ центральних областях дуже високий в╕дсоток п╕дтримки цього руху. Звичайно, питання вступу до НАТО вир╕шу╓ться не т╕льки референдумом, хоча це дуже важлива складова частина, але це комплексне надскладне пол╕тичне, в╕йськове питання. Це — ╕ сум╕сн╕сть наших арм╕йських стандарт╕в з╕ стандартами НАТО, це ╕ економ╕чн╕ проблеми, це, врешт╕-решт, л╕кв╕дац╕я корупц╕╖ тощо – складний комплекс проблем. Зрозум╕ло, зв╕сно, що Рос╕я не буде нейтральна до цього р╕шення.
Ми дума╓мо, що якщо триватимуть в╕дносини в╕йни та ненавист╕, прагнення Рос╕╖ знищити Укра╖ну як незалежну державу, то буде ухвалене р╕шення щодо вступу в НАТО. З ╕ншого боку, ми просто не зна╓мо, як буде НАТО адаптуватись до нових умов. 2016 р╕к покаже дуже багато чого. Якщо буде розширення агресивних устремл╕нь Пут╕на, скаж╕мо, поблизу Балт╕йських кра╖н або поблизу Польщ╕, десь на територ╕ях, п╕дконтрольних НАТО, це дуже серйозно пог╕ршить геопол╕тичну ситуац╕ю ╕ може призвести до радикал╕зац╕╖ позиц╕й самого НАТО. Тому що НАТО зараз займа╓ досить обережну позиц╕ю, розум╕ючи, що ма╓ справу з ядерною кра╖ною, з непередбачуваним кер╕вником.

Дмитро ВОЛЧЕК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 15.01.2016 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16502

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков