Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2923)
З потоку життя (6092)
Душі криниця (3367)
Українці мої... (1441)
Резонанс (1461)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1647)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«╤ ОЖИВУ, ╤ ДУШУ В╤ЛЬНУ НА ВОЛЮ ╤З ДОМОВИНИ ВОЗЗОВУ»
Б╕льшост╕ народ╕в властивий - в т╕й чи ╕нш╕й форм╕ - культ предк╕в як основа пам'ят╕ роду й...


ВИЗВОЛЕННЯ ДОНБАСУ ╤ КРИМУ СТО РОК╤В ТОМУ
Нещодавно в Ки╓в╕ вийшла друком книга ╕сторика Серг╕я Коваленка «Пох╕д запорожц╕в на Донбас...


П╤ДЗЕМНИЙ БАТУРИН: МАЗЕПИНСЬК╤ ВАЛИ ТА СХОДИ В ТА╢МНИЦЮ
Археологи досл╕джують «глибинну» ╕стор╕ю Гетьмансько╖ столиц╕


МИ ВИЖИЛИ В ТОМУ ПЕКЛ╤, ЩОБ РОЗПОВ╤СТИ ПРАВДУ ЛЮДЯМ…
Вже дорослою людиною Ра╖с╕ Майстренко довелося почути спогади ╕нших людей. Тих киян, як╕,...


29 СЕРПНЯ – ЧЕТВЕРТА Р╤ЧНИЦЯ ╤ЛОВАЙСЬКО╥ ТРАГЕД╤╥
Насправд╕ пут╕нський «зелений коридор» став для наших в╕йськових справжньою дорогою...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














Гостям Севастополя



FaceBook

Twitter









оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 15.01.2016 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 15.01.2016
ДЕЯК╤ СТОР╤НКИ З ╤СТОР╤╥ ТВОРЕННЯ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРА╥НИ
В╕тал╕й ЛАЗОРК╤Н

Книга в газет╕

Продовження.
Поч. у № 34-52 (2015 р.) — № 1-2

В╕тал╕й ЛАЗОРК╤Н
ДЕЯК╤ СТОР╤НКИ З ╤СТОР╤╥ ТВОРЕННЯ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРА╥НИ


«Кримська св╕тлиця» публ╕ку╓ газетний вар╕ант книги полковника В╕тал╕я Лазорк╕на, одного ╕з засновник╕в Збройних Сил Укра╖ни ╕ Сп╕лки оф╕цер╕в Укра╖ни, про ╕стор╕ю творення Укра╖нського в╕йська, ╕ зверта╓ться ╕з закликом до видавц╕в та потенц╕йних спонсор╕в п╕дтримати видання повно╖ верс╕╖ книги. Звертатися з пропозиц╕ями можна на електронну адресу редакц╕╖ — kr_svit@meta.ua, або автора — vlazorkin@ukr.net.

На мене добре враження одразу справив заступник начальника ЦНД╤ з виховно╖ роботи кап╕тан 1-го рангу Бадах Юр╕й Горд╕йович. Крупно╖ статури, гарн╕ вуса, – зовн╕ Юр╕й Горд╕йович був схожий на справжнього козака, героя ╕сторичних укра╖нських легенд.
В╕н уважно ставився до кожного прац╕вника, знав ╖хн╕ потреби ╕ схильност╕, допомагав ╖м у будь-як╕й житт╓в╕й ситуац╕╖ та в службових проблемах.
Я згадав, що на 3-му з’╖зд╕ Сп╕лки оф╕цер╕в Укра╖ни в актов╕й зал╕ Будинку оф╕цер╕в Ки╖вського гарн╕зону саме цей морський оф╕цер запропонував мою кандидатуру для обрання мене головою Сп╕лки оф╕цер╕в, хоча я його ╕ не знав. Таким був Юр╕й Горд╕йович...
П╕сля нашого знайомства ╤ван Федорович запропонував подивитися м╕й робочий каб╕нет, який знаходився поруч з його каб╕нетом. Це була простора св╕тла к╕мната з кв╕тами на п╕дв╕коннях. Каб╕нет мен╕ сподобався, в╕н був добре пристосований для проведення робочих нарад.
Не звол╕каючи, я приступив до виконання сво╖х обов’язк╕в заступника з науково╖ роботи начальника ЦНД╤ МОУ. Ця посада давала мен╕ можлив╕сть безпосередньо вплинути на процеси розбудови Збройних Сил Укра╖ни на науков╕й основ╕, оск╕льки для мене вже стали очевидними прорахунки в оборонному буд╕вництв╕, зроблен╕ за останн╕ два роки.
Наступного дня генерал-майор Лос╓в пров╕в загальн╕ збори прац╕вник╕в ╕нституту, де в╕дрекомендував колективу свого нового заступника з науково╖ роботи.
Я коротенько розпов╕в свою б╕ограф╕ю, про сво╖ науков╕ здобутки, в╕дпов╕в на запитання ╕ запросив начальник╕в наукових управл╕нь до себе в каб╕нет на нараду.
На час мого призначення ╕нститут нал╕чував 360 ос╕б списочного складу, у тому числ╕ в ╕нститут╕ працювало 3 доктори наук ╕ 42 кандидати наук.
╤нститут у сво╓му склад╕ нал╕чував п’ять наукових управл╕нь ╕ дек╕лька окремих наукових лаборатор╕й, мав св╕й обчислювальний центр, друкарню, б╕бл╕отеку, сан╕тарну частину, автомоб╕льний гараж, де було дек╕лька машин, ╕ взвод обслуговування житт╓д╕яльност╕ ╕нституту.
Найголовн╕шим було те, що ╕нститут мав усп╕шне минуле як сол╕дний науково-досл╕дний колектив з╕ сво╖ми науковими здобутками ╕ традиц╕ями, що давало п╕дстави спод╕ватися на подальшу творчу усп╕шну роботу над проблемами оборонного буд╕вництва Укра╖ни.
До мене на нараду прибули начальники наукових управл╕нь, окремих в╕дд╕л╕в ╕ лаборатор╕й. Серед них були полковник Григор╕й Пилипович, полковник В╕ктор Шелест, полковник Олекс╕й Загорка, як╕ стали мо╓ю над╕йною опорою в науков╕й робот╕.
З особливим теплом я згадую про справжнього науковця високого р╕вня, принципового ╕ вимогливого товариша, тод╕ ще кандидата техн╕чних наук, полковника Олекс╕я Загорку, який д╕йсно зробив св╕й достойний внесок у розвиток в╕йськово╖ науки, зокрема, у розвиток нових систем протипов╕тряно╖ оборони ╕ тактики ╖хнього застосування, у зд╕йснення пуск╕в ракет морського базування, у п╕дготовку наукових кадр╕в.
Нин╕ полковник у в╕дставц╕ Загорка Олекс╕й Миколайович, доктор в╕йськових наук, професор, заслужений д╕яч науки ╕ техн╕ки, продовжу╓ свою наукову д╕яльн╕сть на користь Збройним Силам Укра╖ни.
На нарад╕ з’ясувалося, що на помилкове р╕шення м╕н╕стра оборони Костянтина Морозова, яке було прийняте за поданням його друга генерал-лейтенанта ав╕ац╕╖ Володимира Антонця, про об’╓днання двох вид╕в Збройних Сил – В╕йськово-пов╕тряних Сил ╕ в╕йськ Протипов╕тряно╖ оборони в один вид – В╕йська Пов╕тряно╖ оборони, було зд╕йснено об’╓днання двох наукових управл╕нь — ав╕ац╕йного ╕ протипов╕тряно╖ оборони в одне.
Таке об’╓днання наукових управл╕нь створювало певну кон’юнктурну залежн╕сть в╕д непродуманих р╕шень командування таким видом Збройних Сил, саме проведення наукових досл╕джень ╕ прийняття об’╓ктивних науково об╜рунтованих р╕шень стосовно побудови ешелоновано╖ оборони Укра╖ни, стосовно м╕сця ╕ рол╕ в╕дпов╕дних род╕в в╕йськ в операц╕ях, зокрема, в завданн╕ упереджувального ракетно-ав╕ац╕йного удару по в╕йськах противника та в проведенн╕ в╕дбиття ракетно-ав╕ац╕йних удар╕в противника на початковому етап╕ збройно╖ агрес╕╖. Як показала практика оборонного буд╕вництва, ц╕ побоювання були небезп╕дставними. У в╕йн╕ Рос╕╖ проти Укра╖ни в Криму ╕ на Донбас╕ укра╖нськ╕ Збройн╕ Сили не збили жодного рос╕йського в╕йськового л╕така або вертольота, чим показали свою повну бойову неспроможн╕сть.
Тому для виправлення ситуац╕╖, що склалася на ос╕нь 1993 року, я поставив завдання полковнику Григор╕ю Пилиповичу ╕ полковнику Олекс╕ю Загорц╕ розробити в╕дпов╕дн╕ зм╕ни до орган╕зац╕йно-штатно╖ структури ╕нституту з метою в╕дновлення наукового управл╕ння ВПС ╕ наукового управл╕ння в╕йськ ППО як окремих наукових управл╕нь.
Кр╕м того, я поставив завдання начальникам ус╕х наукових п╕дрозд╕л╕в сконтактуватися з в╕дпов╕дними командувачами вид╕в ╕ род╕в в╕йськ Збройних Сил та стати ╖хн╕ми позаштатними науковими консультантами ╕ разом з ними готувати необх╕дн╕ науково об╜рунтован╕ р╕шення.
З боку начальника ЦНД╤ генерал-майора Лос╓ва ╤вана Федоровича щодо мо╖х р╕шень заперечень не було, оск╕льки в них був нам╕р посилити науковий вплив на в╕йськове кер╕вництво.
Кр╕м того, ╤ван Федорович збирався у чергову в╕дпустку, п╕сля яко╖ планував зв╕льнятися з в╕йськово╖ служби, а тому лягти на обстеження до шпиталю. В╕н був зв╕льнений у запас за станом здоров’я 31 грудня 1993 року. Тож увесь тягар кер╕вництва ╕нститутом лягав на мо╖ плеч╕.
Першочерговим сво╖м завданням як кер╕вника ╕нституту я вбачав необх╕дн╕сть привернути увагу м╕н╕стра оборони генерал-полковника В╕тал╕я Радецького ╕ начальника Генерального штабу генерал-полковника Анатол╕я Лопати до д╕яльност╕ ╕нституту ╕ його наукових досягнень. Я вважав, що ЦНД╤ МОУ ма╓ стати важливим ╕ необх╕дним ╕нструментом для них в оборонному буд╕вництв╕. Це зумовило мо╓ р╕шення про п╕дготовку необх╕дних матер╕ал╕в ╕ схем з викладенням повно╖ структури проходження ф╕нансових поток╕в на наукову д╕яльн╕сть в М╕н╕стерств╕ оборони Укра╖ни.
Такий матер╕ал ставив на сво╖ м╕сця в ╕╓рарх╕╖ М╕н╕стерства оборони розпорядник╕в ф╕нанс╕в, вид╕лених на науков╕ роботи, замовник╕в наукових роб╕т та ╖хн╕х в╕дпов╕дальних виконавц╕в, робив ч╕ткою ╕ зрозум╕лою схему ф╕нансування науково╖ роботи м╕н╕стерства. В╕дпов╕дальним за цю роботу я призначив досв╕дченого науковця полковника Загорку.
У начальника ЦНД╤ було три заступники: заступник з науково╖ роботи, який в╕дав науковою роботою, керував ус╕м процесом виконання наукових досл╕джень та п╕дготовкою зв╕т╕в ╕ вважався першим заступником начальника ╕нституту; заступник з виховно╖ роботи, який в╕дпов╕дав за морально-психолог╕чний стан колективу ╕нституту; заступник з матер╕ально-техн╕чного забезпечення житт╓д╕яльност╕ ╕нституту.
Як я вже згадував, заступником з виховно╖ роботи був досв╕дчений оф╕цер, кап╕тан 1-го рангу Бадах Юр╕й Горд╕йович, кандидат ╕сторичних наук, колишн╕й викладач Ки╖вського вищого в╕йськово-морського училища.
Заступником з матер╕ально-техн╕чного забезпечення був п╕дполковник Скрипник Олександр Дмитрович, комун╕кабельний ╕ д╕ловий оф╕цер. До свого призначення в ╕нститут Олег Дмитрович був старшим оф╕цером речово╖ служби Ки╖вського в╕йськового округу.
Мен╕ в керуванн╕ житт╓д╕яльн╕стю ╕нституту добре допомагали ╕ Юр╕й Горд╕йович, ╕ Олександр Дмитрович. Ус╕ питання, як╕ виникали, вони вир╕шували нев╕дкладно й як╕сно, а проблем, що п╕дкидала нам економ╕чна ситуац╕я в кра╖н╕, ставало все б╕льше.
Так, наприклад, п╕д час подання поточних документ╕в мен╕ на п╕дпис начальник стройового в╕дд╕лу допов╕в, що прац╕вники б╕бл╕отеки ╕нституту з╕бралися зв╕льнятися з роботи через велику зайнят╕сть, в╕дносно невелику зароб╕тну плату ╕ проблеми з куп╕влею продукт╕в для родин.
Справа у тому, що ц╕ прац╕вники б╕бл╕отеки мали великий стаж роботи в ╕нститут╕, могли напам’ять знайти, де знаходиться та чи ╕нша л╕тература, а тому оперативно забезпечували науковц╕в необх╕дними матер╕алами.
Нов╕ прац╕вники на ╖хньому м╕сц╕ стануть витрачати б╕льше часу на пошуки, а в╕д того почнуться нов╕ проблеми з виконанням наукових роб╕т.
Тому я негайно викликав прац╕вник╕в б╕бл╕отеки ╕ пров╕в з ними просту людську бес╕ду на тему, як╕ в них проблеми ╕ як ╖м допомогти.
Одна з прац╕вниць пожал╕лася, що нема╓ змоги нав╕ть курку купити на базар╕, — стало дорого. В ╕нших були т╕ ж сам╕ проблеми.
Я пояснив ╖м, що вони з ╖хн╕м досв╕дом роботи дуже потр╕бн╕ ╕нституту, а тому ми пошука╓мо вих╕д разом. Нев╕дкладно я покликав Юр╕я Бадаха й Олександра Скрипника, щоб порадитись з ними, що ми можемо зробити для наших прац╕вник╕в у ц╕й економ╕чн╕й скрут╕, що сталася в Укра╖н╕.
Ми з’ясували, що п╕д Ки╓вом, у к╕лометрах тридцяти, ╓ птахофабрика, де можна регулярно закуповувати ╖╖ продукц╕ю за в╕дпускними ц╕нами, що сутт╓во нижче базарних. В ╕нститут╕ за штатним розписом була вантаж╕вка, якою можна привозити цю продукц╕ю.
Залишилося правильно орган╕зувати весь процес закуп╕вл╕, доставки ╕ роздач╕ продукц╕╖ птахофабрики, це завдання я ╕ поклав на заступника начальника ЦНД╤ з матер╕ально-техн╕чного забезпечення п╕дполковника Скрипника. А Юр╕я Горд╕йовича я попросив подбати про те, щоб не було часом ображених ╕ скривджених п╕д час ц╕╓╖ загот╕вельно╖ операц╕╖.
Наступного дня п╕дполковник Скрипник зателефонував на птахофабрику ╕ домовився з ╖╖ кер╕вництвом про ц╕ни ╕ про час закуп╕вл╕ ╖хньо╖ продукц╕╖, спланував рейс автомоб╕ля, з╕брав необх╕дн╕ кошти ╕ допов╕в мен╕ про готовн╕сть до ви╖зду, а я, вислухавши допов╕дь, дозволив йому виконувати таку важливу для ╕нституту м╕с╕ю.
П╕д час об╕ду мен╕ при╓мно було спостер╕гати, як ч╕тко п╕дполковник Скрипник орган╕зував роботу пункту роздач╕ привезено╖ продукц╕╖ птахофабрики по п╕дрозд╕лах ╕нституту для уникнення скупчення людей та з дотриманням ус╕х правил сан╕тарно╖ г╕г╕╓ни.
А ще при╓мн╕ше було спостер╕гати за рад╕сними очима цив╕льних прац╕вник╕в ╕нституту, як╕ на дек╕лька дн╕в зможуть тепер забезпечити членам сво╖х родин смачн╕ страви. Так╕ операц╕╖ ми регулярно практикували за потребою прац╕вник╕в.
Наступного дня м╕й заступник з виховно╖ роботи, кап╕тан 1-го рангу Юр╕й Бадах, допов╕в мен╕ про позитивн╕ зм╕ни у настроях в колектив╕ ╕ серед цив╕льних прац╕вник╕в ╕нституту, ╕ серед в╕йськових науковц╕в, як╕ на соб╕ в╕дчули реальну турботу свого кер╕вництва.
Якось Юр╕й Горд╕йович зайшов до мене в каб╕нет ╕ розпов╕в, що в ╕нститут╕ була заведена практика притримувати у час╕ присво╓ння чергових в╕йськових звань, що негативно впливало на настр╕й ╕ ефективн╕сть роботи наших оф╕цер╕в-науковц╕в, оск╕льки присво╓ння чергового в╕йськового звання – це невеличка, але прибавка до зарплати, а ще одна з╕рочка на погон╕ дода╓ поваги ╕ впевненост╕ у соб╕ як у оф╕цер╕.
Тож я попросив Юр╕я Горд╕йовича п╕дготувати мен╕ весь список оф╕цер╕в, ми мали проанал╕зувати, як виправити ситуац╕ю, що склалася. В╕н нев╕дкладно з╕брав ус╕ дан╕ ╕ прийшов до мене з готовою допов╕ддю. Ми почали розбиратися по╕менно, кому ╕ за що затримано чергове в╕йськове звання.
Виявилося, що лише один оф╕цер заслуговував на затримку через свою побутову повед╕нку, бо колись був затриманий патрулем у нетверезому стан╕ на вулиц╕.
Я викликав до себе безпосереднього начальника цього оф╕цера, ╕ в╕н мен╕ надав вичерпну ╕нформац╕ю про те, що ця людина ╓ принциповим ╕ вимогливим до себе оф╕цером, добрим фах╕вцем, всю роботу викону╓ вчасно ╕ з доброю як╕стю. Та, на жаль, такий прикрий випадок ╕з затриманням його в╕йськовим патрулем був, за що його ╕ було покарано.
Тод╕ я викликав на бес╕ду самого винуватця ц╕╓╖ ╕стор╕╖. Це д╕йсно був прив╕тний, стрункий, спортивно╖ статури, добре ф╕зично розвинутий ╕ п╕дтягнутий оф╕цер, який сво╓ю зовн╕шн╕стю викликав до себе певну симпат╕ю. Я запитав у нього про науков╕ досл╕дження, що в╕н веде, та як╕ в нього плани на майбутн╓.
Оф╕цер ч╕тко допов╕в суть досл╕джень, що в╕н проводить, ╕ про оч╕куван╕ результати. Щодо план╕в – служити дал╕ в колектив╕ ╕нституту.
Тод╕ я спитав, за який такий прикрий випадок його покарали. У в╕дпов╕дь в╕н мен╕ розпов╕в ц╕лу детективну ╕стор╕ю, яка з ним сталася.
В╕н запевнив, що не дружить з алкоголем, бо займа╓ться спортом, а у той прикрий веч╕р п╕сля роботи його запросив колега до бару п╕дняти келих з приводу його дня народження, в╕д чого в╕н не в╕дмовився. Вони разом з ╕ншими друзями прив╕тали ╕менинника ╕ випили дек╕лька келих╕в за його здоров’я. Пот╕м роз╕йшлися кожен у сво╖х справах.
Оф╕цер проходив повз великий магазин у центр╕ Ки╓ва, як побачив, що дво╓ м╕л╕ц╕онер╕в пристають до його знайомо╖ д╕вчини, яка намага╓ться позбутися ╖хньо╖ компан╕╖. В╕н зупинився ╕ наказав м╕л╕ц╕онерам припинити дошкуляти д╕вчин╕, що в╕н ╖╖ зна╓ ╕ проведе ╖╖.
Та м╕л╕ц╕онери розлютилися ╕ почали атакувати оф╕цера, який з легк╕стю ╖х подолав. Але тут п╕дскочили ще дек╕лька м╕л╕ц╕онер╕в, як╕ оточили його, ╕ в цей момент, як на зло, поруч проходив в╕йськовий патруль ╕ побачив штовханину оф╕цера з м╕л╕ц╕онерами.
М╕л╕ц╕онери в усьому звинуватили оф╕цера — ╕ в напад╕ на них, ╕ в порушенн╕ громадського порядку, а тут ще й додався запах алкоголю... Патруль забрав оф╕цера до комендатури, ╕ в╕н потрапив у список затриманих у цей день на допов╕дь в╕йськовому коменданту Ки╖вського гарн╕зону в╕д чергового по комендатур╕.
В╕йськовий комендант Ки╖вського гарн╕зону без зайвих з’ясовувань направив представлення про затримання оф╕цера до начальника ЦНД╤ генерал-майора Лос╓ва, який суворо покарав його за порушення громадського порядку та вживання алкогольних напо╖в.
╤нших дисципл╕нарних стягнень у оф╕цера не було за всю його в╕йськову службу, в╕н як науковець був на доброму рахунку, писав кандидатську дисертац╕ю, тож п╕дстав не в╕рити йому в мене не було.
П╕сля ц╕╓╖ розмови з оф╕цером я викликав кап╕тана 1-го рангу Бадаха ╕ його безпосереднього начальника. Порадившись утрьох, ми д╕йшли згоди, що наступного тижня мен╕ безпосередн╕й начальник оф╕цера пода╓ рапорт про його заохочення, п╕сля чого я зн╕маю стягнення.
Так ми ╕ зробили. А до Дня Збройних Сил Укра╖ни цей оф╕цер разом з ╕ншими оф╕церами ╕нституту в урочист╕й святков╕й обстановц╕ отримав в╕д мене новесеньк╕ погони з черговим в╕йськовим званням.
Так крок за кроком ми з Юр╕╓м Горд╕йовичем налагоджували атмосферу в колектив╕ ╕нституту, сприятливу для пл╕дно╖ прац╕ та проведення наукових досл╕джень. А тим часом полковник Загорка допов╕в мен╕ про готовн╕сть допов╕д╕ м╕н╕стру стосовно структури науково╖ роботи у Збройних Силах та проходження ф╕нансових поток╕в на наукову д╕яльн╕сть.
Я зв’язався з начальником Генерального штабу генерал-полковником Анатол╕╓м Лопатою, якого було нещодавно призначено на цю посаду, ╕ домовився про день ╕ час попередньо╖ допов╕д╕, щоб ознайомити його з╕ зм╕стом для п╕дготовки допов╕д╕ м╕н╕стру.

(Продовження буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 15.01.2016 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16509

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков